Особливості експлуатації ПЛВТ



 

15.1. Під ПЛВТ розуміються мобільні комплекси технічних засобів, що забезпечують проведення повірки, калібрування та ремонту ЗВТВП, а також виконання робіт з метрологічного обслуговування зразків ОВТ у польових умовах та місцях дислокації військ. ПЛВТ є високоефективними засобами метрологічного забезпечення, які призначені для підвищення мобільності, живучості та продуктивності військових метрологічних лабораторій та їх виїзних груп.

15.2. Експлуатація ПЛВТ здійснюється відповідно до вимог технічної документації на їх конкретні зразки, а також порядку, який встановлений на експлуатацію базового шасі (автомобільного, залізничного і т.ін.), на якому ця ПЛВТ змонтована.

Моторесурс для експлуатації автомобільних ПЛВТ визначається вимогами відповідних наказів Міністра оборони України.

15.3. До експлуатації ПЛВТ допускається особовий склад, який має документи на право проведення робіт з метрологічного забезпечення військ (сил) в обсязі можливостей ПЛВТ. Допуск здійснюється після складання заліку з правил експлуатації ПЛВТ і заходів безпеки.

15.4. Категорично забороняється розукомплектування ПЛВТ без дозволу Воєнстандарту та їх використання не за призначенням (перевезення вантажів, особового складу тощо).

15.5. На період роботи виїзних метрологічних груп дозволяється тимчасово доукомплектовувати ПЛВТ робочими еталонами та калібрувальним обладнанням з метою розширення їх виробничих можливостей. Одночасно ПЛВТ можуть доукомплектовуватися обмінними фондами найбільш поширених ВЗВТ (щитові електровимірювальні прилади, манометри тощо). Відповідно до цього на період роботи ПЛВТ на виїзді начальник ВМЛ повинен розробити тимчасовий перелік робіт з метрологічного забезпечення, що можуть виконуватися із застосуванням доукомплектованих ПЛВТ. Тимчасові переліки розробляються згідно з реальними можливостями проведення робіт з використанням конкретної ПЛВТ у межах оформленого для ВМЛ атестату акредитації.

15.6. Зберігання автомобільних ПЛВТ повинно здійснюватися у боксах чи на спеціально обладнаних майданчиках (під навісами).

Залізничні ПЛВТ повинні розміщуватися на спеціально відведених залізничних лініях (тупиках). У зимовий період вагони повинні постійно обігріватися, або мати спеціально підготовлену та законсервовану опалювальну систему.

Калібрувальне обладнання та робочі еталони зі складу ПЛВТ у період між виїздами зберігаються на своїх штатних місцях. Допускається вилучення робочих еталонів зі складу ПЛВТ для організації їх зберігання в опалюваних приміщеннях.

15.7. Усунення конструктивних та виробничо-технологічних недоліків ПЛВТ, виявлених у ході експлуатації, а також внесення схемно-конструктивних змін здійснюються шляхом проведення доопрацювання серійних зразків відповідно до бюлетенів силами завода-виробника. Про проведені доопрацювання робиться відповідний запис у формулярі ПЛВТ та вносяться зміни до експлуатаційної та ремонтної документації.

15.8. Облік технічного стану і списання ПЛВТ здійснюються згідно з чинними документами з обліку та списання ОВТ і матеріальних засобів.

 

Вимоги до розміщення військових метрологічних лабораторій

 

16.1. Військові метрологічні лабораторії розташовуються у спеціальних спорудах або ізольованих кімнатах загальних споруд, віддалених від джерел пилу, вологи, агресивних випаровувань і газів, вібрацій, шуму, радіо- та електрозавад. Приміщення ВМЛ повинні бути світлими, чистими та сухими. Перекриття і стелі приміщень повинні мати гідроізоляцію.

При розташуванні ВМЛ у окремій споруді, вона повинна мати запасний вихід. При необхідності ВМЛ може бути обладнана ліфтами чи підйомниками, внутрішнім телефонним зв'язком, охоронною сигналізацією.

Площа приміщень повинна вибиратись із розрахунку кількості робочих місць, необхідних для проведення калібрувальних (повірочних) і ремонтних робіт, а також вільного доступу до устаткування та обладнання з урахуванням вимог експлуатаційної документації на нього і вимог Керівництва. При цьому мінімально припустима площа одного робочого місця повинна бути не менше 6 м2. Загальна площа окремої ВМЛ повинна бути не менше 25 м2.

Площа допоміжних приміщень і споруд (акумуляторна, агрегатна, вентиляційна, механічна майстерня, сховище, склад паливно-мастильних матеріалів, бокси для пересувних засобів тощо) визначається згідно з вимогами норм проектування допоміжних споруд і приміщень промислових підприємств.

