Особливості розміщення обладнання військових метрологічних лабораторій за видами вимірювань



 

17.1. Залежно від видів робіт, що виконуються, рекомендується приміщення військових метрологічних лабораторій поділяти по відділах (відділеннях, групах, дільницях) за видами вимірювань: радіотехнічні; електричні і магнітні; іонізуючих випромінювань; тиску; температури; лінійно-кутові; обертів, часу, швидкості і прискорень; маси; витрати і об'єму рідин та газів тощо.

17.2. Приміщення для радіотехнічних вимірювань повинні відповідати вимогам Санітарних норм і правил при роботі з джерелами електромагнітних полів високих та надвисоких частот. Обладнання, що призначене для калібрування (повірки) радіотехнічних засобів вимірювальної техніки, розподіляється по робочих місцях. На одному робочому місці може бути розташовано обладнання для калібрування (повірки) декількох груп радіотехнічних засобів вимірювальної техніки з аналогічними параметрами.

Для калібрування (повірки) радіотехнічних і спеціальних засобів вимірювальної техніки, що мають високу чутливість, необхідно мати камери або кімнати з рівнем послаблення зовнішніх магнітних та електричних полів не менше ніж 80 Дб чи рівнем, що вказаний у нормативних документах на методи і засоби калібрування (повірки). Для послаблення потужності, що просочується по колах живлення, застосовують спеціальні поглинаючі фільтри.

При калібруванні (повірці) приладів, що мають великі рівні вихідної потужності, внутрішні поверхні приміщень частково або повністю закриваються радіопоглинаючим шаром (покриттям). Генератори сантиметрового діапазону хвиль забороняється розміщувати в загальних приміщеннях, де проводяться роботи, що не пов'язані з випромінюванням сантиметрових хвиль, за винятком малопотужних генераторів з вихідною потужністю менше 1 Вт, якщо вони працюють на поглинач потужності.

17.3. Ділянки для калібрування (повірки) електровимірювальних приладів повинні розміщуватися в окремих приміщеннях на максимальній відстані від джерел, що створюють магнітні та електричні поля. Вплив зовнішніх магнітних та електричних полів на точність вимірювань не повинен перевищувати нормованих значень, що встановлені нормативними документами на методи і засоби калібрування (повірки).

Потенціометричні і мостові установки необхідно розміщувати на одній дільниці. Джерела живлення, пристрої для регулювання і перемикачі установок повинні бути екрановані та надійно ізольовані від землі, а усі екрани заземлені. Заземлення та екранування виконується відповідно до вимог інструкції з експлуатації на установку. Опір кола заземлення повинен бути не більше 0,5 Ом.

Гальванометри та інші пристрої високої чутливості стаціонарного типу необхідно встановлювати на кронштейнах, що закріплюються на капітальних стінах приміщення, у місцях, недоступних для прямих сонячних променів. Приміщення обладнується пристроями для зняття статичних зарядів (заземлені металеві листи на робочих столах, браслети на руки операторів тощо).

Робочі місця з перевірки електричної міцності ізоляції обладнуються огорожею, висотою не менше 1,7 м. Металева огорожа повинна бути заземленою. У дверях огорожі робиться блокування Джерел живлення, обладнане таким чином, що при відкритих дверях подача напруги стає неможливою.

17.4. Товщина стін, підлоги і стелі приміщень, де розташовані Робочі частини установок та апаратів для роботи з джерелами іонізуючих випромінювань, повинна забезпечувати при різних напрямках випромінювання послаблення основного та розсіяного випромінювань у суміжних приміщеннях і санітарній зоні ВМЛ до гранично припустимого рівня. Пульти управління установок чи апаратів повинні бути розміщені в суміжних приміщеннях. Всі роботи з калібрувальними (повірочними) дозиметричними установками слід проводити відповідно до вимог Санітарних правил роботи з радіоактивними речовинами та іншими джерелами іонізуючих випромінювань і технічної документації на ці установки.

Для запобігання раптового відкривання захисних дверей робочої частини при роботі устаткування необхідно передбачити пристрої сигналізації і блокування дверей. Блокування механізму відкриття дверей повинне забезпечувати неможливість переводу джерела в робоче положення при відкритих захисних дверях.

У приміщенні, де розташовані робочі частини установок та апаратів, необхідно передбачити можливість аварійного виключення механізму переміщення джерела випромінювання та аварійного виключення високої напруги апарата і відкривання вхідних дверей зсередини, а також пристрій дистанційного переміщення джерела випромінювання в положення зберігання на випадок аварії.

У ВМЛ повинен бути у наявності дистанційний інструмент чи спеціальний пристрій для діставання джерел з контейнерів та розташування їх у калібрувальній (повірочній) установці. Джерела іонізуючих випромінювань, що не використовуються у роботі, необхідно зберігати в контейнерах у спеціально відведених місцях чи сховищах.

Обладнання і робочі меблі повинні мати гладку поверхню, просту конструкцію, що забезпечує оптимальні умови роботи з урахуванням вимог ергономіки. Захисні покриття повинні бути стійкими до дії слабких кислот та лугів, які містяться у розчинах для дезактивації. Застосування м'яких меблів забороняється.

17.5. Обладнання, що застосовується для калібрування (повірки) засобів вимірювань тиску, повинно розміщуватись в окремих приміщеннях. Вантажопоршневі манометри і гідравлічні преси розміщуються та закріплюються на міцних столах, що не допускають вібрації при роботі. Поверхня столів повинна бути вкрита пластиком. Для запобігання течі мастила на стіл та підлогу під пресом необхідно встановлювати металеві піддони.

