Орієнтовна тематика десятихвилинок з проблем здорового способу життя



 

Класи

1. Похід за здоров’ям.

2. Хочу бути здоровим.

3. Що корисно і що шкідливо.

4. Що потрібно, щоб мати добрий настрій і здоров’я.

5. Як поводити себе у школі, вдома, на вулиці.

6. Коли ти можеш сказати, що ти здоровий.

7. Вплив алкоголю на живі організми і рослини.


 

476


Орієнтовна тематика лекцій

 

Класи

1. Вплив алкоголю, тютюну на організм підлітка.

2. Перевір себе, що ти знаєш про СНІД?

3. Куріння коштує більше ніж ви думаєте.

4. Вплив алкоголю на дитячий організм.

5. Секрети довголіття.

6. Принципи особистої гігієни.

7. Рецепти здоров’я.

 

Класи

5. Бережи здоров’я змалку.

6. Хвороби цивілізації.

7. У полоні наркотиків.

8. Шкідливі звички та як допомогти їх позбутися.

9. Алкоголь не для тебе!

10. Безпечний секс — гарантія здоров’я.

 

Орієнтовна тематика психологічних тренінгів

 

Класи

1. Як стати вільним і любимим. (О. П. Коструб)

2. Життя без гачка. (О. В. Вінда)

3. Скажемо курінню — «НІ!» (І. Г. Сомова)

 

Орієнтовна тематика практичних занять

 

Класи

1. Харчування, краса і здоров’я.

2. Чистота — запорука здоров’я.

3. Що шкодить твоєму здоров’ю?

4. Вплив фізкультури і спорту на здоров’я.

5. Правила безпечної поведінки в довкіллі.

6. Народні звичаї і традиції та здоров’я.

7. Ми обираємо здоровий спосіб життя.

 

Рекомендована література:

 

1. Варивончик Д. В. Девіантна поведінка підлітків та ризик соціальних захворювань /сучасні методи залучення до здорового способу життя, профілактики шкідливих зви-чок та захворювань у дітей та підлітків. — К.,— С. 120— 123.


 

477


2. Володин В. Д., Иванец Н.Н., Пемтас В. Е. Профилактика наркомании. Профилактика заболеваний и укрепление здоров’я. — 1999; 1: 3—7.

 

3. Волонтерський рух в Україні: Тенденції розвитку / Вайно-ла Р. Х., Капська А. Й., Комарова Н. Н. — Київ.: Академ-прес, 1999.

 

4. Гаркава К. Г. Знову про здоров’я наших дітей // Почат. осві-та. — 2001.—№ 19. — С. 10.

 

5. Діяльність центрів соціальних служб для молоді України: Сучасний стан і перспективи розвитку: керівник авт. кол: Толстоухова С. В. —Київ, 1999.

 

6. Команєва О. Валеологія: Школа здоров’я: Навч. посіб. для 2—3 кл. чотиріч. почат. шк. —К.: Літера, 1999.—80 с.: ілюстр.

 

7. Латохіна Л.О. Дбайте про своє здоров’я: Практ. поради учневі //Джерело пед. майстерності: Наук. — метод. бюл. /Харк. облас. ін-т удоскон. вчителів.—1996.—Вип. 16. — С. 22.

 

8. Лозинский В. С. Учитесь быть здоровыми. — К., Центр здо-ровья, 1993. — 160 с.

 

9. Шахненко В., Цуканова Є. Школи здорового способу життя та безпеки життєдіяльності: Концепція // Освіта.—2001.— 28 листоп.—5 грудн.(№ 69—70).—С. 6—7.

 

10. Проблеми наркоманії, ВІЛ-інфекції та ЗПСШ в Україні. Інформаційний вісник. № 1 / За ред. Б. П. Лазоренко. — 2001. — 44 с.

 

11. Рахманова А. Г., Чайка Н. А. ВИЧ / СПИД: сегодня это дол-жен знать каждый. — Canada AIDS Russia Projekt , 1998.

