Вітчизняні інститути спільного інвестування



 

Для фінансового ринку України переломним моментом у станов­ленні інститутів спільного інвестування стала масова приватизація державних підприємств, перетворення їх на відкриті акціонерні то­вариства та аукціонний продаж їх акцій у 1995—1996 роках. За цей час було зареєстровано близько 3/4 всіх існуючих в Україні закри­тих інвестиційних та взаємних фондів, хоча правовий механізм їх функціонування було закладено ще на початку 1994 р. Розвиток фондів більшою мірою був спричинений спробами використати ме­ханізм інвестиційних фондів для участі в приватизації, ніж відповід­ним розвитком фондового ринку. Частка приватизаційних майно­вих сертифікатів, вкладених в акції приватизованих підприємств на сертифікатних аукціонах інвестиційними компаніями та фондами, становить більшу частину всіх вкладених сертифікатів.

Серед вітчизняних інвестиційних компаній більшість становлять інвестиційні фонди закритого типу, які акумулюють кошти інвесторів, випускаючи акції без зобов'язань щодо їх викупу. Така ситуація є характерною для низько ліквідних та малоефективних фінансових ринків, прикладом яких є на сьогодні Україна.

Частка акцій у сукупному портфелі фондів становить близько 80%, що разом з недостатнім розвитком ринку боргових інструментів не дає змогу інвестиційним фондам оперативно диверсифікувати свій портфель за рахунок різних видів цінних паперів. Визначення вар­тості чистих активів інвестиційних фондів і компаній також є на сьогодні досить складним завданням, оскільки їх портфель складаєть­ся переважно з низько ліквідних цінних паперів, які не завжди коти­руються на організованих ринках. Свої негативні наслідки має та­кож і невизначеність правового статусу інвестиційного сертифіката. Недостатній рівень розвитку фондового ринку не дає на сьогодні мож­ливості інвестиційним фондам виконувати свою основну функцію, як не дає змоги нормально функціонувати іншим фінансовим інсти­тутам, для яких наявність розвиненого фондового ринку є необхід­ною умовою існування.

Згідно з Законом України "Про інститути спільного інвестуван­ня" інститут спільного інвестування (ІСІ) являє собою корпоратив­ний або пайовий інвестиційний фонд, який здійснює діяльність, по­в'язану із залученням грошових коштів інвесторів з метою отримання прибутку від вкладення їх у цінні папери інших емітентів, корпора­тивні права та нерухомість.

Залежно від порядку здійснення діяльності ІСІ може бути відкри­того, інтервального та закритого типу. ІСІ відкритого типу бере на себе зобов'язання здійснювати у будь-який час на вимогу інвесторів викуп цінних паперів, емітованих ним (або компанією з управління його активами).

ІСІ належить до інтервального типу, якщо він (або компанія з управ­ління його активами) бере на себе зобов'язання здійснювати на ви­могу інвесторів викуп цінних паперів, емітованих ним протягом об­умовленого у проспекті емісії строку, але не рідше одного разу на рік. До закритого типу відносять ІСІ, що не беруть на себе зобов'я­зань щодо викупу цінних паперів власної емісії до моменту реорга­нізації або ліквідації.

За строком діяльності ІСІ поділяють на строкові та безстрокові. Строковий ІСІ створюється на певний строк, встановлений у проспекті емісії, після закінчення якого зазначений ІСІ ліквідується або реор­ганізується, тоді як безстроковий ІСІ створюється на невизначений строк. ІСІ закритого типу може бути лише строковим.

Залежно від механізму формування інвестиційного портфелю роз­різняють диверсифіковані та не диверсифіковані ІСІ. ІСІ вважається диверсифікованим, якщо він одночасно відповідає таким вимогам:

• кількість цінних паперів одного емітента в активах ІСІ не пере­вищує 10% загального обсягу їх емісії;

• сумарна вартість цінних паперів, що становлять активи ІСІ вкількості, більшій ніж 5% загального обсягу їх емісії, на момент їх придбання не перевищує 40% вартості чистих активів ІСІ;

• не менш як 80% загальної вартості активів ІСІ становлять грошо­ві кошти, ощадні сертифікати, облігації підприємств та облігації місце­вих позик, державні цінні папери, а також цінні папери, що допущені до торгів на фондових біржах або у торговельно-інформаційних си­стемах.