Робочі місця для калібрування (повірки) кисневих манометрів розміщують у окремих приміщеннях (за узгодженням з відповідною службою метрології та стандартизації, при відсутності площі, допускається обладнувати окремі робочі місця). Виконання інших робіт в цих приміщеннях (на робочих місцях) заборонено. Інструмент, що застосовується на цих робочих місцях, повинен бути пофарбований у блакитний колір. Використання цього інструменту для інших робіт забороняється.

17.6. Ділянка для калібрування (повірки) приладів вимірювання температури повинна розміщуватись у окремому приміщенні. Поверхня столів, на яких розміщують термостати, кріостати та

інше обладнання, повинна бути вкрита пластиком. Приміщення обладнується системою оборотного водопостачання і витяжними шафами для роботи з мастильними термостатами.

17.7. Приміщення, де проводять калібрування (повірку) і ремонт ЗВТВП, що містять ртуть, повинні відповідати вимогам Санітарних правил проектування, експлуатації і утримання виробничих і лабораторних приміщень, що використовуються для роботи зі ртуттю, її сполуками і приладами, що містять ртуть чи її сполуки. Стіни і стеля приміщень повинні бути вкритими нітроемалевими фарбами або нітролаками. Покриття підлоги повинно бути щільним, таким, щоб через нього не могла пройти ртуть. Край лінолеуму, вініпласту та інших матеріалів, що використовуються для покриття підлоги, необхідно піднімати на стіни на висоту не менше 10 см.

Всі засоби вимірювальної техніки, що містять ртуть, за можливості, необхідно сконцентрувати в одному окремому приміщенні. В цьому приміщенні для запобігання попадання ртуті на підлогу, під прилади, що містять ртуть, підкладають жерстяні піддони, виготовлені з гладкими зварними швами та пофарбовані ртутотривкою фарбою.

Апаратуру з відкритим ртутним заповненням дозволяється розміщувати тільки у витяжних шафах.

Столи для роботи з ЗВТВП, що містять ртуть, по краях повинні мати борти, а для роботи з ЗВТВП, що мають відкрите заповнення, – приладдя для стоку і збору ртуті. Приміщення ВМЛ для роботи зі ртуттю обладнуються загальною вентиляцією. В приміщенні обладнується місце для зберігання робочого одягу.

17.8. Ділянку для калібрування (повірки) і ремонту лінійно-кутових засобів вимірювальної техніки, як правило, треба розміщувати на першому поверсі.

Оптико-механічні вимірювальні прилади необхідно встановлювати на фундаментах чи стійких масивних підставках, що виключають можливість вібрацій, які впливають на точність вимірювань. Ці прилади повинні мати скляні футляри або чохли з щільного матеріалу.

17.9. Обладнання, що застосовується для калібрування (повірки) засобів вимірювання обертів, часу, швидкості та прискорень, повинно розташовуватись в одному приміщенні. Тахометричні установки (ТХ-1-60, КТУ-1М) необхідно встановлювати окремо від робочих місць з калібрування (повірки) хронометрів і секундомірів на окремих столах з міцним фундаментом.

17.10. Ділянки калібрування (повірки) засобів вимірювання маси доцільно розміщувати на першому поверсі. Робочі еталони маси (ваги) необхідно встановлювати на фундаментах або міцних масивних столах, що виключає вплив вібрації на точність вимірювань. Ваги не дозволяється встановлювати біля зовнішніх стін, вікон та систем опалювання.

В приміщеннях для калібрування пересувних ваг та гир великої маси повинні бути бетонні підлоги. Калібрування пересувних терез здійснюється на ділянці, підлога якої перевіряється по рівню.

Для повірки гир, як робочих еталонів, доцільно обладнати ізольовану вагову кімнату. Розпакування та очищення поверхонь терез та гир перед калібруванням (повіркою) слід проводити у окремій (неваговій) кімнаті.

17.11. Приміщення для калібрування (повірки) водяних лічильників, нафто-, бензо- і мастильних лічильників повинні мати гладку підлогу з керамічною плиткою і нахилом в бік зливних отворів. Стіни викладаються керамічною плиткою на висоту 2 м від підлоги. Дроти електричного освітлення укладаються у металеві труби, а арматура джерел світла виконується у герметичному виконанні. Вимикачі освітлення, за винятком приміщень для калібрування (повірки) водяних лічильників, встановлюються ззовні приміщень або виконуються у вибухонебезпечному виконанні.

Приміщення повинні мати вентиляцію зі зміною повітря не менше 3-х разів за 1 годину. Такі приміщення обладнуються протипожежними засобами довгочасної дії.

17.12. Ділянки з ремонту ЗВТВП повинні розташовуватися окремо від ділянок з калібрування (повірки).

17.13. Для прийому, видачі і зберігання ЗВТВП, що надходять у ВМЛ для калібрування (повірки) та ремонту, необхідно виділяти окреме приміщення, яке обладнується стелажами і шафами. Площа приміщення, кількість стелажів і шаф вибирається залежно від кількості ЗВТВП, що надходять до ВМЛ. В приміщенні обладнуються робочі місця для перевірки функціонування приладів, що приймаються та видаються. Температура в приміщенні повинна бути (20±5)° С, відносна вологість не більше 80%.

 


Дата добавления: 2018-02-18; просмотров: 1016; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!