Проблема взаємин колективу і підлітка. Значення колективу для становлення особистості підлітка



Відчуття незадоволеності з оточуючими його б'є по становищі особи у суспільстві. Груповий статус підлітка залежить від индивидуально-особистістних властивостей й особливостей колективу. Старші підлітки переваги у сфері особистих взаємовідносин віддають на залежність від ставлення до колективу, рівня соціальної відповідальності. Статус підлітка у колективі надає дуже сильний вплив на її поведінку і самосвідомість, тому несприятливе становище у класному колективі негативно б'є по формуванні особистості підлітка, викликає в нього нецікавість чи ворожість до товаришів класу. Такі «ізольовані» підлітки, за результатами дослідження незадоволені своїм становищем у класі і негативно ставляться до однокласників. Реакція підлітка на сформовану несприятливу щодо його розвитку ситуацію досить різноманітна. У молодшому віці найпоширенішим шляхом є компенсація незадоволеності своїм становищем у системі відносин зводяться до прагненню знизити цінність бажаного, до сублімації, фантазії (занурення у світ уявних образів), фрустрації (у вигляді агресії чи відставки). Для старших підлітків більш властиві такі форми негативного ставлення до дорослого, як опозиції (демонстративні дії негативного характеру), реакція відмови (непокора вимогам), реакція ізоляції (уникнення небажаних контактів). Це становище має виправлятися педагогом через усунення причин, які ведуть до того що, що «ізольованій» підліток стоїть у боці колективу, нехтує його цілями, нормами поведінки. І тому педагогові необхідно ясно бачити структуру міжособистісних взаємин у класному колективі.

 

Психологічна структура педагогічної діяльності

Предметом діяльності вчителя є організація та забезпечення різнобічної зовнішньої (навчальна діяльність, спілкування, праця та ін.) і внутрішньої (осмислення, рефлексія, саморегуляція) активності учнів. Він діє на основі нормативних цілей і завдань навчання, виховання та розвитку, підпорядкованих формуванню різнобічно розвиненої та гармонійної особистості учнів.

 

Зміст діяльності вчителя становить організація такої діяльності учнів, яка б сприяла розвитку їхніх моральних переконань, пізнавальних здібностей, засвоєнню духовних цінностей, системи знань, практичних умінь і навичок, формуванню світогляду.

 

Для педагога діяльність учнів є об'єктом управління, яке передбачає рефлексивний характер. Вчитель має допомогти учневі стати активним суб'єктом власної діяльності, здійснюваної у загальній системі колективної роботи, розвивати здатність школярів до самоуправління (саморегуляції, самоорганізації та самоконтролю).

Отже, предмет педагогічної діяльності - організація навчальної та самонавчальної діяльності учнів, самовиховання і саморозвитку, спрямованих на засвоєння ними предметного, соціокультурного, морального і духовного досвіду як основи й умови розвитку.

Засобами педагогічної діяльності виступають наукові (теоретичні, емпіричні) знання, соціальний, моральний і духовний досвід людства. Носіями знань є тексти підручників, уявлення учнів під час організованого вчителем спостереження (на лабораторних, практичних заняттях) про освоювані факти, закономірності, властивості предметної дійсності, а також технічні, комп'ютерні, графічні та інші засоби.

Крім передавання соціального досвіду, конструктивного впливу на формування нової особистості, метою педагогічної діяльності є забезпечення її відповідності певному еталонові вчителя, професійно-рольовим очікуванням соціуму.

Педагогічну діяльність обумовлюють багато зовнішніх (наприклад, мотив досягнення) і внутрішніх (наприклад, орієнтація на процес і результат своєї діяльності) мотивів. Особливості мотивації педагогічної діяльності вчителя визначають його професійну спрямованість, яку утворюють зосередженість педагога на егоїстичному (інтереси свого Я), бюрократичному (інтереси адміністрації, керівників), конфліктному (інтереси колег), авторитетному (інтереси, запити батьків учнів), пізнавальному (вимоги засобів навчання і виховання), альтруїстичному (інтереси, потреби учнів), гуманістичному (інтереси, прояви своєї сутності і сутності інших людей) спрямуваннях.

Основним результатом педагогічної діяльності є сформований індивідуальний досвід учня у всій сукупності його складових: аксіологічних (ціннісних), моральних, естетичних, емоційно-значеннєвих, предметних, оцінних.

 

79. Мислення як процес узагальненого і опосередкованого відображення навколишньої дійсності.Ми́слення —— це процес опосередкованого і узагальненого відображення у мозку людини предметів об'єктивної дійсності в їхніх істотних властивостях, зв'язках та відношеннях.

Мислення людини нерозривно пов’язане з мовою, яка є знаряддям формування і способом існування думки. У слові закріплюється нагромаджений пізнавальний досвід, який людина використовує в разі потреби. Узагальнюючи у слові свої знання про предмети та явища дійсності, людина виходить за межі того, що дано їй безпосередньо у відчуттях і сприйманнях, значно розширює свої пізнавальні можливості, удосконалює мислення.

Основні функції мислення:

Пізнавальна (відображення світу і самовідображення)

Проектувальна (побудова планів, проектів, моделей практичної і теоретико-пізнавальної діяльності)

Прогнозна (прогнозування або передбачення наслідків своїх дій, своєї діяльності, прогнозування майбутнього)

Інформаційна (засвоєння інформації про знання та її смислове перероблення)

Технологічна (розроблення правил, норм, стандартів, рецептів життєдіяльнсті людини і суспільства в різних формах та проявах)

Рефлексивна (самопізнання розуму, самоаналіз)

Інтерпретаторська (тлумачення, осмислення продуктів людської культури)

Аналітична і синтетична

Постановка та розв'язання різноманітних задач і проблем

За характером засобів, використовуваних при вирішенні завдань:

Продуктивне мислення — репродуктивне мислення

Інтелектуальне мислення — візуальне мислення

За характером перебігу розумових процесів:

Реалістичне мислення — аутистичне мислення

Інтуїтивне мислення — аналітичне мислення

За характером виконуваних завдань:

Теоретичне мислення — практичне мислення

Творче мислення — критичне мислення

 


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 235; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!