ІІІ. Перевірка індивідуальної роботи студентів з навчальної дисципліни “Психологія” – написання реферату.



Теми рефератів

1. Сучасна психологія та її місце в системі наук.

2. Роль психології в оптимізації професійної діяльності.

3. Метод спостереження і самоспостереження в психології.

4. Метод експерименту в психології.

5. Можливості розумної поведінки тварин.

6. Научіння і пам'ять у тварин.

7. Еволюція спілкування у тварин.

8. Свідомість як продукт природної та соціальної еволюції людини.

9. Мотивація і діяльність.

10. Домагання особистості і діяльність.

11. Роль біологічного і соціального в онтогенезі розвитку психіки людини і формування її особистості.

12. Спрямованість особистості.

13. Провідні чинники розвитку самосвідомості людини.

14. Концепції особистості у вітчизняній психології.

15. Спілкування як базова категорія в психології.

16. Спілкування і розвиток особистості.

17. Конфлікти у спілкуванні.

18. Педагогічне спілкування.

19. Роль міжособистісних відносин у функціонуванні групи.

20. Основні феномени міжособистісного розуміння.

21. Розвиток сенсорної культури особистості.

22. Сприймання людини людиною.

23. Сприймання часу і особистість.

24. Розвиток пам’яті в філогенезі.

25. Умови міцного запам’ятовування.

26. Розвиток пам’яті у школярів.

27. Увага та її роль у навчальній і трудовій діяльності.

28. Вікові особливості уваги школярів.

29. Психологічні особливості творчого мислення особистості.

30. Формування інтелектуальної активності особистості.

31. Уява у навчальній діяльності школярів.

32. Уява і творчість.

33. Психологічний аналіз винахідництва.

34. Емоції і почуття в роботі учителя.

35. Стреси в житті людини: причини виникнення і шляхи подолання.

36. Виховання і розвиток волі у школярів.

37. Темперамент і стиль діяльності.

38. Темперамент і особливості розумової діяльності.

39. Прояви характеру в діяльності.

40. Пізнавальні здібності та їх розвиток.

41. Професійні здібності та їх розвиток.

42. Педагогічні здібності та їх діагностика.

Рекомендації до підготовки рефератів

Реферат обов’язково має бути представлений у комп’ютерному варіанті(формат А 4). Загальна кількість сторінок 10-12. Шрифт Times New Roman , інтервал 1, кегель 14. Кількість опрацьованих джерел не менше п’яти навчальних, наукових.

Реферативні роботи можуть бути трьох видів: 1)критична рецензія на наукову роботу; 2) аналітичний огляд дослідження за темою; 3) критичний аналіз дискусії.

Структура реферату визначається його видом.

Критична рецензія може включати:

1. Обґрунтування актуальності роботи, що рецензується.

2. Короткий виклад теоретичної позиції автора роботи (позиція автора не завжди простежується достатньо чітко, вона може бути у прихованому вигляді. В цьому випадку автору реферату слід намагатися виділити й аргументувати її; в деяких роботах відсутня теорія, викладається лише емпіричний матеріал, слід зазначити і це).

3. Критичний аналіз теоретичних позицій автора з точки зору методологічних, філософських положень і (якщо є така можливість) у співставленні з теоретичними оглядами інших учених.

4. Критичний аналіз доведень гіпотези, доведення можуть бути теоретичними та експериментальними. У першому випадку слід проаналізувати їх логіку, в другому – обґрунтування вибору методики експерименту (експеримент може не доводити, а лише відповідати чи не суперечити гіпотезі), методичну грамотність процедури експерименту, вибір умов його проведення, достатність урахування факторів, які можуть впливати на явища, які вивчаються, обґрунтованість і достатність математичної обробки.

5. Особливості викладу: ясність чи плутаність, достатня чи недостатня повнота (особливо під час викладу експериментальних даних).

6. Висновки, які можна зробити на основі проведеного аналізу – що є цінним у рецензованій роботі, що вимагає додаткової перевірки і уточнення, що – неправильно.

Аналітичний огляд за темою може бути побудований у таких аспектах: а) у вигляді викладання історії вивчення проблеми (що нового внесли ті чи інші дослідники): б) у вигляді аналізу сучасного стану проблеми (розглядувані праці групуються за ознакою спільності). Ці дві форми огляду є одночасно й етапами роботи з літературними джерелами.

Аналітичний огляд повинен включати аналіз і співставлення робіт, виявлення даних, що підтверджують чи суперечать одне одному. Причому не можна обмежуватись порівнянням тільки висновків, авторських узагальнених формулювань. Необхідно знати, які конкретно факти (на яких конкретно експериментах) розкривають узагальнені висновки. В іншому випадку легко припуститися помилок і зробити хибні висновки.

