Метрологічне обслуговування ОВТ



10.1.Метрологічне обслуговування ОВТ – комплекс робіт з вимірювання та контролю параметрів (характеристик) виробів ОВТ, апаратури та пристроїв і установлення необхідності їх настроювання, регулювання або ремонту.

10.2. Метрологічне обслуговування зразків ОВТ здійснюється, як правило, силами особового складу, що їх експлуатує, з періодичністю, яка вказана в експлуатаційній документації або інших нормативних документах, що регламентують порядок і терміни технічного обслуговування ОВТ.

Роботи з метрологічного обслуговування проводяться в комплексі заходів технічного обслуговування чи ремонту ОВТ і передбачають проведення вимірювань згідно з вимогами технічної документації за допомогою штатних військових засобів вимірювальної техніки. Результати вимірювань фіксуються у відповідних розділах формулярів (паспортів) на ОВТ.

Метрологічне обслуговування зразків ОВТ організують посадові особи, що відповідальні за їх експлуатацію. Відповідальність за повноту і достовірність вимірювань, своєчасність і правильність документального оформлення їх результатів несуть керівники робіт на робочих місцях.

До метрологічного обслуговування ОВТ допускається особовий склад, який вивчив порядок виконання операцій з вимірювання параметрів у обсязі функціональних обов'язків, має практичні навички роботи із штатними військовими засобами вимірювальної техніки і допущений до самостійної роботи на об'єктах ОВТ, які підлягають обслуговуванню.

Вимірювання проводяться за методиками, що викладені в експлуатаційній документації на зразки та комплекси ОВТ чи спеціально розроблені для проведення конкретних видів робіт.

Начальники служб метрології та стандартизації (метрологи) військових частин здійснюють контроль за своєчасністю і повнотою метрологічного обслуговування та якістю проведення робіт.

10.3. Роботи з метрологічного обслуговування найбільш складних зразків ОВТ (контрольно-перевірочна апаратура (КПА), що призначена для визначення технічної готовності керованого зенітного, протитанкового, авіаційного озброєння тощо), для контролю і настроювання параметрів яких потрібні додаткові до штатних ЗВТВП та фахівці, які добре володіють навичками проведення складних та високоточних вимірювань, здійснюються силами і засобами ВМЛ чи спеціалізованих підрозділів з технічного обслуговування з залученням особового складу, що експлуатує зазначені об'єкти ОВТ.

Порядок організації таких робіт та номенклатура КПА, що підлягає обслуговуванню силами ВМЛ, визначається наказами заступника Міністра оборони по озброєнню – начальника Озброєння Збройних Сил України та начальників озброєння видів Збройних Сил України.

10.4. Залежно від схемно-конструктивного виконання КПА та технічних можливостей, їх метрологічне обслуговування може проводитись комплектно чи поелементно.

Комплектне метрологічне обслуговування полягає у визначенні метрологічних характеристик вимірювального каналу у цілому.

Поелементне метрологічне обслуговування полягає у контролі окремих елементів КПА, які мають нормовані метрологічні характеристики. Результати поелементного метрологічного обслуговування КПА вважаються позитивними, якщо усі її елементи визначені придатними до експлуатації.

10.5. Військові метрологічні лабораторії, що залучаються до проведення робіт з метрологічного обслуговування КПА, повинні бути встановленим чином акредитовані на право виконання зазначених робіт. До виконання робіт допускається особовий ВМЛ, який пройшов відповідну атестацію і має допуск (документи) на право проведення робіт.

10.6. Виконання робіт ВМЛ з метрологічного обслуговування зразків КПА здійснюється, як правило, силами ВМГ із застосуванням пересувних лабораторій вимірювальної техніки безпосередньо у місцях дислокації військ (сил).

При необхідності масового обслуговування КПА, за погодженням відповідних командирів (начальників), роботи можуть виконуватись у місцях розташування ВМЛ. При цьому складається узгоджений встановленим чином план подання КПА на метрологічне обслуговування.

