Порядок проведення спірографії



1. Спокійне дихання: - визначають частоту дихання (ЧД), хвилинний об' єм дихання (ХОД), дихальний об'єм (ДО). ЧД - число ди­хальних рухів за 1 хв під час спокійного дихання. У спокої ЧД практично здорової людини становить 12 - 18 за 1 хв.

2. Визначення резервного об'єму вдиху (РОВД) і резервного об'єму видиху (РОВИД): пацієнт спокійно глибоко дихає, потім спокій­но глибоко видихає.

3. Визначення життєвої ємності легень (ЖЄЛ): пацієнт після спокійного дихання робить максимальний вдих, потім - максимально повний видих.

4. Визначення форсованої експіраторної ЖЄЛ (ФЖЄЛ): пацієнт глибоко вдихає з максимальним зусиллям, потім глибоко форсо­вано видихає.

5. Розрахунок об'єму форсованого видиху за 1 с (ОФВ1), визначення індексу Тиффно.

6. Невелика перерва в обстеженні.

7. Визначення залишкового об' єму легень (ЗОЛ), функціональної залишкової ємності легень (ФЗЄ), загальної ємності легень (ЗЄЛ) за допомогою методу розведення гелієм: пацієнт дихає протягом кількох хвилин сумішшю повітря і гелію, який не змі­шується з повітрям і є індикатором для обчислення ЗОЛ, ФЗЄ.

8. Завершення обстеження: пацієнт максимально глибоко і часто дихає протягом 15-20 сек. для визначення максимальної венти­ляції легень (МВЛ) (метод широко не застосовують через ве­лику частоту побічних реакцій, зокрема, у пацієнтів з вегетосудинною дистонією, бронхообструктивним синдромом).

Основні показники вентиляції легень

Легеневий об'єм:

1. Дихальний об'єм (ДО) - об'єм повітря, який людина вдихає або видихає під час спокійного дихання.

В нормі ДО становить 0,3 - 0,9 л.

2. Хвилинний об'єм дихання (ХОД) - кількість повітря, яка вентилюється легенями за 1 хв, є кількісним показником легеневої вентиляції.

ХОД = ЧДхДО

3. Резервний об'єм вдиху (РОВД) - максимальний об'єм повітря, який можна додатково вдихнути після спокійного вдиху.

У нормі РОВД становить 1 - 1,5 л.

4. Резервний об'єм видиху (РОВИД) - максимальний об'єм повітря, який можна додатково видихну­ти після спокійного видиху.

У нормі РОВИД становить 0,8 л - 1,5 л.

 

Легенева ємність

1. Життєва ємність легень (ЖЄЛ) - це макси­мальний об'єм повітря, який можна видихнути після максимального гли­бокого вдоху. ЖЄЛ є основним показником класичної спірографії.

ЖЄЛ =ДО + РОВД + РОВИД

В нормі ЖЄЛ становить 3,5 - 5 л, або понад 85% від належної величини.

2. Ємність вдиху (Євд) - максимальний об'єм повітря, який можна вдихнути після спокійного видиху. Ця величи­на і характеризує здатність тканини легень до розтягнення.

Євд =ДО + РОВД

3. Функціональна залишкова ємність легень (ФЗЄ) - об'єм повітря в легенях пацієнта за відкри­тої голосової щілини по закінченні спокійного видиху у спокої

ФЗЄ=ЗОЛ + РОВИД

У нормі ФЗЄ становить 40% ЗЄЛ.

♦ Залишковий об' єм легень (ЗОЛ) -об'єм повітря, який залишається в легенях після максимального видиху.

ЗОЛ є буфером, який сприяє підтримці парціального тиску газів у альвеолярному повітрі.

У нормі ЗОЛ становить 90 - 125% належної величини, або 20 - 28% ЗЄЛ.

4. Загальна ємність легень (ЗЄЛ) - загальна кількість повітря, що міститься в легенях після максимального вдиху.

ЗЄЛ = ЖЄЛ + ЗОЛ.

У нормі ЗЄЛ становить 90 - 110 % належної величини.

 

Визначення форсованої (експіраторної) життєвої ємності легень

Форсована (експіраторна) ЖЄЛ (ФЖЄЛ) - кількість повітря, яку можна видихнути під час форсованого видиху після максимального вдиху.

Методика визначення ФЖЄЛ

Пацієнт максимально глибоко вдихає, на 1 - 2 сек. затримує дихання, після чого здійснює видих з максимально можливою швидкістю (форсо­ваний видих).

 

Основні показники експіраторного маневру з форсованим видихом:

1. Об'єм форсованого видиху за першу секунду (ОФВ1) - кількість повітря, вида­леного з легень за першу секунду видиху.

У нормі ОФВ1 перевищує 85% належної величини.

Необхідно відзначити, що ОФВ1 зменшується як при порушенні прохідності бронхів, так і за наявності рестриктивних змін у легенях, а також обмеження рухливості грудної клітки. Для диференціювання рес­трикції та обструкції зівставляють ОФВ1 і ЖЄЛ.

Рестрикція - ЖЄЛ знижена, ОФВ1 - у межах норми; ОФВ1 і ЖЄЛ однаково знижені;

Обструкція - ОФВ1 значно знижений у порівнянні з ЖЄЛ.

2. Індекс Тиффно (ОФВ1/ФЖЄЛ) - відношення об'єму форсованого видиху за першу секунду до форсованої життєвої єм­ності легень, є основним показником експіраторного маневру з форсо­ваним видихом.

У нормі індекс Тиффно перевищує 70% належної величини.

3. Максимальна об'ємна швидкість (МОШ) вдиху на рівні 50% ФЖЄЛ (МОШ50%ВД). Цей показник розраховується шляхом ділення відпо­відного об' єму форсованого вдиху (на рівні 50% ФЖЄЛ) на момент до­сягнення цього об' єму під час форсованого вдиху.

4. Максимальна об'ємна швидкість (МОШ) видиху на рівні 25%, 50% і 75% ФЖЄЛ (МОШ25%, МОШ50%, МОШ75%). Ці показники розраховують шляхом ділення відповід­ного об'єму форсованого видиху (на рівні 25%, 50% і 75% ФЖЄЛ) на мо­мент досягнення цього об'єму під час форсованого видиху.

5. Середня об'ємна швидкість ( СОШ ) видиху на рівні 25 - 75% ФЖЄЛ (СОШ 25 - 75%) — швидкість потоку повітря в його середині (між 25% і 75% ФЖЄЛ). Цей показник не залежить від зусилля пацієн­та і більш об'єктивно відображає прохідність дрібних бронхів.

6. Пікова об'ємна швидкість видиху (ПОШВИД) - максимальна об'ємна швидкість форсованого видиху.

 

Тести вихідного рівня знань

1. Спірографія дозволяє визна­чити:

А. газовий склад артеріальної крові;

В. етіологію бронхо-легеневого захворювання;

С. легеневу гіпертензію;

D. локалізацію патологічного процесу в легенях;

Е. функцію зовнішнього дихання;

 


Дата добавления: 2020-12-12; просмотров: 63; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!