Порядок формування та використання обмінних фондів військових засобів вимірювальної техніки



 

18.1. Під обмінними фондами розуміються спеціально створені запаси ВЗВТ, які призначені для обміну приладів, що входять до складу об'єктів вимірювань, на період проведення калібрувальних чи ремонтних робіт, якщо тривалість їх вилучення з місць експлуатації перевищує припустимі терміни.

18.2. Створення обмінних фондів ВЗВТ, визначення їх номенклатури та обсягів здійснюється за рішенням начальника служби метрології та стандартизації військової частини (з'єднання).

Кількість ВЗВТ обмінного фонду визначається в межах 5%-15% від кількості ВЗВТ кожного типу, що перебувають в експлуатації.

18.3. Накопичення, зберігання та використання обмінних фондів ВЗВТ покладається, як правило, на ВМЛ. У разі відсутності штатної військової метрологічної лабораторії місце утримання та особи, відповідальні за зберігання обмінних фондів ВЗВТ, визначаються наказом командира військової частини (з'єднання) за поданням відповідного начальника служби метрології та стандартизації.

18.4. Постачання ВЗВТ для створення та поповнення обмінних фондів здійснюється шляхом планових поставок нових приладів, перерозподілу ВЗВТ військових частин, що скорочуються, та за рахунок приладів зі складу ОВТ, що списується, у порядку, який зазначено у розділі 2 Керівництва.

18.5. Зберігання ВЗВТ обмінного фонду організується відповідно до вимог розділу 5 Керівництва. Облік ВЗВТ обмінного фонду здійснюється згідно з порядком, що встановлено "Керівництвом з обліку озброєння, техніки, майна та інших матеріальних засобів у Збройних Силах".

18.6. Обмінні фонди ВЗВТ повинні утримуватися в стані, що забезпечує їх постійну готовність до застосування.

18.7. Калібрування ВЗВТ зі складу обмінних фондів здійснюється з періодичністю, яка визначена для приладів, що перебувають в експлуатації.

18.8. Видача ВЗВТ з обмінного фонду до підрозділу військової частини на термін до одного місяця здійснюється відповідно до Книги обліку матеріальних засобів, які видано у тимчасове користування. Видача у використання на термін більше одного місяця – на підставі накладної, при цьому ВЗВТ обліковується згідно з вимогами розділу 3 цього Керівництва як такі, що надійшли до підрозділу вперше.

При поверненні приладів з ремонту або калібрування, ВЗВТ обмінного фонду, які було видано на їх заміну, повертаються до обмінного фонду встановленим порядком на підставі накладної або відповідної відмітки у Книзі обліку матеріальних засобів, які видано у тимчасове користування.

 

Порядок застосування калібрувальних тавр

19.1. Калібрувальне тавро – знак, який засвідчує факт повірки чи калібрування ЗВТВП та вказує на його придатність до застосування, або підтверджує запис у документах про результати аналізів, випробувань чи вимірювань.

Калібрувальні тавра є знаком (майном) суворого обліку.

Калібрувальними таврами забезпечуються всі військові метрологічні та вимірювальні лабораторії, які акредитовані встановленим порядком у Воєнстандарті.

Право користування калібрувальними таврами надається співробітникам військових метрологічних та вимірювальних лабораторій, які мають документи на право проведення калібрувальних (повірочних), аналітичних, випробувальних чи вимірювальних робіт і допущені до виконання, таких робіт.

19.2. Калібрувальні тавра поділяються на тавра постійного використання та річні тавра.

Таврами постійного використання є металеві плашки для пломбування, металеві закріплювальні тавра та каучукові тавра для документів.

Металеві плашки діаметром 8 мм призначені для пломбування приладів вимірювання тиску, вимірювальних трансформаторів, котушок електричного опору, нормальних елементів, лічильників електричної енергії, вагів циферблатних, паливороздавальних колонок, лічильників рідини та інших ЗВТВП, де передбачене пломбування.

Металеві закріплювальні тавра діаметром 3,5 мм чи 6 мм призначені для нанесення відбитку на сургучі або спеціальній мастиці у закріплювальних гніздах ЗВТВП.

Каучукові тавра для документів (далі – тавра для документів) призначені для засвідчення записів у формулярах та паспортах про проведення метрологічного обслуговування зразків ОВТ, калібрування (повірку) ЗВТВП у метрологічних лабораторіях, а також про результати аналізів, випробувань чи вимірювань, які здійснюються військовими вимірювальними лабораторіями.

Річні тавра існують двох типів: металеві та паперові клейкі у вигляді етикеток (далі – тавра-етикетки).

