Тема 1. Предмет конфліктології та методи дослідження



ПЛАНИ СЕМІНАРСЬКИХ ЗАНЯТЬ

Навчальної дисципліни

КОНФЛІКТОЛОГІЯ

Для курсантів факультетів:

- підготовки фахівців кримінальної міліції;

- підготовки фахівців транспортної міліції;

- підготовки фахівців для підрозділів слідства та дізнання

Освітньо-кваліфікаційний рівень «бакалавр»

Галузь знань 0304 «Право»

Напрям підготовки 6.030401 «Правознавство»

 

 

Підготував:

старший викладач кафедри

Матієнко Т.В.

Обговорений і схвалений

на засіданні кафедри

„ ” серпня 2011 р.

Протокол № 1

 

Одеса – 2011


Тема 1. Предмет конфліктології та методи дослідження

Семінарське заняття – 2 год.

Питання:

1. Взаємозв’язок конфліктології з іншими науками.

2. Основні етапи розвитку конфліктології.

3. Сутність розуміння конфліктів представниками психології і соціології.

4. Предмет та методи конфліктології.

5. Функції конфліктології в суспільстві.

Методичні рекомендації. Під час самостійної підготовки до семінарського заняття курсанти, студенти та слухачі повинні засвоїти, що конфліктологія — це наука, яка досліджує об'єктивну реальність людського буття у зміні й розвитку. Як галузь наукових знань конфліктологія вивчає теорію конфлікту, практику прогнозування, запобігання і подолання конфліктів. Інакше кажучи, конфліктологія - це наука про психогігієну соціально-політичних, міжособистісних, внутрішньоособистісних відносин. Предметом вивчення конфліктології є закони й категорії, що характеризують конфлікт як соціальне явище, як різновид соціальної поведінки та взаємодії.

Основним поняттями конфліктології є людина, індивід, малі групи, етноси, нації, держави, військо, сім'я, політичні інтереси, економічні інтереси, фінансові відносини, сімейні взаємини, міждержавні інтереси, проблемні ситуації різного типу, національна безпека, творча особистість, проблемні ситуації в процесі навчання, виховання, життя тощо. Словом, усе, що свідчить про розвиток, дію чи смерть, - проблемне і конфліктне. Тому можемо стверджувати, що все наше життя та людські відносини пов'язані з розв'язанням певних проблем.

Вивчення проблеми конфліктології спирається на використання різноманітних методів і спостережень, специфічної техніки дослідження, що їх використовують різні науки, а конфліктологія виважено їх запозичує, вирішує, обмірковує все з позиції здорового глузду, але з урахуванням набутої практики, досвіду, знань.

Методи наукових досліджень— це прийоми та засоби, за допомогою яких науковці отримують достовірні дані, які використовують для побудови наукових теорій та вироблення певних рекомендацій. Сила науки багато в чому залежить від того, наскільки ці методи, методики дослідження валідні та надійні, як швидко й ефективно вони здатні сприйняти і використати те нове, передове, що з'являється в методах інших наук (наприклад, комп'ютерні технології). Там, де це вдається зробити, спостерігається прогрес.

Конфліктологія, як і будь-яка інша наука, виконує в суспільстві певні функції (від лат. functio — здійснення).А саме: інформаційна; гносеологічна (пізнавальна); прогностична; виховна; практично-рекомендаційна; ідеологічна та ін.

Теми рефератів:

1. «Головні етапи і погляди представників різних напрямків у вивченні конфлікту в античний період, епоху відродження, Новий час (”XVІІІ ст.)».

2. «Особливості розгляду проблеми конфліктів в давні часи».

3. «Конфліктологія та її взаємозв’язок з іншими науками».

4. «Сутність конфліктів з погляду представників психологічної науки».

Література:

1. Анцупов А.Я., Шипилов А.И. Конфликтология: Учебник для вузов.- М.: ЮНИТИ, 2002. С. 11 – 106.

2. Василюк Ф.Е. Психология переживання: анализ преодоления конфликтных ситуаций. — М.: МГУ, 1984. С.200

3. Ващенко І.В. Загальна конфліктологія: Навч. посібник / Під заг. ред. І.В. Ващенка, С.П. Гіренка. - 2-ге вид., доп. - X.: Орігінал, 2001. С.384.

4. Гоббс Т. Избранные сочинения — М., 1991. — Т. 2. —С. 93.

5. Гришина Н.В. Психология конфликта.- СПб: Питер, 2002.С 19 – 75.

6. Дуткевич Т.В. Конфліктологія з основами психології управління: Навчальний посібник.- Київ: Центр навчальної літератури, 2005. С. 7 – 37.

7. Конфликтология: Учебник для вузов/ В.П. Ратников, В.Ф. Голубь, Г.С. Лукашова и др.; под ред. Проф. В.П. Ратникова.- М.: ЮНИТИ – ДАНА, 2001. С. 8 – 36.

8. Конфліктологія: підручник для студентів вищ. навч. закл. юрид. спец./ Л.М. Герасіна, М.І. Панов, Н.П. Осипова та ін..; За ред. професорів Л.М.Герасіної та М.І. Панова.- Харьків: Право, 2002. С. 5- 31.

9. Лож кін В.Г., Пов’якель Н.І. Психологія конфлікту: теорія і сучасна практика: Навчальний посібник.- К.: ВД «Професіонал», 2006. С.11 – 41.

10. Пірен М.І. Конфліктологія: Підручник.- К.: МАУП, 2003. С. 6 – 36.

11. Русинка І.І. Конфліктологія. Психотехнології запобігання і управління конфліктами. Навчальний посібник / І.І. Русинка.- Київ, 2007. С.11 – 32.


Дата добавления: 2016-01-05; просмотров: 18; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!