Додаткові індивідуальні завдання (реферати, повідомлення)



1. Книгодрукування в Україні.

2. Полемічна література та її роль у боротьбі з унією.

3.1. Вишенський - визначний представник української суспільної думки кінця XVI - початку XVII століття.

Література: 1, с 123 - 128; 2, с. 139, 140; 4, с. 71 - 73; 5, с. 69-72; 6, с. 76-83.

Тема 5. Основні закономірності, суть і наслідки етапів та процесів українського державотворення

Питання для самостійної роботи

1. Адміністративно-територіальний устрій, господарство, традиції Запорозької Січі у другій половині XVII ст.

2. Боротьба проти турецько-татарської навали в 70-х - на початку 80-х років XVII ст. Іван Сірко.

Питання 1. Адміністративно-територіальний устрій, господарство, традиції Запорозької Січі у другій половині XVII ст.

Козацтво відіграло важливу роль в історії українського народу, ставши в XVI - XVIII ст. могутньою опорою в його боротьбі за визволення з-під гніту Речі Посполитої. За адміністративно-територіальним устроєм Січ поділя­лася на полки і сотні.З 1734 по 1775 р. Запорізьке військо поді­лялося на паланки.

Військо складалося з куренів,якими керували курінні отамани. Основну частину війська складала піхота, кіннота була не такою чисельною.

Запорозька Січ була значною військовою та політичною силою. Кішяк адміністративний орган Запорозької Січі поши­рював владу на значну територію півдня України та використо­вував збройні сили для її оборони.

Суворі умови життя козаків, боротьба з постійною неста­чею і голодом, відсутність за порогами будь-якого втручання польської адміністрації вплинули на формування в Запоріжжі демократичного ладу.Вся повнота влади належала загальній раді,всі козаки були рівними і мали однакові права.

У мирний час найвищим начальником у козаків був ко­шовий отаман(спочатку його звали гетьманом) і старшина -осавули, судді, писар, обозний, курінні отамани.

Усі ці посади були виборними і старшина звітувалася пе­ред радою щороку. Рішення приймалися переважною більшістю голосів і їм мала підкорятися меншість.

Під час походів запроваджувалася сувора дисципліна. Влада кошового отамана і старшини була необмеженою. Зрада та інші злочини каралися на смерть. Суворо пильнувалася твере­зість.

ГосподарствоЗапоріжжя мало здобичницький характер. Козаки займалися мисливством, рибальством, бджільництвом, скотарством, видобутком солі і селітри. Вони були постійними посередниками в торгівлі з Кримом і Туреччиною.

Широка демократія дала підстави назвати Запорозьку Січ християнською козацькою республікою.

На середину XVII ст. козацтво поширилося вглиб Дикого Поля на Правобережжі, а на Лівобережжі доходило до Сіверсь-кого Дінця.

У XVII ст. демократичні традиції козацтва були дещо об­межені зростанням значення козацької старшини, нової україн­ської аристократії, а з кінця XVII ст. на вибори старшини впли­вала й царська адміністрація.

Питання 2. Боротьба проти турецько-татарської на­вали в 70-х-на початку 80-хроківXVIIст. Іван Сірко

У другій половині XVII ст. над українським народом на­висла загроза поневолення султанською Туреччиною та її васа­лом - Кримським ханством.

У боротьбі проти турецьких і татарських загарбників ве­лику роль відіграли запорозькі козаки, які здійснювали сухопут­ні та морські походи на Крим і турецькі фортеці в Приазов'ї. У 60-70 роках XVII ст. ці походи не раз очолював Іван Сірко, який з 1663 р. і до смерті в 1680 р. майже незмінно був кошовим отаманом запорозьких козаків. Головним ворогом України він вважав мусульман і невпинно воював проти них усе життя. Завдяки козакам воєнний потенціал Криму в 60-70-х роках XVII ст. значно послабився, і татари не часто зважувалися напа­дати на Україну. Царат, побоюючись авторитету Сірка, у 1672 р. заслав його до Сибіру, та незабаром змушений був звільнити його для боротьби з татарами. Сірко за своє життя здійснив понад 50 переможних походів, а поразки зазнав тільки раз.

Улітку 1672 р.турецькі і татарські війська вступили на Правобережну Україну, що перебувала під владою Польщі. Захопивши Поділля і частину Волині, вони вирушили на Східну Галичину. У 1672 р.у Бучачібув укладений мирний договір між Польщею та Туреччиною. Частина Правобережної України відійшла до Туреччини. Брацлавщина і Південна Київщина передавалися гетьману Правобережної України П. Дорошенку.

У 1677 р.турецькі війська знову вторглися в Україну. У 1678 р.поблизу Бужина відбулася битва об'єднаних українських сил і турецької армії. Турки, втративши половину свого війська, відступили.

Усічні 1681 р. в Бахчисараїмосковські посланці уклали 20-річне перемир'я з Портою і Кримом. Протягом цього часу жодна зі сторін не мала права заселяти землі між Південним Бугом і Дніпром, узаконивши "дике поле" в центрі України.

Запитання для самоперевірки

1. За поданими рекомендаціями та вказаною літературою вивчіть особливості адміністративно-територіального устрою Запорозької Січі.

2. Письмово дайте відповіді на запитання:

а) у чому полягала суть адміністративно-територіального устрою Запорозької Січі?

б) які чинники вплинули на формування демократич­ного ладу в Запоріжжі?

в) які підстави дають змогу називати Запорозьку Січ християнською козацькою республікою?

г) яку роль відіграли запорозькі козаки у боротьбі проти турецьких і татарських загарбників?

ґ) які наслідки для українських земель мало Бахчиса­райське перемир'я?


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 257; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!