Металеві річні тавра призначені для таврування гирь, метр-штоків та інших ЗВТВП, які мають лунки з м'якого металу для таврування. Металеві річні тавра виготовляються діаметром 3,5 мм і мають позначення року дії.

Тавра-етикетки призначені для таврування всіх видів ЗВТВП, крім тих, таврування яких здійснюється металевими річними таврами. Тавра-етикетки виготовляються у вигляді блакитних, зелених та червоних прямокутників з різнокольоровими річними пелюстками. Пелюстки з зазначенням року застосування надають можливість використання тавр-етикеток протягом кількох років. Перед застосуванням зайві пелюстки відрізаються так, щоб крайнім правим залишився пелюсток з роком, у якому проводиться калібрування (повірка).

Колір чотирикутника несе інформацію стосовно рівня метрологічної лабораторії:

тавра блакитного кольору призначені для використання РМЧ; зеленого кольору – БВТВ;

червоного кольору – всіма іншими військовими метрологічними лабораторіями.

19.3. Забезпечення військових метрологічних та вимірювальних лабораторій калібрувальними таврами та таврами для документів здійснюється Воєнстандартом через регіональні метрологічні частини за територіальним принципом. Метрологічним та вимірювальним лабораторіям, що перебувають на бюджетному фінансуванні, тавра надаються безкоштовно, а госпрозрахунковим – за платню.

Калібрувальні тавра видаються тільки тим військовим метрологічним чи вимірювальним лабораторіям, які акредитовані в системі Воєнстандарту.

Калібрувальні тавра постійного використання видаються на весь термін акредитації військових метрологічних та вимірювальних лабораторій.

Тавра-етикетки видаються військовим метрологічним лабораторіям у кількості, необхідній для забезпечення річних планів робіт. Металеві річні тавра видаються щорічно.

Забезпечення військових метрологічних лабораторій річними калібрувальними таврами здійснюється згідно з Звіт-заявками на калібрувальні тавра (додаток 26 до Керівництва), які щорічно подаються начальниками лабораторій до РМЧ в термін до 25 грудня.

РМЧ проводять аналіз звіт-заявок на калібрувальні тавра на відповідність видам робіт, на які акредитовані військові метрологічні лабораторії регіону, і разом із звітом за формою 1/МС Узагальнену звіт-заявку на калібрувальні тавра за підсумками роботи військових метрологічних лабораторій регіону у році (додаток 27 до Керівництва) подають до Воєнстандарту.

19.4. Облік калібрувальних тавр у РМЧ, БВТВ та інших військових частинах (установах), до складу яких входять військові метрологічні чи вимірювальні лабораторії, ведеться згідно з вимогами Керівництва з обліку озброєння, техніки, майна та інших матеріальних засобів. В метрологічних підрозділах (ВКЛ) військових частин облік калібрувальних тавр ведеться у Книзі обліку наявності та руху матеріальних засобів підрозділу.

19.5. Калібрувальні тавра зберігають у запечатаних сейфах чи металевих скриньках.

Виконавцям калібрувальних та повірочних робіт калібрувальні тавра видаються щоденно начальниками підрозділів (відділів, лабораторій, виїзних метрологічних груп, пунктів вимірювальної техніки) під розпис в Журналі видачі калібрувальних тавр (додаток 28 до Керівництва). При цьому тавра-етикетки видаються з відрізаними зайвими пелюстками років.

Допускається видавати калібрувальні тавра на тиждень роботи за умови забезпечення відповідності встановленим вимогам порядку їх зберігання у виконавців робіт.

Старшим виїзних метрологічних груп калібрувальні тавра видаються на весь період роботи групи. Калібрувальні тавра, що залишилися після завершення роботи ВМГ, здаються відразу після повернення виїзної метрологічної групи до ВМЛ.

Виконавці робіт несуть персональну відповідальність за збереження та правильне застосування одержаних калібрувальних тавр і зобов'язані слідкувати за їх станом, чіткістю нанесення відбитків тавр металевих і каучукових для документів та якістю нанесення тавр-етикеток. Передавати калібрувальні тавра іншим особам забороняється.

Витрата тавр-етикеток підтверджується записами у Журналі обліку калібрувальних (повірочних) робіт згідно з вимогами розділу 12 Керівництва.

19.6. Для засвідчення факту калібрування (повірки) одного засобу вимірювальної техніки чи окремого функціонально закінченого блоку, який має власний заводський номер (для ЗВТВП, що складаються з декількох таких блоків) може бути використано лише одне тавро-етикетка, яке наноситься на ЗВТВП.

