ПРО ПРОВЕДЕННЯ ТЕМАТИЧНИХ ЛЕКЦІЙ, ПРАКТИЧНИХ ЗАНЯТЬ, ПСИХОЛОГІЧНИХ ТРЕНІНГІВ З ПИТАНЬ ЗДОРОВОГО СПОСОБУ ЖИТТЯ



 

СЕРЕД ДІТЕЙ ТА УЧНІВСЬКОЇ МОЛОДІ У ЗАГАЛЬНООСВІТНІХ ТА ПОЗАШКІЛЬНИХ НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДАХ

 

Методичні рекомендації

 

Охорона здоров’я людини та виховання здорових дітей були основними проблемами в усі часи.

 

Конституцією України визначено, що найвищою соціаль-ною цінністю у державі є людина, її життя і здоров’я. У Статуті Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) записано: «Здо-ров’я — це стан повного фізичного, духовного і соціального бла-гополуччя, а не лише відсутність хвороб або фізичних вад». Таке визначення поняття «здоров’я» є загальновизнаними у міжнарод-ному спілкуванні.

 

Потребою кожної людини є здоровий стан організму, в поєд-нанні зі здоровими умовами довкілля.

 

Діти й підлітки ще не замислюються, що здоров’я слід берегти і для цього потрібні знання і навички здорового способу життя.

 

Вирішення проблеми здоров’я людини закладено у самій лю-дині, у знанні і розумінні нею проблем формування, збереження, зміцнення і відновлення власного здоров’я, а також в умінні до-тримуватися правил здорового способу життя. Дітям необхідно усвідомити, що наше майбутнє — за здоровими людьми, бо лише


 

471


фізично і морально здорова людина здатна творити і приносити користь людям.

 

Сьогодні на рівні держави в Україні діє близько десяти дер-жавних програм, спрямованих на пропаганду здорового способу життя дітей та молоді, у рамках яких проводяться науково-ме-тодичні конференції, семінари-тренінги, «круглі столи», лекції, практичні заняття для педагогічних працівників, психологів.

 

Особлива увага цьому питанню приділена в Указі Президента України від 15.03.2002 р. № 258/2002 «Про невідкладні додаткові заходи щодо зміцнення моральності у суспільстві та утверджен-ня здорового способу життя».

 

Наркоманіяяк соціальне явище ХХ, а тепер вже і ХХІ століт-тя, усією своєю руйнівною силою б’є по самій незахищеній час-тині нашої держави: дітях та молоді. Найбільшу загрозу несуть дітям легальні наркотики: алкоголь і нікотин.

 

Нині алкоголь — найпоширеніший наркотик у нашому сус-пільстві, особливо викликає тривогу фахівців і громадськості споживання алкоголю серед підлітків та молоді. Адже саме в цей період формуються засади самостійного дорослого життя, фор-мування взаємин з іншими людьми і світом, зокрема формується світогляд громадянина.

 

Тютюнокуріння— друга після алкоголю широко поширенав підлітковому середовищі форма легальної наркоманії. Понад 1/3 учнів у віці 12—17 років хоча б раз пробували курити. На жаль дуже багато курців серед дівчат і жінок.

 

Проте з найважливішою проблемою, з якою зустрілося люд-ство у ХХ ст. із якою ввійшло в ХХІ ст. — це проблема СНІДу. Перед цією хворобою виявились беззахисними дорослі і діти, ба-гаті і бідні, чоловіки і жінки, білі і чорні, люди різного віроспові-дання. Саме тому, першочерговим завданням виховання можна вважати формування в дітей та підлітків ранньої психологічної установки на дбайливе поводження із власним здоров’ям та ак-тивну діяльність щодо його підтримання.

 

Отже, слід активізувати інформаційну та роз’яснювальну робо-ту серед дітей щодо формування навичок здорового способу життя, профілактики шкідливих звичок та хвороб, що передаються через кров та статевим шляхом. І ці заходи повинні вестися обдумано, ґрунтовно та з урахуванням вікових особливостей учнів.

Необхідно взяти до уваги такі поради:

 

• подаючи інформацію про тютюнокуріння, алкоголь, нарко-тики доцільно забезпечити комплексний і систематичний виклад матеріалу щодо профілактики і позбавлення залеж-ності від шкідливих звичок;


 

472


• всю роботу підпорядкувати одній меті: формуванню у дітей та підлітків орієнтації на здоровий спосіб життя;

• необхідно наголосити, що здоров’я — це унікальна категорія,

 

це альфа і омега розвитку людини, необхідна умова благопо-луччя та задоволення всіх інших потреб.

