Інформаційний огляд довідкової літератури



Зміст

Вступ……………………………………………………………………………….3

Розділ 1. Інформаційний розділ……………….………………………………..5

1.1 Дерево цілей курсової роботи……………………………………………..5

1.2 Значення організації праці на робочому місці економіста………………6

1.3 Інформаційний огляд довідкової літератури…………………………..11

Розділ 2. Аналітичний розділ………………………………………………….14

2.1 Аналіз існуючої системи організації праці робочого місця економіста за розділами типового проекту…………………………………………………14

2.2 Атестація робочого місця………………………………………………20

Розділ 3. Проектний розділ……………………………………………………27

3.1 Вирішення проблеми технічного стану обладнання на робочому місці економіста Будівельно-монтажного експлуатаційного управління №1 ДП «Одеська залізниця»……………………………… …….……………………27

3.2 Удосконалення санітарно-гігієнічних умов праці на робочому місці економіста ……………………………………………………………………30

3.3 Удосконалення естетичних умов виробничого середовища на робочому місці економіста …………………………………………….………………33

Розділ 4. Економічний розділ…………………………………………………35

4.1 Кошторис витрат, пов’язаних з удосконаленням умов праці на робочому місці……………………………………………………….………35

4.2 Розрахунок приросту продуктивності праці……………………………36

4.3 Визначення терміну окупності витрат…………………………………40

Висновки…………………………………………………………………………41

Список використаної літератури……………………………………………….42


 

Вступ

В сучасних умовах високорозвиненого виробництва, оснащеного складною технікою, необхідний науковий підхід до організації праці на робочих місцях. Раціонально організоване робоче місце забезпечує умови праці, правильна побудова трудового процесу, позбавляє від зайвих і незручних рухів, дозволяє скоротити витрати часу, поліпшити використання обладнання, підвищити якість виконуваної роботи, забезпечити збереження обладнання.

Робоче місце являє собою закріплену за окремим робітником або групою робітників частину виробничої площі, оснащену необхідними технологічним, допоміжним, підйомно-транспортним обладнанням, технологічної та організаційної оснащенням, призначеними для виконання певної частини виробничого процесу.

Робоче місце є первинною ланкою виробничо-технологічної структури підприємства, в якої здійснюється процес виробництва, його обслуговування та управління. Саме тут відбувається поєднання трьох основних елементів цього процесу і досягається його головна мета - виробництво предметів праці, надання послуг або техніко-економічне забезпечення та управління цими процесами. Від того, як організовані робочі місця, багато в чому залежить ефективність використання самої праці, знарядь і засобів виробництва і, відповідно, продуктивність праці, собівартість продукції, що випускається, її якість і багато інші економічні показники функціонування підприємства.

Робоче місце складається з наступних елементів:

· виробничої площі;

· основного устаткування;

· пристроїв для зберігання матеріалів, заготовок, готової продукції, відходів і браку;

· пристрої для зберігання інструментів, оснастки та пристосувань;

· підйомно-транспортних пристроїв;

· пристосувань для безпеки і зручності роботи.

Кожне робоче місце має свої специфічні особливості, пов'язані з особливостями організації виробничого процесу, різноманітністю форм конкретної праці. Стан робочих місць, їх організація безпосередньо визначають рівень організації праці на підприємстві. Крім цього організація робочого місця безпосередньо формує обстановку, в якій постійно знаходиться працівник на виробництві, що впливає на його самопочуття, настрій, працездатність і, в остаточному підсумку, на продуктивність праці.

Розділ 1. Інформаційний розділ

1.1.Дерево цілей

Висвітлити значення організації праці на робочому місці економіста

 

 


Надати інформаційний огляд довідкової літератури

 

 


Зробити аналіз існуючої системи організації праці на робочому місці економіста за розділами типового проекту

 

 


Провести атестацію робочого місця

 

 


Розробити пропозиції з удосконалення організації праці на робочому місці економіста

 

 


Скласти кошторис витрат, пов’язаних з удосконаленням організації праці на робочому місці економіста

 

 


Провести розрахунок приросту продуктивності праці

 

 


Визначити термін окупності витрат


 

Значення організації праці на робочому місці економіста

Велике значення має характер роботи. Зокрема, при організації робочого місця економіста повинні бути дотримані наступні основні умови: оптимальне розміщення устаткування (входить до складу робочого місця) і достатній робочий простір (дозволяє здійснювати всі необхідні рухи і переміщення). Головними елементами робочого місця економіста є стіл і крісло. Основним робочим положенням є положення сидячи. Робоча поза сидячи викликає мінімальне стомлення економіста. Раціональне планування робочого місця передбачає чіткий порядок і сталість розміщення предметів, засобів праці і документації. Те, що потрібно для виконання робіт частіше, розташовано в зоні легкої досяжності робочого простору.

