Асинхронні і синхронні RS-тригери



 

Логіка функціонування тригерів також, як і логічних елементів, розглянутих у розділі 4, може бути описана за допомогою таблиць справжності. Однак, на відміну від логічних елементів, вихідний стан яких у будь-який заданий момент часу визначається сукупністю вхідних змінних в цей же момент часу, вихідний стан тригера, як послідовнісного автомата, залежить не тільки від вхідних змінних, але й від вихідного стану тригера в попередній проміжок часу. Цю особливість тригерів можна врахувати в таблиці справжності, якщо прийняти до уваги, що робота цифрових пристроїв прив’язана до дискретних інтервалів часу, які називаються тактами і задаються за допомогою тактового генератора. В цьому випадку можна говорити про стан тригера і значення сигналів на його входах у конкретному такті, наприклад, n-тому такті, n+1 і так далі. Зміна стану цифрових пристроїв і зокрема тригерів відбувається у часі поблизу границь тактів, а стан, який прийняв тригер, зберігається на протязі такту. Для прив’язки вхідних і вихідних сигналів тригера до конкретного такту в якості індексу логічних змінних, які описують ці сигнали, будемо використовувати номер такту. Так, наприклад, для логічної змінної, яка описує стан виходу тригера у n-тому такті будемо використовувати позначення Qn, а у n+1 – Qn+1. Такий спосіб подання логічних змінних дає можливість аналітично описати властивість тригера зберігати інформацію за допомогою логічного рівняння Qn+1 = Qn, тобто стан тригера у n+1-такті зберігається таким же самим, якім він був у попередньому n-тому такті.

5.3.1. Асинхронний RS-тригер має два інформаційних входи R і S. Логіка його роботи описується таблицею справжності показаною на рис. 5.4а. На рис. 5.4в показано умовне зображення асинхронного RS-тригера.

Як можна бачити з таблиці справжності асинхронний RS-тригер встановлюється у одиничний стан Qn+1 = 1 при наявності сигналу керування (логічна „1”) на вході S і скидається у нульовий стан, коли такий сигнал діє на вході R. При відсутності сигналу керування на обох інформаційних входах асинхронний RS-тригер зберігає інформацію, яка була занесена до нього у попередньому такті, а при наявності такого сигналу на обох входах стан RS- тригера є невизначеним (н/с на рис. 5.4а). Таким чином, логіка перемикання асинхронного RS-тригера під дією сигналів на його входах співпадає з логікою перемикання бістабільної комірки, мова про яку йшла у розділі 5.1. Тому саме асинхронний RS-тригер і є тою бістабільною коміркою, на основі якої згідно структурній схемі наведеній на рис. 5.2 створюються тригери цифрової техніки.

Рис. 5.4. Скорочена (а) і розширена (б) таблиці справжності асинхронного RS-тригера та його умовне зображення (в)  

Синтезуємо  на основі базових  логічних елементів Шеффера і Пірса, розглянутих у розділі 4, логічну структуру асинхронного RS-тригера. Для цього його скорочену таблицю справжності (рис. 5.4а) запишемо у розширеному вигляді (рис. 5.4б), врахувавши те, що стан тригера, як послідовнісного автомата, у n+1 такти залежить від його стану у n-тому такті, тобто Qn+1 = f(Rn,Sn,Qn). З таблиці справжності на рис. 5.4б видно, що булева функція Qn+1, яка описує стан виходу асинхронного RS-тригера є частково визначеною. Результати її мінімізації методом діаграм Вейча показані на рис. 5.5. Після доповнення невизначених наборів одиницями і склеювання, так, як показано на рис. 5.5 (суцільні лінії), можна одержати наступне логічне рівняння для функції виходу асинхронного RS-тригера Qn+1:

                               Qn+1 = Sn + Qn.                   (5.2)

Якщо доповнити невизначені набори нулями і виконати склеювання (пунктирні лінії на рис. 5.5), то для функцій інверсного виходу асинхронного RS-тригера  одержимо наступне рівняння:

                               = Rn + .               (5.3)

Рівняння (5.2) і (5.3) визначають логічну структуру асинхронного RS-тригера у булевому базисі. Для переходу до базису Пірса виконаємо інверсію лівої і правої частини (5.3) і використаємо закон де Моргана:

Рис. 5.5. Діаграма Вейча асинхронного RS-тригера  

.Таким чином функція прямого виходу асинхронного RS-три-гера в базисі Пірса описується виразом:

