Тема Захист інформації в Microsoft Excel



Мета: у ході виконання лабораторної роботи необхідно навчитися приховувати файли за допомогою засобів Windows, зберігати документи з призначенням паролів, установлювати параметри захисту для окремих елементів електронних таблиць Excel.

Короткі теоретичні відомості

    Найпростіший спосіб захисту конфіденційної інформації – це приховати від небажаного перегляду файл або всю папку. Windows пропонує такі засоби, використовуючи атрибути файла. Для цього достатньо натиснути на потрібному файлі (папці), відкрити через контекстне меню Свойства. Потім на вкладці Общие встановити атрибут Скрытый.

    Може статися, що після встановлення атрибуту Скрытый, файл все одно можна побачити в папці. Це означає, що в загальних настройках папки не ввімкнено опцію Не показывать скрытые файлы. У цьому випадку в Проводнике слід відкрити вікно Свойства папки (меню Сервис) в розділі Скрытые файлы встановити потрібну опцію і натиснути ОК. Для того, щоб знову відобразити файли, увімкніть там же опцію Показывать все файлы.

Якщо інформація у файлі не є великою цінністю, але все ж таки її розголошення небажане, слід скористатися призначенням паролю. Для того, щоб документу, створеному у Word або Excel, призначити пароль, необхідно при його збереженні (меню Файл – Сохранить как) у вікні Сохранение документа обрати меню Сервис – Параметры. При цьому можна скористатися одним із трьох запропонованих сценаріїв захисту файла: заборона на відкриття; заборона на внесення змін; попередження про відкриття файла тільки для читання.

Якщо необхідно захистити інформацію, яка міститься в документі, навіть від перегляду сторонніми особами, слід призначити пароль для відкриття файла. У цьому випадку доступ до документа буде можливий тільки після введення правильного пароля.

Для документів, внесення змін до яких небажане, але доступ до них необхідний, слід призначити пароль дозволу запису. При цьому документ можна буде відкрити без уведення пароля та зберегти його в незмінному вигляді під іншим іменем.

Перейменований документ також буде захищено тим же паролем. Щоб відредагувати таким чином захищений файл, необхідно буде ввести пароль.

Таким чином можна захищати, наприклад, стандартні бланки, попередньо повідомивши працівника, яких їх заповнює, про правильний пароль.

Якщо немає необхідності захищати документ паролем, можна просто увімкнути опцію рекомендовать доступ только для чтения. У цьому випадку при відкритті документа вам буде запропоновано відкрити його в режимі читання.

Ви можете скористатися цією пропозицією, якщо не плануєте вносити будь-які зміни. Таким чином можна захистити дані від випадкових змін. Цей варіант найкраще застосовувати для захисту базових документів (форм договорів, заяв, листів тощо).

Враховуючи специфіку документів Excel, їх захист можна побудувати поелементно в межах одного аркуша (листа). Наприклад, для виключення можливості редагування або навіть перегляду формули, введеної в окрему комірку, її можна захистити. Для цього слід виділити потрібну комірку та викликати контекстне меню. У вікні Формат ячейки оберіть закладку Защита та встановіть потрібні опції. Установлений захист буде активізовано тільки після вибору команди Защитить лист (меню Сервис - Защита).

Якщо у книзі Excel небажане переміщення, приховування листів або вікон, додавання або перейменування листів, можна скористатися функціями захисту цих елементів у вікні Защита книги (меню Сервис - Защита).

 

Порядок виконання лабораторної роботи

1. Створити таблицю "Дані для розрахунку заробітної плати у 2011 році" (рисунок 28), кількість робочих днів розрахувати за допомогою формули.

2. Формулу =ЧИСТРАБДНИ(B3;КОНМЕСЯЦА(B3;0))-D3, приховати в стовпці F.

3. Сам лист, на якому створено таблицю, захистити, дозволивши вставку стовпців та строк. Потім приховати увесь файл.

