Україна в роки третьочервневої монархії (серпень 1907 — липень 1914 р.)



З 1907 р. самодержавство перейшло в наступ. Після «третьочервневого перевороту» (розпуск царем Миколою II другої Державної думи 3 червня 1907 р. з одночасним ухваленням нового виборчого закону, що майже виключав участь у Думі представників селян і робітників) майже всі завоювання в національній і соціальній сфері, здобуті в попередні роки, були втрачені. Переслідувались опозиційні до влади політичні партії, закривалися профспілки, були страчені, кинуті в тюрми або заслані активні учасники революційного руху.

Одночасно поширювалася діяльність російських шовіністичних організацій (чорносотенців). Серед них був заснований 1908 р. «Клуб Російських націоналістів», який виступав за нещадну боротьбу проти українського національно-визвольного руху. Одна за одною почали закриватися «Просвіти».

Українські соціал-демократичні партії — УСДРП і «Спілка» - ­почали шукати союзників в організованому 1908 р. міжпартійному політичному блоці ліберальних діячів. Таким блоком стало Товариство українських поступовців (ТУП) на чолі з М. Грушевським і С. Єфремовим.

Мету послаблення селянського незадоволення ставила столипінська аграрна реформа 1906 р. Селянам передавали земельні наділи у приватну власність. Таким чином, селяни мали перетворитися на фермерів. В 1907—1911 рр. в Україні на хутори і відруби виділилось понад 226 тис. господарств. Збіднілим селянам надавалась можливість переселятись у малозаселені райони імперії. Понад 1,1 млн. укр. селян у 1907—1914 рр. переселилось у Сибір, на Далекий Схід, в Середню Азію і Казахстан. Столипінська реформа мала певні позитивні наслідки: збільшення орних площ, врожаїв. Але середній клас селян-фермерів, який міг би підтримувати царську владу, так і не був створений.

Отже, після поразки революції 1905—1907 pp. розпо­чався широкомасштабний наступ реакції, складовими час­тинами якого були введення на значній території Украї­ни стану посиленої охорони, масові арешти, свавільне су­дочинство, погроми прогресивних суспільних організацій, заборона демократичних видань, посилення національного гніту, різке звуження сфери вживання української мови тощо. Через низку причин (протидія селян, недостатнє фі­нансування та погана організація реформаційних захо­дів, відсутність широкої соціальної бази, загибель П. Столипіна та ін.) аграр­ні реформи початку XX ст. не реалізували повністю свого потенціалу і не досягли поставленої мети.

 

Лекція 3. Українські землі у складі Австро-Угорщини на поч. ХХ ст.

Характеристика соціально-економічного стану.

Національно-визвольний рух на початку XX ст.

Український національний рух напередодні Першої світової війни.

Українська культура початку XX ст.

Характеристика соціально-економічного стану.

На початку XX ст. західноукраїнські землі у складі Австро-Угорщини залишались відсталим перенаселеним краєм. Перебудову західноукраїнської промисловості стримувала австрійська влада, яка намагалась зберегти українські землі як сільськогосподарський район, що мав постачати промисловим центрам імперії дешевий хліб, ліс, худобу і був би ринком збуту її товарів. Розвивалась тільки нафтовидобувна та деревообробна промисловість, які майже повністю знаходились в руках іноземних монополій («Галицько-Карпатське товариство», «Галичина»). Місцеві робітники отримували мізерну заробітну платню. У сільському господарстві, де капіталістичні відносини розвивалися повільно і дуже боляче для селян, панували великі дворяни-землевласники. Через це селяни нестерпно потерпали від малоземелля і безземелля. Життя примушувало їх орендувати землю на кабальних умовах у поміщиків.

Земельна нестача спричинила масову еміграцію селян за океан. Тільки 1900— 1910 рр. з Галичини і Буковини виїхало понад 300 тис. селян. Закарпаття 1905 — 1914 рр. залишило понад 40 тис. осіб

1901—1902 рр. на українських землях Галичини відбулися 24 робітничих страйки.

 

Національно-визвольний рух на початку XX ст.

Особливістю Західної України було те, що тиск офіційної імперської влади доповнювався національним гнобленням з боку польських, румунських і угорських чиновників, великих землевласників і підприємців.

Закономірним наслідком такого становища було посилення боротьби за поліпшення національно-політичного становища.

На відміну від Наддніпрянщини, в Західній Україні, яка входила до складу конституційної монархії — Австро-Угорщини, партії виникли ще у 80—90-ті рр. XIX ст. і на початку XX ст. національно-визвольний рух розвивався вже під їх керівництвом. Галичина поступово перетворилася на загальноукраїнський центр національного визволення.

Українські партії Прикарпаття очолили масовий рух за автономію Східної Галичини, загальне виборче право, заснування у Львові окремого українського університету. Зростав національно-патріотичний рух молоді, що виявилось, насамперед, у діяльності масових молодіжних патріотично-спортивних організацій «Сокіл», «Січ», «Пласт». Однак активізація національно-визвольного руху спричинила конфлікт з польською громадою Галичини, яка розглядала край як свій споконвічний. Цей конфлікт переріс у липні 1910 р. у збройні сутички на вулицях Львова, і знадобилося втручання уряду.

 


Дата добавления: 2019-07-15; просмотров: 198; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!