ІСІ, які не мають усіх ознак диверсифікованого виду, є недиверсифікованими. ІСІ відкритого та інтервального типу можуть бути тільки диверсифікованими. Крім того, дивіденди за цінними паперами ІСІ відкритого та інтервального типу не нараховуються і не сплачуються.

Управління активами ІСІ здійснює компанія з управління акти­вами. Компанією з управління активами може бути юридична особа, що створюється відповідно до законодавства України. Частка дер­жави в статутному капіталі компанії з управління активами не може перевищувати 10% . Поєднання діяльності з управління активами з іншими видами професійної діяльності на ринку цінних паперів забо­роняється. Компанія з управління активами може одночасно здійс­нювати управління активами кількох інвестиційних фондів.

До корпоративних інвестиційних фондів належать фонди, які ство­рюються у формі відкритого акціонерного товариства і здійснюють діяльність, пов'язану виключно зі спільним інвестуванням. Почат­ковий статутний капітал корпоративного інвестиційного фонду фор­мується за рахунок грошових коштів, державних цінних паперів, цінних паперів інших емітентів, що допущені до торгів на фондовій біржі або в торговельно-інформаційній системі, та об'єктів нерухо­мості, необхідних для забезпечення статутної діяльності.

Корпоративний інвестиційний фонд провадить свою діяльність, якщо 70 або більше відсотків середньорічної вартості активів, що належать йому на праві власності, вкладені у цінні папери. Управ­ління активами корпоративного інвестиційного фонду на підставі відповідного договору здійснює компанія з управління активами.

Фонд не має права емітувати та розміщувати цінні папери, крім акцій та надавати активи під заставу в інтересах третіх осіб. Акції корпоративного інвестиційного фонду мають бути лише простими іменними. Відкрита підписка на акції провадиться після реєстрації фонду в реєстрі ІСІ. Корпоративні інвестиційні фонди інтервального або відкритого типу після реєстрації в реєстрі ІСІ розміщують свої акції за ціною, що становить вартість чистих активів у розрахунку на одну акцію. Кожна розміщена акція корпоративного інвестицій­ного фонду надає її власникові однаковий обсяг прав. Акції, що роз­міщуються, можуть придбаватися лише за грошові кошти. Неповна сплата розміщених акцій не дозволяється.

Органами корпоративного інвестиційного фонду є загальні збори акціонерів та спостережна (наглядова) рада. Вищим органом фонду є загальні збори акціонерів, що обирають членів спостережної ради.

Корпоративний інвестиційний фонд припиняє свою діяльність шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, виділення, перетво­рення) або ліквідації з дотриманням вимог антимонопольного зако­нодавства. Розподіл активів фонду в разі його ліквідації здійснюється в порядку, встановленому законодавством. Після затвердження лі­квідаційного балансу активи корпоративного інвестиційного фонду у строк, не більш як шість місяців, підлягають продажу за грошові кош­ти. Кошти, отримані від реалізації активів, в першу чергу розподіля­ються між акціонерами, які не є засновниками фонду, пропорційно кількості акцій, що їм належать. У разі недостатності коштів для викупу акцій за вартістю чистих активів корпоративного інвести­ційного фонду в акціонерів, які не є засновниками фонду, різниця від­шкодовується за рахунок частини коштів, що належить засновникам.

У процесі діяльності корпоративним інвестиційним фондам забороняється випуск облігацій та боргових цінних паперів (векселів); отримання кредитів на суму, що перевищує 10 % активів фонду; розміщення акцій за цінами, нижчими за вартість чистих активів у розрахунку на одну акцію. Грошові кошти корпоративного інвестиційного фонду зараховуються на його власний рахунок у банку. Управління активами корпоративного інвестиційного фонду здійснює компанія з управління активами, яка зобов'язана діяти від імені та в інтересах корпоративного інвестиційного фонду на підставі договору про управління активами. Такий договір укладається на термін, що не перевищує трьох років, і його дія може бути продовжена тільки за рішенням загальних зборів акціонерів фонду.