Для комфортної роботи стіл повинен задовольняти наступним умовам:

- висота столу повинна бути вибрана з урахуванням можливості сидіти вільно, у зручній позі, при необхідності спираючись на підлокітники;

- нижня частина столу повинна бути сконструйована так, щоб економіст міг зручно сидіти, не був змушений підтискати ноги;

- поверхня столу повинна володіти властивостями, що виключають появу відблисків у поле зору;

- конструкція столу повинна передбачати наявність висувних ящиків (не менше 3 для зберігання документації, канцелярського приладдя).

- висота робочої поверхні рекомендується в межах 680-760 мм. Висота поверхні, на яку встановлюється клавіатура, повинна бути близько 650 мм.

Велике значення надається характеристикам робочого крісла. Так, рекомендована висота сидіння над рівнем підлоги перебуває в межах 420-550 мм. Поверхня сидіння м'яка, передній край закруглений, а кут нахилу спинки - регульований.

Створення сприятливих умов праці і правильне естетичне оформлення робочих місць на виробництві має велике значення, як для полегшення праці, так і для підвищення його привабливості, позитивно впливає на продуктивність праці.

Робота за комп'ютером характеризується значною розумовою напругою і нервово-емоційним навантаженням економістів, високою напруженістю зорової роботи і достатньо великим навантаженням на м'язи рук при роботі з клавіатурою. Велике значення має раціональна конструкція і розташування елементів робочого місця, що важливе для підтримки оптимальної робочої пози людини-економіста.

У процесі роботи з комп'ютером необхідно дотримувати правильний режим праці та відпочинку. В іншому випадку в економіста наголошуються значна напруга зорового апарату з появою скарг на незадоволеність роботою, головні болі, дратівливість, порушення сну, втому і хворобливі відчуття в очах, в поясниці, в області шиї і руках.

Економіст, приходячи на робоче місце, повинен слідувати інструкції. Помітивши порушення вимог охорони праці та техніки безпеки іншими працівниками або небезпеки для оточуючих, попередити їх про небезпеку, про необхідність дотримання правил безпеки. Під час руху по території підприємства необхідно бути уважним, пересуватися по тротуарах, а якщо їх немає, то йти по краю дороги назустріч транспорту. Особи, які порушують правила внутрішнього трудового розпорядку, інструкції з охорони праці, притягуються до дисциплінарної та матеріальної відповідальності, якщо дії не тягнуть за собою кримінальної відповідальності.

Небезпечні та шкідливі фактори.

Небезпека - це процеси, явища, предмети, що роблять негативний вплив на життя за допомогою нанесення збитку здоров'ю безпосередньо або побічно. Розрізняють потенційні або приховані і реальні небезпеки.

Небезпеки поділяються на такі групи:

Фізичні - обумовлені наявністю рухомих частин машин і механізмів. Можливістю поразки електричним струмом, можливістю зіткнення з елементами, що мають підвищену або знижену температуру, наявністю підвищеного рівня шуму або вібрації.

Хімічні - шкідливе вплив хімічних речовин, що приводить до отруєнь.

Психофізіологічні - до них відносять фізичні перевантаження і нервово-психічні перевантаження.

Також на організм економіста впливають:

Мікроклімат. Обчислювальна техніка є джерелом істотних тепловиділень, що може привести до підвищення температури і зниження відносної вологості в приміщенні. У приміщеннях, де встановлені комп'ютери, повинні дотримуватися певні параметри мікроклімату. Ці норми встановлюються залежно відпори року, характеру трудового процесу і характеру виробничого приміщення.

