Конституційне врегулювання зовнішньої політики... 233
жає їм користуватися їх суверенними повноваженнями. Велика частина цих повноважень частіше за все залишається незайманою. Це стосується галузі зовнішньої політики і політики безпеки, а також комплексів юстиції та внутрішніх справ. Тут інтеграція обмежується кооперацією між країнами-учасниками. Навіть у галузі економіки, де ЄС має найширшу компетенцію, суверенітет країн-учасниць продовжує існувати далі. Компетенція ЄС виникає лише тоді, коли завдання мають бути виконані на рівні Співтовариства: централізм – лише стільки, скільки необхідно; компетенція окремих держав – стільки, скільки можливо.
З цього слідує, що Європейський Союз не є федеративною державою, як наприклад Сполучені Штати Америки. Правосуб’єкт-ніcть Європейського Союзу і його прямий вплив на правові та економічні відносини країн-учасниць існує лише настільки, наскільки країни-учасниці наділили Співтовариства своїми повноваженнями.
З іншого боку, Європейський союз не є вільною торговельною зоною, як наприклад North American Free Trade Agreement (NAFTA), до якої належать Канада, США та Мексика. Але особливість полягає в тому, що країни-учасниці вільної торговельної зони не встановлюють мито на товари, які імпортуються з іншої країни-учасниці, за винятком випадків, коли ці товари були виготовленні в третій країні. Європейський Союз робить більше: він не лише полегшує усі переміщення товарів між країнами-учасни-цями, але завдяки цьому гармонізує ставлення до продукції з третіх країн на всіх зовнішніх кордонах ЄС – якщо український підприємець транспортує до ЄС товари, то зовсім неважливо, де він перетне кордон – в Австрії, Німеччині або Фінляндії – митний тариф, як і усі значні вимоги щодо ввезення, усюди однакові. Якщо українські товари вже перетнули зовнішній кордон ЄС, вони користуються правом вільного переміщення так само, як і товари, що були вироблені на території ЄС. Але зміст внутрішнього ринку йде ще далі: були відмінені не лише митні бар’єри між країнами-учасницями, так звані «тарифні торговельні перешкоди», а й усі інші перешкоди, які заважали вільному пересуванню товарів, осіб, послуг та капіталу в «безтарифній сфері»: так особа, що займається розведенням свиней, може отримати ветеринарну довідку для своїх тварин у країні, де вона постійно мешкає. До цього також належить єдине для всіх право конкуренції:
|
|
234
Розділ 17
наприклад, Німеччина не може заборонити імпорт пива, яке не було виготовлено відповідно з Законом про чистоту від 1524 р.
Чотири так звані «основні свободи», тобто вільне переміщення товарів, осіб, послуг та капіталу, означають набагато більше, ніж лише вільна торговельна зона.
|
|
Європейська Конституція. Європа майбутня
У 1957 р. країни–учасниці ЄC підписали Римський договір. Після численних поправок та доповнень у 1992 р. він отримав назву Договір про Європейський Союз. На Копенгагенській зустрічі керівників держав та урядів 22/УІ – 93 р. були встановлені критерії для держав кандидатів до вступу в ЄC:
1. Досягнення певного рівня стабільності, як гарантії демократичного устрою правової держави.
2. Дотримання прав людини та основних свобод, поважання прав національних меншин, заборона смертної кари.
3. Функціонуюча ринкова економіка, а також здатність витримати утиски ринкових сил і конкурентів у середині ЄC.
4. Готовність взяти на себе і виконувати обов’язки членів Союзу.
5. Здатність ідентифікувати себе з цілями політичного, економічного і валютного союзу.
Договір на створення Європейського Союзу був підписаний 7 лютого 1992 р. у голландському місті Маастрихт. Процес ратифікації договору затримався у зв’язку з тим, що договір передбачав суттєве розширення кола суверенних повноважень, які краї-ни-учасниці передавали Союзу. Така передача могла бути здійснена лише після внесення поправок до національних Конституцій учасників, а це, як відомо, досить складний процес. Договір ратифікований всіма державами–членами ЄС, вступив у закону силу 1 листопада 1993 р.1
|
|
На початку нового тисячоліття країни-члени вирішили розробити Конституцію ЄС. Для підготовки проекту Конституції на саміті ЄС було затверджено рішення про створення Європейського Конвенту. До складу Конституції Конвенту увійшли: по 2 делегати від національних парламентів країн ЄС та країн кандидатів на вступ до ЄС; по 1 делегату від урядів країн ЄС і канди-
Европейское право. – М.: Норма – Инфра, 2000.
Дата добавления: 2018-02-28; просмотров: 243; Мы поможем в написании вашей работы! |
Мы поможем в написании ваших работ!