Особливості управління такими фондами (рис. 4.1) полягають у тому, що правління в корпоративному інвестиційному фонді не обирається. Загальні збори акціонерів обирають членів спостережної (наглядової) ради, яка здійснює контроль за діяльністю компанії з управління активами. Засідання наглядової ради мають проводитися не рідше одного разу на квартал. Наглядова рада також уповноважена законом укладати та розривати договори з компанією з управління активами, зберігачем, затверджувати договори з реєстратором, незалежним аудитором фонду та оцінювачем майна.

Загальні збори
Акціонери -інвестори
Акціонери - засновники
Обрання членів
Наглядова рада
Право власності
Право власності
Укладення договору і контроль за його виконанням
Винагорода
Активи фонду
Фондовий ринок
Купівля продаж цінних паперів
Контроль за рухом активів
Компанія з управління активами
Зберігач
Інформація щодо руху активів та використання прибутків
 

 


Рис.4.1.Механізм управління корпоративним інвестиційним фондом

З досвіду інших країн відомо, що в разі колективного інвестування захистити кошти інвесторів від несумлінного використання чи помилок компанії з управління можна лише шляхом розподілу довіри між двома особами — виконавцем (компанією з управління) та незалежним контролером (спеціалізованим зберігачем).

В Україні додатковий контроль зобов'язаний здійснювати зберігач фонду. Зберігач має виконувати розпорядження компанії з управління активами, якщо вони не суперечать законодавству або регламенту. Зберігач має контролювати діяльність компанії з управління активами щодо порядку розрахунку вартості чистих активів, розміщення та викупу цінних паперів інвестиційного фонду, використання прибутків, отриманих інвестиційним фондом. Про результати перевірки зберігач надає інформацію спостережній (наглядовій) раді корпоративного інвестиційного фонду в порядку, встановленому договором.

Закон передбачає процедуру, що надає пріоритет майновим правам інвесторів, які не є засновниками фонду. В разі ліквідації корпоративного інвестиційного фонду складається ліквідаційний баланс. Після затвердження ліквідаційного балансу активи корпоративного інвестиційного фонду підлягають продажу за грошові кошти протягом не більше ніж 6 місяців. Кошти, отримані від реалізації активів корпоративного інвестиційного фонду, передусім розподіляються між акціонерами, які не є засновниками фонду, пропорційно кількості акцій. У разі недостатності коштів для викупу акцій за вартістю чистих активів корпоративного інвестиційного фонду в акціонерів, які не є засновниками фонду, різниця відшкодовується за рахунок частини коштів, що належить засновникам.

На відміну від корпоративного, пайовий інвестиційний фонд не є юридичною особою. Однак мінімальний обсяг його активів не може бути меншим розміру початкового статутного капіталу корпоратив­ного інвестиційного фонду.

Пайовий інвестиційний фонд — це активи, що належать інвесто­рам на праві спільної часткової власності, перебувають в управлінні компанії з управління активами та обліковуються останньою окре­мо від результатів її господарської діяльності. Пайовий інвестицій­ний фонд створюється за ініціативою компанії з управління актива­ми шляхом придбання інвесторами випущених нею інвестиційних сертифікатів.

Для створення пайового інвестиційного фонду компанія з управ­ління активами має розробити та зареєструвати регламент фонду, укласти договори з аудитором, зберігачем, реєстратором, оцінювачем майна, зареєструвати пайовий інвестиційний фонд у реєстрі ІСІ та організувати відкриту підписку на інвестиційні сертифікати фонду або їх приватне розміщення. Відкрита підписка на інвестиційні сер­тифікати здійснюється відповідно до порядку проведення відкритої підписки на цінні папери, встановленого законодавством. Строк від­критої підписки на інвестиційні сертифікати пайового інвестицій­ного фонду відкритого або інтервального типу не обмежується.

