Логічне питання: Зробіть висновок про розміри Гетьманської влади



Гетьман видавав закони, призначав Кабінет Міністрів і був верховним суддею; тобто керував законодавчою, виконавчою та судовою владою. Але фактична влада в Україні належала німцям (генерали Гофман, Ейхгорн).

Майно і земля повертались поміщикам, які мали примушувати селян силою виконувати будь-яку роботу. Щодо робітників підприємці могли збільшити роб. день до 12 год., знижувати зарплатню. Страйки було заборонено.

Головні здобутки гетьмана:

1. Утворились ефективні органи управління, поліція (“гетьманська варта”), були вдалі спроби створити армію (Запорізька і Сердюцька дивізії, полк січових стрільців, Вільне козацтво).

2. Запрацювали заводи (завдяки поставкам до Німеччини), транспорт, магазини, театри, зменшилась злочинність.

3. У сфері культури - закон про обов'язкове вивчення української мови, історії і географії України; відкриття укр. шкіл і гімназій, 2-х укр. університетів. Були відкриті Українська Академія наук (В. Вернадський), Національні бібліотека, архів, галерея мистецтв, театр, історичний музей.

Зовнішня політика була орієнтована на Четверний союз і тому Антанта гетьмана не визнавала. Під тиском німців “Українську державу” визнав РНК Росії.

(Логічне питання:Чи можна стверджувати, що зовнішньополітичний курс Української Держави не мав перспектив для утвердження незалежності України? Поясніть свою думку).

Боротьба проти гетьманського режиму.

Більшовики:

- у червні 1918 р. об'єднались в Комуністичну партію (більшовиків) України (КП(б)У), яка стала частиною Російської Комуністичної партії (більшовиків) (РКП(б));

- сприяли антигетьманським повстанням;

- формували з українців у нейтральній зоні 2 дивізії (Щорс, Боженко).

На Півдні селян очолювали анархіст Н. Махно ті інші «батьки»-отамани.

На початку листопада 1918 р. Німеччина програла війну і спалахнула революцією. Німецьке командування почало виводити війська з України. Зі сходу почали наступ більшовики.

Не маючи підтримки з боку народу, П. Скоропадський видав грамоту про федерацію Української держави з небільшовицькою Росією. Самостійники сприйняли це як зраду ідеї самостійності України. 14 листопада 1918 р. вони створили Директорію УНР (В. Винниченко). Спираючись на корпус УСС у Б.Церкві, Директорія:

- виступила у похід на Київ,

- розбила гетьманців під Мотовилівкою (40 км від Києва) 

- оточила Київ.

14 грудня Скоропадський виїхав у Німеччину. 18 грудня Директорія зайняла Київ.

Висновок: Незважаючи на відносний порядок та економічне зростання, більшість населення ненавиділи гетьмана за повернення поміщиків: його влада трималася на німецько-австрійських військах. Селян примушували обробляти поміщицькі землі. Місто, що симпатизувало або більшовикам, або білим – теж було ворожим до гетьмана. У грудні 1918 було відновлено УНР.

 

Лекція 8. Утворення Директорії та відновлення УНР.

Утворення Директорії.

Політичний курс Директорії. Трудовий конгрес.

Агресія більшовиків та військ Антанти проти УНР. Причини поразки Директорії.

Україна в 1919 році.

Утворення Директорії.

Директорія УНР – тимчасовий орган влади, метою якого було відновлення УНР; виконував функції законодавчого та виконавчого органу УНР у грудні1918 – грудні 1919рр.

До її складу увійшли В.Винниченко, С.Петлюра, Ф.Швець, О.Андрієвський, А. Макаренко. Головою Директорії став В.Винниченко. Основною військовою силою були УСС на чолі з полковником Є. Коновальцем, які стояли у Білій Церкві. Звідси 16 листопада 1918 року почався наступ УСС, повстанських загонів та 100 тисяч селян на Київ.

Після вирішальних боїв під Мотовилівкою. німці залишили Київ, забравши з собою Скоропадського (14 грудня 1918 р.) До влади прийшла Директорія.

Її війська, що нараховували до 100 тис чол., ще до початку грудня увійшли до Одеси, але через кілька тижнів їх вигнали звідти французи та “білі”. Війська Антанти допомагали “білим” воювати з більшовиками, а на незалежність УНР вони не звертали уваги.

Політичний курс Директорії. Трудовий конгрес.

Директорія контролювала територію України близько 2 місяців. Її досягнення:

1) відновила УНР;

2)  прийняла земельний закон, який не влаштовував ані селян, ані поміщиків (встановлював земельний максимум - 15 дес.);

3) призначила уряд В. Чехівського;

4) зібрала парламент – Трудовий Конгрес, який нічого не зміг зробити із-за більшовицького наступу та взаємних суперечок.


Дата добавления: 2019-07-15; просмотров: 91; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!