Огляд повинен закінчуватися короткими висновками: перерахування вже досліджених аспектів проблеми, результатів досліджень, постановкою дискусійних питань, а також виділенням нових аспектів, які підлягають вивченню.

Критичний аналіз дискусії являє собою більш глибоке вивчення точок зору з певного питання, які суперечать одна одній. Головна його мета – виявити суть дискусії. Для цього потрібне уважно проаналізувати кожну позицію і з’ясувати, які факти і (або) теоретичні положення є основою для того чи іншого погляду на проблему.

Після визначення виду реферативної роботи слід починати написання реферату.

ПРАВИЛА ПОКЛИКАНЬ на літературні джерела у тексті реферату:

А) слова авторів, які цитуються, слід брати у лапки, вказуючи в дужках порядковий номер джерела за списком літератури, який подається в кінці реферату. Наприклад, С.Л.Рубін штейн висловлював таку думку: “Дитина не розвивається і виховується, а розвивається, виховуючись і навчаючись” [8, 15]. Цифра 8 – номер джерела, 15 – сторінка, де взята цитати;

Б) якщо думка автора викладається своїми словами, то лапки не ставляться, але обов’язково в дужках вказують номер літературного джерела. Наприклад: С.Л.Рубінштейн висловлював думку, що дитина не розвивається і виховується, а розвивається, виховуючись і навчаючись [8]. Цифра 8 – номер джерела;

В) якщо думка, що наводиться у рефераті зустрічається в декількох працях, то в дужках відповідні номера літературних джерел вказуються через крапку з комою. Наприклад, [8; 10; 15].

Cкладання списку літератури до реферату здійснюється за алфавітом.

Під час написання реферату слід уникати таких помилок: переписування частин із джерел без посилання на джерело, без власного аналізу й узагальнень; відсутність чіткої структури роботи (плану, виділення головних думок), висновків; бездоказовість викладу; відсутність логічного чи експериментального обґрунтування висновків, відсутність власної позиції автора реферату, а також списку літератури, чи тих публікацій, які були використані при написанні реферату і на які немає посилань у тексті.

ЗРАЗОК ТИТУЛЬНОЇ СТОРІНКИ

Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України Полтавський національний педагогічний університет імені В. Г. Короленка                                                                                                   Кафедра      психології           ПСИХОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ СПІЛЬНОЇ ТВОРЧОЇ ДІЯЛЬНОСТІ                                                                                                                     Реферат                                                                                                                студентки І курсу                                                                          (групи ІГ- 11)                                                                                                                                                                 Попової Оксани Юріївни                                                                                               Полтава 2013    

  

 

 На другій сторінці розміщується план реферату (3-4 пункти). У змісті реферату назву кожного пункту повторювати.

 

 Модуль 3. Індивідуально-психологічні особливості особистості

Плани лабораторних занять

Лабораторне заняття № 1

Тема: ТЕМПЕРАМЕНТ

 Мета заняття: формування вмінь студентів досліджувати типу темпераменту особистості, використовуючи тест-опитувальник, за Г. Айзенком.

 До початку заняття студент повинен зазначити тему роботи, скласти словник психологічних понять до теми (не менше 10), потім записати мету та обладнання лабораторної роботи, інструкцію та підготувати форму протоколу дослідження.

Хід роботи

Обладнання:тест-опитувальник, бланк відповідей досліджуваного, протокол, ручка.

  Для виконання завдання студентам пропонується поділитись на групи, що складаються з двох чоловік (експериментатор – досліджуваний). Експериментатор пропонує досліджуваному відповісти на питання за тестом-опитувальником, заповнює протокол. Досліджуваний відповідає на питання і заповнює бланк відповідей.

Інструкція досліджуваному:"Вам пропонується відповісти на 57 запитань. Уважно читайте ці запитання і по ходу читання на бланку проставляйте Вашу відповідь, яка може бути: "Так" або "Ні". Намагайтесь уявити типо­ву ситуацію, яка випливає із змісту запитання, і давайте першу відповідь без довгих і особливих роздумів. Пам'я­тайте, що тут немає "поганих" і "хороших" відповідей. Свою відповідь на запитання запишіть у бланку відповідей за­лежно від номера. Намагайтеся не уникати відповідей."

Тест- опитувальник

1. Чи часто у Вас проявляється потяг до нових вражень, щоб розважитися, пережити сильні відчуття?

2. Чи часто Ви відчуваєте потребу в друзях, які можуть Вас зрозуміти, підбадьорити, поспівчувати?

