Міжпредметні зв’язки та їх характеристика.



Міжпредметні зв’язки є важливою умовою міцності і дійовості знань і навичок. Вирішення проблеми між предметних зв’язків є важливою проблемою професійних навчальних закладів. Якщо умовно представити коло , де розташовані різні предмети в навчальному процесі, то  за двома концентричними колами містяться предмети теоретичного навчання (загальноосвітні предмети, деякі з них мають велике відношення один до одного). Ближчу до центру кола позицію займають дисципліни професійно-технічного циклу, які тісно пов'язані з «Виробничим навчанням»(Креслення, Матеріали і технології машин, Спеціальна технологія, Основи економічних знань). . До предметів загальноосвітнього циклу належать: математика, фізика,хімія, біологія, НВП, географія, іноземна мова. Диференціацію міжпредметних зв'язків треба проводити в эалежності від їх значущості для професійної і загальноосвітньої підготовки навчаючих. У випадку вивчення спочатку предметів загальноосвітнього циклу вони безпосередньодопомагають фаховій підготовці тих, хто навчається, до професійної діяльності Друга група міжпредметних зв'язків — сегментна. В ній також маються дві підгрупи: загальноосвітня і інструментальна. Загальноосвітні зв'язки допомагають більш глибокому засвоєнню ідей і понять (наприклад, теорія побудови атома, яка вивчається у «Фізиці» і «Хімії»).

Зв'язків між окремими предметами їх можливо розподілити таким чином. П е р ш и й т и п з в ' я з к у полягає в тому, що один й той же об'єкт вивчається різними дисциплінами. Наприклад, властивості полімерів розглядаються в курсі «Хімії», «Фізики», «Біології» і «Загальної технології». Поняття «функціональна залежність» конкретизується у процесі вивчення «Фізики», «Хімії», «Біології», «Географії» загальнотехнічних предметів і «Виробничого навчання».

Д р у г и й т и п з в ' я з к у визначає універсальність загальних закономірностей, що вивчаються в різних предметах. Прикладом може служити атомно-молекулярна теорія побудови речовин, на підставі якої вивчаються якості металів, сплавів, полімерів. За допомогою цієї теорії розглядаються такі процеси, як термічна обробка (предмет «Матеріали і технологія машинобудування»), особливості механічної обробки («Спеціальна технологія», «Виробниче навчання») і таке інше.

Т р е т і й т и п з в ' я з к у пов'язаний з єдиним підходом до методів, які використовуються різними науковими і навчальними предметами. Наприклвд, метод спектроскопії використовується одночасно у «Фізиці», «Хімії», «Спеціальній технології».

Поняття про метод навчання, основні групи методів.

Метод (буквально шлях до чогось) означає спосіб досягнення мети, певним чином упорядковану діяльність. Методом навчання називають спосіб упорядкованої взаємозв’язаної діяльності викладача, направленої на рішення завдань виховання і розвитку учнів в процесі навчання. Методи навчання є одним з найважливіших компонентів навчального процесу. Без відповідних методів діяльності неможливо реалізувати мету і завдання навчання, досягнути засвоєння учнями певного змісту навчального матеріалу.Основні групи методів Три основні групи методів навчання: методи організації і здійснення навчально-пізнавальної діяльності; методи стимулювання і мотивації навчальної діяльності; методи контролю і самоконтролю за ефективністю навчально-пізнавальної діяльності. Класифікація методів навчання є відносно цілісною тому, що вона враховує всі основні структурні елементи діяльності (її організацію, стимулювання і контроль). Словесні методи навчання (відносяться оповідання, лекція, бесіда і ін.); Наочні методи навчання (є візуальним сприймання дійсності.); Практичні методи навчання (застосовуються прийоми: постановка завдання, планування його виконання, оперативного стимулювання, регулювання і контролю, аналізу підсумків практичної роботи, виявлення причин недоліків, корегування навчання для повного досягнення мети.); Індуктивні і дедуктивні методи навчання (означає вибір певної логіки розкриття змісту теми, яка вивчається: від приватного до загального і від загального до приватного); Репродуктивні і проблемно-пошукові методи навчання (програмоване навчання. )

Проблемно-пошукові методи (при використанні проблемно-пошукових методів навчання викладач використовує такі прийоми: створює проблемну ситуацію (ставить питання, пропонує задачу, експериментальне завдання), організує колективне обговорення можливих підходів до рішення проблемної ситуації, стимулює висування гіпотез, тощо)

Білет №30


Дата добавления: 2018-02-18; просмотров: 367; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!