Особливості методики навчання дітей раннього віку зображувальній діяльності.



Методика навчання дітей образотворчої діяльності в ранньому віці має свою специфіку. Вона виходить із необхідності враховувати особливості дітей раннього віку. У малюків ще не сформовані багато навичок, малий життєвий досвід, погана координація рухів, нестійка увага, погано розвинена мова, мислення, відсутні уявлення про навколишній світ. Маленькі діти ще не можуть навмисно зображати будь-які предмети і явища, не можуть відстежувати очима рух олівця по аркушу паперу, в їхніх малюнках немає задуму. Ізодеятельностью в ранньому віці виникає на основі наслідування діям дорослого, тому ми багато малюємо в присутності дітей і радимо робити це батькам. Поступово малюки починають розуміти, що олівець залишає слід на папері, їм можна малювати. У дітей виникає бажання повторити ці дії слідом за дорослим.Оскільки у малюків відсутні технічні навички - вони не вміють тримати олівець, кисть - ми терпляче їх цьому вчимо, постійно звертаючи увагу на те, як дитина тримає олівець (кисть), щоб у малюка не закріпився неправильний навик, який надалі буде гальмувати виконання більш складних малюнків. Заняття (особливо на початку року) ми проводимо індивідуально або невеликими підгрупами (до 5 осіб). Педагог при цьому сидить за одним столом з дітьми, щоб він міг допомагати кожній дитині. Тривалість заняття в цьому віці становить 10 - 12 хвилин.

Враховуючи особливості раннього віку, для занять образотворчою діяльністю ми намагаємося підбирати сюжети, близькі досвіду дитини, малювати конкретні предмети і явища, добре знайомі малюкам. Щоб малюки могли зобразити знайомий предмет або явище, вони повинні сприйняти його цілеспрямовано. Для цього ми допомагаємо дітям виділити значимі ознаки предмета: колір, форму, величину, розташування в просторі; звертаємо увагу на його деталі. Під час прогулянок пропонуємо дітворі поспостерігати, як капають краплі дощу, яка травичка виросла на газоні, як кружляють у повітрі листочки, сніжинки, ми йдемо по снігу і, за нами, залишається ланцюжок слідів, як їде по дорозі машина і т.д. Навчання малюванню ми починаємо з прямих ліній, потім малюємо хвилясті лінії, спіралі, а потім круги і овали різної величини. Таке поетапне навчання дозволяє краще закріпити кожен з навичок, не змішуючи їх. Поступово, у малюків накопичуючи досвід зображення прямих і округлих ліній, дітлахи відкривають для себе узагальнені форми і лінії як основу безлічі образів, вчаться знаходити в них схожість з навколишніми предметами і явищами.

Щоб діти краще засвоювали отримані навички, необхідно не тільки планомірно і систематично проводити заняття, а й закріплювати їх протягом дня в дитячому садку і вдома. Для цього ми даємо завдання на будинок, щоб діти малювали знайомі картинки разом з батьками. Відповідно до особливостей дітей раннього віку, ми активно використовуємо ігрові прийоми. Обіграємо сюжет майбутнього малюнка за допомогою різних іграшок і предметів, супроводжуємо малювання чи ліплення емоційним коментарем, обіграємо з малюками готові малюнки і вироби, а також використовуємо вірші, загадки, потішки і т.д. Такий метод навчання допомагає зацікавити малюків, довше утримувати їх увагу, створює необхідний емоційний настрій і позитивний мотив діяльності.

 

108.Методика організації педагогічного супроводження зображувальної діяльності на етапі дошкільного дитинства. У формуванні особистості дитини неоціненне значення маютьрізноманітні види художньо-творчої діяльності: малювання, ліплення,вирізання з паперу фігурок і наклеювання їх, створення різнихконструкцій з природних матеріалів і т.д.
Такі заняття дарують дітям радість пізнання, творчості. Зазнавши цепочуття одного разу, малюк буде прагнути у своїх малюнках, аплікаціях,виробах розповісти про те, що дізнався, побачив, пережив.
Зображувальна діяльність дитини, якій він тільки починаєопановувати, має потребу в кваліфікаційному керівництві з боку дорослого.
Але щоб розвинути в кожного вихованця творчі здібності,закладені природою, педагог повинен сам розбиратися в образотворчомумистецтві, в дитячому творчості, володіти необхідними способамихудожньої діяльності.
Зображувальна діяльність дошкільнят як вид художньоїдіяльності повинна носити емоційний, творчий характер. Педагогповинен створювати для цього всі умови: він перш за все повинен забезпечитиемоційне, образне сприйняття дійсності, формуватиестетичні почуття і уявлення, розвивати образне мислення іуява, навчати дітей способам створення зображень, засобам їхвиразного виконання.
Процес навчання повинен бути спрямований на розвиток дитячогообразотворчого творчості, на творче відображення вражень віднавколишнього світу, творів літератури і мистецтва.На заняттях з образотворчої діяльності розвивається мова дітей:засвоєння і назва форм, кольорів та їх відтінків, просторовихпозначень сприяє збагаченню словника; висловлювання в процесіспостережень за предметами, при обстеженні предметів, будівель, а також прирозгляданні ілюстрацій, репродукцій з картин художників позитивновпливають на розширення словникового запасу і формування зв'язного мовлення.Значення занять образотворчої діяльністю для моральноговиховання полягає також у тому, що в процесі цих занять у дітейвиховуються морально-вольові якості: потреба і вміння доводитипочате до кінця, зосереджено й цілеспрямовано займатися, допомагатитоваришеві, долати труднощі і т.п.
Зображувальна діяльність повинна бути використана для виховання удітей доброти, справедливості, для поглиблення тих благородних почуттів,які виникають у них.

 


Дата добавления: 2020-04-08; просмотров: 242; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!