Зміст заставного правовідношення.



Істотними умовами договору застави є:

1) предмет застави. Якщо в заставу передається річ, у договорі визначається її найменування, кількісні і якісні характеристики інші ознаки, що дозволяють індивідуалізувати дану річ. Якщо предметом застави будуть майнові права, то визначається, які саме права передаються в заставу, з яких зобов'язань вони випливають, який їх зміст і інше;

2) оцінка предмета застави, здійснюється за згодою сторін відповідно до ЗУ “Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні”;

Оцінка предмета застави здійснюється у встановлених договором або законом випадках, а практично зважаючи на вищесказану імперативну вимогу ст. 7 ЗУ “Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні” – завжди. Оцінка предмета застави здійснюється заставодавцем разом з заставодержателем відповідно до звичайних цін, що склалися на момент виникнення права застави, якщо інше не встановлено договором або законом (ст.582 ЦК України).

3) вирішення питання про перебування предмета застави, тобто у кого із сторін договору про заставу буде знаходитися рухомий предмет;

4) сутність забезпечуваного заставою зобов'язання. Наприклад, коли заставою забезпечується купівля-продажа, у договорі вказуються продавець і покупець, предмет купівлі-продажу;

5) розмір забезпеченої заставою вимоги, наприклад, ціна предмета договору купівлі-продажу чи розмір іншої майнової вимоги до боржника. Іншими словами, чітко зазначається сума грошового зобов’язання, яке забезпечується заставою. Якщо, заставою забезпечується кредитне зобов'язання, то вказується розмір кредиту і відсотків, які повинні сплачуватися за користування кредитом;

6) строк виконання зобов'язання, забезпечуваного заставою: передачі речі покупцю, сплати вартості речі, погашення кредиту і сплати відсотків, погашення іншого грошового зобовязання.

238

Звернення стягнення на заставлене майно. Застава товарів в обігу. Застава речей у ломбарді.

Звернення стягнення на предмет застави

Звернення стягнення на предмет застави здійснюється за рішенням суду, якщо інше не встановлено договором або законом.
Заставодержатель набуває право звернення стягнення на предмет застави в разі, коли зобов'язання не буде виконано у встановлений строк (термін), якщо інше не встановлено договором або законом.
У разі ліквідації юридичної особи — заставодавця заставодержатель набуває право звернення стягнення на заставлене майно незалежно від настання строку ви­конання зобов'язання, забезпеченого заставою.
У разі часткового виконання боржником зобов'язання, забезпеченого заставою, право звернення на предмет застави зберігається в первісному обсязі.
Якщо предметом застави с дві або більше речей (два або більше прав), стягнен­ня може бути звернене на всі ці речі (права) або на будь-яку з речей (прав) на вибір зас гаводержателя.
Якщо заставодержатель зверне стягнення на одну річ (одне право), але його ви­могу не буде задоволено в повному обсязі, він зберігає право застави на інші речі (пра­ва), які є предметом застави.

Застава товарів в обігу або переробці. Предметом цього виду застави є: сировина, напівфабрикати, комплектуючі вироби, готова продукція. Такий вид застави створює для заставодавця певні незручності. Незважаючи на те, що він має право продавати і купувати товари, сировину, матеріали, загальна вартість товару, який в нього знаходиться, не повинна бути меншою від тієї, яка передбачена договором про заставу.
Товари в обігу чи переробці перестають бути предметом застави з моменту їх реалізації, а набуті заставодавцем нові товари стають предметом договору з моменту виникнення у нього права власності на них.

Зберігання речі у ломбарді

Договір зберігання речі, прийнятої ломбардом від фізичної особи, оформляється видачею іменної квитанції.
Ціна речі визначається за домовленістю сторін.
Ломбард зобов'язаний страхувати на користь поклажодавця за свій рахунок речі, прийняті на зберігання, виходячи з повної суми їх оцінки.

239


Дата добавления: 2020-04-25; просмотров: 103; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!