Перед нанесенням тавр-етикеток усі попередні тавра повинні бути стерті (змиті). Для запобігання випадкового (несанкціонованого) стирання тавр-етикеток чи їх переклеювання пропонується покривати їх прозорим лаком.

На радіовимірювальні прилади та спеціальні (сервісні) ЗВТВП тавра-етикетки наносяться на вільне від умовних позначок місце у правому верхньому куті передньої панелі. При неможливості нанесення тавра на передню панель, воно наноситься у лівому верхньому куті правої бокової панелі приладу (рис. 1).

 

Рис. 1

 

На ЗВТВП електричних та магнітних величин тавра-етикетки наносяться:

на прилади порівняння, лабораторні та переносні електровимірювальні прилади, міри опору, ємності та індуктивності – на вільне від умовних позначок місце на передній панелі приладу;

на щитові електровимірювальні прилади – на корпус приладу так, щоб тавро не заважало роботі аретиру та визначенню результатів вимірювань (рис. 2).

 

                   

 

Рис. 2

 

На ЗВТВП тиску тавро-етикетка наноситься на скло приладу. У випадку, якщо тавро заважає визначенню результатів вимірювань, – на корпус приладу з правого боку (рис. 3).

 

                           

 

Рис. З

 

На засобах вимірювання маси тавра-етикетки наносяться: на терезах лабораторних та для статичного зважування – на передній панелі у місці, вільному від умовних позначок (рис. 4);

 

                    

 

Рис. 4

 

на терезах аптекарських, комплектах гир, які мають заводські номери, – у свідоцтво про калібрування (повірку).

На ЗВТВП геометричних, механічних величин, витрат рідин та газів, температури, часу тощо, коли відсутня можливість нанесення калібрувального тавра безпосередньо на прилад, тавра-етикетки ставляться у паспорт (формуляр) ЗВТВП чи свідоцтво про калібрування в усіх випадках у паспорті (формулярі) повинен бути номер ЗВТВП.

Військові засоби вимірювальної техніки, що не мають заводських номерів та на які неможливо нанести калібрувальне тавро (терези лабораторні ручні тощо), у ході експлуатації калібруванню не підлягають.

19.7. Списання використаних тавр-етикеток здійснюється щоквартально комісією військової частини і оформлюється актом на підставі відповідних записів у Журналах обліку калібрувальних (повірочних) робіт. У метрологічних лабораторіях з чисельністю особового складу більше десяти осіб акт на списання використаних тавр-етикеток складається щомісячно. В акті зазначається загальна кількість повірених та відкаліброваних протягом звітного періоду ЗВТВП і кількість витрачених тавр-етикеток. Другий примірник акту надсилається до РМЧ. На підставі актів на списання тавр-етикеток вносяться зміни в їх облік.

Металеві річні тавра, термін дії яких закінчився, військові метрологічні лабораторії здають за накладними до РМЧ одночасно з поданням звіт-заявки на калібрувальні тавра. РМЧ подає всі металеві річні тавра за закріплений регіон до Воєнстандарту у термін подання відповідної звіт-заявки.

У випадках втрати чи псування калібрувальних тавр або порушення правил їх застосування встановленим чином призначається розслідування. Матеріали розслідування передаються за підпорядкованістю відповідному начальнику служби метрології та стандартизації для прийняття рішення про притягнення винних до відповідальності.

Списання втрачених або зіпсованих калібрувальних тавр здійснюється відповідно до вимог "Керівництва по списанню з обліку матеріальних та грошових засобів у Збройних Силах України", яке затверджено наказом Міністра оборони України від 21 червня 1994 року № 165.

19.8. Звітність про стан застосування і забезпечення калібрувальними таврами ВМЛ начальники служб метрології та стандартизації (метрологи) та начальники ВМЛ подають за підпорядкованістю у звітах за формами 2/МС, 3/МС, які затверджено директивою заступника Міністра оборони з озброєння – начальником Озброєння Збройних Сил України від 28 травня 1999 року № 4.

Начальники військових вимірювальних лабораторій звіт про наявність калібрувальних тавр постійного використання подають щорічно до регіональної метрологічної частини у термін до 25 грудня за формою розділу 1 звіт-заявки на калібрувальні тавра.

19.9. При розформуванні військової метрологічної чи вимірювальної лабораторії та при анулюванні атестата її акредитації калібрувальні тавра здаються до РМЧ.

 


Дата добавления: 2018-02-18; просмотров: 991; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!