Лекція 9. Проголошення ЗУНР. Злука УНР і ЗУНР.



Проголошення ЗУНР та розбудова держави.

Зовнішня політика ЗУНР та її поразка у війні з Польщею.

Українське питання на Паризькій мирній конференції.

Статус західноукраїнських земель на поч. 1920-х рр.

Проголошення ЗУНР та розбудова держави.

Зазнавши нищівної поразки у війні, Австро-Угорська імперія почала розпадатися.

18—19 жовтня 1918 р. у Львові була створена Українська Національна Рада, до якої увійшли багато депутатів Австрійського парламенту та крайових сеймів Галичини і Буковини. Вона ухвалила резолюцію про утворення на західно-українських землях Української держави. УНРаду очолив Є. Петрушевич. В цей час відновилася польська держава, а польські політики вважали Східну Галичину споконвічно польськими землями. 31 жовтня 1918 р. члени УНРади утворили військову організацію на чолі з Дмитром Витовським і 1 листопада 1918 р. підняли повстання, зайнявши Львів та інші міста Східної Галичини. 9 листопада був сформований уряд — Тимчасовий державний секретаріат на чолі з К. Левицьким. 13 листопада УНРада ухвалила «Тимчасовий основний закон», відповідно до якого новостворена держава дістала назву Західноукраїнської Народної Республіки (ЗУНР). Державотворчий процес в ЗУНР був підкріплений виборами в законодавчий орган влади — Українську Народну Раду.

Уряд і президент ЗУНР у соц.-економ. галузі провадили більш помірковану політику, ніж діячі Східної України:

• початок економічної відбудови;

• введення гривні й карбованця УНР нарівні із австрійською кроною;

• ухвалення у квітні 1919 р. аграрної реформи про ліквідацію крупного землеволодіння (польського) та розділ землі між селянами.

Найголовнішим завданням було об'єднання із Східною Україною в єдину Українську державу. 1 грудня 1918 р. у Фастові було укладено договір між Директорією і делегацією ЗУНР про злиття УНР і ЗУНР (Злука). Акт об'єднання було урочисто проголошено у Києві на Софійській площі 22 січня 1919 р. ЗУНР входила до складу УНР на правах автономної Західної області УНР (ЗО УНР). Однак Акт залишився тільки декларацією: не були опрацьовані правові умови виконання договору, він не був ратифікований законодавчими органами обох держав.

Зовнішня політика ЗУНР та її поразка у війні з Польщею.

Вся діяльність ЗУНР відбувалася на тлі війни з Польщею. У листопаді у Львові, де перебували українські і польські сили, почалися вуличні бої, у яких перевагу здобули поляки. 11 листопада українські сили залишили Перемишль, 21 листопада — Львів. У грудні поляки контролювали 10 із 50 повітів ЗУНР. Румуни окупували більшу частину Буковини. Уряд ЗУНР переїхав до Тернополя, а пізніше — до Станіслава.

ЗУНР змогла сформувати боєздатну Українську Галицьку армію (УГА), але відбити Львів не вдалося. У травні 1919 р. в наступ проти УГА перейшла армія генерала Й. Геллера. УГА відступила. У такій ситуації уряд ЗУНР проголосив Є. Петрушевича диктатором. Попереднього командувача генерала Омеляновича-Павленка замінив генерал Греков. Зміцнивши УГА, він з 7 червня 1919 р. перейшов у наступ – «Чортківська офензива», результатом чого стало визволення значної частини Галичини. Однак надалі далася взнаки майже подвійна перевага поляків. Вони розпочали контрнаступ. УГА було притиснуто до ріки Збруч і її залишки перейшли на територію УНР.

До листопада 1919 року УГА воювала разом з армією УНР проти більшовиків та денікінців. Але потім залишки УГА перейшли на бік А. Денікіна. На той час в УГА було 10 тис. бійців половина з яких була хвора на тиф. Галичане домоглися, щоб УГА не використовували проти військ Директорії УНР. Є. Петрушевич виїхав до Відня.

Українське питання на Паризькій мирній конференції.

УНР і ЗУНР велику надію покладали на Паризьку мирну конференцію, що мала підбити підсумки Першої світової війни. У січні 1919 р. до Парижа прибули делегації УНР і ЗУНР, які мали намір вирішити три завдання: домогтися визнання незалежності України; отримати підтримку з боку країн Антанти для боротьби з більшовиками. Однак на конференції УНР вважали союзницею Німеччини і на конференцію не запросили. Антанта визнала права Польщі на окупацію Східної Галичини, а УНР не дістала ні визнання, ні допомоги.


Дата добавления: 2019-07-15; просмотров: 98; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!