.        (5.4)

Якщо виконати подібну процедуру з рівнянням (5.2), то для функції інверсного виходу асинхронного RS-тригера можна одержати наступний вираз:

                           .               (5.5)

З логічних рівнянь (5.4) і (5.5) видно, що для реалізації асинхронного RS-тригера у базисі Пірса потрібні два логічних елементи 2АБО-НЕ, які треба увімкнути так, як показано на рис. 5.6а. Схема на рис. 5.6а є загальною для будь-яких типів логіки, що застосовуються у цифровій техніці. Для одержання електричної принципової схеми RS-тригера для конкретного типу логіки елементи АБО-НЕ заміняють їх електричними принциповими схемами прийнятими у цьому типі логіки. Так, якщо в схемі на рис. 5.6а використати схему базового елемента 2АБО-НЕ, наведену на рис. 4.18б, то можна одержати принципову схему RS-тригера у комплементарній МОН-транзисторній логіці (рис. 5.6б).

Зазначимо, що важливою особливістю схем на рис. 5.6 є симетричність їх конфігурації і наявність взаємно перехресних зворотних зв’язків між логічними елементами. Зворотний зв’язок здійснюється таким чином, що вихід кожного логічного елемента (наприклад, об’єднані стоки транзисторів VT1, VT2 і VT3 на рис. 5.6б) з’єднаний з одним із входів іншого ЛЕ (об’єднані затвори транзисторів VT5 і VT8). Такий зв’язок створює в схемі RS-тригера умову, завдяки якій будь-яка зміна електричного потенціалу на його виході після проходження по петлі зворотного зв’язку (наприклад, об’єднані стоки VT5, VT6 – затвор VT2 – об’єднані стоки VT1, VT2 – затвор VT5 – об’єднані стоки VT5, VT6) повертається в фазовому співвідношенні, при якому така зміна електричного потенціалу збільшується. Це означає, що в схемі діють дві петлі позитивного зворотного зв’язку (ПЗЗ) по напрузі.

Рис. 5.6. Асинхронний RS-тригер у базисі Пірса: а – схема на логічних елементах АБО-НЕ; б – принципова схема на базових логічних елементах АБО-НЕ КМОНТЛ  

Наявність ПЗЗ приводить до існування в схемі RS-тригера двох стійких режимів функціонування, які мають однакову імовірність:

1) транзистор VT2 – відкритий, VT5 – закритий, на виході тригера Q низький рівень напруги U0 логічного „0”;

2) транзистор VT2 – закритий, VT5 – відкритий, на виході тригера Q високий рівень напруги U1 логічної „1”.

Притаманність симетричній схемі на рис. 5.6б асиметрії електричних станів, при умові, що транзистори ланцюга керування станом RS-тригера VT1, VT6 закриті, пояснюється наступним чином. Оскільки схема симетрична, то в ній після увімкнення джерела живлення може виникнути симетричний стан, коли VT2 і VT5 одночасно будуть або відкритими або закритими. Але такі стани не можуть існувати тривалий час оскільки при закритих транзисторах на їх затвори відносно землі прикладена напруга Uз > UпорVT2,VT5, яка забезпечить відкривання VT2 і VT5, а коли обидва ці транзистора відкриті, напруга на їх затворах Uз < UпорVT2,VT5 повинна привести до їх закривання. У зв’язку з цим, якщо при увімкненні напруги живлення виникає один з симетричних станів схеми, наприклад, VT2 і VT5 – відкриті, то відбуваються наступні процеси. Через неминуче існуючі флуктуації напруги і розкид параметрів транзисторів, виникає ситуація, при якій, наприклад, напруга, що надходить зі стоку VT2 на затвор VT5 буде меншою на будь-яку малу величину за напругу, що надходить зі стоку VT5 на затвор транзистора VT2 (рис. 5.6б). Це приведе до зменшення струму стоку VT5 і відповідно до збільшення напруги на його стоці, а отже на затворі VT2, що в свою чергу викличе збільшення струму стоку VT2 і, як наслідок, приведе до ще більшого зменшення напруги на його стоці. В результаті за короткий проміжок часу, відбудеться лавиноподібне відкривання транзистора VT2 і закривання транзистора VT5.