Учасником пайового інвестиційного фонду є інвестор, який при­дбав інвестиційний сертифікат цього фонду. (При цьому учасника­ми пайового недиверсифікованого інвестиційного фонду не можуть бути фізичні особи.) Емітентом інвестиційних сертифікатів пайового інвестиційного фонду виступає компанія з управління активами цьо­го фонду. Інвестиційний сертифікат надає кожному його власникові однакові права та може розміщуватися шляхом відкритого продажу або приватного розміщення. Дивіденди за інвестиційними сертифіка­тами відкритого та інтервального пайового інвестиційного фонду не нараховуються і не сплачуються. Крім того, інвестори пайового інве­стиційного фонду не мають права втручатися у діяльність компанії з управління активами, за винятком окремо передбачених випадків.

Законодавством передбачено можливість здійснення заміни ком­панії з управління активами та ліквідації пайового інвестиційного фонду. Заміна компанії з управління активами може здійснюватися в установленому порядку в разі неефективності діяльності фонду, анулювання ліцензії, виданої компанії з управління активами, на про­вадження діяльності з управління активами ІСІ або ліквідації ком­панії з управління активами.

У процесі ліквідації пайового інвестиційного фонду його активи реалізуються за грошові кошти в строки, передбачені законодавством. Кошти, отримані від реалізації, використовуються у першу чергу для здійснення виплат учасникам, що подали заявки на викуп інвести­ційних сертифікатів до моменту прийняття рішення про ліквідацію фонду, а також для здійснення обов'язкових платежів до бюджету, виплат кредиторам та іншим учасникам фонду.

Активи диверсифікованого ІСІ складаються тільки з цінних па­перів та грошових коштів, у тому числі в іноземній валюті. Вартість цінних паперів, що не допущені до торгів на фондовій біржі або у торговельно-інформаційній системі, повинна становити не більше 20% загальної вартості активів диверсифікованого ІСІ й не більше 50% загальної вартості активів недиверсифікованого ІСІ.

На відміну від корпоративного інвестиційного фонду інвестори пайового фонду не набувають прав, установлених законом для акціонерів. Замість поняття «акціонер» використовується поняття «учасник». Учасником пайового інвестиційного фонду (unit investment fund sharer) є інвестор, який придбав інвестиційний сертифікат цього фонду. Інвестиційний сертифікат (investment certificate) — це цінний папір, який випускається компанією з управління активами пайового інвестиційного фонду та засвідчує право власності інвестора на частку в пайовому інвестиційному фонді. На відміну від попереднього визначення, яке діяло з 1994 року , вперше закріплено саме право власності інвестора на частку в активах фонду.

Укладаючи договори, предметом яких є активи пайового інвестиційного фонду, компанія з управління активами діє від свого імені, про що вона обов'язково інформує третіх осіб. Фактично пайовий інвестиційний фонд є інвестиційним портфелем, сформованим компанією з управління активами від свого імені за рахунок коштів учасників, тобто фактично має місце довірче управління коштами, сплаченими за інвестиційні сертифікати. При цьому довірче управління має не індивідуальний характер, як у класичних трастах, а є колективним. Право власності на інвестиційний портфель належить учасникам фонду на правах колективної власності лише частково — а саме як право володіння. Право розпоряджатися активами фонду з певними обмеженнями, встановленими інвестиційною декларацією, передається компанії з управління активами (як це показано на рис. 4.2).

Учасники
Обрання
Наглядова рада
Грошові кошти
Інвестиційні сертифікати
Інформація для нагляду за виконанням інвестиційної декларації
Пайовий інвестиційний фонд
Компанія з управління активами
Фондовий ринок
Цінні папери
Кошти
 

 

 


Рис.4.2.Механізм управління пайовим інвестиційним фондом

 

Учасники пайового інвестиційного фонду, кошти спільного інвестування якого залучені шляхом приватного розміщення інвестиційних сертифікатів, мають право створювати спостережну (наглядову) раду для нагляду за виконанням інвестиційної декларації, зберіганням активів фонду, веденням реєстру власників інвестиційних сертифікатів, проведенням аудиторських перевірок діяльності та оцінки майна фонду.

До складу активів венчурного фонду можуть входити боргові зобо­в'язання емітентів, частка у корпоративних правах яких входить до складу активів цього фонду. Такі зобов'язання можуть бути оформ­лені векселями, облігаціями (у тому числі конвертованими) та дого­ворами позики. Надання позик третім особам за рахунок грошових коштів венчурного фонду не дозволяється.

