Події влітку—восени 1917 р. в Україні



Ставлення до І Універсалу з боку Тимчасового уряду було негативне. Але уряд зробив спробу зняти напруження. Делегація у складі міністрів О. Керенського, М. Терещенка та І. Церетелі провела переговори в Києві і від його імені визнала Центральну раду територіальним державним органом, не чекаючи скликання Установчих зборів. Так, з липня 1917 р. був оформлений документ, названий II Універсалом. Центральна рада заявляла, що:

- визнає повноваження майбутніх Всеросійських Установчих зборів, на яких передбачалось проголошення автономії України;

- не має наміру відокремлювати Україну від Російської держави;

- склад і повноваження Генерального секретаріату мав бути затверджений Тимчасовим урядом.

- уряд дозволив українізацію війська.

Однак Тимчасовий уряд, заслухавши звіт міністрів про переговори в Києві і досягнуту домовленість, обмежив свої обіцянки. Тимчасовий уряд 4 серпня видав «Тимчасову інструкцію Генеральному секретаріату Тимчасового уряду на Україні». В ній йшлося вже не про автономію України, а про «місцеве самоврядування», а Генеральний секретаріат оголошувався органом Тимчасового уряду і мав бути призначений ним за поданням Ради. До того ж повноваження Генерального секретаріату поширювались тільки на п'ять (а не на 9) губерній — Київську, Волинську, Полтавську, Подільську і Чернігівську.

Тим часом УЦР не проводила активної соціально-економічної політики, а це у свою чергу призводило до втрати довіри до УЦР з боку населення. Обіцянки соціалізації землі так і залишилися гаслом. За цих умов від Центральної Ради почали відвертатися і селяни, і жителі міст, які спочатку її підтримували.

Зростаюче незадоволення мас політикою УЦР і Тимчасового уряду сприяло посиленню впливу більшовицької партії, чиї гасла надання селянам землі, задоволення соціальних потреб робітників, укладання негайного миру дістали широку підтримку серед усіх верств населення. До того ж більшовицька пропаганда проголошувала тоді право націй на самовизначення, аж до відділення від Росії.

Становище в країні залишалося нестабільним. Невдачі на фронті влітку 1917 р. на Південно-Західному фронті поглибили загальну кризу. Більшовики прагнули захопити владу і висували гасло «Вся влада Радам». Вони цілеспрямовано вели агітацію за проведення соціалістичної революції.

Спроба військового перевороту генерала Л. Корнілова у кінці серпня 1917 р. з метою встановлення диктатури (цю спробу було придушено), призвели до ще більшого озлоблення людей і послабили Тимчасовий уряд. Народні маси вимагали негайних змін на краще, що влаштовувало більшовиків, які змогли здобути контроль над Радами, витіснивши звідти меншовиків і есерів.

 

Лекція 6. ІІІ Універсал Центральної Ради і проголошення Української Народної Республіки

Жовтнева революція в Росії та її вплив на Україну.

Проголошення УНР в ІІІ Універсалі (7.11.1917р.).

Війна радянської Росії проти УНР і поразки УНР.

ІV Універсал Центральної Ради про незалежність УНР (9.01.1918 р.).

Жовтнева революція в Росії та її вплив на Україну.

 25 жовтня (7 листопада за н.ст.) 1917 р. в Петрограді відбулася російська Жовтнева революція – владу в Росії захопили більшовики (радикальна «ліва» російська партія – РСДРП (б)). Росію очолив новий уряд – Рада народних комісарів (Раднарком або РНК) на чолі з лідером більшовиків В.І. Леніним. Ленін проголосив перші закони нової Росії – Декрети «Про мир», «Про землю», які забезпечили більшовикам широку популярність.

Раднарком не визнав владу Центральної Ради над Україною. ЦР, в свою чергу, не визнала законність більшовицького уряду та його зверхність над собою. Конфлікт був неминучий.

В ці дні у Києві були триденні бої між більшовиками та військами Тимчасового уряду Росії. Коли більшовики вже перемагали, їх роззброїли українізовані частини, які присягнули Центральній Раді. У листопаді 1917 УЦР встановила контроль над Україною, крім Донбасу (там при владі були більшовики).

Проголошення УНР в ІІІ Універсалі (7.11.1917р.).

В умовах відсутності законного, з точки зору українських лідерів, російського уряду, УЦР відновила будівництво власної держави. 7 листопада 1917 р. у ІІІ Універсалі Центральна Рада:

1) проголосила автономну Українську Народну Республіку з 9 губерній у складі небільшовицької Росії,

2) зберігала свою владу до Українських Установчих зборів,

3) обіцяла, що поміщицька земля буде переділена між селянами,

4) встановила 8 годинний робочий день на підприємствах.

5) впровадила демократичні свободи - слова, партій, зібрань, друку та ін., об’явила вибори до Уст. Зборів і т.д.

Те, що ця програма була схожа на більшовицьку, пояснювалося тим, що УЦР прагнула відновити підтримку в масах і звести нанівець агітацію більшовиків.

Але головні питання, що хвилювали людей - про землю та про мир - тут (у порівнянні з простими і чіткими більшовицькими декретами Раднаркому Росії) вирішувались не так рішуче. Передача землі відкладалися до Установчих зборів, і по суті підтверджувалась участь УНР у війні.

 


Дата добавления: 2019-07-15; просмотров: 267; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!