Тема 6. Склад і облік необоротних активів
План самостійної роботи
1. Характеристика та зміст ЩС)БО 7 "Основні засоби ".
2. Характеристика та зміст ЩС)БО 8 "Нематеріальні активи".
3. Характеристика та зміст ЩС)БО 10 "Дебіторська заборгованість ".
4. Документування господарських операцій нематеріальних активів. Амортизація нематеріальних активів.
МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ
Питання 1. Характеристика та зміст П(С)БО 7 "Основні засоби"
Література: 5.7.
Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 7 "Основні засоби" визначає методологічні засади формування в бухгалтерському облік}' інформації про основні засоби, інші необоротні матеріальні активи та незавершені капітальні інвестиції в необоротні матеріальні активи, а також розкриття Інформації про них у фінансовій звітності. Терміни, що наведено в положенні (стандарті) бухгалтерського обліку, мають таке значення.
Амортизація - систематичний розподіл вартості, яка амортизується, необоротних активів протягом строку їх корисного використання (експлуатації).
Вартість, яка амортизується - первісна або переоцінена вартість необоротних активів за вирахуванням їх ліквідаційної вартості.
рупа основних, засобів - сукупність однотипних за технічними характеристиками, призначенням та умовами використання необоротних матеріальних активів.
Зменшення корисності - втрата економічної вигоди в сумі перевищення залишкової вартості активу над сумою очікуваного відшкодування.
|
|
Знос основних засобів - сума амортизації об'єкта основних засобів з початку його корисного використання.
Ліквідаційна вартість - сума коштів або вартість інших активів, яку підприємство очікує отримати від реалізації (ліквідації) необоротних активів після закінчення строку їх корисного використання (експлуатації), за вирахуванням витрат, пов'язаних з продажем (ліквідацією).
Основні засоби - матеріальні активи, які підприємство утримує з метою використання їх у процесі виробництва або постачання товарів, надання послуг, здавання в оренду іншим особам або для здійснення адміністративних і соціально-культурних функцій, очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких більше одного року (або операційного циклу, якщо він довший за рік).
Первісна вартість - історична (фактична) собівартість необоротних активів у сумі грошових коштів або справедливої вартості інших активів, сплачених (переданих), витрачених для придбання (створення) необоротних активів.
Переоцінена вартість - вартість необоротних активів після їх переоцінки.
Строк корисного використання (експлуатації) - очікуваний період часу, протягом якого необоротні активи будуть використовуватися підприємством або з їх використанням буде виготовлено (виконано) очікуваний підприємством обсяг продукції (робіт, послуг).
|
|
Для цілей бухгалтерського обліку основні засоби класифікуються за окремими групами (клас І Плану рахунків).
Первісна вартість об'єкта основних засобів складається:
а) для придбаних основних засобів - з суми, що сплачують постачальникам активів (без непрямих податків) та витрат, безпосередньо пов'язаних з доведенням основних засобів до стану, у якому вони придатні для використання із запланованою метою;
б) для побудованих основних засобів - із загальної суми витрат, пов'язаних з будівництвом.
У Примітках до фінансової звітності щодо кожної групи основних засобів наводиться така інформація:
1. Вартість (первісна або переоцінена), за якою основні засоби відображено в балансі.
2. Методи амортизації, що застосовуються підприємством, та діапазон строків корисного використання (експлуатації).
3. Наявність та рух у звітному році.
Питання 2. Характеристика та зміст П(С)БО8 "Нематеріальні активи"
Література: 5.8.
Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 8 "Нематеріальні активи" визначає методологічні засади формування у бухгалтерському обліку інформації про нематеріальні активи і незавершені капітальні інвестиції в нематеріальні активи та розкриття інформації про них у фінансовій звітності.
|
|
Нематеріальний актив - немонетарний актив, який не має матеріальної форми, може бути Ідентифікований та утримується підприємством з метою використання протягом періоду більше одного року (або одного операційного циклу, якщо він перевищує один рік) для виробництва, торгівлі, в адміністративних цілях чи надання в оренду іншим особам.
Незавершені капітальні інвестиції в нематеріальні активи - капітальні інвестиції у придбання, створення і модернізацію нематеріальних активів, використання яких за призначенням на дату балансу не відбулося.
