Засоби, що призначають для лікування хворих на трихомоноз



 

Назва препарату Форма випуску Спосіб застосування
Метронідазол (Metronidazo lum) Таблетки по 0,25 і 0,5; супозиторії піхвові по 0,5 Всередину по 0,25—0,5  через 6-8 год. (таблетки ков­тають, не роз-жовують); у піх­ву — супозиторії або піхвові таблетки по 0,5 г
Трихомонацид ( Trichomona cidum ) Таблетки і супо-зито­рії піхвові по 0,05 Всередину по 0,3  після їди через 6-8 год.; у піхву — су­позиторії по 0,05
Тинідазол (фазижин) (Tanidazole (Fasigyn)) Таблетки по 0,15 і 0,5 Всередину за 1 раз 2 або по 0,5  через 15 хв. протягом 1 год. (4 приймання), або по 0,15  2 рази на день (7 діб)

5. Для профілактики та лікування мікозів застосовують ніс­татин, леворин, амфотерицин В, нітрофунгін, клотримазол, нізорал, орунгал, кетокеназал, гризеофульвін тощо.

 

Ністатин — антибіотик, що пригнічує ріст патогенних грибів і особливо дріжджових грибів роду Candida, а також справляє амебоцидну дію. Стійкість до препарату виникає повільно. При внут­рішньому застосуванні ністатин погано всмоктується і виводиться з калом.

Призначають місцево у вигляді аплікацій на шкіру і сли­зові оболонки у формі мазі, свічок, суспензій та внутрішньо для профілактики і лікування кандидозів у дітей та дорослих зі зниже­ним імунітетом.

Побічні явища:діарея, якщо з'являється кашель та підви­щується температура тіла, лікування слід припинити.


Леворин — антибіотик, активний відносно дріжджових грибів роду Candida і деяких простіших. За фармакологічними властивос­тями подібний до ністатину. Призначають всередину та місцево.

Побічні явища:нудота, діарея, дерматит.

 

Амфотерицин В — це антибіотик широкого спектра дії. Препа­рат вводять внутрішньовенно, ендолюмбально або в порожнини організму. Добре проникає в тканини, але погано в спинномозко­вий канал. Біотрансформація відбувається в різних тканинах орга­нізму. Елімінація здійснюється з жовчю та сечею.

Застосовують для лікування системних мікозів.

Препарат токсичний, має здат­ність до кумуляції.

Побічні явища:при внутрішньовенному введенні може підви­щитися температура тіла, з'явитися озноб, нудота та головний біль.

Виразність побічних явищ можна зменшити шляхом зниження дози, а також призначенням ацетилсаліцилової кислоти, антигістамінних препаратів або відміни препарату на декілька діб. Препа­рат спричиняє нефротоксичну і гепатотоксичну дію, порушує елект­ролітний баланс крові, призводить до появи нейротоксичних сим­птомів.

Клотримазол — синтетичний препарат, що має широкий спектр протимікозної дії.

При місцевому застосуванні в малих концентраціях чинить фунгістатичну дію, а у великих — фунгіцид­ну.  Спектр дії: гриби роду Candida, збудники дерматомікозів, а та­кож грампозитивні коки (стафілококи і стрептококи).

Признача­ ють тільки місцево (у вигляді кремів, мазей, розчинів, інтрава-гінальних таблеток) для лікування мікозів стоп і урогенітального кандидозу.

Препарат протипоказаний вагітним.

Нітрофунгін справляє фунгіцидну дію на дерматофіти і гриби роду Candida. Застосовують для лікування епідермофітії, трихофітії (грибкове ураження волосся), грибкових екзем, кандидозу шкіри шляхом змащування ушкоджених ділянок 2—3 рази на день до зникнення клінічних проявів хвороби.