10.7. Після закінчення робіт з метрологічного обслуговування у формулярах на зразки КПА, які повністю відповідають вимогам нормативної документації, робляться відповідні записи, які завіряються відбитком тавра для документів (оформлюється свідоцтво про метрологічне обслуговування).

При комплектному метрологічному обслуговуванні документація оформлюється на КПА у цілому, а при поелементному – на кожний елемент окремо.

 

Планування і звітність з метрологічного забезпечення

11.1. Вихідними даними для планування заходів з метрологічного забезпечення є наказ Міністра оборони України на новий навчальний рік та План підготовки Збройних Сил у навчальному році, відповідні накази командувачів видами Збройних Сил України, військами оперативних командувань, а також організаційно-методичні вказівки начальника Воєнстандарту з метрологічного забезпечення Збройних Сил України на рік, що планується.

11.2. Планування заходів з метрологічного забезпечення поділяється на річне та поточне.

При річному плануванні повинні розроблятися:

· плани підготовки служб метрології та стандартизації видів Збройних Сил, оперативних командувань, корпусів, з'єднань, військових частин;

· плани підготовки метрологічних частин;

· плани робіт військових калібрувальних лабораторій.

11.3. Річні плани підготовки служб метрології та стандартизації повинні складатися з таких розділів:

· мета і завдання метрологічного забезпечення;

· план-календар основних заходів;

· додатки.

Розділ "Мета і завдання метрологічного забезпечення" розроблюється згідно з документами, що наведені у пункті 11.1 Керівництва та інших чинних керівних документів з метрологічного забезпечення, організації бойової та гуманітарної підготовки, служби військ тощо. Розділ повинен містити:

· спрямованість підготовки служби метрології та стандартизації;

· Особливості проведення основних заходів з підготовки служби;

· періодичність і тривалість проведення основних заходів з підготовки служби;

· особливості організації професійної підготовки фахівців-метрологів;

· порядок звітності з питань підготовки підпорядкованих служб метрології та стандартизації, військових метрологічних лабораторій.

Розділ "План-календар основних заходів" розроблюється і оформлюється згідно з вимогами відповідних штабів при організації планування на новий навчальний рік. У розділі додатково до загальновійськових заходів повинні бути підрозділи, що відображають весь комплекс робіт з питань метрологічного забезпечення (заходи із забезпечення єдності, достовірності і своєчасності вимірювань та відновлення ЗВТВП; розробка керівних і нормативних документів; управління підпорядкованими службами і військовими метрологічними лабораторіями; організація підготовки, допідготовки та підвищення кваліфікації фахівців-метрологів; проведення аналізу конструктивних і експлуатаційних недоліків вимірювальної техніки; акредитація військових метрологічних лабораторій; організація і проведення метрологічної експертизи; Раціоналізаторська і винахідницька робота тощо).

У додатках, крім документів і матеріалів, які повинні розроблятися згідно з вимогами наказів (директив) з мобілізаційної, бойової, командирської та інших видів підготовки, повинні бути такі документи з метрологічного забезпечення:

· План калібрування і ремонту військових засобів вимірювальної техніки на рік (додаток 8 до Керівництва);

· Графік метрологічного обслуговування зразків ОВТ (додаток 9 до Керівництва);

· План капітального ремонту засобів вимірювальної техніки (додаток 10 до Керівництва);

· План постачання (розподілу) вимірювальної техніки;

· План проведення метрологічного нагляду на рік (додаток 11 до Керівництва).

При плануванні заходів з метрологічного нагляду слід керуватися такими вимогами:

у виді Збройних Сил (оперативному командуванні) кожне об'єднання чи з'єднання повинні бути перевірені не рідше одного разу на два роки, кожна окрема військова частина – не рідше одного разу на три роки;

у об'єднанні кожне з'єднання чи окрема військова частина – не рідше одного разу на два роки;

у з'єднанні кожна військова частина повинна бути перевірена не рідше одного разу на рік.