Бухгалтерський облік нематеріальних активів ведеться щодо кожного об'єкта за такими групами:
• права користування природними ресурсами (право користування надрами, іншими ресурсами природного середовища, геологічною та іншою інформацією про природне середовище тощо);
• права користування майном (право користування земельною ділянкою, крім права постійного користування земельною ділянкою, відповідно до земельного законодавства, право користування будівлею, право на оренду приміщень тощо);
|
|
• права на комерційні позначення (права на торговельні марки (знаки для товарів і послуг), комерційні (фірмові) найменування тощо);
• права на об'єкти промислової власності (право на винаходи, корисні моделі, промислові зразки, сорти рослин, породи тварин, компонування (топографії) інтегральних мікросхем, комерційні таємниці, у т.ч. ноу-хау, захист від недобросовісної конкуренції тощо);
• авторське право та суміжні з ним права (право на літературні, художні, музичні твори, комп'ютерні програми, програми для електронно-обчислювальних машин, компіляції даних (бази даних), виконання, фонограми, відеограми, передачі (програми) організацій мовлення тощо);
• незавершені капітальні інвестиції в нематеріальні активи:
• інші нематеріальні активи (право на провадження діяльності, використання економічних та інших привілеїв тощо).
Придбані (створені) нематеріальні активи зараховуються на баланс підприємства за первісною вартістю.
Первісна вартість придбаного нематеріального активу складається з ціни (вартості) придбання (крім отриманих торговельних знижок), мита, непрямих податків, що не підлягають відшкодуванню, та інших витрат, безпосередньо пов'язаних з його придбанням та доведенням до стану, у якому він придатний для використання за призначенням.
Нарахування амортизації нематеріальних активів здійснюється протягом строку їх корисного використання, який встановлюється підприємством при визнанні цього об'єкта активом (при зарахуванні на баланс), але не більше 20 років.
Нематеріальний актив списується з балансу в разі його вибуття або внаслідок продажу, безоплатної передачі або неможливості отримання підприємством надалі економічних вигод від його використання.
У Примітках до фінансової звітності щодо кожної групи нематеріальних активів з виділенням інформації щодо створених підприємством нематеріальних активів наводиться така інформація:
• вартість (первісна або переоцінена), за якою нематеріальні активи відображені в балансі;
• методи амортизації та діапазон строків корисного використання нематеріальних активів;
• наявність та рух у звітному році.
Питання 3. Характеристика та зміст ЩС)БО 10 "Дебіторська заборгованість"
Література: 5.10.
Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 10 "Дебіторська заборгованість" визначає методологічні засади формування у бухгалтерському обліку інформації про дебіторську заборгованість та її розкриття у фінансовій звітності.
Довгострокова дебіторська заборгованість - сума дебіторської заборгованості, яка не виникає в ході нормального операційного циклу та буде погашена після дванадцяти місяців з дати балансу.
У Примітках до фінансової звітності наводиться така інформація:
1) перелік дебіторів і суми довгострокової дебіторської заборгованості;
2) перелік дебіторів і суми дебіторської заборгованості пов'язаних сторін, з виділенням анутріпшьогрупового сальдо дебіторської заборгованості;
3) склад і суми статті балансу "Інша дебіторська заборгованість";
4) метод визначення величини резерву сумнівних боргів;
5) сума поточної дебіторської заборгованості за продукцію, товари, роботи, послуги в розрізі її класифікації за строками Ііепогашення;
6) залишок резерву сумнівних боргів за кожною статтею поточної дебіторської заборгованості, його утворення та використання у звітному році.
Питання 4. Документування господарських операцій нематеріальних активів. Амортизація нематеріальних активів
Література: 5.8; 9, с. 205, 206, 214,215.
Обов'язковою ознакою нематеріального активу є відсутність матеріальної форми, по відношенню до будь-якого об'єкта, що приймається на облік, проте, повинні бути документи, що його ідентифікують, тобто підтверджують існування самого об'єкта та права підприємства на його використання в тій чи іншій формі. До таких документів відносяться, насамперед, документи, що описують нематеріальний актив або порядок його використання, а також документи, що підтверджують ті чи інші майнові права підприємства. При цьому право на нематеріальний актив не пов'язано з правом власності на матеріальний об'єкт, в якому він виражений, наприклад, матеріальний носій програм для ЕОМ.
Право користування землею приймається на облік на підставі оформленої відповідно до встановленого законодавством порядку документації, що підтверджує право підприємства на земельну ділянку. Право на винахід, корисні моделі, промислові зразки підтверджується відповідними патентами та ліцензійними договорами. Що саме стосується ноу-хау, то підприємство повинно мати повний вербальний або винахідний опис. Підтвердженням права на товарний знак є свідоцтво або договір уступки, зареєстрований належним чином. Геологічна та інша інформація про надра представляється у вигляді геологічних звітів, карт та інших матеріалів.
