Про який лікарський засіб іде мова і до якої фармакологічної групи відноситься?



Який вид місцевої анестезії викликає лікарський засіб?

Як попередити розвиток побічних ефектів?

Виписати рецепт.

Задача ІХ

Пацієнт звернувся до стоматолога зі скаргою на сильний зубний біль. Лікар після огляду ротової порожнини запропонував екстракцію зуба, для чого в основу відростка нижньої щелепи ввів 2% розчин новокаїну.

Через 1-2 хвилини пацієнт зблід, покрився холодним липким потом і знепритомнів.

Що сталося з хворим?

На що лікар не звернув увагу?

Який вид місцевої анестезії було застосовано?

Як попередити таке ускладнення?

Виписати рецепт.

Задача Х

У хворого панарицій, який супроводжується різким гострим болем. Для зняття болю він застосував пов'язку з маззю , що містить анестезин, яку раніше використовував на шкіру.

Як на вашу думку, вірна тактика хворого?

Відповідь обґрунтуйте.

Виписати рецепт.

Задача ХІ

У комплексному лікуванні пневмонії дитині призначено лікарем гірчичники на грудну клітку. Мати змочила їх гарячою водою, після застосування через 10 хвилин не помітила почервоніння шкіри.

Яку помилку допустила мати?

Які поради мав би дати лікар?

До якої фармакологічної групи віднести гіричиники?

Показання, протипоказання та дотримання умов їх застосування.

 

Задача ХІІ

Хлопчик 11 років у кінотеатрі втратив свідомість. Для надання допомоги  використали розчин з різким специфічним запахом, який дали йому вдихнути з флакона протягом 30 секунд. У дитини виникли брадикардія, зупинилось дихання.

Що трапилося з хлопчиком?

Який лікарський засіб було використано і з якою метою?

Який механізм дії препарату та умови застосування?

Виписати рецепт.

 

Задача ХІІІ

У хворого напад стенокардії, який супроводжується тиснучим болем за грудиною.

Який препарат доцільно використати?

Обґрунтуйте вашу відповідь.

Виписати рецепт.

 

Лекція Y ІІ

ЗАСОБИ, ЩО ВПЛИВАЮТЬ НА ФУНКЦІЮ ХОЛІНЕРГІЧНИХ НЕРВІВ

 

1. Анатомо-фізіологічні особливості еферентної ін­нервації

2. Холінергічний синапс

3. Класифікація за­собів, що впливають на холінергічні синапси

4. Антихолінестеразні засоби

5. Засоби, що вплива­ють на мускариночутливі рецептори

6. М-Холіноміметики

7. М-Холіноблокатори

8.Засоби, що впливають на нікотиночутливі рецептори

9. Н-Холіноміметики.

10. Н-Холіноблокатори:

а) гангліоблокатори;

б) міорелаксанти

 

1. До еферентних нервів належать рухові (соматичні), які іннервують скелетні м'язи, і вегетативні, які регулюють функції вну­трішніх органів.

Вегетативні нерви на відміну від соматичних перериваються у нервових вузлах (гангліях) і складаються з прегангліонарного і постгангліонарного волокон. Соматичні не перериваються і мають одне волокно.

Вегетативні нерви поділяють на симпатичні і парасимпатичні. Вони відрізняються один від одного у місцях виходу з ЦНС, у міс­ці розташування ганглій (симпатичні — поблизу від місця виходу з ЦНС, а парасимпатичні — поблизу виконавчих органів), а також виявляють протилежний вплив на функції внутрішніх органів. Останній пояснюється тим, що із закінчень нервів виділяються нейромедіатори (трансмітери) — речовини, які є переносниками нервового збудження. Нерви, з яких виділяється нейромедіатор ацетилхолін, називають холінергічними, а нерви, з яких виділяєть­ся норадреналін — адренергічними.

2.Синапс — це місце контакту між двома нейронами або між нер­вовими закінченнями і ефектором (виконавчим органом). Синапси, в яких виділяється ацетилхолін, називають холінергічними, а в яких норадреналін, — адренергічними.

Холінергічний синапс складається з пресинаптичної і постсинаптичної мембран, між якими розташована синаптична щілина.

У пресинаптичних закінченнях холінергічних нервів є пухирці (везикули), в яких виробляється медіатор ацетилхолін, що надхо­дить у синаптичну щілину і потрапляє на постсинаптичну мембра­ну, де взаємодіє з холінорецепторами. Внаслідок цього виникає деполяризація постсинаптичної мембрани — потенціал дії, який спричинює зміну функції ефектора. Після взаємодії ацетилхолін руйнується ферментом ацетилхолінестеразою.

Холінорецептори - спеціальні утворення на постсинаптичній мембрані неоднаково чутливі до хімічних речовин. Розрізняють мускариночутливі, або М-холінорецептори, що чутливі до муска­рину (алкалоїд грибів мухоморів), та нікотиночутливі, або Н-хо лінорецептори, що чутливі до нікотину (алкалоїд тютюну).

М-Холінорецептори розташовані в постгангліонарній мембрані клітин ефекторних органів, на закінченнях холінергічних нервів, у ЦНС, ендокринних залозах.

Н-Холінорецептори розташовані в гангліях (симпатичних і па­расимпатичних), у мозковій речовині надниркових залоз, каротидних синусах, на закінченнях соматичних нервів і в ЦНС.

Як лікарські препарати призначають речовини, що впливають на холінорецептори і ацетилхолінестеразу.


Дата добавления: 2019-02-26; просмотров: 266; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!