Ресурси пізнавально-екскурсійного туризму



З моменту свого виходу на арену історії людина збагачував землі, на яких він жив, і залишав на них шедеври, несуть культуру наступним поколінням. Для того щоб зробити цінності культури, визнані загальним спадщиною всього людства, частиною спільної історії всіх народів, познайомити з цими цінностями як можна більше людей, зберегти ці цінності і передати їх майбутнім поколінням, ЮНЕСКО на своїй 16-му Генеральному конгресі 1972 року, що проходив у Парижі, ухвалив «Договір про захист світової культурної та природної спадщини». Туреччина ратифікувала цей Договору 23 травня 1982 року.

Список Світової Культурної Спадщини, є переліком, що включає в себе природні та культурні об’єкти, що мають важливу цінність для всього світу, визначені Комітетом з культурної спадщини ЮНЕСКО і гарантовано охоронювані державами, на території яких ці об’єкти перебувають. ЮНЕСКО ставить своєю метою забезпечення міжнародного співробітництва у справі захисту цінностей, що складають загальну спадщину людства, шукає, вивчає та вживає заходів до збереження таких об’єктів по всьому світу.

Станом на кінець 2008 року в цілому по світу у Список Світової спадщини включені 878 культурних і природних об'єктів. З них 679 – пам'ятники культури і археології, 174 – природні об'єкти, 25 ж – культурно-природні об'єкти змішаного типу

Що стосується Туреччини, до переліку ЮНЕСКО на сьогоднішній день включені 9 об'єктів. 23 об'єкта є кандидатами на включення в нього. Видання, яке знаходиться у Вас в руках підготовлено Головним інформаційним управлінням Міністерства Культури і Туризму Туреччини, і знайомить читача з об'єктами, включеними до Списку світової спадщини ЮНЕСКО, намагаючись привернути увагу до проблеми передачі культурної спадщини наступним поколінням.

Об’єктами Світової спадщини у Туреччині визнані:

Історична зона Стамбула, місто Сфаранболу, Хаттушаш (Богазкей) – столиця хетів, гора Немрут, Ксанф-Летоон, Велика мечеть і лікарня в Дивриги, зона арехологических розкопок легендарного міста Троя, Хіераполіс – Памуккале, національний парк Гереме – Каппадокія. З 15 об'єктів Світової спадщини в Туреччині 13 знаходяться в Азії, 1 — в Європі, 1 — частково в Європі, частково в Азії. ( Додаток 2)

Природно-історичним рекреаційним ресурсом, розміщеним у віддаленому і сейсмічно – нестабільному регіоні, є гора Брюк-Аррі (Великий Арарат). За біблейськими легендами саме до цього згаслого вулкана (5165 м над рівнем моря) пристав Ноїв ковчег. Археологічні експедиції продовжують його шукати, створюючи базу для подальшого розвитку туризму в цій частині Туреччини. Місцем археологічного і пізнавального туризму є знаменитий горб Гісарлик поблизу міста Чанакалле. Тут відкопано залишки всесвітньо відомої Трої, знайдено більш як 10 поселень різного віку.

До туристичних об'єктів країни належать 32 національні парки, розміщені в усіх регіонах країни. Багато з них органічно поєднують у собі природні об'єкти, що вражають уяву, з пам'ятками історії й архітектури, підземні міста, яких більше ніде не виявлено у світі, з мінеральними і термальними джерелами.

Значна кількість туристичних об'єктів знаходиться у найбільшому місті країни Стамбулі. Їх унікальність виявляється у поєднанні декількох культур. Християнські храми V-XIV ст., що не були зруйновані, перебудовані у мечеті. Таких храмів не менше десяти, серед яких виокремлюються собор святої Софії (532-536 pp. Н. є.) та акведук Боздоган, збудований у Стамбулі (Константинополі) ще раніше (368 р. Н. е.).

У місті є декілька фортець, багато мечетей, побудованих, починаючи з XV ст. Серед них виділяється третя головна святиня ісламського світу – мечеть Ейюн (XV ст.). Дуже популярна серед туристів Блакитна мечеть, або Ахмедіє (1609-1616 рр.), стіни якої вкриті плиткою дуже приємного блакитного відтінку, тому здається, що все приміщення наповнене неземним світлом. Крім того, біля мечеті височать аж 6 мінаретів. Найвеличніші мечеті Стамбула Айя-Софію і Блакитну (Ахмедіє) розділяє лише сквер.

Турки вважають найгарнішою мечеть Сулейманіє, яка збудована у 1550-1537 pp. Для українців це місце теж примітне. Тут знаходиться мавзолей султана Сулеймана та його дружини, знаменитої українки Роксолани.

