Зв’язок дитячої психології з іншими науками.



Зв'язок психології з іншими науками обопільний: в одних випадках психологія використовує досягнення інших наук для розв'язання своїх проблем, в інших - різні науки використовують психологічні знання для пояснення або розв'язання своїх питань. Від того, яке місце відводиться психології в системі наук, багато в чому залежить і розуміння можливостей використання психологічних знань в інших галузях суспільного виробництва: духовного і матеріального. І навпаки, розуміння того, якою мірою психологія може використовувати здобутки інших наук, сприяє проведенню психологічних досліджень.

У філософії дитяча психологія запозичила загальнофілософські методи пізнання, знання загальних законів розвитку, що дало змогу їй знайти правильний підхід до вивчення психічного розвитку дитини, розкрити процес виникнення свідомості, набуття нею соціальних якостей, залучення до вселюдського досвіду. А детальне вивчення дитячого розвитку, особливо специфіки пізнання дитиною навколишнього світу, допомагає глибше зрозуміти загальну природу людського пізнання у філософському вимірі.

Нерозривно пов'язана із дитячою психологією така галузь психологічної науки — педагогічна психологія. Цей зв'язок зумовлений характером психічного розвитку дитини в умовах суспільства, яке створює необхідні умови для розквіту природно обумовлених, закладених від народження можливостей людини. Але які умови необхідно створити, щоб досягти оптимальних результатів розвитку психіки дитини? Як побудувати процес навчання та виховання? З якого віку навчати дитину писати, читати, малювати тощо? Без знання вікових особливостей психіки та особистості дитини дати відповідь на поставлені питання неможливо, як неможливо й правильно організувати процес навчання та виховання. Психічний розвиток дитини вивчають у процесі навчання і виховання, а навчання і виховання орієнтується на психічні особливості дітей.

Дитяча психологія послуговується загальнопсихологічними знаннями про психіку людини, без яких неможливе психологічне вивчення діяльності дитини, її психічних станів і процесів, властивостей особистості. Знання загальнопсихологічних закономірностей допомагає дослідити і спрогнозувати появу новоутворень у психічному розвитку дитини. Загальна психологія не може обійтися без відомостей про те, як виникають і розвиваються від народження психічні властивості особистості, що належить до сфери досліджень і арсеналу знань дитячої психології. Загалом багато закономірностей психіки дорослого неможливо зрозуміти, якщо не знати і не враховувати їх походження. Дані дитячої психології сприяють з'ясуванню законів розвитку психічних процесів і властивостей особистості, їх динаміки, структури і змісту.

Послуговується дитяча психологія надбаннями анатомії і фізіології, особливо даними про розвиток нервової системи і вищої нервової діяльності дитини.

- Чому дитяча психологія має тісний зв’язок з анатомією і фізіологією дітей дошкільного віку? (психіка – це функція головного мозку, анатомія і фізіологія вивчає будову, функціїї, дозрівння вищої нервової системи дитини, функціонування аналізаторів – дитяча психологія користується цими знаннями, визначаючи вікові періоди розвитку дитини, рушійні сили і закономврності його, тісний зв’язок фізичного і психічного розвитку дитини).

Активно взаємодіє дитяча психологія з дошкільною педагогікою, яка потребує знань закономірностей та особливостей психічного життя дитини, перебігу процесів у її психіці тощо. "Якщо педагогіка хоче виховувати людину в усіх відношеннях, - писав К. Ушинський, - то вона повинна перше пізнати її також в усіх відношеннях". Дошкільна педагогіка може успішно розробити план виховання цілісної особистості, якщо спиратиметься на весь комплекс наук про людину, центром якого є психологія: "Ми не кажемо педагогам, дійте так чи інакше, але кажемо їм, вивчайте закони психічних явищ, якими хочете керувати, і дійте, зважаючи на закони й обставини, у яких ви хочете їх застосувати".

Психолог, вивчаючи закони психічного розвитку дитини, не може не використовувати знання з дошкільної педагогіки. Адже свідомість і особистість дитини не розвивається безпричинно і спонтанно. Причини цього розвитку закорінені у змісті й організації життя дитини. Тому без педагогіки дитяча психологія втрачає предмет вивчення і базову мотивацію.

- Який зв’язок має дитяча психологія з дошкільною педагогікою і частковими методиками? Навести приклади: (дитяча психологія і методика розвитку мовлення, дитяча психологія і методика ознайомлення дітей з природою).

Методика розвитку мови тісно пов'язана з різними галузями психології, перш за все з дитячою та педагогічною психологією. Методика спирається на основну тезу психології про розвиток дитини як явищі соціальному, про провідну роль навчання і виховання в розумовому розвитку дитини (Л.С. Виготський, А.В. Запорожець, А.П. Усова, С.Л. Рубінштейн, А. А. Люблінська, Д.Б. Ельконін, В.В. Давидов). Винятково важливим положенням, яке ще не повною мірою освоєно методикою, є твердження Л.С. Виготського про орієнтування навчальних дорослих на «зону найближчого розвитку» дитини. Вихователь повинен орієнтуватися на завтрашній день розвитку дитини, він повинен знати, що дитина сьогодні ще виконує з допомогою дорослого, а завтра вже зможе виконати самостійно. У керівництві розвитком мови вихователі спираються на дані дитячої психології про сутність і значення активності дитини, особливо в області розумової діяльності. Визначаючи зміст і шляхи розвитку мовлення дошкільнят, ми використовуємо дані дитячої психології про вікові та індивідуальні особливості мови, про орієнтовні рівнях її розвитку на кожному віковому етапі. При розробці системи методів і прийомів формування мови враховуються особливості психічних процесів і властивостей особистості дошкільників (сприйняття, мислення, уяви та ін.) Процес розвитку мовлення дітей в дитячому садку повинен представляти єдність навчання і виховання. Тому курс «Методика розвитку мови» вивчається після засвоєння студентами курсів педагогіки, психології та історії педагогіки.

Також, дитяча психологія пов’язана з методикою ознайомлення дітей з природою. Психологічний аспект ознайомлення дітей з природою відображений у працях Б.Ананьєва, Л.Виготського, В.Вілюнаса, О.Запорожця, О.Леонтьєва, В.М’ясищева. У наукових працях Л.Артемової, А.Богуш, О.Кононко, В.Котирло, Я.Неверович, З.Плохій, Т.Поніманської, Ю.Приходько, Н.Яришевої підкреслюється особлива чутливість дошкільників до впливів довкілля, різноманітних емоційно-образних стимулів, їх емоційна реакція на безпосередні враження. Тому дуже важливо враховувати всі індивідуальні та психічні особливості дітей дошкільного віку під час ознайомлення з природою.

Дитяча психологія пов’язана з усіма дошкільними дисциплінами.

ВИСНОВОК:

- зв'язок психології з іншими науками обопільний: в одних випадках психологія використовує досягнення інших наук для розв'язання своїх проблем, в інших - різні науки використовують психологічні знання для пояснення або розв'язання своїх питань;

- дитяча психологія послуговується загальнопсихологічними знаннями про психіку людини, без яких неможливе психологічне вивчення діяльності дитини, її психічних станів і процесів, властивостей особистості;

- активно взаємодіє дитяча психологія з долшкільною педагогікою, яка потребує знань закономірностей та особливостей психічного життя дитини, перебігу процесів у її психіці.

 


Дата добавления: 2016-01-04; просмотров: 13; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!