Тема 2: Конфлікт і механізми його розвитку



Семінарське заняття – 2 год.

Питання:

1. Поняття, структурні елементи конфлікту

2. Класифікація конфліктів.

3. Витоки, причини та рушийні сили конфлікту.

4. Учасники і субєктивна складова конфлікту.

Методичні рекомендації. Під час самостійної підготовки до семінарського заняття курсанти, студенти та слухачі повинні засвоїти, що конфліктна ситуація- це накопичені протиріччя, пов'язані з діяльністю суб'єктів соціальної взаємодії, що об'єктивно створюють підґрунтя для реального протиборства між ними.

Суб'єктами конфліктувиступає частина учасників конфліктної взаємодії, інтереси яких зачеплені. Об'єкт конфлікту- це те, на що претендує кожна з конфліктуючих сторін і що спричинює їхню протидію.Конфлікт - це відносини між суб'єктами соціальної взаємодії, які характеризуються їх протиборством на основі протилежно спрямованих мотивів або суджень.

Залежно від кількості учасниківконфлікти поділяють на внутрішньоособистісні, міжособистісні, групові, конфлікти між особистістю і групою.

Залежно від спрямованості впливувиділяють вертикальні і горизонтальніконфлікти. Характерною рисою їх є розподіл обсягу влади, яким володіють опоненти на початку конфліктної взаємодії.

При вертикальних конфліктах обсяг влади зменшується по вертикалі зверху донизу, що й визначає різні стартові умови для учасників конфлікту: начальник - підлеглий, вищестояща організація - підприємство, засновник - мале підприємство. При горизонтальних конфліктах передбачається взаємодія рівних за обсягом наявної влади (ієрархічному рівню) суб'єктів: бригадир - завідувач фермою, головний бухгалтер - головний економіст, постачальник - споживач.

Теми рефератів:

1. «Види і роль учасників у виникненні, розвитку розв’язанні конфлікту».

2. «Риси характеру і типи особистості людини як фактори, що впливають на виникнення конфліктів».

3. «Роль і вплив середовища на виникнення й умови проходження конфлікту».

4. «Конфлікти і конкуренція в суспільстві».

Література:

1. Анцупов А.Я., Шипилов А.И. Конфликтология: Учебник для вузов.- М.: ЮНИТИ, 2002. С.191 – 290.

2.Гришина Н.В. Психология конфликта.- СПб: Питер, 2002. С.149 – 160.

3.Дуткевич Т.В. Конфліктологія з основами психології управління: Навчальний посібник.- Київ: Центр навчальної літератури, 2005. С.39 – 72.

4.Емельянов С.М. Практикум по конфликтологии. -СПб.: Питер, 2001.

5.Конфликтология: Учебник для вузов/ В.П. Ратников, В.Ф. Голубь, Г.С. Лукашова и др.; под ред. Проф. В.П. Ратникова.- М.: ЮНИТИ – ДАНА, 2001. С.45 – 134.

6.Конфліктологія: підручник для студентів вищ. навч. закл. юрид. спец./ Л.М. Гера сіна, М.І. Панов, Н.П. Осипова та ін..; За ред. професорів Л.М.Герасіної та М.І. Панова.- Харьків: Право, 2002. С. 32 – 100.

7. Лож кін В.Г., Пов’якель Н.І. Психологія конфлікту: теорія і сучасна практика: Навчальний посібник.- К.: ВД «Професіонал», 2006. С.73 – 122.

8. Пірен М.І. Конфліктологія: Підручник.- К.: МАУП, 2003. С.46 – 63.

9. Русинка І.І. Конфліктологія. Психотехнології запобігання і управління конфліктами. Навчальний посібник / І.І. Русинка.- Київ, 2007. С.32 – 65.

 


Дата добавления: 2016-01-05; просмотров: 73; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!