Статус західноукраїнських земель на поч. 1920-х рр.



Згідно з домовленостями Паризької мирної конференції 1919 р. та Ризького договору 1921 р. Східна Галичина, Західна Волинь, Холмщина і Полісся увійшли до складу Польщі.

Закарпаття рішенням Паризької мирної конференції було передане Чехословаччині, а Буковина – Румунії.

У кінці 1918 року румунські війська захопили колишню Бессарабську губернію, разом з переважно українськими повітами на Півночі (Хотинщина) та Півдні (Придунав’я).

 

Лекція 10. Радянська державність в Україні в 1917-1921 рр.

         1. Створення УСРР та формування органів влади більшовицького режиму в Україні в 1919 році.

Запровадження “воєнного комунізму” у 1919 р.

Події 1920 року в Україні. Радянсько-польська війна і Україна. Розгром військ генерала Врангеля та повстанського руху в Україні.

Створення УСРР та формування органів влади більшовицького режиму в Україні в 1919 році.

У березні 1919 р. на 3 Всеукраїнському з’їзді Рад прийнято 1-у Конституцію УСРР, сформовано нові органи влади. Найвищим законодавчим органом УСРР став Всеукраїнський з’їзд Рад, а у перервах між його роботою – Всеукраїнський центральний виконавчий комітет (ВУЦВК). Очолив його Г.Петровський. Виконавчим органом залишився РНК УСРР.

За першою радянською Конституцією України від 14 березня 1919 р. вибори до Рад були недемократичні (1 депутат від 1 тис червоноармійців, від 10 тис робітників і 20-30 тис селян). Але навіть при цьому реальна влада довгий час була у так званих «Ревкомів», що підкорялися безпосередньо партійним комітетам КП(б)У.

 На селі більшовики опиралися на «комбіди» (комнезами), тобто комітети бідноти.

 Більшовики проводили т. зв. “червоний терор”, тобто масові арешти, розстріли заручників “буржуїв” і “контрреволюціонерів”. Цим займалися ВУЧК (Всеукраїнська надзвичайна комісія) на чолі з М.Лацисом.

Запровадження “воєнного комунізму” у 1919 р.

Політика більшовиків у 1918-1920 рр. називалась “воєнний комунізм”. Він складався з таких заходів:

1) націоналізація підприємств (всі підприємства безоплатно перейшли у власність держави);

2) утворення «трудармій» (трудових армій) - робітники працювали за пайок і підкорялись воєнним статутам, введено загальну трудову повинність;

3) введення продов о льчої диктатури, головним заходом якої булла продрозверстка (продрозкладка) – це накладання на селян обов’язку здавати продовольство державі;

4) заборона торгівлі і переслідування торговців -“мішечників”;

5) всіх робітників та службовців переводили на карткову систему оплати.

Продрозверстка, затягування із передачею землі селянам (з 14,5 млн.га конфіскованої у поміщиків землі селяни отримали лише 5 млн. га, а інші планували віддати під колгоспи), нахабна поведінка «продзагонів» при збиранні продрозверстки та ін. – все це спричинило масові повстання на селі та серед новобранців у Червоній Армії.

Найбільші повстання О. Григор’єва (колишній комдив 1-ї Задніпровської дивізії – 12 тис. чол.; захопив Катеринослав, Маріуполь, Херсон та ін.; був розбитий Махном).

Політика «воєнного комунізму» серйозно зменшила авторитет більшовиків в Україні і послабила УСРР перед наступом “білих” генерала Денікіна з Дону.

 

Події 1920 року в Україні. Радянсько-польська війна і Україна. Розгром військ генерала Врангеля та повстанського руху в Україні.

У жовтні 1919 р. під Тулою і Воронежем Червона армія перейшла в контрнаступ проти денікінців, який закінчився новим узяттям під більшовицький контроль усієї України. Залишки білих відійшли в Крим, де були очолені генералом Врангелем.

Повернувшись в Україну 1920 р. втретє, більшовики врахували помилки 1919 р. Вже 5 лютого 1920 р. був ухвалений новий земельний закон з метою ліквідації відновлене під час денікінської окупації поміщицьке землеволодіння. Закон передбачав конфіскацію поміщицької землі і безкоштовну передачу її селянам. Перевагу в отриманні землі здобули малоземельні селяни і батраки. На відміну від 1919 р. радгоспи та комуни, вступ до яких був з оголошений як добровільний, отримували менше землі. У березні—квітні 1920 р. на виборах до рад завдяки недемократичним методам їх проведення більшовики здобули більшість.