Робочі місця для проведення калібрувальних (повірочних) та ремонтних робіт доцільно розташовувати у приміщеннях з вікнами на північну, північно-західну або північно-східну сторони. Для запобігання потрапляння на робочі місця прямих сонячних променів вікна повинні бути обладнані світлими шторами (жалюзями).

Стіни приміщень та стелю рекомендується Фарбувати фарбою світлих відтінків або оклеювати шпалерами, які допускають воло-ге прибирання. Дерев'яну підлогу приміщень рекомендується по

кривати лінолеумом або пластиком залежно від характеру робіт, що виконуються.

16.2. Штучне освітлення приміщень повинно бути комбінованим (загальне і місцеве) і розсіяним (рівномірним). Джерела освітлення повинні бути обладнані захисною арматурою і мати молочне або матове скло. Застосування відкритих електричних ламп не допускається.

Освітленість приміщень на рівні робочих місць (Н = 0,8 м) при застосуванні ламп накалювання повинна бути не менше 150 лк, а при застосуванні люмінесцентних ламп – не менше 300 лк.

У приміщеннях ВМЛ повинно бути передбачене аварійне освітлення.

16.3. Нагрівальні пристрої повинні бути гладкими, зручними для очищення їх від пилу і забруднень. При необхідності нагрівальні батареї обладнують тепловими екранами.

Приміщення ВМЛ, як правило, обладнуються припливно-витяжною вентиляцією з 3-6-кратним обміном повітря за годину. Швидкість руху повітря не повинна перебільшувати 0,2 м/с.

Роботи, що пов'язані з підготовкою ЗВТВП до калібрування (повірки) чи ремонту (розконсервація, очищення від бруду тощо), пов'язані з забрудненням повітря чи виділенням вогненебезпечних випаровувань, повинні проводитись у окремих ізольованих приміщеннях. Робочі місця в цих приміщеннях повинні бути обладнані витяжними шафами або іншими пристроями для вилучення шкідливих чи вогненебезпечних рідин, випарів і газів.

16.4. Для електроживлення робочих місць, допоміжного обладнання і освітлення ВМЛ повинна бути забезпечена електроенергією змінного і постійного струму, а при необхідності і спеціальними струмами. Система електроживлення повинна відповідати другій категорії надійності енергопостачання.

Для силової, освітлювальної і технологічної мережі електроживлення, як правило, треба використовувати напругу 380/220В частотою 50 Гц. Електроживлення споживачів спеціальними струмами забезпечується від місцевих джерел і перетворювачів електроенергії.

При розрахунках необхідних для ВМЛ потужностей електричного струму коефіцієнт одночасності роботи обладнання дорівнює 0,5.

Стабілізація напруг здійснюється за допомогою електронних, електромеханічних і ферорезонансних стабілізаторів. Відхилення частоти і напруги мережі живлення від номінальних значень не повинне перебільшувати значень, вказаних у формулярах (паспортах) на встановлене обладнання, устаткування та пристрої.

Розподіл електроенергії необхідно виконувати через загальний розподільчий щит, на якому повинна бути передбачена можливість відключення живлення приміщень (окрім чергового освітлення). В розподільчих щитах повинні бути резервні автоматичні вимикачі.

У приміщеннях, де виконується калібрування (повірка) і ремонт ЗВТВП, необхідно встановити окремі розподільчі щити з захистом від перенавантаження, коротких замикань і клемами заземлення.

Мережі живлення станків, вентиляційної системи, освітлення повинні бути відокремлені від мереж живлення робочих місць для калібрування (повірки) і ремонту ЗВТВП.

Мережі живлення повинні виконуватись за допомогою екранованих кабелів з заземленням екранів безпосередньо на розподільчих щитах.

Електроживлення ЗВТВП на робочих місцях виконується через розетки, кількість і розташування яких визначається конкретно для кожного робочого місця з урахуванням кількості обладнання та специфіки робіт, що виконуються. На кожній розетці повинна бути позначка про напругу, що подається.

При підвищених вимогах до завадозахищеності застосовують автономні джерела живлення (генератори змінного струму, хімічні елементи або акумулятори).

Перетворювачі електроенергії та агрегати аварійного живлення повинні розташовуватись в окремому приміщенні, віддаленому від місць проведення калібрувальних (повірочних) робіт, з метою усунення механічних і електричних завад.