Лавиноподібний процес наростання струму в одному плечі бістабільної схеми, яку являє собою схема RS-тригера, наведена на рис. 5.6б, і зменшення в іншому плечі називають регенерацією. Оскільки напрямок зміни напруги на затворах транзисторів VT2, VT5 за рахунок флуктуацій – процес випадковий, то з однаковою імовірністю може бути реалізований один з двох можливих несиметричних станів схеми: транзистор VT2 – відкритий, VT5 – закритий (на виході Q тригера низький рівень напруги U0 (Q=0,  = 1)) або VT2 – закритий, VT5 – відкритий (на виході Q тригера високий рівень напруги U1 (Q=1,  = 0)). Обидва несиметричні стани схеми є стійкими і можуть бути змінені тільки під дією зовнішніх сигналів, які поступають на затвори комплементарних пар транзисторів VT1, VT3 і VT6, VT7, які утворюють ланцюги керування станом тригера по входам R і S, відповідно.

Якщо тригер знаходиться у одиничному стані Q = 1,  = 0 (транзистор VT2 – закритий, VT5 – відкритий), а на входах S і R низький рівень напруги U0 < UпорVT1,VT6  (S = R = 0), то транзистори VT1, VT6 закриті (VT3, VT7 відкриті) і не впливають на роботу схеми. Низькій рівень напруги, що надходить зі стоку VT5 на затвор VT2 підтримує цей транзистор у закритому стані, а високий рівень напруги зі стоку VT2 на затворі VT5 підтримує транзистор VT5 у відкритому стані. Тригер знаходиться у режимі зберігання інформації. Для зміни стану тригеру на входи S і R треба подати сигнали S = 0 (U0), R = 1 (U1). В цьому випадку VT1 відкривається високим рівнем напруги UзвVT1 = U1 > UпорVT1 (комплементарний йому транзистор VT3 закривається оскільки UзвVT3 = U1 – Uсс » 0 В > -UпорVT3), транзистор VT6 залишається у закритому стані (UзвVT6 = U0 < UпорVT6), а комплементарний йому транзистор VT7 - у відкритому стані оскільки UзвVT7 = U0 – Uсс » –Uсс < -|UпорVT7|. Низька напруга зі стоку відкритого VT1 надходить на затвор VT5, що спричиняє закривання цього транзистора і відкривання комплементарного йому транзистора VT8. На об’єднаному стоці закритих транзисторів VT5, VT6 встановлюється високий рівень напруги U1 (  = 1), який надходить по зворотному зв’язку на затвор VT2, що забезпечує відкритий стан цього транзистора і закритий стан комплементарного йому транзистора VT4. На прямому виході тригера Q встановлюється низький рівень напруги U0 (Q = 0). Цей стан тригера буде зберігатися, якщо на входи R і S знову подати низький рівень напруги, тобто перевести тригер у режим зберігання інформації (R = S = 0).

Таким чином, конкретний стан RS-тригера залежить від того, на який зі входів R або S надходить керуючий сигнал високого рівня U1, тобто симетрична за конфігурацією схема RS-тригера з роздільними інформаційними входами S і R асиметрична за керуванням.

Вкажемо ще на одну особливість RS-тригера, принципова електрична схема якого наведена на рис. 5.6б. Ця особливість полягає в тому, що одночасна подача сигналів керування U1 на входи S і R є неприпустимою. Дійсно, в цьому випадку внаслідок симетрії схеми обидва логічних елементи АБО-НЕ опиняться в однаковому стані, оскільки сигнали високого рівня U1 на входах R і S відкривають транзистори VT1, VT6 і закривають комплементарні їм транзистори VT3, VT7. Як наслідок, на протязі часу дії сигналів керування, на прямому і інверсному виходах тригера встановлюються сигнали низького рівня Q =  = 0 і зворотні зв’язки тригера не впливають на стан його виходів. Це означає, що після закінчення дії сигналів керування схема опиниться у симетричному стані, вихід з якого, завдяки регенерації, в один з двох можливих стійких станів відбувається з однаковою імовірністю. Тому одночасна дія на входах S і R сигналів керування приводить до неоднозначності кінцевого результату перемикання тригера, що заборонено в схемах цифрової техніки. Такий режим роботи тригера називають розривом тригерних звязків.