Стамбул відомий численними палацами, літніми і приморськими павільйонами, скверами та парками. Особливо багато тут найрізноманітніших музеїв. Музеями стали, щоб примирити християн і мусульман, храми святої Софії та святої Ірини. Багато музеїв відображають турецьку історію, культуру і мистецтво. Серед них виокремлюються Будинок-музей Ататюрка, музеї Археологічний, Турецького та ісламського мистецтва, Живопису та скульптури, Образотворчих мистецтв, Турецької кераміки, Турецьких килимів тощо.

Значно менше пам'яток історії та архітектури у столиці, але й тут туристи знайдуть чимало цікавого. По-перше, велику притягальну силу має Старе місто, розташоване довкола середньовічної фортеці. Збереглися й історичні пам'ятки римської доби (храм Августа (II ст. до н. є.)), руїни римських терм, колона Юліана (IV ст. н. е.). У місті багато середньовічних мечетей, а також музеїв. Найбільшою популярністю користуються мавзолей і музей Ататюрка, Етнографічний музей тощо.

Безумовним центром екотуризму в Туреччині є Каппадокія. Тутешні пейзажі, печери і підземні міста не залишать мандрівника байдужим. Багато любителів екотуризму відправляються цілеспрямовано саме сюди, минаючи турецькі пляжі. Досить популярно дослідження на велосипедах.

Серед  основних центрів екотуризму в Туреччині  виділяється  все той же Памуккале. Через величезну кількість туристів, охочих поблукати по тутешніх місць, все частіше звучать наміри турків тимчасово закрити це диво природи для відвідувань і дати йому пару років «відпочинку».

Стамбул в прошлом был важным религиозным центром, тут туристов ожидает неисчислимое количество сакральных сооружений – христианских храмов и мечетей. Пожалуй, одной из главнейших достопримечательностей второго Рима является собор Святой Софии – ярчайший пример византийского православного зодчества. До сооружения собора Святого Петра в Риме он был крупнейшим христианским храмом в мире, но турки переделали его в мечеть, а в 1935 году в нем обустроен музей. Церковь Святой Ирины одна из старейших в Стамбуле, она примечательна не только красивой архитектурой, но и тем, что в ней покоится тело императора Константина Великого.

Многие древнейшие христианские храмы Византии с приходом османов были перестроены в мечети, что отразилось на их внешнем облике и внутренних убранствах. Великим сокровищем мусульманского мира является Голубая мечеть, ее размер и красота поражают представителей всех конфессий и даже атеистов. Мечеть расположена напротив собора Святой Софии, и по сторонам ее окружает шесть высоких минаретов. Многим жителям Украины будет приятно побывать в Мечети Сулеймание, так как в ней вместе с телом великого султана Сулеймана Великолепного похоронена его любимая жена, - уроженка Украины, известная в истории под именем Роксолана.

Гастрономічний туризм стрімко набирає обертів у всьому світі. Не стала винятком і Туреччина – все більше туристичних агентств пропонують своїм клієнтам тури, спрямовані на знайомство з особливостями національної турецької кухні.

Як правило, гастрономічний туризм в Туреччині заснований на анатолійської кухні. Відомо, що турецька кухня утворилася завдяки змішанню цілого ряду національних традицій і культур. Нашарування різних смакових відтінків зробило турецьку кухню яскравою, самобутньою і дуже цікавою.

Туристи, які вибирають гастрономічні тури, шукають маленькі ресторанчики, в яких збереглася автентична атмосфера старовинної османської кухні. Тут готують страви по-старому, вибираючи перевірені століттями рецепти. У таких невеликих затишних кафе вас можуть здивувати дійсно незвичайним блюдом або напоєм. В ході гастротурів туристів знайомлять з особливостями подачі страв, сервірування столу і правилами вживання тих чи інших продуктів.

Для гастрономічного туризму Туреччини ідеальними місцями є міста Хатай, Адана і Мерсин. У цих районах Туреччини збереглася самобутня культура, а у віддалених селищах легко можна знайти продукти, на 100% відповідають категорії «еко». Тільки тут вирощуються барани, з м'яса яких готується кращий в Туреччині шашлик! Тільки тут виробляються сири, смаку яких доведеться по душі самому уточненого гурману!

Кебаб, сир «тулум», страви з баклажанів і повітряна випічка – все це «візитні картки» південно-сходу Туреччини. А для того, щоб дізнатися, що таке справжня пахлава, потрібно відправитися в Газіантеп. Це місто в Туреччині вважається батьківщиною знаменитого східного ласощі, і більше ніде пахлава не буває такою ніжною і смачною! Найчастіше виробники пахлави – це власники сімейного бізнесу, а рецепти приготування божественного десерту передаються тут з покоління в покоління. У 2013 році Єврокомісія затвердила пахлаву з Газіантепа як стандарт для виготовлення цієї національної турецької солодощі.


Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 907; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!