16.5. Приміщення ВМЛ повинні мати контур загального заземлення з електричним опором не більш 4 Ом. Робочі місця повинні мати клеми "ЗЕМЛЯ", з'єднані з загальним контуром заземлення. На загальний контур заземлення ВМЛ ведеться паспорт (формуляр), у якому вказують основні технічні параметри контуру, схему його розташування з позначенням точок заміру електричного опору, результати вимірювання опору, відомості про проведені ремонти і внесені, зміни. Вимірювання електричного опору контуру заземлення виконується комісією військової частини після ремонту, внесення змін і періодично не менше, як два рази на рік (у червні та у грудні). Результати вимірювань оформлюються відповідним актом та заносяться у формуляр.

Занулення слід виконувати електричним з'єднанням металевих частин електроустаткування із заземленою точкою за допомогою нульового захисного дроту. Використання нульового дроту джерела живлення для заземлення забороняється.

Захисне заземлення виконується примусовим електричним з'єднанням металевих частин електроустаткування із "землею" чи її еквівалентом.

В електроустаткуванні з напругою до 1000 В мідні чи алюмінієві дроти заземлення повинні мати площину перерізу не менше, чим наведено у табл. 2.

 

Таблиця 2

Мінімальний переріз дротів заземлення

Дроти заземлення Мідь, мм2 Алюміній, мм2
Дроти без ізоляції при відкритій укладці 4 6
Ізольовані дроти 1,5 2,5
Заземлюючі жили кабелів чи багатожильних дротів у загальній захисній оболонці з фазними жилами 1 1,5

 

Кожен елемент електроустаткування, що заземлюється, треба під'єднувати до заземлення окремим дротом. Послідовне включення у дріт заземлення декількох електроустановок (приладів) забороняється.

Дроти заземлення у приміщеннях виконують так, щоб була можливість їх огляду. Ця вимога не стосується нульових дротів, металевих оболонок кабелів, труб для прокладання закритої електромережі, занурених у землю металевих конструкцій, а також дротів заземлення, що прокладають у трубах.

Дроти заземлення, що розміщують відкрито, а також всі елементи конструкції заземлення (дроти та полоси) фарбують у чорний колір. Припускається фарбувати відкриті елементи заземлення у інші кольори, але при цьому вони повинні мати в місцях з'єднань і відводів не менше як дві полоси чорного кольору на відстані 150 мм одна від одної.

16.6. Для проведення калібрування (повірки) засобів вимірювальної техніки військового призначення в приміщеннях ВМЛ повинні створюватись необхідні робочі місця, які обладнуються згідно з вимогами діючих методик калібрування (повірки) ЗВТВП.

Ремонт ЗВТВП організується у спеціально відведених приміщеннях або на спеціально обладнаних робочих місцях.

Для забезпечення калібрувальних (повірочних) і ремонтних робіт ВМЛ повинні мати необхідні робочі еталони, допоміжні ВЗВТ, лабораторне обладнання (столи лабораторні, шафи лабораторні або полиці для зберігання приладів, шафи витяжні, шафи з шухлядами для зберігання ЗІП, приладдя для транспортування приладів, стільці, підставки тощо) та інструмент.

Лабораторне обладнання повинно забезпечувати стійке Розміщення ЗВТВП для кожного виду робіт, високу працездатність, збереження здоров'я особового складу і відповідати естетичним вимогам.

При розміщенні робочих місць повинні виконуватись такі загальні вимоги:

ширина проходу між рядами повинна бути не менше 1,5 м;

відстань між робочими столами при одному ряді робочих місць повинна бути не менше 0,8 м, при двох рядах – не менше 1,6 м.

Розміри дверних проходів і висота поріжків повинні вибиратись з урахуванням необхідності вільного пересування обладнання, що є у ВМЛ.

При організації робочих місць для калібрування (повірки) і ремонту необхідно розміщувати ЗВТВП і органи управління обладнанням з урахуванням зручності роботи, виключення паралаксу при вимірюваннях, взаємного впливу апаратури та теплового випромінювання опалювальних систем.

При розміщенні ЗВТВП, устаткування і допоміжного обладнання необхідно виконувати вимоги інструкцій з їх експлуатації та правил безпеки.

16.7. У приміщеннях ВМЛ, де проводяться калібрувальні (по-вірочні) і ремонтні роботи, параметри навколишнього середовища (температури, відносної вологості, атмосферного тиску), а також інші фактори (швидкість зміни температури, рівень вібрацій тощо), що впливають на метрологічні та експлуатаційні характеристики засобів вимірювальної техніки, повинні відповідати вимогам технічних описів, інструкцій з експлуатації і документації на методи і засоби калібрування (повірки) та ремонту ЗВТВП.

У цих приміщеннях повинні бути встановлені засоби вимірювальної техніки для контролю температури, тиску і вологості.

 


Дата добавления: 2018-02-18; просмотров: 1287; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!