Для визначення логічної структури асинхронного RS-тригера у базисі Шеффера виконаємо подвійну інверсію правої і лівої частин співвідношення (5.2) і використаємо закон де Моргана. В результаті отримаємо:

                  .          (5.6)

Подібна процедура що до виразу (5.3) дає:

                        .                    (5.7)

Згідно (5.6), (5.7) для реалізації асинхронного RS-тригера у базисі Шеффера потрібні два елемента 2І-НЕ, які треба з’єднати між собою так, як показано на рис. 5.7а. Особливістю RS-тригера реалізованого на елементах І-НЕ є інверсні інформаційні входи, тобто для такого тригера керуючим сигналом є напруга низького рівня U0 логічного „0”. Тому асинхронний RS-тригер реалізований на елементах І-НЕ називають також RS-тригером з інверсними входами. Його умовне зображення показано на рис. 5.7б, а таблиця справжності на рис. 5.7в.

Рис.  5.7.  Асинхронний RS-тригер   у  базисі   Шеффера: а – схема, б – умовне зображення, в – таблиця справжності  

Як можна бачити таблиця справжності RS-тригера на елементах І-НЕ є інверсною до таблиці справжності RS-тригера на елементах АБО-НЕ (рис. 5.4а). Це обумовлено тим, що керуючим сигналом RS-тригера на елементах І-НЕ є логічний „0”, а не логічна „1”, як для тригера на елементах АБО-НЕ.

Схема на рис. 5.7а є загальною для всіх типів логіки і може бути використана для побудови електричних принципових схем RS-тригерів з інверсними інформаційними входами для будь-яких типів логіки на підставі електричних принципових схем базових елементів І-НЕ цих типів логіки. Зокрема на рис. 5.8 для КМОПТЛ наведена електрична принципова схема такого тригера, побудована з використанням схеми базового логічного елемента 2І-НЕ, яка показана на рис. 4.18а.

При аналізі логіки роботи тригерів і динаміки їх перемикання зручно використовувати поняття активного і пасивного логічних сигналів. Активним будемо називати такий логічний сигнал, наявність якого хоча б на одному вході логічного елемента однозначно визначає його вихідний стан. Пасивні сигнали визначають вихідний стан ЛЕ з урахуванням сигналів, що діють на інших його входах.

Рис. 5.8. Електрична принципова схема асинхронного RS-тригера КМОНТЛ з  інверсними інформаційними входами

Для логічних елементів АБО і АБО-НЕ активним сигналом є логічна „1” (це випливає з правила алгебри логіки: якщо хоча б один член диз’юнкції дорівнює одиниці, то й сама диз’юнкція дорівнює одиниці), відповідно, пасивним сигналом є логічний „0”. Для логічних елементів І чи І-НЕ активний сигнал - логічний „0” (це випливає з правила алгебри логіки: якщо хоча б один член кон’юнкції дорівнює нулю, то й сама кон’юнкція дорівнює нулю), відповідно, пасивний сигнал - логічна „1”. З урахуванням викладеного, можна зробити висновок, що активні сигнали – це сигнали керування тригерів. Зокрема для асинхронного RS-тригера на логічних елементах АБО-НЕ активним сигналом є логічна „1” (сигнал високого рівня напруги U1), а для RS-тригера на елементах І-НЕ – логічний „0” (сигнал низького рівня напруги U0).

З таблиць справжності RS-тригерів з прямими і інверсними входами (рис. 5.4а і рис. 5.7в) видно, що невизначений стан тригерів має місце, коли на обох інформаційних входах діють активні сигнали, а коли на них пасивні сигнали тригер знаходиться у стані зберігання інформації.

Розглянемо більш докладніше невизначений стан асинхронного RS-тригера. При R = S = 1 тригер, схема якого наведена на рис. 5.4а, перебуває у стані Q =  = 0, а при  =  = 0 тригер на рис. 5.7а - у стані Q =  = 1. Такий стан асинхронного RS-тригера суперечить правилам алгебри логіки, оскільки Q ≠ , тому його виникнення в процесі роботи тригера порушує логіку роботи цифрової схеми. У зв’язку з цим стан RS-тригера при якому Q =  повинен бути виключеним (забороненим) при використанні RS-три-герів у цифрових схемах, тому він носить назву забороненого стану. Для виключення забороненого стану співвідношення (5.4), (5.5) треба доповнити рівнянням

                                        ,                    (5.8)

а (5.6), (5.7) - рівнянням

                                      .                   (5.9)

 

Співвідношення (5.8), (5.9) виключають одночасну появу активних сигналів на інформаційних входах асинхронних RS-тригерів з прямими і інверсними інформаційними входами, а тому виключають їх заборонений стан.