Гризеофульвін — антибіотик, що продукується пліснявим гри­бом. Препарат добре всмоктується з травного каналу, його біозасвоєння збільшується у разі вживання жирної їжі. Краще всмокту­ється у вигляді суспензії. Препарат накопичується в клітинах епідермісу і, зв'язуючись із кератином, порушує синтез клітинної стінки грибів. Одужання настає після повної заміни інфікованого епідермісу. Застосовують при дерматомікозах.

Призначають всередину у вигляді таблеток під час іди з олією або у вигляді суспензії.

Побічні явища:

— у терапевтичних дозах переноситься добре.

Може спричинити головний біль, анорексію, діарею, безсоння, фотосенсибілізацію, алергійні реакції. Під час дослідів на лабораторних тваринах у гризеофульвіну встановлено тератогенний та канцерогенний ефекти.

Протимікозні засоби

 

Назва препарату Форма випуску Спосіб застосування
Амфотерицін В (Amphotericinum B) Порошок у флаконах по 50000 ОД для внутрішньовенного введення  ( додається флакон із роз-чинником) і для інгаляції ( без розчинника); мазь у тубах по 15,0 і 30,0, яка містить 1,0 30000 ОД Внутрішньовенно крапельно 250 ОД/кг (через день); зовнішньо – мазь, що містить в 1,0 30000 ОД; інгаляційно – 5 - 10 мл розчину, який містить в 1 мл 5000 ОД
Гризеофульвін (Griseofulvinum) Таблетки по 0,125 г Всередину по 0,125 г під час їди з олією (добова доза дорослих з масою тіла до 50 кг — 5 таблеток, а при більшій масі тіла — до 8 таблеток)
Нітрофунгін (Nilrofunginum) Флакони по 25 мл Для зовнішнього застосу­вання
Ністатин (Nystatinum) Таблетки, по-криті оболон-кою, по 250 000 і 500 000 ОД; супози­торії ректальні і піх-вові по 250 000 і 500 000 ОД; мазь у ту­бах по 15 і 30 г, що містить в 1 г 100 000 ОД Всередину, ректально та інтравагінально — 250 000 – 500 000 ОД; зовнішньо — мазь, що містить в 1 г 100 000 ОД
Леворин (Levorinum) Таблетки по 500 000 ОД; защічні таб-летки по 500 000 ОД; таблетки піх-вові по 250 000 ОД; порошок для приготу-вання зависі, яку застосо-вують зовні-ньо; мазь у тубах по 30 і 50 г, що містить в 1 г 500 000 ОД Всередину і за щоку 500 000 ОД; зовнішньо — мазь, що містить в 1 г 500 000 ОД; інтравагінально — 250 000 - 500 000 ОД; для по­лоскання — 0,2% завись
Клотримазол (Clotrimazolum) 1% крем у тубах по 20 г; 1% розчин у флаконах по 15 мл; таблетки інтравагінальні по 0,1 г Змащувати уражені ділян­ки шкіри двічі на день. Таблетки — у піхву на ніч

5. Протигельмінтні засоби — це ліки, які застосову­ють для лікування гельмінтозів. Гельмінтози дуже поширені серед населення земної кулі. Збудниками гельмінтозів є глисти (гельмін­ти) та їх личинки, які паразитують в організмі людей і тварин.

Відомо 3 класи гельмінтів:

а) нематоди (круглі глисти — аскариди, гострики);

б)цестоди (стьожкові глисти — бичачий, широкий і карликовий ціп'яки);

в) трематоди (сисуни).

 

Для лікування кишкових нематодозів — аскаридозу, ентеро­біозу (інвазія гостриками) — застосовують піперазину адипінат, нафтамон, мебендазол (вермокс), пірантел, левамізол (декарис).

Піперазину адипінат призначають дорослим внутрішньо за схе­мою: при аскаридозі — 2 дні, при ентеробіозі — 5 днів, при тяжких інвазіях лікування повторюють через 1 тиждень. Добре переноситься хворими; іноді зумовлює диспепсичні явища, головний біль. Унас­лідок приймання у великих дозах виникають нейротоксичні уск­ладнення. У хворих на епілепсію можуть загостритися напади.