Шум погіршує умови праці, надаючи шкідливу дію на організм людини. Працюючі в умовах тривалої шумової дії випробовують дратівливість,головні болі, запаморочення, зниження пам'яті, підвищену стомлюваність, зниження апетиту, біль у вухах і т.д. Такі порушення в роботі ряду органів і систем організму людини можуть викликати негативні зміни в емоційному стані людини аж до стресових. Під впливом шуму знижується концентрація уваги, порушуються фізіологічні функції, з'являється втома у зв'язку з підвищеними енергетичними витратами і нервово-психічною напругою,погіршується мовна комутація.

Електромагнітне й іонізуюче випромінювання . Більшість вчених вважають, що як короткочасна, так і тривала дія всіх видів випромінювання від екрану монітора  небезпечна для здоров’я персоналу, обслуговуючого комп'ютери. Проте вичерпних даних щодо небезпеки дії випромінювання від моніторів на працюючих з комп'ютерами не існує і дослідження в цьому напрямку тривають.

Також на підприємстві проводять оцінку умов праці на робочих місцях з метою виявлення шкідливих і(або) небезпечних виробничих факторів і здійснення заходів щодо приведення умов праці у відповідності з державними нормативними вимогами охорони праці - атестацію робочих місць.

Атестації підлягають усі наявні в організації робочі місця не рідше одного разу на п'ять років.

Обов'язковій повторної атестації робочих місць за умовами праці (переатестації) підлягають робочі місця:

після заміни виробничого обладнання;

після зміни технологічного процесу, засобів колективного захисту та ін;

при виявленні порушень встановленого Порядку;

на вимогу посадових осіб федерального органу виконавчої влади, уповноваженого на проведення державного нагляду і контролю за дотриманням трудового законодавства,а також органів виконавчої влади суб'єктів Російської Федерації,уповноважених на проведення державної експертизи умов праці.

Захист від негативних факторів

Керівник повинен забезпечити працівників:

1) наявність засобів захисту працівників від впливу рухомих частин виробничого обладнання,пристроїв та інструментів, які є джерелом небезпеки, а також розлітаються предметів, деталей тощо;

2) забезпечення функціонування засобів захисту протягом дії відповідного шкідливого і(або) небезпечного виробничого фактора;

3) наявність на пульті управління сигналізаторів порушення нормального функціонування виробничого обладнання, пристроїв та інструментів, а також засобів аварійної зупинки;

4) здійснення захисту електрообладнання, електропроводки (в тому числі заземлення) від механічних впливів, гризунів і комах, проникнення розчинників, виконання з’єднань проводів і кабелів у сполучних коробках, всередині корпусів електротехнічних виробів, апаратів, машин;

5) наявність інструкцій з охорони праці та відповідність їх нормативним документам, а в необхідних випадках наявність посвідчень про проходження спеціального навчання з охорони праці та перевірку знань вимог нормативних правових актів з охорони праці;

6) наявність і відповідність вимогам охорони праці виробничого обладнання, інструменту та пристосувань.

Засоби індивідуального захисту.У залежності від умов праці виникає необхідність у наданні окремим категоріям працівників спеціального одягу, взуття, змиваючи та знешкоджуючих засобів. Подібні засоби повинні відповідати нормам і правилам забезпечення ЗІЗ (наявність заповненої в установленому порядку особистої картки обліку) і бути сертифіковані.

Мінімізація ризиків.Тут оцінюються виробниче обладнання,пристосування та інструменти, наявність засобів навчання та інструктажу. Все це повинна відповідати нормативним правовим актам, що містить вимоги охорони праці. Зокрема, до вимог травмобезпеки відносяться захист від механічних впливів, від дії електричного струму, від впливу підвищених або знижених температур, від впливу активних хімічних та отруйних речовин.

Економіст зобов'язаний дотримуватися правил охорони праці для забезпечення захисту від впливу небезпечних і шкідливих виробничих факторів, пов'язаних з характером роботи,включаючи:

Підвищені зорові навантаження при роботі протягом тривалого часу на комп'ютері та з паперовими документами.

Куріння і вживання алкогольних напоїв на роботі, а також вихід на роботу в нетверезому вигляді забороняється.