Заборонений стан асинхронного RS-тригера називають також невизначеним станом, оскільки він є невизначеним відносно стану зберігання інформації. Дійсно, наявність у забороненому стані активних (керуючих) сигналів на обох інформаційних входах RS-тригера встановлює його у симетричний стан, а при переході до режиму зберігання інформації (подача пасивних сигналів на входи R і S), RS-тригер перемикається з однаковими імовірностями, за рахунок процесу регенерації, у будь-який з двох стійких несиметричних станів. Це обумовлює невизначеність забороненого стану.

Перемикання асинхронного RS-тригера починається з того інформаційного входу на який надійшов активний сигнал і відбувається по тригерній петлі зворотного зв’язку. Динаміку перемикання асинхронного RS-тригера з прямими інформаційними входами (рис. 5.6а) ілюструють часові діаграми показані на рис. 5.9а. Діаграми побудовані без урахування впливу перехідних процесів на фронти сигналів (ідеальні прямокутні імпульси) для граничного режиму перемикання RS-тригера, у якому перемикання відбувається на максимальній частоті fmax. Розглянемо ці часові діаграми більш докладніше.

Нехай початково тригер знаходиться у нульовому стані Q = 0,  = 1 і в деякий момент часу на його вхід S надходить активний сигнал (сигнал керування) високого рівня S = 1. Цей сигнал з затримкою на інтервал часу, який дорівнює затримці поширення сигналу tзп, перемикає логічний елемент АБО-НЕ, на виході якого фіксується стан інверсного виходу тригера  (рис. 5.9б). На виході  з’являється сигнал низького рівня  = 0, який по зворотному зв’язку практично миттєво надходить на вхід елемента АБО-НЕ, на виході якого фіксується стан прямого виходу тригера Q (рис. 5.9б). Наявність двох логічних нулів на входах цього елемента викликає, з затримкою на tзп, його перемикання у стан логічної „1”. На виході Q тригера з’являється сигнал високого рівня Q = 1, який по зворотному зв’язку надходить на вхід другого логічного елемента АБО-НЕ підтверджуючи вихідний стан тригера  = 0.

Рис.  5.9. Часові  діаграми  перемикання  асинхронного RS-тригера (а) і розповсюдження сигналу, що викликав перемикання, по тригерній петлі зворотного зв’язку (б)  

Таким чином, перехід асинхронного RS-тригера у новий стан після надходження керуючого сигналу відбувається з затримкою перемикання

                                        tз.пер = 2tзп,                 (5.10)

яка дорівнює сумарній затримці всіх логічних елементів у тригерній петлі зворотного зв’язку, показаній на рис. 5.9б суцільною лінією. Якщо зразу після встановлення тригера у стан Q = 1,  = 0 на його інформаційні входи подати сигнали R = 1, S = 0, то перемикання почнеться від входу R по тригерній петлі зворотного зв’язку показаній на рис. 5.9б пунктирною лінією і закінчиться теж за проміжок часу tз.пер = 2tзп. Зазначимо, що інтервали часу, виділені на рис. 5.9а пунктирними лініями, дорівнюють затримці поширення сигналу tзп у одному логічному елементі АБО-НЕ, а послідовні у часі зв’язки між фронтами сигналів показані лініями зі стрілками.

З часових діаграм (рис. 5.9а) випливає, що мінімальний період надходження імпульсів мінімальної тривалості, які викликають безперебійне перемикання асинхронного RS-тригера, тобто розділяючий час tроз, дорівнює

                                         tроз = 4tзп.                  (5.11)

З урахуванням (5.11) максимальна частота перемикання RS-тригера визначається співвідношенням:

                                      fmax = 1/(4tзп).              (5.12)

Часові параметри тригера tз.пер і tроз можна знайти безпосередньо зі схеми тригера (рис. 5.9б), визначивши кількість логічних елементів з затримкою поширення tзп у тригерній петлі зворотного зв’язку.

Рис. 5.10. Графічне умовне зображення мікросхеми 564ТР2

Відзначимо ще одну особливість динаміки перемикання асинхронного RS-тригера. З часових діаграм на рис. 5.9а видно, що існують інтервали часу тривалістю tзп, коли тригер перебуває у забороненому стані Q =  = 0. Таке явище отримало назву ризику збою. Тривалість забороненого стану tзп досить мала і не позначається на роботі цифрової схеми, якщо вихідні сигнали тригера керують її елементами з затримкою перемикання більшою за tзп. Однак, при використанні в цифровій схемі швидкодіючих елементів з малими порівняно з tзп затримками перемикання імовірність збою зростає.