У результаті виконання лабораторної роботи необхідно вміти:

- приховувати необхідні файли за допомогою засобів Windows;

- зберігати документи з призначенням паролів;

- встановлювати параметри захисту для окремих елементів електронних таблиць Excel.

Зміст звіту

Після виконання лабораторної роботи необхідно оформити і здати звіт, який повинен включати наступне:

1. Назва теми лабораторної роботи.

2. Мета лабораторної роботи, яка передбачає вивчення способів приховування файлів за допомогою засобів Windows, зберігання документів з призначенням паролів, установлення параметрів захисту для окремих елементів електронних таблиць Excel.

3. Короткий опис ходу виконання роботи повинен включати наступні етапи: приховування файлів за допомогою засобів Windows; установлення параметрів захисту для окремих елементів електронних таблиць Excel. Необхідно навести копію з екрана Ехсеl, подібну до рисунка 28. Обов’язково виділити комірку з формулою розрахунку. Також навести копію з екрана Ехсеl, на якому буде приховано формулу.

4. Висновок до лабораторної роботи робиться після виконання наведених завдань.

 

 

Рисунок 28 - Дані для розрахунку заробітної плати у 2011 році

Контрольні питання

1. Опишіть послідовність дій процедури приховування файлів у Windows.

2. Яким чином можна приховати формулу в Ехсеl, дозволивши її редагування?

3. Перелічити основні засоби захисту інформації.

Література:[6, с. 203-211; 8, с. 245-263; 10, с. 368-381; 11, с. 166-175].

 

Лабораторна робота № 8

Тема Створення презентації «Бізнес-план» у MS Power Point

Мета: у ході виконання лабораторної роботи необхідно навчитися створювати презентації «Бізнес-план» в MS Power Point, вставляти в презентацію графічний матеріал, призначати анімацію та час показу кожного слайда для презентації.

Короткі теоретичні відомості

Структура презентації.Перший слайд повинен містити назву презентації і прізвище його авторів. Другий слайд - план презентації. Презентація обов'язково повинна закінчуватися висновками, отриманими в ході роботи. Використовувані джерела наводяться в останньому слайді.

Контрастність. Слайди повинні мати високу контрастність. Необхідно врахувати, що на дисплеї комп'ютера кольори виглядають значно яскравіше, ніж на екрані в залі. При проектуванні на великий екран, особливо, якщо приміщення мало затемнене, всі фарби різко тьмяніють. Тому найвиразніші слайди ті, що мають темний фон (темно-синій або чорний) з білими або жовтими буквами. Сині букви на блакитному фоні чудово виглядають на дисплеї комп'ютера, але зливаються на великому екрані. Чорні букви на синьому абочервоному фоні взагалі псують презентацію.

Текстові слайди. У слайдах з текстом рекомендується якомога лаконічніше формулювати тези і розбивати їх на окремі пункти. Практика показує, що кожен пункт повинен містити максимум п'ять-вісім слів. Слайди не повинні бути переобтяжені.

Розмір букв. Необхідно використовувати 28-й і більший шрифт. Текст, набраний меншими буквами, губиться на екрані, його доступність для аудиторії різко знижується.

Цифровий матеріал краще давати у вигляді графіків і діаграм. Особливо добре виглядають кругові і стовпчикові діаграми. Їх легко зробити в програмі Excel, а потім перенести в Power Point, вибравши один із шаблонів слайда, в якому передбачені графіки.

Обсяг і хід презентації. Оптимальний розмір презентації складає 8-20 слайдів. Більша кількість слайдів призводить до того, що аудиторія перестає зосереджуватись на них. У слайдах необхідно звертати увагу на найголовніше, а деталі давати у вигляді коментарів в усній формі. Частота зміни слайдів повинна бути приблизно однаковою упродовж всієї презентації. Презентація має складатися не тільки з текстових слайдів.

 


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 704; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!