Тема 3: Сфери розгортання конфліктів



Семінарське заняття – 2 год.

Питання:

1. Конфлікти соціальної сфери.

2.Релігійні конфлікти, етнонаціональні конфлікти.

3.Політичні конфлікти в сучасних умовах..

4.Особливості економічних та міждержавних конфліктів.

Методичні рекомендації. Під час самостійної підготовки до семінарського заняття курсанти, студенти та слухачі повинні засвоїти, що економічний конфлікт можна представити як протиборство суб'єктів соціально-економічних відносин з приводу дефіциту економічних ресурсів, для подолання якого необхідно використовувати економічні, соціальні та політичні засоби. Визначення сторін соціально-економічного конфлікту та виокремлення його учасників випливає із розуміння сутності цього типу конфліктів. Узагалі до них можна віднести різноманітні соціальні групи, що ведуть боротьбу за економічні статуси та матеріальні ресурси, яким притаманні різні цінності та норми: власники і наймані працівники; представники ринкових структур та державного сектору; робітники виробничого та невиробничого секторів економіки тощо.

Політичний конфлікт — це зіткнення, протиборство політичних суб'єктів, обумовлене протилежністю їх політичних інтересів, цінностей, цілей і поглядів.Це різновид і результат конфліктної взаємодії двох і більше сторін (груп, держав, індивідів), які сперечаються між собою щодо розподілу владних повноважень і ресурсів. Змістом політичних конфліктів є політична боротьба. Боротьба — це протидія політичних суб'єктів, у ході якої кожний прагне досягти такої мети, яка суперечить меті іншого. Політична боротьба виникає тоді, коли:

а) існування або дії політичної влади бажані для одних
суспільних суб'єктів, але небажані для інших;

б) цілі учасників політичних дій не збігаються;

в) виникає комбінація цих випадків.

Релігійні конфлікти — це зіткнення і протиборство (протидія) між: носіями релігійних цінностей (від окремих індивідів (віруючих) до конфесій), що обумовлені відмінностями в їх світосприйнятті, уявленнях і ставленні до Бога, різним становищем та участю в релігійному житті.

Міжнаціональний (міжетнічний конфлікт) — форма міжгрупового конфлікту, в якому групи з протилежними інтересами розрізняються за етнічною ознакою.В міжнаціональному (міжетнічному) конфлікті протилежні сторони розподіляються за принципом: «ми — вони», «свої — чужі» в етнічному плані.

При аналізі сімейних конфліктів, особливо подружніх, важливо враховувати закономірні кризові періоди в розвитку сім'ї. їх періодизація має наступний вигляд.

Перший кризовий період у розвитку сім'ї спостерігається на першому році подружнього життя. В цей період відбувається адаптація подружжя один до одного. Вірогідність розлучень у цей період складає до 30% від загального числа шлюбів.

Другий кризовий період пов'язаний з появою дітей. Народження дитини для багатьох сімей є серйозним випробуванням. У подружжя з'являються нові нелегкі обов'язки по догляду дитини, її вихованню. У зв'язку з цим у них істотно обмежуються можливості для професійного зростання, для реалізації своїх інтересів. Можливі зіткнення поглядів подружжя і їх батьків з питань виховання дитини. У цей період втома дружини, пов'язана з доглядом за дитиною, може привести до тимчасової дисгармонії сексуальних відносин.

Третій період кризи сім'ї збігається з середнім подружнім віком (10-15 років спільного життя), який характеризується насиченістю один одним, появою дефіциту почуттів.

Четвертий період кризи сім'ї настає після 18-24 років подружнього життя. Основна причина сімейної кризи в цей період пов'язана з емоційною залежністю дружини, що посилюється переживаннями з приводу можливих зрад чоловіка.

Теми рефератів:

1. «Розбіжності в етичних цінностях як причина виникнення конфлікту».

2. «Сімейні конфлікти: причини, прогнозування та вирішення».

3. «Політичні конфлікти: причини, шляхи їх розв’язання та профілактика».

4. «Гендерні конфлікти: причини, суть, шляхи вирішення та запобігання».

5. «Соціальні конфлікти як суспільне явище».

Література:

1. Анцупов А.Я., Шипилов А.И. Конфликтология: Учебник для вузов.- М.: ЮНИТИ, 2002. С. 327 – 396.

2. Ващенко І.В. Конфлікти: сучасний стан, проблеми та напрямки їх вирішення в органах внутрішніх справ. Монографія.- Харьків: «ОВС», 2002. С.87 – 122.

3. Гоббс Т. Избранные сочинения — М., 1991. — Т. 2. —С. 93.

4. Гришина Н.В. Психология конфликта.- СПб: Питер, 2002. С. 190 – 282.

5. Дуткевич Т.В. Конфліктологія з основами психології управління: Навчальний посібник.- Київ: Центр навчальної літератури, 2005. С.105 – 128.

6. Емельянов С.М. Практикум по конфликтологии. -СПб.: Питер, 2001.

7. Ершов А.А. Личность и коллектив: Межличностные конфликты в коллективе и их разрешение. — Л., 1976.

8. Конфликтология: Учебник для вузов/ В.П. Ратников, В.Ф. Голубь, Г.С. Лукашова и др.; под ред. Проф. В.П. Ратникова.- М.: ЮНИТИ – ДАНА, 2001. С.205 – 328.

9. Конфліктологія: підручник для студентів вищ. навч. закл. юрид. спец./ Л.М. Гера сіна, М.І. Панов, Н.П. Осипова та ін..; За ред. професорів Л.М.Герасіної та М.І. Панова.- Харьків: Право, 2002. С.101 – 192.

10. Ложкін В.Г., Пов’якель Н.І. Психологія конфлікту: теорія і сучасна практика: Навчальний посібник.- К.: ВД «Професіонал», 2006. С.155 – 243.

11. Ю.Мерлин В. С. Психологические конфликты // Проблемы экспериментальной психологии личности: Учен. зап. / Перм. пед. ин-т. - Пермь, 1970. —Т. 77.

12. Пірен М.І. Конфліктологія: Підручник.- К.: МАУП, 2003. С.83 – 106.

 


Дата добавления: 2016-01-05; просмотров: 13; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!