Додаткові індивідуальні завдання (реферати, повідомлення)



1. Загальносвітове значення Конституції Пилипа Орлика.

2. Коліївщина - кульмінаційний момент розвитку гайда­мацького руху.

3. Олекса Довбуш - народний месник.

Література: 1, с 185 - 189, 192 - 197; 2, с. 294 - 297, 348 -353; 4, с. 140, 146-149; 5,с. 118, 119, 132 - 136; 7, с. 99.

Тема 7. Еволюція, закономірність, ефективність розвитку (за періодами) державності України

Питання для самостійної роботи

1. Осередки суспільно-політичного руху в Україні другої чверті XIX ст.

2. Декабристський рух в Україні.

Питання 1. Осередки суспільно-політичного руху в Україні другої чверті XIX ст.

У першій половині XIX ст. посилюється невдоволення кризою феодально-кріпосницької системи та зростає опозицій­ність до самодержавної влади. Показником цього процесу стало виникнення на українських землях масонських лож,які були організаційними формами об'єднання опозиційно настроєної ліберальної еліти.

Ідейну основу масонського світобачення становили принципи всесвітнього братерства, рівності, самопізнання та самовдосконалення людей. В Україні перша масонська органі­зація виникла ще в 1742 р.у селі Вишнівці на Волині, але широ­кого розповсюдження масонство не мало. Його помітне зрос­тання розпочалося лише наприкінці XVIII - на початку XIX ст. Цьому процесу сприяла Велика Французька революція, вклю­чення Правобережної України до складу Російської імперії, поширення ідей Просвітництва та європейського стилю життя, війна 1812 р. тощо.

Основні шляхи проникнення масонства в Україні: Поль­ща, Росія та західноєвропейські держави. Галичина та Правобе­режжя перебували під впливом польських масонів, а Лівобе­режжя та Слобожанщина - російських.

1817 р. у Харковіутворено масонську ложу "Вмираю­чий сфінкс",1818 р. - в Одесідіє масонська ложа "Понт Євк-сннський",у Києві - "З'єднані слов'яни",у Полтаві - "Любов до істини".До середини XIX ст. масонські ложі існували також в Житомирі, Кременчуку, Дубні, Львові, Самборі.Членами цих об'єднань були військові, чиновники, поміщики, діячі куль­тури. Серед них С. Кочубей, В. Тарнавський, В. Лукашевич, І. Котляревський, В. Капніст.Типовою рисою українського масонства було переважання інтернаціонального над національ­ним.

У першій половині XIX ст. Правобережна Українабула центром активізації польського руху. У 1830 - 1831 pp.відбуло­ся Польське постання проти режиму Російської імперії. Уника­ючи репресій російської влади, майже 10 тисяч польських рево­люціонерів виїхали за кордон. В еміграції утворилося дві полі­тичні течії - консервативнана чолі з А. Чарторийським та демократичнана чолі з Й. Лелевелем.

Одним з головних осередків демократичного табору була організація "Молода Польща". У 1835 р.один з її лідерів Ш. Конарськийпочав готувати повстання проти царського самодержавства в Польщі, Литві, Білорусії та Україні. Він ство­рив у Краковіорганізацію "Співдружність польського наро­ду",яка у 1835 - 1837 pp.мала філії у Києві, Бердичеві, Жито­мирі, Кременціта інших містах Правобережжя.

Суспільний рух у першій половині XIX ст. розгортав­ся у руслі боротьби за соціальне та національне визволення.

Питання 2. Декабристський рух в Україні

Політична опозиція елітних верств населення російсько­му самодержавству, яка відчувалася в ідеології масонства, але абстрактно та непослідовно реалізовувалася на практиці, певною мірою виявила себе у декабристському русі. В Україні багато хто з членів масонських лож увійшов до складу декабристських організацій.

З 1815 - 1816 pp.у Кам'янець-Подільськомудіяла тає­мна організація "Залізні персні". У 1816 роців Петербурзівиникає таємна політична організація "Союз порятунку". З 1818по 1821 рікдіяла організація "Союз благоденства".Центральні органи союзу перебували у Москві,а потім у Пе­тербурзі,але філії діяли у Кишиневі, Тульчині, Полтаві.

Після того як було прийнято рішення про саморозпуск "Союзу благоденства",члени Тульчинської управи утворили у 1821 р.нову організацію - "Південне товариство".її лідером став П. Пестель,до складу також увійшли С. Волконський, О. Барн пінський,брати Муравйови-Апостоли.

У 1822 р. у Петербурзівиникло "Північне товариство"на чолі з М. Муравйовим.До складу ввійшли С. Трубецькой, Є. Оболенський, М. Бестужев, М. Лунін.

Програмні документи декабристів:

1. "Конституція"М. Муравйова ("Північне товариство"). Обґрунтовувалося після успішного перевороту встановлення конституційної монархії, майнового цензу для тих, хто обирає, і тих, кого обирають; поділ Росії на 13 федеративних штатів, два з яких - Чорноморський зі столицею в Києві та Український зі столицею в Харкові - збігалися з колишньою Гетьманщиною та Слобідською Україною.

2. "Руська правда"П. Пестеля ("Південне товариство"). Після повалення самодержавства Росія мала бути республікою, встановлювалася диктатура Тимчасового уряду, загальне вибор­че право для всіх чоловіків, які досягли 20-річного віку. Майбу­тня Росія бачилась як єдина, унітарна, неподільна держава, лише за польським народом визнавалося право на самовизначення.

Одночасно з "Південним товариством" в Україні з 1823 р.діяло "Товариство об'єднаних слов'ян",утворене братами Борисовими і Ю. Люблінським.Програмні документи -"Правило об'єднаних слов'ян", "Клятва об'єднаних сло­в'ян".У вересні 1825 р. "Товариство об'єднаних слов'ян" об'єд­налося з "Південним товариством".

14 грудня 1825 р.члени "Північного товариства" органі­зувати в Петербурзі повстання, яке закінчилося поразкою.

29 грудня 1825 р,члени Васильківської управи "Півден­ного товариства" підняли повстання Чернігівського піхотного полку в селі Трилісих поблизу Василькова на Київщині. Лідери виступу склали "Православний катехізис",в основу якого було взято головні декабристські постулати: повалення самоде­ржавства, скасування кріпосного права, встановлення демокра­тичних порядків. Повстанці також зазнали поразки.

Причини поразки декабристського руху:

• вузька соціальна база;

• недостатня рішучість у вирішальні моменти;

• ідейні суперечності;

• неорганізованість дій.


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 287; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!