Класифікація демократичних політичних систем А. Ліпхарта



В основі його типології лежать два критерії (129 країн):

 1.Структура суспільства:

А) Однорідна;

Б) Плюралістична.

2.Діяльність еліт:

А) Ворожа;

Б )Коаліційна.

 1. Деполітизовані демократії характеризуються однорідною суспільною структурою і стилем співробітництва у взаємодії еліт. Такі системи досить стабільні завдяки тому, що процес прийняття рішень в них не обтяжується ідеологічними, культурними і релігійними протиріччями.

 2.Доцентрові демократії, на думку А. Лейпхарта, відповідають англо-американському типу, виокремленому Г. Алмондом. Вони репрезентовані системами з однорідною соціальною структурою й однорідною політичною культурою. Відносна однорідність цінностей на рівні суспільства робить їх стабільними навіть при конфронтаційному типі відносин еліт.

Частково відноситься й Україна, бо існує сильни політичний та адміністративний центр - Київ, а економічний центр – Східна Україна, історичний та географічний центр – Центрально і західна Україна.

3.Консоціальні демократичні (Кооперативна модель деморатії) системи вирізняє фрагментарна соціальна структура і коаліційний тип поведінки еліт. Існуючі в ній сегментовані чи субкультурні розколи в суспільній структурі компенсуються коопераційним характером діяльності політичних еліт. еліти, з свого боку, використовують цінності плюралізму, який інтегрує цінності всього суспільства, для зміцнення власного авторитету і, отже, для максимізації ймовірності того, що угода між елітами буде легітимізована населенням.

Це - Реальний тип демократії (Швейцарія). В Україні існує тенденція формування однорідного типу еліти – сегментованого. А не плюралістичного.

4.Відцентрові демократії аналогічні європейському континентальному типу Г. Алмонда.

Вони презентовані політичними системами з фрагментарною структурою суспільних цінностей і конфліктною поведінкою політичних еліт. Таке поєднання обумовлює їх уразливість перед небезпекою нестабільності і безладу. Ці держави є одно конфесійні та моноетнічні (Польща).

Типологія політичних систем Ж. Блонделя

Він відзначив, що класифікація Г. Алмонда є фактично лінійною, оскільки розташовує всі політичні системи в єдиному континуумі руху від досучасних до сучасних політичних форм.

Як альтернативу Ж. Блондель пропонує тривимірну типологію політичних систем, одночасно „картографуючи” політичну систему у кількох координатних осях. У ранньому варіанті своєї теорії в якості таких використовувалися перемінні:

1) участь у прийнятті рішень (масове чи одноосібне),

2) засоби досягнення цілей (ліберальні чи авторитарні),

3) загальні цілі здійснення політики (радикальні чи консервативні).

Багатомірний політичний простір, що виникає, дозволяє ефективно позиціювати як західні ліберальні демократії, так і країни, що розвиваються, комуністичні системи, а також традиційні суспільства, тонко позначивши їх специфічні риси і надавши місце для аналізу різних перехідних і проміжних форм.

Розвиваючи далі свою типологію, Ж. Блондель виокремив три критерії:

Співвідношення 3-х змінних:

1.Політична конкуренція, що оцінюється як:

А) Відкрита:

- існування законних умов для опозиції і політичної діяльності та електоральної конкуренції з правлячою силою;

Б) Закрита:

- ситуація, коли політична організація заборонена а боротьба за державну владу здійснюється шляхом переговорів в середині еліти.

2.Структура еліти, формування та діяльність субелітних груп та рівень їхньої автономії:

А) Монолітні;

Б) Диференційовані.

3.Політична участь громадян – рівень та механізм включення громадян в політику:

А)Інклюзивна політична участь –коли громадян є включеним в політиці і це не суперечить його інтересам;

Б)Ексклюзивна політична участь – громадян виключений з політичної участі.

Виходячи із співвідношення цих перемінних, Ж. Блондель виокремлює шість типів політичних систем:

Традиційна,

Егалітарно-авторитарна,

Авторитарно-бюрократична,

Авторитарно-неегалітарна,

Конкуруюча олігархія,

Ліберальна демократія

26. порівняння типів криз: авторитарного режиму, криза економічного розвитку, політична криза.

Особливості переходів визначаються тим, знаходилася країна, її економіка в кризі на початку переходу чи ні. Відповідно виділяють два типи переходів: кризові переходи і некризових переходи (див. схему 6). При всій простоті такої постановки питання, вона дозволяє акцентувати увагу на багатьох важливих складових перехідних процесів і, головне, дозволяє пояснити багато що в поведінці старої політичної еліти та її взаємовідносини з народжується демократичною опозицією. У принципі будь-який перехід тут висловлює криза системи. Виділяється три типи кризи, взаємозв'язок між якими може і не спостерігатися: криза легітимації авторитарного режиму, криза економічного розвитку, політична криза. Так ось у поданій типології мова йде насамперед про економічну кризу.

Порівняння типів переходу

Інший приклад типології переходів включає досвід латиноамериканських і східно-європейських держав (див. схему 7). В якості критеріїв у даному дослідженні бралися характеристики політичних еліт. Акцент на елітах був зроблений не випадково: однією з центральних у концепції демократизації є ідея про залежність переходу не стільки від об'єктивних умов, скільки від діяльності еліт і їх вибору.
Типологічна схема фіксує шість можливих форм переходу від авторитарного правління до демократії: революція зверху, революція знизу, соціальна революція, консервативна реформа, реформа за допомогою розриву, реформа через випутиваніе, реформа через компроміси. Вони виділяються при зіставленні двох критеріїв: (1) яка група еліт здійснює перехід - стара еліта або нова контр-еліта, (2) яку стратегію переходу вибирає еліта - конфронтацію або пристосування. Вимірювання передбачає також змішані форми еліт і стратегій. На схемі показані країни, в яких з найбільшою силою виявився той або інший тип переходу.

 


Дата добавления: 2020-01-07; просмотров: 264; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!