Політико-географічна характеристика.



Туреччина, країна, яка займає унікальне географічне положення, розташована частково в Азії і частково в Європі в північній півкулі між 36 і 42 градусами північної широти і 26 і 45 градусом східної довготи (Рис 1.1). Протягом усієї своєї історії воно виступало в якості бар'єру і моста між двома континентами.

ТУРЕЧЧИНА, Турецька Республіка, держава на Близькому Сході. Більша частина її території розташована в Азії (Анатолія, включає півострівів Мала Азія), а менша – в Європі (Східна Фракія). Ці частини розділені протокою Дарданелли (довжина 64 км), Мармуровим морем і протокою Босфор (32 км), які мають важливе стратегічне значення і утворюють водний шлях, що з'єднує Чорне море з Середземним. Сучасна Туреччина, чиїм попередником була 600-річна Османська імперія, з'явилася на політичній карті світу після Першої світової війни.

 Вона простягнулася від Едирне на болгарській границі до Карса на вірменській 1700 кілометрів і на 1000 кілометрів від Чорного моря до Середземного( Рис.1.2).

Туреччина межує з Грецією, Болгарією, Грузією, Вірменією, Іраном, Іраком і Сирією. Сухопутний кордон має довжину 2628 км, а берегова лінія – 7168 км. У Туреччина є сухопутний кордон з Болгарією (269 км), Грецією (203 км), Грузією (276 км), Вірменією (325 км), Азербайджаном (18 км), Іраном (529 км), Іраком (378 км) і Сирією ( 877 км).

Європейська частина країни, площею 23 764 кв. км, межує на півночі з Болгарією, омивається водами Чорного моря і протоки Босфор на сході і Мармурового моря і протоки Дарданелли на півдні, а на заході межує з Грецією і має виходом до Егейського моря. Азіатська частина Туреччини, площею 755 688 кв. км, на півночі широким фронтом звернена до Чорного моря і межує з Грузією і далі на схід з Вірменією, на дуже малому протягом з Азербайджаном, Іраном, а на півдні-з Іраком і Сирією. Південні рубежі утворені в основному Середземним морем, західні – Егейським морем.

 Населення країни в 2013 становило 80,7 млн. чоловік і на 90% розміщувалося в її азійської частини. На території країни, крім турків, проживають значною мірою курди (близько12 млн.осіб), вірмени, греки, араби, лази, аджарці, євреї, ассирійці, болгари, албанці, боснійці, хорвати.

 Столиця держави – Анкара. Голова держави – президент. Законодавчий орган – Великі національні збори.

     Прапор Туреччини (тур. Türk bayrağı) являє собою червоне полотнище з білим півмісяцем і зіркою на ньому( рис 1.3). Прапор називають в народі Ай Їлдиз (Ay Yıldız). Червоний колір турецького прапора бере початок від Умара, правителя Арабського халіфату в 634–644 роках і завойовника Палестини, Єгипту та Месопотамії. У XIV столітті червоний колір став кольором Османської імперії.

 Півмісяць із зіркою — символ ісламу. До моменту свого розпаду в 1918 році Османська імперія мала прапор, де на червоному полотнищі тричі повторювалося священне зображення білих півмісяця і п'ятикутної зірки. 1923 року запропоновано теперішній прапор Турецької Республіки (Рис 1.4), а 29 травня 1936 року його затверджено офіційно.

У Турецької Республіки відсутній офіційно затверджений державний герб. Замість герба багатьма державними установами в Туреччині використовується напівофіційна емблема — червоний овал, в якому зображено вертикально орієнтований півмісяць і зірка, аналогічні зображеним на державному прапорі країни, і розташоване по верхній кромці овалу офіційну назву країни на турецькому мовою. (Рис.1.5).

Адміністративно Туреччина поділяється на 81 іль (провінція) (раніше вживали термін вілаєт). Кожен іль поділений на райони — ільче, тур. Ilçe), всього станом на 2007 рік налічувалось 923 райони 9 (Додаток1).

Адміністративний центр іля розташований в його центральному районі (тур. Merkez ilçe). Багато районів, але не всі, поділені на волості — буджаки. Неофіційно, в статистичних цілях ілі згруповані в 7 регіонів:

 

   

Ілями управляють губернатори — валі (vali) , яких призначає уряд. Резиденція губернатора називається вілаєт (vilayet), звідси й походив колишній термін, яким називали провінцію. Муніципалітетами управляє голова муніципалітету — (büyükşehir belediyesi başkanı), який обирається всенароднимголосуванням. Ільче-райони також утворюють свої муніципалітети — беледіє (belediye) — на чолі з мерами — беледіє баскані(belediyesi başkanı). Ільче, як правило, мають таку саму назву, як і їх адміністративні центри, так звані районні центри — меркез (merkez), лише кілька ільче є вийнятками й за назвою відрізняються від свого меркеза.

 Туреччина приймає активну участь у діяльності міжнародних організацій є членом Міжнародного банку реконструкції й розвитку і Міжнародного валютного фонду (з 1947), Організації Чорноморського Економічного Співробітництва, НАТО, ООН, кандидат до Європейського Союзу.

 


Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 1392; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!