Для формування власних активів ІСІ можуть придбавати інозем­ну валюту через банківські установи, які мають відповідну ліцензію. Вартість цінних паперів іноземних емітентів не може бути більшою ніж 20% загальної вартості активів ІСІ.

Активи ІСІ не можуть включати цінні папери, випущені компа­нією з управління активами, зберігачем, реєстратором та аудитором цього ІСІ, а також пов'язаними особами та деякі інші цінні папери.

Вартість чистих активів ІСІ визначається компанією з управлін­ня активами відповідно до регламенту ІСІ та нормативно-правових актів. Вартість чистих активів ІСІ відкритого типу визначається на кінець кожного робочого дня, а вартість чистих активів ІСІ інтер­вального та закритого типу визначається на кінець кожного робочо­го дня, що передує дню прийому заявок на розміщення та викуп цінних паперів ІСІ, але не рідше ніж раз на квартал.

Розрахункова вартість цінного папера ІСІ визначається як резуль­тат ділення загальної вартості чистих активів ІСІ на кількість цінних паперів ІСІ, що перебувають в обігу на дату проведення розрахунку. Вартість цінних паперів ІСІ, що придбаваються інвесторами або ви­куповуються ІСІ у інвесторів, визначається виходячи з розрахунко­вої вартості цінного папера, що встановлюється на день подання інве­стором заявки на придбання або на викуп цінних паперів ІСІ.

Розміщення та викуп розміщених цінних паперів ІСІ здійснюються компанією з управління активами безпосередньо або через торговців цінними паперами, з якими компанія з управління активами уклала відповідні договори за єдиними для всіх інвесторів цінами, встанов­леними на певну дату виходячи з вартості чистих активів ІСІ.

Викуп цінних паперів ІСІ відкритого типу здійснюється їх емі­тентом на вимогу інвесторів кожного робочого дня починаючи від дня, наступного за днем завершення строку, встановленого для до­сягнення нормативів діяльності ІСІ. Інвестори ІСІ інтервального типу мають право на викуп емітентом цінних паперів цього ІСІ в строки, встановлені у проспекті емісії ІСІ інтервального типу.

Відчуження інвесторами цінних паперів ІСІ відкритого типу може здійснюватися лише шляхом їх викупу компанією з управління ак­тивами. Відчуження цінних паперів ІСІ відкритого типу третім осо­бам не дозволяється, крім випадків правонаступництва, успадкуван­ня та дарування.

Активи ІСІ у формі цінних паперів мають зберігатися у зберігача (крім активів венчурного фонду). Надання послуг щодо зберігання цінних паперів ІСІ та обліку прав власності на них, а також обслуго­вування операцій ІСІ здійснюються зберігачем. Кожен інвестицій­ний фонд повинен мати тільки одного зберігача.

 

Оцінювання чистих активів

 

Чистими активами інвестиційного фонду називають активи, в які розміщено кошти засновників та учасників фонду, в поточних цінах на момент оцінювання.

Чисті активи інвестиційного фонду — показник, який визначається різницею між розмірами активів та зобов'язань фонду. При цьому окремі статті активів інвестиційного фонду для цілей визначення оціночної вартості чистих активів можуть переоцінюватись з ураху­ванням їх ринкової вартості.

Вартість чистих активів обчислюється у розрахунку на акцію та інвестиційний сертифікат, які перебувають в обігу, та в терміни, вста­новлені інвестиційною декларацією.

Інвестиційним керуючим періодично здійснюється систематич­на та регулярна оцінка чистих активів фонду. Регулярне оцінюван­ня вартості чистих активів проводиться спільно інвестиційним ке­руючим та депозитарієм.

У разі, коли вартість чистих активів фонду в розрахунку на акцію та інвестиційний сертифікат для пайового фонду і на одну акцію для корпоративного фонду зменшується до 90% номінальної вартості однієї акції та інвестиційного сертифіката, депозитарій цього фонду скликає позачергові збори засновників і повідомляє про це Держав­ну комісію з цінних паперів та фондового ринку.

