Порівняння типів перехідних урядів



У процесі здійснення переходу від авторитарної політичної системи до демократичної встановлюються, як правило, тимчасові уряди, які виражають змішаний характер переходу і нестійкість політичної системи. Природно, що їх конфігурація залежить від особливостей форм переходу. Хуан Лінц виділяє чотири типи перехідних урядів, з огляду на співвідношення правлячих н опозиційних сил, а також вплив міжнародної чинники: (1) революційні тимчасові уряди, які виростають внаслідок внутрішніх революцій чи державних переворотів, (2) уряду, в яких авторитарні еліти і їх демократичні опоненти поділяють владу в очікуванні нових виборів; (3) уряд, тимчасово керівне країною до нових виборів, при якому йде еліта збирається передати владу демократично обраному уряду; (4) тимчасові національні уряди, встановлені міжнародним співтовариством, що здійснює спостереження за ходом демократичних змін.

Історія демократичних переходів в окремій країні може включати різні типи урядів. Як приклади зазначимо, що перший тип уряду спостерігався в Румунії, після повалення режиму Чаушеску в грудні 1989 р. Компромісне уряд другого типу вже зазначалося нами в Польщі - уряд Мазовецького, сформований в результаті виборів 1989 р. Третій тип уряду з обмеженими повноваженнями існував у 1983 р. в Аргентині, коли після поразки у війні з Великобританією за Фольклендскне (Мальвінські) острови було сформовано уряд Антоніо Біньоне, що почала підготовку до виборів і переходу до цивільного правління. Уряд, що знаходиться під міжнародним контролем, можна було спостерігати в Намібії, Камбоджі

 

Значення порівняння початку переходів для прогнозування процесів кончолідації

Проблема перехідних політичних систем та їх типологізація найбільш широко вперше була поставлена в зв'язку з політичною модернізацією, тобто концепцією, яка описує перехід від традиційних політичних систем до сучасних. Під останніми, як правило, розумілися демократичні ліберальні системи та режими. Починаючи з середини 80-х років акцент в дослідженні перехідних режимів зміщується у бік вивчення процесів демократизації, пов'язаних з третьою хвилею демократії. Хоча іноді і останні процеси описуються в термінах концепції модернізації, проте існує явне розходження між політичною модернізацією і переходом від авторитарних (тоталітарних) систем до демократичних в останні два десятиліття. Воно пов'язане насамперед з тим, що більшість країн, що здійснюють перехід, явно не потрапляло під категорію традиційних країн з низьким рівнем індустріального розвитку, архаїчної соціальною структурою, неписьменністю населення і т.д. Загалом існує дві концепції: політичної модернізації, яка описує процес переходу від традиційних структур до сучасних політичних, і демократизації, яка описує проблеми третьої хвилі демократизації. Тому,слід розрізняти типології перехідних систем в концепції політичної модернізації та типології перехідних систем в концепції демократизації. У цьому розділі ми звернемо увагу на типології перехідних політичних систем та процесів, пов'язаних з концепцією демократизації.

Труднощі з визначенням типології перехідних політичних систем очевидні. По-перше, ясно, що перехідні політичні системи перебувають у розвитку. Звідси, складно однозначно інтерпретувати зміст їх ознак. Зазвичай говорять про змішаних системах і режимах, отже про наявність у них рис авторитарних і демократичних систем. По-друге, тому що більше значення тут надається процесуальним характеристикам, а не стійким системним, то часто тіпологізіруют не системи, а політичні перехідні процеси. У цьому зв'язку особлива увага приділяється різних видів розриву зі старою авторитарною системою. По-третє, між різними регіонами світу, де здійснюються процеси демократизації, існують соціально-економічні та культурні відмінності, а тому важко вибрати єдині критерії типологізації. Хоча загальні типології існують, але часто дослідники більше схильні вибирати для аналізу групи країн, певною мірою близькі по ряду показників, тобто регіонально порівнянні.


Дата добавления: 2020-01-07; просмотров: 330; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!