У економічній політиці, як і раніше, панував «воєнний комунізм». Прокотилася чергова хвиля націоналізації підприємств, збереглася і збільшувалася продрозкладка. Була створена Українська трудова армія, яку очолив Й. Сталін. Одночасно відновився «червоний терор». 1920 р. на території України було створено 18 концентраційних таборів. Розпочалось витіснення інших соціалістичних партій - «боротьбистів», лівих есерів, меншовиків.

З кінця 1919 р. польський уряд і лідер УНР С. Петлюра шукали порозуміння для досягнення єдності у боротьбі з більшовицькою Росією. У квітні 1920 р. між Польщею і УНР був підписаний Варшавський договір. Польща визнавала УНР. Петлюра у свою чергу визнав владу Польщі над Східною Галичиною, Західною Волинню, Холмщиною, Підляшшям і Поліссям. Польським поміщикам в Україні готували особливі пільги, вони виводились з-під юрисдикції УНР. Отже, від суверенітету УНР залишалось мало. 24 квітня 1920 р. була укладена військова конвенція між УНР і Польщею, за якою збройні сили УНР переходили під польське командування, залізницями в Україні мала керувати польська адміністрація.

25 квітня розпочався польський наступ. У травні 1920 р. поляки захопили Житомир, Вінницю, Київ. Директорія переїхала у столицю. Польський окупаційний режим відновлював поміщицьку власність і організовував вивезення промислового обладнання, промислових товарів і сировини. Така політика породжувала масовий опір.

Радянські війська силами Південно-Західного і Західного фронтів почали наступ проти поляків. Вони знову оволоділи Правобережною Україною і вторглися в Галичину і в саму Польщу. У Західній Україні була проголошена радянська влада і створено радянський уряд східної Галичини — Галицький ревком на чолі з В. Затонським.

Коли Польща опинилась на межі військового краху у липні 1920 р., у справу втрутилася Антанта. Міністр іноземних справ Англії лорд Керзон запропонував Росії перемир'я з Польщею і нову лінію радянсько-польського кордону, що приєднувала до радянського кордону землі Західної України і Західної Білорусії. Але більшовики відкинули цю пропозицію і, маючи на меті подальший «експорт революції», продовжили наступ на Варшаву і Львів. Однак у серпні 1920 р. становище змінилося. Під Варшавою Червона армія була розбита і внаслідок контрнаступу польсько-українських сил була відкинута в глиб України на лінію Коростень—Житомир—Бердичів. У жовтні 1920 р. між радянською Росією та Польщею було укладено перемир'я, за яким встановлювався кордон між Польщею і радянською Росією.

Переговори між Польщею і радянською Росією завершились підписанням 18 березня 1921 р. Ризького мирного договору. Польща визнавала існування УСРР. До Польщі відходили, окрім Східної Галичини, Холмщина, Підляшшя, Західна Волинь і Західне Полісся. Боротьба УНР за збереження державності завершилася поразкою.

Одночасно з радянсько-польською війною з Криму активізувалися війська «білого» генерала Врангеля, який планував прорватися в Донбас, а далі на Дон і на Кубань, щоб, укріпившись там, здійснити новий похід на Москву.

Врангелівці влітку 1920 р. розвивали наступ у Північній Таврії і захопили Маріуполь та Олександрівськ, підійшовши до Катеринослава.

Південний фронт ЧА під командуванням М. Фрунзе зупинив білих і 28 жовтня 1920 р. почав наступ на врангелівців з Каховського плацдарму, внаслідок якого білі змушені були відступити в Крим. 7 — 9 листопада перекопські укріплення були взяті, і Крим до 16 листопада повністю опинився під радянським контролем. Тут було проведено жорстокий червоний терор, яким керував угорський комуніст Б. Кун.

Махновцям було наказано роззброїтись. Коли махновські командири відмовились, угруповання було знищене. Тільки загін у 200 шабель зміг вирватись і повернутись у Гуляйполе до Н. Махно. Тривалий час махновці не тільки не були розбиті, але й завдавали відчутних ударів більшовикам. Рейди південними губерніями були останньою подією партизанських боїв. Н. Махно влітку 1921 р. перейшов через Дністер і здався властям Румунії. Цими подіями завершилася Громадянська війна в Україні.

 


Дата добавления: 2019-07-15; просмотров: 99; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!