Тема 5. Основи попередження конфліктів. Прогнозування та профілактика конфліктів



Семінарське заняття – 2 год.

Питання:

1. Особливості прогнозування та профілактики конфліктів.

2. Технології попередження конфліктів.

3. Проблема конфліктних особистостей.

4. Способи і прийоми впливу на поведінку опонента.

Методичні рекомендації. Під час самостійної підготовки до семінарського заняття студенти і слухачі повинні засвоїти, що передбачення і прогнозування виникнення і розвитку конфліктів створює умови і визначає шляхи управління ними. Профілактика виникнення, стабілізації і ескалації конфліктів є важливим напрямком діяльності управлінців, психологів, соціальних працівників з ефективного їх прогнозування та попередження. Превентивна психологія конфліктів - це створення об'єктивних та суб'єктивних або психологічних умов, що протидіють виникненню конфліктних ситуацій та інцидентів, сприяють підвищенню культури і конструктивного стилю спілкування і вирішення життєвих проблем.

При опрацюванні теми курсанти, студенти та слухачі повинні вивчити, що прогнозування виникнення конфліктів є головною передумовою ефективної діяльності по їх попередженню. Технологія попередження конфліктів є сукупність знань про способи, засоби, прийоми впливу на передконфліктну ситуацію, а також послідовність дій опонентів і третіх осіб, у результаті яких вирішується протиріччя.

Також, під час вивчення теми необхідно звернути особливу увагу на те, що попереджати конкретні конфлікти можна шляхом зміни свого відношення до проблемної ситуації і поведінки в ній, а також здійснюючи вплив на психіку і поведінку опонента. До основних способів і прийомів зміни своєї поведінки в передконфликтній ситуації можна віднести: уміння визначити, що спілкування стало передконфліктним; прагнення глибоко і різнобічно зрозуміти позицію опонента; терпимість до інакомислення; зниження своєї загальної тривожності й агресивності; уміння оцінювати свій актуальний психічний стан; постійна готовність до неконфліктного рішення проблем; уміння посміхнутися; не чекати від навколишніх занадто багато чого; щира зацікавленість у партнері по спілкуванню; конфликтостійкість.

Курсанти, студенти та слухачі повинні засвоїти, що важливими етапами управлінської діяльності є: виконання прийнятого рішення; оцінка результатів діяльності. Розходження в оцінці - типова причина конфліктів.

Теми рефератів:

1. «Психологічна культура особистості – важливий чинник попередження конфліктів».

2. «Конфлікт відносин «батьки і діти», їх особливості на початку ХХІ ст..».

3.«Методи профілактики конфліктів».

4.«Психопрофілактика та попередження конфліктів».

Література:

1. Анцупов А.Я., Шипилов А.И. Конфликтология: Учебник для вузов.- М.: ЮНИТИ, 2002. С. 397 – 467.

2.Василюк Ф.Е. Психология переживання: анализ преодоления конфликтных ситуаций. — М.: МГУ, 1984.

3.Ващенко І.В. Конфлікти: сучасний стан, проблеми та напрямки їх вирішення в органах внутрішніх справ. Монографія.- Харьків: «ОВС», 2002. С. 132 – 193.

4.Гришина Н.В. Психология конфликта.- СПб: Питер, 2002. С.283 – 330.

5.Дуткевич Т.В. Конфліктологія з основами психології управління: Навчальний посібник.- Київ: Центр навчальної літератури, 2005. С. 128 – 154.

6.Емельянов С.М. Практикум по конфликтологии. -СПб.: Питер, 2001.

7.Ершов А.А. Личность и коллектив: Межличностные конфликты в коллективе и их разрешение. — Л., 1976.

8.Конфликтология: Учебник для вузов/ В.П. Ратников, В.Ф. Голубь, Г.С. Лукашова и др.; под ред. Проф. В.П. Ратникова.- М.: ЮНИТИ – ДАНА, 2001. С. 329 – 354.

9.Конфліктологія: підручник для студентів вищ. навч. закл. юрид. спец./ Л.М. Гера сіна, М.І. Панов, Н.П. Осипова та ін..; За ред. професорів Л.М.Герасіної та М.І. Панова.- Харьків: Право, 2002. С. 192 – 243.

10. Ложкін В.Г., Пов’якель Н.І. Психологія конфлікту: теорія і сучасна практика: Навчальний посібник.- К.: ВД «Професіонал», 2006. С. 243 – 267.

11. Пірен М.І. Конфліктологія: Підручник.- К.: МАУП, 2003. С. 122 – 133.

12. Русинка І.І. Конфліктологія. Психотехнології запобігання і управління конфліктами. Навчальний посібник / І.І. Русинка.- Київ, 2007. С. 159 – 196.

 


Дата добавления: 2016-01-05; просмотров: 31; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!