Після придушення повстання декабристів політичне життя в Україні на деякий час завмирає



Запитання для самоперевірки

1. Використовуючи методичні рекомендації та навчальну літературу, визначте особливості суспільно-політичного руху в Україні у другій чверті XIX ст.

2. Письмово дайте відповіді на запитання:

а) які причини зумовили виникнення на українських землях масонських лож?

б) у чому полягає суть масонського світобачення та яка особливість українського масонства?

в) які осередки суспільно-політичного руху виникли в Україні у другій чверті XIX ст.?

г) які декабристські організації діяли в Україні?

ґ) у чому полягають причини поразки декабристського руху?

Додаткові індивідуальні завдання (реферати, повідомлення)

1. Масонство в Україні.

2. Польський рух на Правобережній Україні. Конститу­ція М. Муравйова та "Руська правда" П. Пестеля.

Література: 1, с 220 - 222; 2, с. 487 - 501; 4, с. 176 -180; 7, с. 117-119.

Тема 8. Етнополітика та її особливості в різні періоди життя народу

Питання для самостійної роботи

1. Робітничий та селянський рух в умовах реакції та но­вого революційного піднесення.

Національний рух та національна політика уряду.

Питання 1. Робітничий та селянський рух в умовах реакції та нового революційного піднесення

Слідом за поразкою першої російської революції краї­ною прокотилася хвиля репресій.У 1907 - 1909 pp. за участь у революційних подіях було засуджено 26 тис. осіб. Протягом лише 1907 р. було закрито 100 газет, професійних спілок, а в 1910 р.- понад 440 професійних організацій. Особливо жорсто­ких ударів зазнали більшовицькі організації. Було заарештовано багато членів Київської, Одеської, Ніжинської, Конотопської, Полтавської, Харківської та інших соціал-демократичних орга­нізацій. Зауважимо, що в боротьбі з демократичним рухом ца­ризм спирався на так звані чорносотенні організації. Серед них найвідомішими були "Союз руського народу" та "Союз Михай­ла Архангела". Характерною ознакою цих чорносотенців був запеклий шовінізм, а їхнім гаслом - "Бий інородців!".

Безумовно, період реакції не заглушив наростання ре­волюційного руху.Уже в другій половині 1910 р. робітничі страйки охопили Петербург, Москву, Київ, Катеринослав, Оде­су, Миколаїв, Херсон. Протягом 1910 - 1911 pp. в Україні відбу­лося близько 450 селянських виступів. Хвиля протесту прокоти­лася країною у зв'язку з розстрілом у березні 1912 р. на річці Лені учасників демонстрації - робітників золотих копалень. У березні 1914 р. заборона святкування дня народження Т. Шев­ченка призвела до масових демонстрацій студентів у Києві та інших містах. Для розгону демонстрантів було послано загони поліції і козаків.

Питання 2. Національний рух та національна політи­ка уряду

Однією з характерних ознак столипінської доби стало наростання хвилі агресивного російського шовінізму. У

березні 1908 р. у Києві було створено "Клуб російських націо­налістів". Завдяки державній підтримці й особистому покрови­тельству П. Столипіна він став однією з найвпливовіших полі тичних груп у Російській імперії. У грудні 1909 р. цей Клуб добився рішення Думського підкомітету у справах освіти про недопущення викладання української мови у школах. Іншим важким ударом по українському руху став циркуляр П. Столи­піна від 20 січня 1910 р. із забороною реєструвати будь-які "іно-родчеські" товариства й видавництва. В окремій інструкції він пояснював губернаторам, що заборона поширюється, зокрема, на українські та єврейські організації.

У роки реакції український рух знов опинився в підпіллі. Було закрито "Просвіти" та інші українські організації.

У роки революцій було здобуто перший досвід парла­ментаризму.Вибори до І Державної Думивідбувалися в умо­вах військових репресій, арештів. Від України було вибрано 102 депутати, у тому числі 24 поміщики, 26 представників міської інтелігенції, 42 селян, 8 робітників й одного священика. У Дер­жавній Думі сформувалася "Українська думська громада"у складі 45 осіб на чолі з адвокатом і громадським діячем з Черні­гова І. Шрагом. Політичною платформою цієї громади була автономія України. М. Грушевський уклав декларацію, яка мала бути виголошена з думської трибуни головою громади. Але 8 липня 1906 р. Державну Думу, після 72 днів існування, було розпущено.

У січні 1907 р. відбулися вибори до ІІ Державної Думи.Українські губернії у II Державній Думі представляли 16 помі­щиків, 4 священики, 17 інтелігентів, 59 селян і 6 робітників.

У II Думі також була "Українська думська громада", що мала 47 членів і видавала часопис "Рідна справа - Вісті з Думи". Громада домагалася автономії України, міського самоврядуван­ня, української мови у школі, суді, церкві. Для того щоб мати підготовлених педагогів, громада вимагала створення кафедр української мови, літератури та історії в університетах, уведення української мови в українських семінаріях.

 ІІ Дума проіснувала лише 103 дні, 3 червня 1907 р. її розпустили. Розпуск ІІ Думи мав характер державного пере­вороту і відкрив добу реакції.Новий виборчий закон істотно обмежив права робітників, селян і національних меншин. Депу­тати ІІІ Державної Думивід України, серед яких було 67 помі­щиків, у цілому підтримали столипінську реформу, хоча й вно­сили пропозиції з національного й аграрно-селянського питання. У роки нового революційного піднесення більшовицькі організації розширили легальні форми роботи, зокрема в межах IV Державної Думи,де активну роль відігравала більшовицька фракція. Так, виступаючи з промовою 20 травня 1913 р., депу-тат-більшовик від Катеринославської губернії Г. Петровськии на місцевому матеріалі показав переслідування чорносотенцями українців, української мови, перешкоди, що ставляться на шляху розвитку національної культури, мистецтва.

Запитання для самоперевірки

1. Використовуючи методичні рекомендації та навчальну літературу, з'ясуйте особливості робітничого, селянського руху та національної політики уряду в умовах реакції та революцій­ного піднесення.

2. Письмово дайте відповіді на запитання:

3. а) якими були основні напрями репресій з боку царського
уряду після революції 1905 - 1907 pp.?

б) які факти свідчать про наростання революційного руху
у 1910 -1914 pp.?

в) яке значення у розвитку українського національного
руху відіграла Українська думська громада в І та II Державній
Думі?

г) зробіть порівняльну характеристику І, II, Ш, IV Державних Дум?


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 305; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!