Альтернативні програми навчання дітей образотворчої діяльності.



Сучасні альтернативні програми

«Українське дошкілля». Програма виховання дітей у дитячому садку (1991) Програма ґрунтується на наукових засадах реалізації особистісно-орієнтованої моделі дошкільної освіти, забезпечення гармонійного різнобічного розвитку дитини-дошкільняти, здійснення цілісного підходу до органі­зації змісту дошкільної освіти, забезпечення наступності між дошкільною та початковою загальноосвітньою підготовкою.

Своєрідність програми полягає в тому, що вона базується на народо­знавстві, етнопедагогіці, елементах національної культури. Програма містить багато етнографічно-історичного матеріалу.

У розділі «Образотворче мистецтво і зображувальна діяльність» чітко виокремлені завдання з малювання (предметного, сюжетного, декоратив­ного), ліплення, аплікації. Розширено добір засобів зображення та мате­ріалів. Збагачення змісту зображувальної діяльності передбачає поглиб­лене ознайомлення дітей з декоративно-ужитковим мистецтвом Украї­ни.

Завдання і зміст навчання аплікацій в різних вікових групах

Завдання які ставляться для дітей щодо аплікації: 1)Розрізняти геометричні форми знати їх назви. 2)Вчити композиції візерунків на папері різної форми, на обємних та площинних предметах. 3)Створити зображення предмету з окремих частин, розміщувати предмети в сюжетній аплікації. 4)Оволодіти технічними прийомами: вирізувати по прямій, в різних напрямках, із заокругленням. Вирізувати із паперу складеного вдвоє, декілька раз та силуетні.

Навики набуті на заняттях з аплікації використовуються в інших видах діяльності особливо в конструюванні.

Зміст роботи з аплікації в різних вікових групах У навчанні аплікації вирішуються такі спільні завдання: 1. Складати декоративний візерунок з різних геометричних форм і рослинних (листок, квітка) деталей, розташовуючи їх у певному ритмі на картонній або тканинній основі різної форми 2. Складати зображення предмета з окремих частин; зображати сюжет. 3. Опановувати різною технікою отримання деталей для аплікації з різних матеріалів: вирізування різними прийомами, обривання, плетіння; а також технікою прикріплення їх до основи: приклеювання, пришивання. 4. Формувати почуття кольору, знати основні кольори і їх відтінки, опановувати вміння створювати гармонійні колірні поєднання. 5. Форміровать почуття форми, пропорцій, композиції.

Завдання і зміст навчання аплікації конкретизуються з урахуванням накопичення досвіду і розвитку дитини. Залучення до аплікації починається з першої молодшої групи. Педагог керується відомої особливістю дітей: у віці 2-3 років у здорових малюків яскраво

Виховання у дітей третього року життя інтересу до аплікації як виду образотворчої діяльності.

Залучення до аплікації починається з першої молодшої групи. Педагог керується відомої особливістю дітей: у віці 2-3 років у здорових малюків яскраво виражений емоційний відгук на пропозицію що-небудь робити, в чомусь брати участь, дитина виявляє готовність діяти. І головне завдання дорослого - підтримати цю активність, не дати їй згаснути, надати їй творчий характер. Не можна упустити цей сприятливий період дитинства для розвитку дитячої активності і самостійності. Завдання, які вирішуються в цьому віці, елементарні: 1. Вчити дій з папером (відривати, м'яти, скачувати, відрізати) 2. Дати малюкам уявлення про необхідні інструменти і обладнання для аплікації: ножиці, пензлик, клей, клейонка та ін
3. Розвивати емоційну чуйність на пропозицію дорослого зробити що-небудь, 4. Розвивати інтерес, емоційно позитивне ставлення до елементарних дій з папером, прагнення самостійно їх виконувати.
5. Розвивати естетичне сприйняття і почуття: впізнавати отримане зображення, милуватися, радіти «вслід» за дорослими.

 

Зміст робіт у цьому віці своєрідне: напівоб'ємні (з паперових грудочок, кульок) і «мозаїчна» (зі шматочків) предметна аплікація, на якій зображуютьсянайпростіші предмети: кольорові кулі, гілочка з ягодами горобини, вишні, гілочка мімози, бузку, різні овочі , фрукти, фігурки тварин та ін Ці роботи, виконані на кольоровому тлі і оформлені в рамку, радують дітей своєю яскравістю і можуть знайти практичне застосування для прикраси інтер'єру лялькового куточка, групи, дошкільного закладу, дитячої кімнати у сім'ї і т.п.
Виконуючи окремі дії разом з вихователем, що робить аплікацію, діти отримують перші уявлення про неї як про спосіб зображення за допомогою паперу, перетвореної руками або з використанням інструменту - ножиць.
Оволодіння специфічними діями з матеріалом, інструментами, предметами в ранньому віці відбувається через спілкування з дорослим. Тільки він може передати дитині відомості про функції предметів, знарядь, показати прийоми використання матеріалу і т.д. у спільній з ним діяльності.
Окрему дію дітей з перетворення матеріалу педагог включає в цілісний процес зі створення вироби. Ця дія (м'яття папери у грудочку, скочування в кульку і т.д.), що дає проміжний результат, набуває для дитини практичний сенс.
Дії дітей з папером поступово ускладнюються.
Перші спільні з дорослим ручні результативні дії, включені в контекст створення певного «продукту», емоційно готують дитину до систематичного і більше змістовному участі в аплікації. Перші проби перетворення матеріалу не вимагають від дітей чіткого сприйняття форми, кольору.


Дата добавления: 2020-04-08; просмотров: 246; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!