 

— 16 с.

 

12. Спасибо, не курю! /Сост. И. Заикин, А. Никитин. — М.: Мо-лодая гвардия, 1990.—173 с.

 

13. Сечейко О. В. Статеве виховання підлітків у сучасних умо-вах // Педагогіка і психологія. — 1999. — № 4. — С. 93 — 98.

 

14. Формування навичок здорового способу життя в дітей та підлітків: навч. посіб. за ред. В. Г. Панка. — К.: Ніка— Центр, 2002.

 

15. Формування здорового способу життя молоді: проблеми і перспективи / О. Яременко, О. Балакірєва, О. Вакуленко та ін. — К.: Український ін-т соціальних досліджень, 2000. — 207 с.


 

478


ПРО ОРГАНІЗАЦІЮ РОБОТИ З ПИТАНЬ ЗБЕРЕЖЕННЯ РЕПРОДУКТИВНОГО ЗДОРОВ’Я У ЗАГАЛЬНООСВІТНІХ НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДАХ

 

Методичні рекомендації для заступників директорів з виховної роботи, класних керівників, психологів, соціальних педагогів

 

Аналіз кількісних та якісних характеристик населення за ос-таннє десятиріччя свідчить про те, що Україна перебуває у стані глибокої демографічної кризи, яка характеризується старінням населення та зменшенням середньої тривалості життя. Це нега-тивно впливає на розвиток продуктивних сил, рівень добробуту населення, загальну економічну ситуацію в державі.

 

Особливе занепокоєння викликає стан репродуктивного здоров’я, що є невід’ємною складовою здоров’я нації в цілому і має стратегіч-не значення для збереження сталого розвитку суспільства.

 

Сьогодні показники захворюваності дітей і жінок репродук-тивного віку досить високі. Кожна третя дитина має відхилення у фізичному та психічному розвитку, відсутня тенденція до зни-ження рівня дитячої захворюваності.

 

З метою поліпшення демографічної ситуації в державі, збере-ження репродуктивного здоров’я населення, охорони материнс-тва і дитинства та зміцнення сім’ї Указом Президента України від 7 квітня 2002 року № 4373 /1 було схвалено Національну про-граму «Репродуктивне здоров’я 2001–2005»

 

Зростаючий рівень безробіття, зниження можливостей одер-жати бажану освіту, соціальну та медичну допомогу, демокра-тизація поглядів на статеву поведінку та сексуальність людини, «еротизація» свідомості підлітків через засоби масової інформа-ції, рекламу, сексуально-орієнтований асортимент розваг, що пропонуються в популярних місцях відпочинку молоді є чин-никами, що призвели до втрати молоддю моральних орієнтирів, деформації сексуальної поведінки, зростання сексуального на-сильства, кількості захворювань, збільшення числа інфікованих ВІЛ, зростання кількості підліткових вагітностей та абортів, ви-мушених шлюбів у молоді віком 16–17 років, що у свою, чергу, послужило причиною різкого погіршення стану репродуктивно-го здоров’я нації.

 

Результатами вивчення фізичного розвитку учнів Інститу-том педіатрії та акушерства Академії медичних наук України


 

479


дають змогу говорити про певне зниження, порівняно з даними 1985 р., основних показників фізичного розвитку дітей. За останні 10 років виявлено зменшення показників маси тіла у дітей та під-літків, особливо у віці становлення статевих функцій. Досліджен-ня в цьому напрямку свідчать про зупинення процесів акселерації у зрості й у розвитку дітей шкільного віку. У дівчаток і хлопчи-ків-підлітків найбільш поширеними є захворювання сечостатевої системи. Непоправну шкоду здоров’ю дітям наносять інфекції, які передаються статевим шляхом, особливо сифіліс, гонорея. Ці хвороби набирають розмаху епідемії. Підвищилась захворю-ваність дітей на туберкульоз, серцево-судинної та ендокринної систем, хвороби органів дихання, хвороби очей тощо.

