Особистість дитини: інтелект, темперамент, здібності, ха-



Рактер

Знання батьками індивідуальних особливостей дитини — важлива умова сімейного виховання. Особистість як інтеграль-на цілісність усіх психічних процесів, станів і якостей людини. Гармонійний розвиток дитини — необхідна умова сімейного ви-ховання.

Здібності, нахили та вподобання дітей. Види та психологічна природа здібностей. Здібність і уява дитини. Загальна характе-ристика математичних, літературних, художніх і музичних здіб-ностей. Методи виявлення здібностей і нахилів дітей у сім’ї. Умо-ви розвитку здібностей дитини в сім’ї. Здібності та обдарованість. Процес керування розвитком здібностей дитини.

Спрямованість особистості — система життєвих цілей і цін-ностей людини. Розвиток спрямованості дитини у процесі її вихо-вання. Переконання як основа спрямованості. Пристрасті, інтере-си, захоплення. Виникнення, розвиток і зміст інтересів дитини. Методи виявлення інтересів учня. Врахування інтересів дити-ни у сімейному вихованні. Формування захоплень та читацьких інтересів — важливе завдання сім’ї. Роль особистого прикладу батьків у формуванні інтересів дитини. Форми і методи розвитку пізнавальних інтересів дитини в сім’ї.

Поняття про темперамент особистості. Типи темпераменту, їх характеристика та особливості. Залежність поведінки дитини від типу темпераменту. Методи виявлення типу темпераменту дити-ни в умовах сім’ї. Врахування особливостей темпераменту в про-цесі сімейного виховання.

Формування характеру дітей в умовах сім’ї. Риси характеру, їх походження й розвиток. Методи вивчення характеру дитини

в умовах сім’ї. Методи формування характеру. Особистий при-клад батьків і формування рис характеру дітей.

 

Передумови формування у дітей дошкільного віку навичок навчальної діяльності.

 

Особливості мислення дітей різного віку. Види мислення. Формування мисленнєвих дій у процесі навчання. Розвиток мис-


 

222


лення дитини в сім’ї у процесі ігрової діяльності, розв’язання різ-номанітних інтелектуальних задач, вправ і завдань у трудовій діяльності. Способи вивчення й контролю розвитку мислення ди-тини в сім’ї. Методи діагностики та його формування.

 

Розвиток пам’яті учня. Види пам’яті. Характеристика про-цесів запам’ятовування, зберігання, відтворення та забування. Шляхи і способи розвитку пам’яті дитини в різноманітних видах діяльності і сімейного спілкування.

 

Готовність батьків зрозуміло і доступно відповідати на запи-тання дітей.

 

Психологічна природа уваги як процесу розумової діяльності. Увага і уважність як риса особистості. Види уваги. Методи вив-чення уваги. Робота сім’ї з формування уважності, допитливості, системи конкретних знань про предмети й явища навколишньо-го життя, правильного до них ставлення.

 

Питання для обговорення

 

1. Особистість дитини — цілісне утворення; зв’язки між її ок-ремими складовими.

 

2. Здібності дітей, їх вивчення і розвиток у сім’ї. Типові по-милки у розвитку здібностей.

 

3. Спрямованість особистості, її інтереси та пристрасті — важли-вий напрямок педагогічної діяльності батьків. Роль особистого прикладу батьків у формуванні спрямованості дітей.

 

4. Досвід виховання і перевиховання окремих рис характеру дітей в сім’ї. Типові помилки.

 

5. Розвиток уваги й уважності дітей в процесі сімейного від-починку.

 

6. Застосування методів спостереження, аналізу поведінки, бесіди, спільної діяльності для вивчення особливостей ін-дивідуального розвитку дитини.

 

Література

 

1. Г. Акимова. Словарь-справочник для неравнодушных ро-дителей / СПб: Весь, 2001.

 

2. Ш. А. Амонашвили. Школа жизни: Трактат о нач. ступе-ни образования, основанный на принципах гуманно-лич-ностной педагогики. — М.: Изд. дом Шалвы Амонашвили, 1998.

 

3. І. Д. Бех. Наукове розуміння особистості як основа ефектив-ності виховного процесу // Початкова школа. — № 1, 1998.

 

4. І. Д. Бех. Нравственность личности: стратегия становле-ния. — Ровно: РИО управления по печати, 1991. — 146 с.


 

223


5. Большая энциклопедия начальной школы: Шк. програм-ма вместе с родителями: В 2 т. / СПб.: Изд. дом «Нева»; М.: ОЛМА-Пресс, 2001.

 

6. Ю. Б. Гиппенрейтер. Общаться с ребенком. Как? — М.: ЧеРо, Творч. центр «Сфера», 2000.

 

7. Д. Добсон. Непослушный ребенок / Пер. с анг. — СПб.: Мирт, 2001.

 

8. А. И. Доровской. Сто советов по развитию одаренности де-тей. Родителям, воспитателям, учителям. — М.: Рос. пед. агентство, 1997.

 

9. Д. Кэнфилд, Ф. Сикконе. 101 совет о том, как повысить самооценку и чувство ответственности у школьников / Пер. — М., 1997.

 

10. В. Леви. Искусство быть другим. — М., 1980.

11. В. Леви. Искусство быть собой. — М., 1991.

12. В. Леві. Нестандартна дитина. — К., 1991.

13. Г. А. Литвинова. Авторитет матери. — К., 1982.

14. Г. Мелхорн. Геніями не народжуються. — К., 1989,

 

15. Л. Тихомирова. Развитие интеллектуальных способностей ребенка: Младший подростковый возраст. 10—14 лет. — М.: Айрис-Пресс, Рольф, 2001.

 

16. Л. М. Фридман. Психология воспитания: Кн. для всех, кто любит детей. — М.: Сфера, 1999.

 

17. Л. Н. Хахалин. Загадка вашего ребенка. — М.: Знание, 1992.

 


Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 600; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!