Відповідно до чинного законодавства співробітник несе відповідальність за порушення вимог цієї інструкції, виробничий травматизм і аварії,сталися з його вини.


 

Інформаційний огляд довідкової літератури

1. Гриньова В.М., Шульга Г.Ю. Економіка праці та соціально-трудові відносини: Навч. посіб. / В.М. Гриньова, Шульга Г.Ю. - К.: "Знання", 2010. - 310 с.

Тематично посібник зорієнтований на ґрунтовне засвоєння студентами основ ринкових перетворень, які відбуваються в соціально-трудовій сфері України, висвітлення умов підвищення ефективності праці, вдосконалення організації оплати праці та гармонізації соціально-трудових відносин на всіх рівнях економічної системи. Посібник складається з двох розділів. У першому розділі розкриваються теоретичні засади аналізу трудових ресурсів і трудового потенціалу суспільства, функціонування системи соціально-трудових відносин, ринку праці, зайнятості. У другому — висвітлено управління системою оплати пращ у ринкових умовах. До кожної теми додаються запитання і завдання для самоконтролю. У підрозділі «Практичні завдання і рекомендації» до кожної теми наводяться завдання для обговорення і дискусій, тести, задачі й методичні рекомендації до розв'язання задач. Усі розрахунки та статистичні матеріали подано безпосередньо в тексті, що сприяє кращому засвоєнню теоретичного матеріалу.

 

2. Іляш О.І., Гринкевич СС. Економіка праці та соціально-трудові відносини: навчальний посібник / О.І. Іляш, СС Гринкевич. - Київ : "Ліра-К". 2010. - 476с.

У навчальному посібнику послідовно викладено теоретичні, методичні та практичні питання формування та використання потенціалу праці на макро- та мікрорівні функціонування підприємств. Наведено основи економіки праці з погляду мультидисциплінарних підходів до дослідження проблем працевикористання в ринковій економіці. Розглянуто сутність категорії "праця" та структуру людських ресурсів. Розкрито механізм відтворення населення та його показники. Запропоновано сучасне розуміння соціально-трудових відносин на виробничому, територіальному, галузевому і національному рівнях. Особливу увагу приділено структурі доходів населення і чинникам рівня життя. Обґрунтовано сучасні світові тенденції розвитку соціально-трудових відносин. Додаток на компакт-диску допоможе ознайомитися з практичними аспектами застосування трудового законодавства, аналізу та звітності на підприємствах.

 

3. Грішнова O.A. Економіка праці та соціально-трудові відносини: Підручник / O.A. Грішнова. - К.: "Знання", 2009. - 390с.

Підручник написано на новій концептуальній основі, що враховує орієнтацію України на побудову соціально орієнтованої ринкової економіки та створення спільного економічного, інформаційного й освітнього простору Європи. Повно і доступно висвітлено всі теми, передбачені програмою нормативного курсу "Економіка праці та соціально-трудові відносини. Крім того у підручнику подано новий для вітчизняної навчальної літератури матеріал, що розкриває проблеми людського розвитку, людського капіталу, самореалізації людини на ринку праці. Наведений матеріал сповнений ідеями пріоритету соціальної орієнтації економічного розвитку та поєднання навчання у ВНЗ із науковими дослідженнями.

 

4. Бєлоусова О.С., Актуальні проблеми формування сучасної системи мотивації праці в умовах ринкових перетворень / Економічний вісник університету №19/1– Переяслав-Хмельницький. 2012

У статті дослідженні соціально-економічні аспекти сучасної системи матеріального та нематеріального стимулювання працівників підприємств а також існуючі проблеми формування нової системи мотивації в умовах ринкових перетворень.

 

5. Алєксєєнко В.І., Вплив продуктивності праці персоналу на ефективність роботи підприємства / Економічний вісник університету №17/1 – Переяслав-Хмельницький. 2011

У статті розглянуто теоретичний та методичний підхід щодо підвищення продуктивності праці персоналу підприємств, що у наш час потребує уточнення та доповнення, а також розглядаються науково-методичні підходи щодо розробки стратегії й тактики управління персоналом підприємства, яка орієнтована на залучення й ефективне використання реальних можливостей кожного підприємства.


 

Розділ 2. Аналітичний розділ


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 201; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!