Асинхронні RS-тригери випускають, як самостійні вироби у складі деяких серій інтегральних мікросхем. Зокрема вони входять до серій КМОНТЛ 564, 1554, 1594. Як приклад, наведемо мікросхеми, які містять чотири RS-тригери з трьома станами виходів: 564ТР2 (CD40431), КР1554ТР2 (74AC279), КР1594ТР2 (74ACT279). В дужках вказані закордонні функціональні аналоги мікросхем.

Умовне зображення мікросхеми 564ТР2 (CD40431) наведено на рис. 5.10. Вхід EZ є загальним для всіх RS-тригерів мікросхеми. Сигнал EZ = 1 встановлює виходи всіх тригерів у стан високого імпедансу. Зазначимо, що мікросхема має виводи тільки від прямих виходів RS-тригерів Q. При EZ = 0 стан цих виходів встановлюється окремо для кожного тригера сигналами на інформаційних входах R і S.

Cn Sn Rn Qn+1
0 ´ ´ Qn
1 0 0 Qn
1 0 1 0
1 1 0 1
1 1 1 н/с

 

а б

Рис. 5.11. Таблиця справжності (а)

і умовне графічне зображення

синхронного RS-тригера (б)

5.3.2. Синхронний RS-тригер. Синхронний RS-тригер окрім інформаційних входів R і S має вхід синхронізації С. Таблиця справжності такого тригера з прямим статичним керуванням і умовне графічне зображення наведені на рис. 5.11.

Як видно з таблиці справжності при відсутності на вході синхронізації керуючого сигналу (C = 0) не залежно від стану входів R і S тригер знаходиться у стані зберігання інформації. При наявності на вході синхронізації керуючого сигналу (C = 1), тригер перемикається згідно таблиці справжності асинхронного RS-тригера (рис. 5.4а).

Сn Sn Rn Qn Qn+1
0 0 0 0 0
0 0 0 1 1
0 0 1 0 0
0 0 1 1 1
0 1 0 0 0
0 1 0 1 1
0 1 1 0 0
0 1 1 1 1
1 0 0 0 0
1 0 0 1 1
1 0 1 0 0
1 0 1 1 0
1 1 0 0 1
1 1 0 1 1
1 1 1 0 -
1 1 1 1 -

 

а б

Рис. 5.12. Розширена таблиця справжності синхронного

RS-тригера (а) і побудована по ній діаграма Вейча (б)

 

Логічне рівняння синхронного RS-тригера можна одержати, якщо таблицю справжності на рис. 5.11а записати у розширеному вигляді і виконати мінімізацію за допомогою діаграм Вейча. Розширена таблиця справжності показана на рис. 5.12а, а результати мінімізації функції виходу Qn+1 синхронного RS-тригера наведені на рис. 5.12б.

Як можна бачити з рис. 5.12б за результатами мінімізації функція виходу Qn+1 синхронного RS-тригера має дві тупикові форми:

                  Qn+1 = Qn + CnSn +  =

                          = Qn + Cn(Sn + ),      (5.13)

                     Qn+1 = Qn + CnSn + .      (5.14)

Порівняння співвідношень (5.13) і (5.2) дозволяє зробити загальний висновок про зв’язок між логічними рівняннями синхронного і асинхронного тригерів. Логічне рівняння синхронного тригера є логічною сумою двох кон’юнкції: кон’юнкції змінної прямого виходу тригера Qn з інверсним значенням логічної змінної входу синхронізації Cn і кон’юнкції прямого значення Cn з логічним рівнянням асинхронного тригера. Це правило є загальним для всіх типів тригерів і у подальшому буде використане для одержання логічних рівнянь синхронних тригерів на підставі рівнянь асинхронних тригерів.

Рис. 5.13. Синхронний RS-тригер з прямим статичним керуванням: а – схема  в  базисі І-НЕ;  б –електрична принципова схема КМОНТЛ  

Схема синхронного RS-тригера з прямим статичним керуванням на базових логічних елементах Шеффера і електрична принципова схема такого тригера комплементарної МОН-транзисторної логіки показані на рис. 5.13.