Нафтамон — синтетичний протигельмінтний препарат.

При­значають для лікування аскаридозу всередину щоденно за 2 год. до сніданку в дозі 5 г (для дорослих та дітей віком понад 10 років) протягом 3—5 днів. Лікування проводять в умовах стаціонару.

Мебендазол (вермокс) — синтетичний препарат, що має широ­кий спектр антигельмінтної дії і є малотоксичним.

Призначають для лікування ентеробіозу всередину до або після їди (перед ков­танням таблетку слід розжувати) в дозі 100 мг і повторюють при­ймання через 2—4 тижні.

При аскаридозі дорослим і дітям віком понад 2 роки признача­ють по 100 мг 2 рази на день протягом 3 діб. Лікування можна по­вторити через 2—3 тижні.

Левамізол (декарис) — імуностимулюючий та протиглисний за­сіб. Має високу активність при аскаридозі. Призначають всередину 1 раз перед сном. Лікування у разі необхідності повторюють через тиждень.

Всі вищеназвані препарати майже не всмоктуються з травного каналу.

Призначають внутрішньо з водою під час чи після їди. При за­стосуванні протинематодозних засобів не потрібно дотримуватися дієти і приймати проносні засоби.

Побічні явища:

— диспептичні явища;

— головний біль, загальна слабість, сонливість;

— при надходженні в кров препарати можуть спричиняти тера-
тогенну дію.

 

Пірантел (комбантрин) є високоефективним препаратом при кишкових нематодозах, особливо при поліінвазіях.

Протипоказання.  Більшість антигельмінтних препаратів проти­показані в період вагітності і при виразках травного каналу. Обе­режно призначають дітям до 1 року (мебендазол, пірантел).

Для лікування цестодозів застосовують фенасал, кору гранат­ника, екстракт чоловічої папороті.

Фенасал — синтетичний протиглисний засіб.

Призначають всередину одноразово дорослим і дітям віком понад 12 років по 8—12 таблеток при інвазії бичачим, широким і карликовим ціп'я­ками. Препарат приймають зранку або ввечері через 3—4 год. після легкої вечері. Протягом дня вживають легкозасвоювані продукти. Перед прийманням препарату вживають 2 г натрію гідрокарбо­нату.

Кора гранатника. Використовують відвар з висушеної кори сто­вбура і гілок цієї рослини (25-40 г на 200—300 мл води). Признача­ють його пити протягом 1 год..

Побічні явища:нерідко загальна слабість, запаморочення, по­рушення зору, можливі судоми.

Допомога: промити шлунок, дати активоване вугілля, сольовий проносний.

 

Протигельмінтні препарати

 

Назва препарату Форма випуску Спосіб застосування
Мебендазол (Mebendazolum) Таблетки по 0,1 Всередину дорослим по 0,1 один раз (при енте­робіозі); по 0,1  двічі на день протягом 3 діб (при інших гельмінтозах)
Піперазину адипінат (Piperazini adipinas) Таблетки по 0,2 і 0,5 Дорослим по 1,5 — 2,0  двічі на день протягом 2 діб (при аскаридозі); 5 діб поспіль з перервою 7 діб (при ентеробіозі)
Нафтамон (Naphthammonum) Таблетки, пок-риті оболон-кою (таблетки нафтамона«К») по 0,5 г; таб-летки, розчин-ні в кишках, по 0,5 Дорослим і дітям віком понад 10 років призна­чають всередину 5,0  препарату протягом 3-5 діб
Фенасал ( Phenasalum) Таблетки по 0,25 г Всередину 2,0 (таблет­ки ретельно розжовують або подрібнюють у теп­лій воді), через 2 год. випивають склянку холод­ного чаю
Левамізол (декарис) (Levamisolum (Decaris)) Таблетки по 0,05 (50 мг) і 0,15  (150 мг) Призначають на ніч до­рослим по 0,15  (150 мг); дітям — по 2,5 мг/кг

 


Дата добавления: 2019-02-26; просмотров: 310; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!