Дослідження характеристик асинхронного двигуна з фазним ротором при несиметричних режимах



Мета роботи

Експериментальне дослідження механічних властивостей асинхронного двигуна з фазним ротором при несиметричній напрузі живлення кола статора і несиметричних опорах в колі ротора.

Короткі теоретичні положення

Несиметрія опору вторинного кола

Несиметричне вмикання опорів у коло ротора асинхронного двигуна застосовується для збільшення числа пускових характеристик при обмеженій кількості пускових опорів. При цьому на кожному положенні контролера виводиться опір тільки з однієї фази, це дає збільшення числа пускових характеристик у 3 рази. Несиметричні опори зумовлюють несиметричні струми окремих фаз ротора. Несиметричну систему струмів можна розкласти на симетричні складові прямої і зворотної послідовності. Згідно з цим у двигуні будуть існувати два моменти як прямої, так і зворотної послідовності.

Знак моменту Мпр завжди позитивний. Знак моменту Мзвор є функцією ковзання. При ковзаннях 1>s>0.5 Мзвор позитивний, при 0<s<0.5 Мзвор=0 негативний. При s=0.5 момент Мзвор=0. В результаті дії моменту зворотної послідовності у механічній характеристиці спостерігається "провал" при швидкості, близькій до половини синхронної, що при певному статичному моменті може спричинити затримку розгону двигуна (рис. 5.1). Це обмежує роботу з несиметричними опорами в колі ротора. Істотним недоліком, який властивий несиметричному вмиканню опорів у коло ротора асинхронного двигуна є збільшення втрат енергії в магнітопроводі і обмотках, зумовлених наявністю струмів і магнітних потоків зворотної послідовності, що спричиняють додаткове нагрівання двигуна.

Рис. 5.1

На рис. 5.2 показані експериментальні механічні характеристики для різної міри несиметрії роторних опорів.

Рис. 5.2

Несиметрія первинної напруги

При використанні схем з несиметричним живленням статора асинхронного двигуна добиваються зменшення пускових струмів і утворення більш жорстких характеристик у гальмівних режимах. Основним недоліком схем несиметричного живлення є значні втрати в міді і сталі двигуна, які призводять до значного нагрівання обмоток.

Несиметрична трифазна система може бути розкладена на дві симетричні трифазні системи: синхронну (має прямий порядок прямування фаз) і зворотносинхронну (зі зворотним порядком прямування фаз).

В зв'язку з цим можна сказати, що в двигуні будуть створені дві магніторушійні сили, які обертаються у відповідних напрямках. Кожна МРС створює свій магнітний потік. Індуковані у роторі ЕРС створюють відповідні системи струмів і обертальних моментів. Результуючий момент на валу двигуна буде дорівнювати алгебраїчній сумі обох моментів. Взаємодія магнітних потоків і струмів протилежних систем прямування фаз буде створювати пульсуючі моменти, середня величина яких дорівнює нулю. Математичний вираз механічної характеристики, нехтуючи активним опором обмотки статора, має вигляд:

Однофазне вмикання обмоток статора асинхронного двигуна є граничним випадком несиметричного живлення. Однофазне вмикання статора спільно з додатковими опорами в роторі дає можливість у режимі противмикання створити більш сталу характеристику і виключити можливість довільного реверсування двигуна.

При виборі величини додаткового опору в колі ротора асинхронного двигуна при однофазному вмиканні виходять з потреби досягнення критичного ковзання, що дорівнює двом, або перевищує два. При цьому механічна характеристика буде гальмівною. Величину додаткового опору знаходять за формулою:

де R2 - активний опір фази ротора; sк, sк.шт. - критичне ковзання в нормальній схемі і однофазній з додатковим опором.

Складові і результуючий момент при однофазному вмиканні обмоток статора показані на рис. 5.3.

Введення в коло ротора значного опору при однофазному вмиканні обмоток статора дозволяє одержати характеристики, що забезпечують надійний гальмівний режим (рис. 5.4).

                 

Рис. 5.3                                                            Рис. 5.4

Програма роботи

1. Записати паспортні дані електричних машин, що входять в експериментальну установку, підібрати апаратуру, вимірювальні прилади і реостати.

2. Зібрати схему установки згідно рис. 5.5 (РДЗ – регульоване джерело збудження).

Рис. 5.5

3. Зняти характеристики з несиметричним опором роторного кола (перемикач П1 замкнений):

а) при незначній несиметрії вторинного кола;

б) при значній несиметрії вторинного кола, що дозволяє одержати стійку швидкість, близьку до половини синхронної.

Характеристики знімаються як в прямому, так і в зворотному напрямку. Дослідні і розрахункові дані заносять в таблицю:

№ п/п

R1=          ; R2=          ; R3=

Дослідні дані

Розрахункові дані

I1, А I2, А I3, А Ic, А w, 1/с Iя, А Uя, В Ме, Н×м Мх, Н×м М, Н×м
                     

4. Зняти характеристики при несиметричній напрузі статора (перемикач П1 розімкнений) для Rд=0; Rд1; Rд2 (значення опорів задаються викладачем).

Дослідні і розрахункові дані заносять в таблицю:

№ п/п

Rд=          ; Uм=

Дослідні дані

Розрахункові дані


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 418; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!