 

Одним із пріоритетних напрямів діяльності в загальноосвіт-ніх і позашкільних навчальних закладах є збереження рівня життєдіяльності молодого покоління.

У зв’язку з цим необхідно:

 

• надавати реальну допомогу кожній дитині в розвитку пози-тивних якостей, необхідних для повноцінного життя;

• привернути увагу учнівської молоді до власного здоров’я;

• постійно пропагувати принципи здорового способу життя;

• інформувати дітей про вплив згубних звичок на їх здоров’я;

• розвивати уміння і навички здорового способу життя;

• залучати батьків та широку громадськість до утвердження принципів здорового способу життя.

Для організації профілактичної роботи у загальноосвітніх

і позашкільних навчальних закладах доцільно організовувати проведення:

 

• тематичних лекцій щодо профілактики шкідливих звичок;

• практичних занять;

• психологічних тренінгів тощо.

При проведенні лекцій, практичних занять, психологічних

тренінгів необхідно наголошувати на:

• розвиток психологічної культури учнів;

• психологічне здоров’я і профілактику звичок;

• формування у дитини довіри до самого себе, прийняття своєї власної індивідуальності;

• самоповаги, впевненості в собі, почуття власної гідності;

• усвідомлення вибору здорового способу життя;

• осмисленого самовизначення у виборі професії;

• здатності знаходити індивідуальний сенс життя.

• формування установ на здоровий спосіб життя;

• засвоєння знань про шкідливі звички та їх вплив на організм людини;

• самоствердження у підлітковому середовищі.

Педагогам, психологам при проведенні занять необхідно вра-

хувати основні напрями:

 

надання інформації— цей підхід припускає, що підвищен-ня рівня знань про шкідливі звички і наслідки їх вживання є ефективним засобом відмови від них;


 

473


емоційне навчання— цей підхід базується на припущенніпро те, що залежність від наркотичних речовин і шкідливих звичок частіше розвивається у людей, що мають труднощі у розумінні і вираженні власних емоцій. Зміст зводиться до надання допомоги в подоланні цих звичок;

виховання психологічної протидіїщодо вживання наркотич-них речовин — цей підхід фокусується на прищепленні таких соціальних навичок, як уміння дитиною сказати «Ні» у від-повідь на пропозицію спробувати наркотики;

зміцнення здоров’я, що ґрунтується на взаємодії особистоговибору і соціальної відповідальності за здоров’я.

Педагогам, психологам доцільно планувати і проводити занят-

 

тя із учнями різних вікових особливостей. Інформація про вплив шкідливих звичок, туберкульозу та ВІЛ-інфекції на здоров’я ди-тини має бути об’єктивною, а не зводитись до залякування. Часто залякування призводить до протилежних результатів, тому що створює атмосферу таємничості та загадковості навколо тютюну, алкоголю, наркотиків і викликає у підлітків бажання пізнати цю таємницю на власному досвіді. Спокійна і ділова розмова з учнями із правдивою інформацією про шкоду тютюнокуріння, вживання алкоголю та наркотиків зніме хвилюючий емоційний стан дитини, дасть змогу підліткові самому зробити правильний вибір стосовно шкідливих звичок.

 

Доцільно запрошувати для читання лекцій фахівців: лікарів, психологів, юристів і проводити їх у формі запитань і відповідей.

 

Необхідно на цих заняттях використовувати матеріали і відо-мості в загальному вигляді, широко використовувати для обгово-рення приклади із життя.

 

Було б добре залучити до співпраці консультативні пункти «Довіри», студентів, волонтерів, учнів-старшокласників, батьків, які допомогли б в організації і проведенні різних заходів, спря-мованих на формування навичок здорового способу життя та роз-повсюдженні тематичних інформаційних матеріалів (плакатів, буклетів, стіннівок тощо). А також об’єднання соціально активної молоді у громадські організації, лідери яких мають навички здо-рового способу життя і під час дозвілля підтримують свої переко-нання відповідною поведінкою. В сучасних умовах неможливо без плідної праці з органами учнівського самоврядування. Основний принцип співпраці полягає в тому, що діти з великою довірою став-ляться до тієї інформації, яку одержують від своїх однолітків, а ще більше — до тієї інформації, яку несуть старші друзі, батьки.