 

Але тривогу викликає ВІЛ/СНІД, який чинить значні втрати репродуктивному здоров’ю.

 

Зростає інвалідність дітей і підлітків, підвищується частота лейкозів, новоутворень кісткової тканини.

 

Тривогу викликають й інші показники. Збільшується число курців та наркоманів серед учнівської молоді, цими шкідливими звичками вражені від 50% до 70% юнаків та дівчат віком 14–18 років. Гострою проблемою є поширення серед дітей та підлітків алкоголю.

 

Багаторічний досвід переконав у тому, що приблизно 85% усіх невстигаючих учнів мають поганий стан здоров’я. У такій ситуації особливу роль у профілактиці здорового способу життя відіграє загальноосвітній навчальний заклад. Слід організува-ти інформаційну та роз’яснювальну роботу з питань здорового способу життя, профілактики раннього вживання наркотиків, тютюну, алкоголю. Забезпечити постійні медогляди дітей та під-літків. Необхідно впроваджувати комплексний підхід до питань освіти підлітків у галузі сексуальної культури, а також враху-вати роль сім’ї, школи, медиків, засобів масової інформації та національних традицій у формуванні здорового способу життя.

 

Наші пращури дбали про день прийдешній: рухливий спосіб життя, м’язова активність були постійними їхніми супутника-ми. Вони заохочували дітей до рухів: «Як дитина бігає та граєть-ся, то їй здоров’я усміхається». Навіть під час відпочинку в свята вони уникали пасивності. Ігри, розваги супроводжувались різно-манітними фізичними вправами (перестрибуванням через вогонь на купальські свята, хороводи і т. д.). А українські танці — це своєрідні високоінтенсивні тренувальні та фізичні вправи. Так, козацький танець гопак містить у собі елементи рукопашного бою й боротьби. Доступними засобами оздоровлення для україн-ців були сонячні промені, свіже повітря, чиста вода.


 

480


Серед українських традицій завжди вагоме місце належить праці на землі, перебування на свіжому повітрі, споживання ба-гатої вітамінами та всіма необхідними поживними елементами рослинної їжі, дотримування постів і правил традиційного хар-чування, особистої гігієни та гігієни житла. Кілька разів на рік, готуючись до великих релігійних свят, наші предки проводили повне оздоровлення житла. У святковому застіллі значне місце відводилось українським народним пісням, своєрідному змаган-ню у гуморі та жартах.

 

Найшвидше і найефективніше кожна людина може вплинути на стан здоров’я, дотримуючись настанов здорового способу жит-тя. З багатьох настанов можна виділити основні:

 

• насамперед, необхідно добре відпочивати, постійно дбати про раціональний режим праці та відпочинку. Більше бувати на природі, милуватися її красою, сонцем, морем, полем, лісом, річкою, горами;

• систематично зміцнювати і загартовувати свій організм;

• постійно і наполегливо займатися різними видами фізичної культури і спорту відповідно до віку, статі, стану здоров’я, фізичної підготовки та особистих уподобань;

• не переїдати, адже людина повинна нормально їсти, щоб радісно жити, а не жити для того, щоб їсти. Любителі досхочу поїсти мають пам’ятати, якщо хочеш смачно поїсти неодмін-но попрацюй фізично;

• не курити і не вживати алкогольні напої, що послаблюють ор-ганізм, зумовлюють численні захворювання;

• «Добрим бути — здоров’я здобути»; недоброзичливі, нестри-мані, егоїстичні, заздрісні і мстиві люди завжди шкодять доб-рим, псують їм здоров’я і настрій, заважають їм нормально жити. Доброзичливі, врівноважені, лагідні, ввічливі люди подовжують своє життя і життя оточуючих;

• дотримуватися правил особистої гігієни;

• дотримуватися правил безпечної статевої поведінки;

• вести здоровий спосіб життя.


Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 396; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!