В схемі на рис. 5.13а бістабільною коміркою, що зберігає інформацію, є асинхронний RS-тригер з інверсними інформаційними входами  і , реалізований на логічних елементах DD2, DD4 (в принциповій схемі на рис. 5.13б він побудований на транзисторах VT5 - VT12), а логічні елементи DD1, DD3 утворюють схему пристрою керування тригера (на рис. 5.13б такий пристрій реалізований на транзисторах VT1 - VT4 і VT13 - VT16).

Оскільки логічний “0” є активним сигналом для тригерів реалізованих в базисі І-НЕ, то коли С = 0, при будь-яких значеннях логічних сигналів на входах S і R, на входах асинхронного RS-тригера на елементах DD2, DD4 (рис. 5.13а) сигнали , які утримують цей тригер (див. таблицю справжності на рис. 5.7в), а тому і синхронний RS-тригер в цілому, у стані зберігання інформації. При наявності на вході С пасивного сигналу - логічної “1”, синхронний RS-тригер, в залежності від сигналів на входах S і R, перемикається згідно таблиці справжності асинхронного RS-тригера з прямими інформаційними входами (рис. 5.4а). Дійсно, якщо, наприклад, S = 1, R = 0, то на входах асинхронного RS-тригера комбінація сигналів  = 0,  = 1 яка встановить цей тригер у стан Q = 1,  = 0, тобто відносно логічних сигналів на входах S і R тригер перемикається згідно таблиці справжності асинхронного RS-тригера з прямими інформаційними входами (рис. 5.4а). Це має місце і для інших комбінацій сигналів на входах S і R.

Визначити параметри швидкодії синхронного RS-тригера з прямим статичним керуванням можна на підставі затримки поширення сигналу tзп логічних елементів 2І-НЕ, на яких побудована схема такого тригера. Для цього треба визначити кількість ЛЕ у тригерній петлі зворотного зв’язку, які повинні перемкнутися при переході до іншого стану тригера. При С = 1 послідовність таких перемикань ЛЕ при надходженні керуючого сигналу високого рівня (логічної „1”) на вхід R показана суцільною лінією зі стрілками на рис. 5.13а. Як можна бачити для встановлення стану синхронного RS-тригера Q = 0,  = 1 послідовно повинні перемкнутися три логічних елемента. Тому затримка перемикання тригера при надходженні керуючого сигналу на вхід R визначається співвідношенням tз.перR = 3tзп. Якщо при C = 1 керуючий сигнал (логічна „1”) надходить на вхід S тригера, то, завдяки симетрії схеми тригера, затримка перемикання також дорівнює tз.перS = 3tзп (в цьому випадку послідовно перемикаються елементи DD1, DD2, DD4). Таким чином мінімальний період надходження імпульсів мінімальної тривалості, які забезпечують перемикання тригера, а отже розділяючий час синхронного RS-тригера з прямим статичним керуванням визначається співвідношення:

                             tроз = tз.перR + tз.перS = 6tзп.      (5.15)

З (5.15) для максимальної частоти перемикання такого тригера отримаємо

                                     fmax = 1/(6tзп).               (5.16)

 

Синхронний RS-тригер з зворотним динамічним керуванням (керування зрізом імпульсу, тобто перепадом з U1 до U0) може бути побудований за двоступеневою схемою, яка наведена на рис. 5.14а.

Рис. 5.14. Синхронний RS-тригер з зворотним динамічним керуванням: а – схема, б – умовне графічне зображення  

Відзначимо, що у цій схемі входи синхронізації RS-тригерів з прямим статичним керуванням DD1 і DD2 об’єднані між собою через інвертор DD3. Тригер DD1 є ведучим, а DD2 – веденим тригером. Завдяки інвертору запис інформації при С = 1 спочатку відбувається у ведучий тригер DD1, а оскільки в цьому випадку на вході синхронізації веденого тригера діє сигнал  = 0, він знаходиться у стані зберігання інформації. Тому стан синхронного RS-тригера, тобто його виходів Q і , які є виходами веденого тригера, залишається незмінним. Зміна стану синхронного RS-тригера з динамічним керуванням відбувається у короткий проміжок часу, коли ведучий тригер DD1 переводиться сигналом C = 0 у стан зберігання інформації. В цьому випадку сигнал  = 1 з виходу DD3 дозволяє запис інформації у ведений тригер згідно сигналам S¢ = Q¢ і R¢ = ¢ (рис. 5.14а), які є сигналами на виходах ведучого тригера. Тому ведений тригер у відповідності з таблицею справжності асинхронного RS-тригера (рис. 5.4а) повторює стан ведучого тригера на момент надходження сигналу C = 0.