У початкових класахуроки валеології доцільно проводити

з елементами народної казки, оповідання на задану тему, ви-


 

474


користовуючи наочність: плакати, буклети, відеофільми тощо. Можна запропонувати дітям продовжити пригоди героїв улюбле-них мультфільмів. Завданням до наступного заняття може бути: підбір матеріалів, малюнків, ситуацій щодо профілактики алко-голю, тютюнокуріння, наркоманії, а також уроки можуть вклю-чати проведення цікавих ігор, вікторин тощо.

 

Для учнів 5—6 класів основна інформація і вправи мають бути орієнтовані на загальні знання про наслідки куріння, вжи-вання наркотиків, алкоголю, безпечну поведінку.

 

Учням 7—11 класівне буде зайвим повторення курсу валеоло-гії, біології людини у формі презентації якої-небудь системи люд-ського організму з наступним обговоренням впливу на цю сис-тему шкідливих звичок, наприклад, вплив алкоголю на роботу легень, серця, органів травлення, нервову систему, нирки: «Ал-коголь і здібності», «Алкоголь і спорт» тощо. Можна поширити серед учнів тексти для вибору матеріалу до наступного заняття, повідомивши заздалегідь тему. Таке завдання можна доручити 1—3 учням із групи, тоді замість лекцій вчителя самі учні будуть навчати один одного, що в свою чергу підвищить ефективність навчання.

 

При проведенні даного циклу лекцій необхідно влаштовувати письмові анонімні опитування учнів з метою вияснення, що вони засвоїли з лекції. Потім ці матеріали можна використати при по-дальшій роботі з дітьми, а також для лекції з батьками: «Знання ваших дітей про шкідливий вплив алкоголю, наркотиків, тютю-ну». Тривалість лекцій не повинна перевищувати 30—35 хв.

 

При підготовці практичних занять з учнями старших класів необхідно залучати їх до самостійної роботи та підбору ма-теріалів за темами: «Алкоголь і нещасні випадки», «Алкоголь і захворювання», «Алкоголь і наркотики», «Тютюн та його дія» тощо, а також до підбору відомостей про кількість нещасних ви-падків у зв’язку з пиятикою, наркоманією. За цими даними учні складають таблиці, малюють плакати.

 

Психологічні тренінги спрямовані на підвищення компетент-ності учасників у сфері формування здорового способу життя. При проведенні тренінгів є можливість використовувати велику кількість різноманітних технік: вправи, ігри, дискусії, бесіди, «круглі столи» тощо. Тренінгові заняття необхідно побудувати так, щоб теоретичні знання відразу закріпилися через практич-ні вправи. Педагог має передбачити запитання учасників і про-блеми, які можуть їх турбувати.

 

При проведенні занять з учнями 9—11 класів необхідно зро-бити наголос на отримання знань з безпеки статевих стосунків,


 

475


профілактику інфікування ВІЛ, підлітковій вагітності. Дляполегшення викладання та сприймання матеріалу слухачами оптимально мати в групі до 15 учасників. Це дасть змогу приді-лити увагу кожному з підлітків одночасно. Необхідно варіювати заняття з включенням домашнього завдання, наприклад, підбір інформації до наступної теми.

 

Тематичні лекції, практичні заняття, тренінги повинні до-помагати навчитися свідомо керувати своєю поведінкою у будь-яких обставинах, набувати активної позиції учня, розвивати здібності, формувати світогляд молодої людини до етики життя, свідомого вибору здорового стилю життя, створити атмосферу по-зитивної уваги один до одного, довіри, психологічного комфорту і безпеки.

 

Профілактичну роботу доцільно проводити за принципом ди-ференціації, тобто окремо з такими групами учнів, які:

• мають схильність до порушень правил поведінки;

• вживають алкогольні напої, наркотичні речовини та курять;

• мають певні ознаки наркоманії.

Готуючи лекцію, тренінг чи практичне заняття на пропонова-

 

ну тематику вчителю, класному керівникові, психологу необхід-но продумати план, підібрати ілюстративні чи інші матеріали, можливе залучення учнів до організації і самостійного проведен-ня заняття.

 

Педагогу необхідно переконливо на конкретних прикладах проілюструвати наслідки неправильних вчинків дітей-підлітків, допомагати учням розібратися в складних ситуаціях. Класний керівник повинен підкреслити, що вже сьогодні учні мають зро-бити правильний вибір щодо здорового способу життя.

 


Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 535; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!