3. Чи вважаєте Ви себе безтурботною особистістю?

4. Чи дуже важко Вам відмовитися від своїх намірів?

5. Ви обмірковуєте свої справи не поспішаючи і вважаєте за краще почекати, ніж діяти?

6. Чи завжди Ви дотримуєтеся своїх обіцянок, навіть якщо це Вам не вигідно?

7. Чи часто у Вас спостерігаються спади та підйоми настрою?

8. Як правило, Ви дієте та говорите без тривалого обмірковування?

9. Чи бувають випадки, коли у Вас виникають почуття, що Ви нещасні без поважної на це причини?

10. Чи відповідає дійсності той факт, що на спір Ви б зробили все, що завгодно?

11. Чи ніяковієте Ви, коли хочете познайомитися з людиною протилежної статі, якій Ви симпатизуєте?

12. Чи буває таке з Вами, що, розгнівавшись, Ви втрачаєте самовладання?

13. Чи часто Ви вдаєтеся до дії під впливом хвилинного настрою?

14. Чи часто Ви буваєте стурбовані тому, що зробили або сказали щось таке, чого не слід було робити?

15. Ви, як правило, віддаєте перевагу читанню книг над зустрічами з людьми?

16. Чи легко Вас образити?

17. Чи любите Ви часто бувати в компаніях?

18. Чи бувають у Вас такі думки, якими Вам не хотілося б поділитися з іншими людьми?

19. Чи насправді Ви інколи до такої міри енергійні, що все "горить" у руках, а іноді зовсім кволі?

20. Чи прагнете Ви обмежити коло своїх знайомств невеликою кількістю найближчих друзів?

21. Чи багато часу Ви проводите в мріях?

22. Коли на Вас кричать, Ви відповідаєте тим же?

23. Вас часто турбує почуття провини?

24. Чи всі Ваші звички добрі?

25. Чи здатні Ви дати волю своїм почуттям і щосили розважитися в компанії?

26. Чи можна сказати, що нерви у Вас часто бувають напружені до краю?

27. Чи вважають Вас людиною жвавою і веселою?

28. Після того як справу вже зроблено, чи часто Ви повертаєтеся до неї, гадаючи, що могли б зробити її краще?

29. Чи правильно те, що Ви, перебуваючи серед людей, як правило, мовчазні та стримані?

30. Чи буває так, що Ви передаєте чутки?

31. Чи буває так, що Вам не спиться через те, що в голову лізуть всілякі думки?

32. Чи правда те, що Ви при потребі про щось дізнатися, віддаєте перевагу книзі перед запитуванням в інших людей?

33. Чи буває у Вас сильне серцебиття?

34. Чи подобається Вам робота, яка вимагає напруженої уваги?

35. Чи бувають у Вас напади тремтіння?

36. Чи правильно те, що Ви завжди говорите про своїх знайомих тільки хґороше, навіть тоді, коли впевнені, що вони не дізнаються про це?

37. Чи насправді Вам неприємно бувати в компанії, в якій постійно кепкують один з одного?

38. Чи правда, що Ви дратівливі?

39. Чи подобається Вам робота, яка потребує швидкої дії?

40. Чи справді Вам не дають спокою думки про ті неприємності та "жахи", які могли б трапитися, незважаючи на те, що все закінчилося благополучно?

41. Чи дійсно Ви непоспішні в рухах?

42. Чи Ви хоча б колись запізнювалися на побачення або на роботу?

43. Чи часто Вам сняться страхіття?

44. Чи правда, що Ви так любите поговорити, що не пропускаєте будь-якої нагоди поспілкуватися з незнайомою людиною?

45. Чи турбують Вас якісь болі?

46. Чи дуже б Ви засмутилися, коли б тривалий час не змогли бачитися зі своїми друзями?

47. Чи можете Ви назвати себе нервовою людиною?

48. Чи є серед Ваших знайомих такі, які Вам відверто не подобаються?

49. Чи могли б Ви сказати, що Ви впевнена в собі людина?

50. Чи легко Вас зачіпає критика ваших недоліків або недоліків Вашої роботи?

51. Ви вважаєте, що важко одержати задоволення від заходів, в яких бере участь багато людей?

52. Чи турбує Вас переживання, що Ви чимось гірші за інших?

53. Ви б змогли легко внести пожвавлення в нудьгуючу компанію?

54. Чи буває, що Ви говорите про речі, на яких не розумієтеся?

55. Чи піклуєтеся Ви про своє здоров'я?

56. Ви любите пожартувати з інших?

57. Чи мучить Вас безсоння?                                            


Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 467; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!