Часові діаграми, які ілюструють перемикання двоступеневого синхронного RS-тригера з динамічним керуванням, показані на рис. 5.15. Для спрощення ці діаграми побудовані без врахування затримок тригерів DD1, DD2 і інвертора DD3. Вважається, що початково ведучий DD1 і ведений DD2 тригери знаходяться у нульовому стані: Q = Q¢ = 0,  = ¢ = 1.

Рис. 5.15. Часові діаграми двоступеневого синхронного RS-тригера

В інтервалі часу t1 < t < t3, коли на вході синхронізації тригера C діє сигнал високого рівня U1 (C = 1), ведучий тригер DD1 знаходиться у активному стані, тоді як ведений тригер DD2, завдяки  = 0 - у стані зберігання інформації. Тому коли в момент часу t = t2 на вхід S надходить сигнал високого рівня U1 (S = 1 при R = 0) ведучий тригер перемикається у стан логічної „1” (Q¢ = 1, ¢ = 0), тоді як ведений тригер, а тому і синхронний RS-тригер з динамічним керуванням не змінюють свій стан (Q = 0,  = 1). Зміна відбувається у момент часу t3 в межах зрізу  (перепаду від U1 до U0) тактового імпульсу на вході синхронізації С. Саме в цей момент часу сигнал С = 0 переводить ведучий тригер DD1 у стан зберігання інформації, яка занесена в нього на момент часу t3, а сигнал  = 1 дозволяє перезапис інформації із ведучого у ведений тригер DD2. В інтервалі часу t3 < t < t4 запис інформації блокована, оскільки ведучий тригер знаходиться у стані зберігання інформації (С = 0), а саме через нього записується інформація у двоступеневий тригер. З часових діаграм видно, що при t > t4, коли С = 1 зміна стану синхронного RS-тригера з динамічним керуванням також не відбувається, хоча в момент часу t5 на його вхід R надходить перешкода, яка скидає ведучий тригер DD1 у нульовий стан Q¢ = 0, ¢ = 1.

Таким чином, синхронний RS-тригер на рис. 5.14а сприймає інформацію тільки у короткі проміжки часу, коли на вході синхронізації C діє перепад напруги  від U1 до U0. При статичних рівнях сигналу на цьому вході С = U0 (0), С = U1 (1) або при наявності на ньому перепаду напруги від U0 до U1  тригер знаходиться у стані зберігання інформації. Таким чином, керуючим сигналом на вході синхронізації RS-тригера зі зворотним динамічним керуванням (керування зрізом імпульсу) є перепад напруги . Таблиця переходів такого тригера показана на рис. 5.16. Зазначимо, що тут використано термін не „таблиця справжності”, а „таблиця переходів”, оскільки перший термін є не зовсім коректним, тому, що в даному випадку у таблиці використовуються не тільки значення булевих змінних 0 і 1, але й перепади напруги  від U0 до U1 та  від U1 до U0. В подальшому термін „таблиця переходів” будемо використовувати для опису логіки роботи всіх синхронних тригерів з динамічним керуванням, хоча такий термін є слушним також й для тригерів зі статичним керуванням.

Cn Sn Rn Qn+1
0, 1, ´ ´ Qn
0 0 Qn
0 1 0
1 0 1
1 1 н/с

 

Рис. 5.16. Таблиця переходів RS-тригера з керуванням зрізом імпульсу

Зазначимо ще одну особливість, що випливає з часових діаграм (рис. 5.15), а саме те, що тригери з динамічним керуванням менш схильні до впливу перешкод ніж тригери зі статичним керуванням. Дійсно, як можна бачити з часових діаграм, ведучий тригер DD1 (рис. 5.14а), який є по суті RS-тригером зі статичним керуванням, перемикається під дією перешкоди у момент часу t5, тоді як стан двоступеневого RS-тригера зі зворотним динамічним керуванням остається незмінним.

Умовне графічне зображення на принципових схемах двоступеневого синхронного RS-тригера зі зворотним динамічним керуванням показано на рис. 5.14б. Про наявність в схемі двох тригерів, тобто про MS-тип структури свідчать дві букви Т в полі умовного зображення.

 

 


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 2935; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!