Використання кольору з метою охорони праці
Колір характеризується довжиною хвилі, коефіцієнтом відбиття і насиченістю. За довжиною хвилікольори поділяються на короткохвильові та довгохвильові.
Короткохвильові кольори (блакитнуваті, зелені, блакитні, сині, фіолетові) називають холодними, оскільки вони створюють відчуття свіжості та холоду.
Довгохвильові кольори (червоні, жовтогарячі, жовті, жовто-сині) називають теплими, оскільки вони асоціюються з відчуттям тепла.
У виробничих приміщеннях з великим тепловиділенням і в приміщеннях з орієнтацією вікон на південну сторону рекомендується фарбувати стіни у світлі холодні кольори, що психологічно компенсують надлишки тепла. Для фарбування стін в приміщеннях зі зниженою температурою доцільно використовувати теплі кольори слабкої насиченості.
Оптичні властивості кольорів ураховуються під час оформлення інтер’єрів.
Теплі кольори візуально зменшують приміщення, світлі холодні кольори, навпаки, – збільшують. Цю особливість кольору використовують, фарбуючи приміщення з непропорційними розмірами.
Шляхом підбору кольорів можна створювати у робітників сприятливий психофізіологічний стан і регулювати освітленість приміщень природним і штучним світлом.
Темна фарба поглинає багато світлових променів, погіршує освітленість приміщень, сприяє швидкій втомлюваності робітників. Найкращі кольори для оформлення інтер’єрів і фарбування устаткування: блакитний, зеленувато-блактиний, зелений, жовтий. Ці кольори, маючи великий коефіцієнт відбиття, забезпечують добру освітленість на робочих місцях, попереджають зорову і нервову втомлюваність працівників. Сприятливе зорове сприйняття виробничого середовища створюється у разі різноманітності кольорового оформлення інтер’єрів.
|
|
Різноманітні кольори (червоний, жовтий, зелений, синій) використовуються у сигнально-попереджувальній системі охорони праці згідно ГОСТ 12.4.026-76 «ССБП. Кольори сигнальні та знаки безпеки».
Червоний колір інформує про наявність в устаткуванні та на робочих місцях небезпечних виробничих чинників. Цим кольором фарбують ободи шківів, внутрішні поверхні місць огородження, кнопки і ричаги негайної зупинки машин і механізмів, протипожежне устаткування.
Жовтий колір попереджає про можливість прояву в конкретних умовах шкідливих і небезпечних виробничих чинників. Його використовують для фарбування рухомого устаткування: тельферів, підіймачів, завантажувачів та ін. Для концентрації уваги чергують жовті та чорні вертикальні чи діагональні смуги.
Зелений колір інформує про відсутність небезпеки, а також позначає місця знаходження засобів першої медичної допомоги, шляхи евакуації та евакуаційні виходи.
|
|
Синій колір є інформативним: він використовується для яких-небудь приписів, рекомендацій.
Для фарбування балонів з різноманітними газами і технологічних трубопроводів використовується ширша гама кольорів.
Засоби індивідуального захисту
Від шкідливих виробничих чинників
Використання засобів індивідуального захисту (ЗІЗ) передбачається у тих випадках, коли здійснення загальнотехнічних заходів не виключає впливу на працівників шкідливих виробничих чинників. Класифікація засобів індивідуального захисту наведена в ГОСТ 12.4.011-89 «ССБП. Засоби захисту працівників. Загальні вимоги і класифікація».
Захист тіла людини забезпечується застосуванням спецодягу (халатів, комбінезонів), спецвзуття, головних уборів, рукавиць. За необхідності робітникам видається безкоштовно теплий спецодяг.
Для захисту очей від теплових випромінювань використовуються окуляри із склом ТС-3. У разі роботи з речовинами, які виділяють пил, кислотами, лугами окуляри випускають відповідно до вимог ГОСТ 12.4.013-85 «ССБП. Окуляри захисні. Загальні технічні вимоги».
Класифікація засобів індивідуального захисту органів дихання наведена в ГОСТ 12.4.034-85 «ССБП. Засоби індивідуального захисту органів дихання. Класифікація і маркування». Для захисту органів дихання застосовуються респіратори (протипилові) та газові протигази (фільтруючі та ізолюючі).
|
|
На підприємствах торгівлі для захисту органів дихання працівників від пилу під час просіювання сипучих харчових продуктів доцільно використовувати респіратори типу «Пелюстка», які відповідають ГОСТ 12.4.028-76 «ССБП. Респіратори ШБ-1 «Пелюстка. Технічні умови».
Для захисту органів дихання і обличчя працівників від пилу під час окурювання та вивантаження капусти та інших робіт всередині дошників слід застосовувати шлангові протигази типу ПШ-1 чи ПШ-2. Ізолюючі протигази і кисневі ізолюючі протигази є на випадок аварії в приміщеннях аміачних холодильних.
Як засоби індивідуального захисту від шуму використовують вкладиші, навушники та шлемофони.
Під час роботи з вібруючим інструментом застосовують рукавиці з амортизуючими прокладками. Загальні технічні вимоги до засобів індивідуального захисту рук від вібрації наведені в ГОСТ 12.4.002-74. Для захисту робітників від загальної вібрації використовується спеціальне віброзахисне взуття. Технічні вимоги до цього взуття викладені в ГОСТ 12.4.028-76.
Наказом по підприємству, на основі чинного на Україні законодавства, визначається порядок забезпечення робітників спецодягом, спецвзуттям та іншими засобами індивідуального захисту, а також організація їх належного зберігання та утримання.
Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 509; Мы поможем в написании вашей работы! |

Мы поможем в написании ваших работ!