11.4. Порядок розробки планів підготовки метрологічних частин визначається окремим документом.

11.5. Річні плани роботи ВКЛ розробляються за формами, що встановлені у з'єднанні (військовій частині) і в обов'язковому порядку повинні включати питання проведення калібрування (повірки) і ремонту ЗВТВП, надання допомоги ВМГ зі складу регіональних метрологічних частин (баз вимірювальної техніки видів Збройних Сил), розширення номенклатури калібрувальних (ремонтних) робіт, участі у метрологічному обслуговуванні зразків ОВТ, підвищенні кваліфікації фахівців-метрологів та інженерно-технічного складу, участі у проведенні метрологічного нагляду.

При плануванні заходів враховується розрахунок фонду робочого часу, який повинен здійснюватися згідно з штатною чисельністю ВКЛ. Загальний фонд робочого часу складається з двох частин, одна з яких складає основний фонд робочого часу, а інша -втрати на хвороби, відпустки тощо. Основний фонд робочого часу використовується на виконання заходів бойової та гуманітарної підготовки, виконання калібрувальних та ремонтних робіт (не менше 80%), а також на проведення організаційно-технічних заходів.

Трудовитрати на калібрування і ремонт ВЗВТ повинні встановлюватися на основі досягнутих особовим складом ВМЛ показників, але не перевищувати встановлені норми часу на виконання метрологічних робіт.

При розрахунках загального фонду робочого часу на керівний склад ВКЛ зі штатом менше 5 осіб планується до 75% робочого часу, а зі штатом 5 осіб і більше – до 50%. Особи, зайняті на діловодстві, обліку, прийманні матеріальних засобів, а також прибиральники та водії при розрахунках загального фонду робочого часу не враховуються.

Як обов'язкові додатки до річного плану роботи ВКЛ розробляються:

· Графік повірки робочих еталонів військового призначення (додаток 12 до Керівництва). Графік попередньо повинен бути узгоджений з начальником ВМЛ, до якої планується подати на повірку робочі еталони;

· Графік виконання калібрувальних і відновлювальних робіт на рік (додаток 13 до Керівництва);

· Графік роботи виїзних груп військової частини на рік (додаток 14 до Керівництва), при наявності у складі ВМЛ ПЛВТ.

При необхідності допускається розробка інших додатків до річного плану.

11.6. При поточному плануванні розробляються місячні плани роботи служб метрології та стандартизації, метрологічних частин та військових калібрувальних лабораторій.

Місячні плани роботи складаються на основі річних планів з конкретним визначенням обсягів і термінів проведення робіт та заходів. Для ВМГ додатково вказуються конкретні військові частини, що підлягають обслуговуванню та склад груп.

11.7. Плани підготовки служб метрології та стандартизації видів Збройних Сил України узгоджуються з Воєнстандартом та затверджуються відповідно до термінів і вимог відповідних штабів.

Плани підготовки служб метрології та стандартизації оперативних командувань, корпусів, з'єднань та військових частин узгоджуються за підпорядкованістю та затверджуються встановленим порядком.

Річні плани робіт військових калібрувальних лабораторій затверджуються начальниками служб метрології та стандартизації, яким зазначені ВКЛ підпорядковані.

Місячні плани роботи затверджуються безпосередніми начальниками, яким зазначені служби та військові метрологічні лабораторії підпорядковані.

11.8. Звітність стосовно вимірювальної техніки та метрологічного забезпечення військ (сил) подається за формами та у терміни, Що встановлені Табелем термінових донесень з озброєння та військової техніки, який затверджено директивою заступника Міністра оборони України з озброєння – начальником Озброєння Збройних Сил України від 28 травня 1999 року № 4.

 

 


Дата добавления: 2018-02-18; просмотров: 1318; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!