При розрахунку чистих активів основні засоби, нематеріальні активи, малоцінні та швидкозношувані предмети оцінюються за за­лишковою вартістю на дату здійснення розрахунку. Цінні папери резидентів та нерезидентів, які перебувають в обігу на організаційно-оформлених ринках, перелік яких визначається Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, оцінюються за їх ринковою вартістю, яка визначається за даними останньої в звітному періоді офіційної котировки організаційно оформленого ринку.

Вартість цінних паперів, що не перебувають в обігу на організова­них ринках, визначається за їх балансовою вартістю станом на дату оцінювання з урахуванням таких особливостей.

Вартість цінних паперів емітентів, що визначені у встановленому порядку банкрутами, вважається такою, що дорівнює нулю. Вартість боргових цінних паперів визначається за формулою

 

де r — остання зафіксована на ринку дохідність оцінюваного або подібного цінного папера у річних процентах; D — сума і-ї виплати; і — порядковий номер виплати; Т — термін часу від дати оціню­вання до моменту і-ї виплати, днів.

У разі відсутності котировок цін оцінюваного боргового цінного папера та аналогічних цінних паперів вартість боргових цінних па­перів визначається за їх балансовою вартістю. Оцінювання вартості витрат, розрахунків з дебіторами та грошових коштів провадиться за їх балансовою вартістю.

Балансова вартість цінних паперів, балансова вартість валютних цінностей, майна фондів, вартість яких визначена в іноземній валюті, підлягає перерахунку в національну валюту України за офіційним курсом НБУ, встановленим на дату, що передувала даті, на яку про­водиться розрахунок вартості чистих активів.

Оцінювання зобов'язань інвестиційного фонду здійснюється за ба­лансовою вартістю. Балансова вартість зобов'язань фондів, вартість яких визначена в іноземній валюті, підлягає перерахунку в національ­ну валюту України за офіційним курсом Національного банку Украї­ни, встановленим на дату, що передувала даті, на яку проводиться розрахунок вартості чистих активів.

Інвестиційні керуючі кожного інвестиційного фонду, що перебу­ває в них на управлінні, у місячний термін після закінчення звітного кварталу зобов'язані подавати до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку баланс фонду, звіт про фінансові результати та їх використання, а також відомості про вартість чистих активів та фінансові вкладення фонду. Після завершення фінансового року, але не пізніше 31 березня наступного року інвестиційні фонди та інвес­тиційні компанії подають до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку інформацію, що подається щокварталу, а також річний баланс фонду, звіт про фінансові результати та їх використання, звіт про фінансово-майнове становище фонду, підтверджені незалеж­ним аудитором або аудиторською фірмою. Ці дані потім публіку­ються протягом двох місяців після звітного періоду в друкованих виданнях Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Рекомендована література

 

1. Положення про інвестиційні фонди та інвестиційні компанії. Затвер­джено Указом Президента України від 19 лютого 1994 р. № 55/94.

2. Положення про порядки реєстрації випуску інвестиційних сертифі­катів інвестиційного фонду та інвестиційної компанії та інформації про їх випуск. Затверджено Рішенням. ДКЦПФР від 15 січня 1998 р. № 8.

3. Положення про порядок оцінки вартості чистих активів інвестицій­них фондів і взаємних фондів інвестиційних компаній. Затверджено Рішен­ням ДКЦПФР від 7 жовтня 1997 р. № 30/1.

4. Бланк И.А. Управление денежными потоками. — К.: Ника-Центр, 2002.

5. Кидузлл Дзвид С. Финансовые институты, рынки и деньги. — СПб.: Питер, 2000.

6. Лепейко Т.І. Методологія управління інвестиційними ресурсами фінан­сового ринку. — X., 2002.

7. Ходаківська В.П., Бєляєв В.В. Ринок фінансових послуг: теорія і прак­тика. — К.: ЦУЛ, 2002.

8. Шарп У., Александер Г., Бзйли Дж. Инвестиции: Пер. с англ. — М.: ИНФРА-М, 1997.

9. Шклярук С.Г. Портфельное инвестирование. Теория и практика. — К.: Нора-принт, 2000.


Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 429; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!