Для документування операцій з обліку нематеріальних активів використовують типові форми документів для обліку основних засобів (де зазначають поряд з назвою документа "НА"), до яких додаються документи, що описують сам об'єкт або порядок його використання, а також документи, що підтверджують ті або інші майнові права підприємства. Наприклад, у випадку придбання будь-яких авторських прав відображення їх в обліку може бути здійснене лише на підставі договору з юридичною або фізичною особою - продавцем цих авторських прав.
Типові форми первинних документів по обліку основних засобів затверджені наказом Міністерства статистики України від 29.12.95 № 352.
Надходження І оприбуткування будь-якого об'єкта нематеріальних активів на підприємстві мають підтверджуватися відповідними первинними документами, в яких наводяться детальна характеристика об'єкта, його первісна вартість, строк корисного використання, норми зносу (амортизації), місце, де буде використовуватися об'єкт.
Зарахування нематеріального активу на баланс здійснюється на підставі акта про його отримання, після оформлення інвентарної картки обліку нематеріального активу. В акті, зокрема, має бути зазначено:
• назву підприємства;
• назву об'єкта нематеріальних активів;
• його коротку характеристику;
• структурний підрозділ, у якому даний нематеріальний актив буде використовуватись;
• спосіб придбання нематеріального активу;
• термін корисного використання;
• перелік документації, що свідчить про придбання (створення) нематеріального активу;
• висновок комісії з обгрунтуванням строку корисного використання нематеріального активу;
• відомості про матеріальні носії, на яких нематеріальний актив був отриманий.
документальне оформлення надходження нематеріальних активів залежить від того, створені вони силами підприємства чи придбані у інших осіб
Факт передачі підприємству прав на них повинен підтверджуватися договором передачі прав, зо якого додаються акти приймання-передачі матеріальних носіїв, які містять об'єкти інформації
Розроблені своїми працівниками або сторонніми спеціалістами, які залучалися по договору підряду
Право власності повинно підтверджуватись документами, які свідчать про проведення і завершення робіт по створенню даного об'єкта нематеріальних активів (акти приймання-здачі результатів робіт або акти передачі виконуваних замовлень)
У процесі експлуатації нематеріальні активи зношуються.
Амортизація нематеріальних активів - постійне списання вартості нематеріальних активів у процесі їх виробничого використання. Вона покликана компенсувати затрати, понесені підприємством при їх придбанні, і забезпечити формування джерела фінансування майбутніх придбань відповідних активів.
Амортизаційні відрахування проводяться щомісячно, починаючи з місяця, наступного за місяцем, в якому актив став придатний для використання, і закінчується з місяця, наступного за місяцем вибуття. Протягом строку корисного використання об'єкта нематеріальних активів амортизація його не зупиняється, окрім випадків консервації підприємства. Нарахування амортизаційних відрахувань не залежить від фінансового результату діяльності підприємства.
Амортизація нараховується протягом строку корисного використання нематеріального активу, але не більше 20 років, за методом, самостійно обраним підприємством, виходячи з умови
отримання майбутніх економічних вигод. Проте, якщо такі умови визначити неможливо, використовують лінійний метод.
Порядок застосування методів амортизації визначається згідно і П(С)БО 7 "Основні засоби".
Під час розрахунку вартості, яка амортизується, ліквідаційна вартість нематеріальних активів прирівнюється до нуля, крім випадків:
. коли існує невідновне зобов'язання іншої особи щодо придбання цього об'єкта наприкінці строку його корисного використання;
• коли ліквідаційна вартість може бути визначена на підставі інформації існуючого активного ринку і очікується, що такий ринок існуватиме наприкінці строку корисного використання цього об'єкта.
Строк корисного використання нематеріального активу та метод його амортизації переглядаються в кінці звітного року, якщо в наступному періоді очікуються зміни строку корисного використання активу або зміни умов отримання майбутніх економічних вигод.
Амортизація нематеріального активу нараховується, виходячи з нового методу нарахування амортизації і строку використання, починаючи з місяця, наступного за місяцем змін.
-. Нарахувати амортизацію нематеріальних активів ЗАТ 'Поділля" прямолінійним методом за вересень поточного року. Дані для виконання.
Розрахунок амортизації нематеріальних активів ЗАТ "Поділля" за вересень 200__р.
№ з/п | Найменування нематеріальних активів | Строк корисного використання, років | Первісна вартість об'єкта, грн. | Сума амортизації за вересень, грн. |
1 | Ліцензія на здійснення будівельної діяльності | 3 | 3000 | 7 |
2 | Право користування брокерським місцем | 1 | 350 | ? |
3 | Сертифікат якості продукції, що виробляється | 2 | 200 | ? |
4 | Програма автоматизації бухгалтерського обліку | 5 | 750 | ? |
Разом
Мы поможем в написании ваших работ! |