Взяття та пересилання матеріалу



Для дослідження на хвороби риб

 

8.1. Хвору або підозрювану у захворюванні інфекційними та інвазійними хворобами рибу надсилають у лабораторію живою. Для дослідження відбирають 15—20 особин з добре вираженими клінічними ознаками захворювання.

8.2. Рибу перевозять у чистих молочних бідонах, ваннах та інших ємкостях, призначених для перевезення живої риби, заповнених на 3/4 об'єму водою з того водоймища, звідки взята риба, або з артезіанської свердловини. Риба, надіслана в лабораторію в папері, марлі та інших пакувальних матеріалах, для дослідження непридатна.

Влітку при тривалому транспортуванні воду з рибою поступово охолоджують до температури 12—15°С, додаючи дрібні шматочки льоду. Для уникнення температурного шоку не можна пересаджувати рибу у воду, холоднішу, ніж у водоймі, на 7° і більше.

8.3. Якщо неможливо надіслати живу рибу, то від великих особин беруть шматочки уражених органів і тканин. Проби вміщують у стерильну скляну посудину, заливають стерильним 40%-ним водним розчином гліцерину, закривають корком, заливають парафіном і доставляють у лабораторію нарочним. Кров, ексудат, вміст кишечника надсилають у лабораторію в запаяних стерильних пастерівських піпетках. Влітку патологічний матеріал придатний для бактеріологічного дослідження протягом 2 годин від часу його взяття. Взимку патологічний матеріал можна заморожувати.

8.4. Для вірусологічного дослідження живу рибу вміщують у подвійний поліетиленовий пакет, заповнений водою на 1/3 об'єму. В зовнішній пакет для охолодження води кладуть лід. Пакет вміщують у ящик і доставляють у лабораторію нарочним. Мертву рибу надсилають тільки в тому випадку, якщо вона загинула після вилову перед відправленням у лабораторію. Відібрану рибу кладуть у поліетиленовий пакет, який вміщують у термос з льодом. При надсиланні риби для дослідження на вірусоносійство в умовах асептики беруть внутрішні органи (органи п'яти риб об'єднують в одну пробу), які вміщують у стерильний флакон. Останній Щільно закривають гумовим корком. Флакон вміщують у термос чи поліетиленовий пакет з льодом.

При неможливості негайного відсилання матеріал зберігають у холодильнику при температурі не вище +4°С протягом доби. Патологічний матеріал від хворої або підозрюваної щодо захворювання вірусною інфекцією риби можна консервувати 50%-ним фосфатно-буферним розчином гліцерину (рН 7,2—7,4).

8.4 1. Вірусна геморагічна септицемія (ВГС). З черевної порожнини плідників і ремонтної форелі відсмоктують шприцом з голкою перитонеальну рідину. Останню заливають у стерильну пробірку з гумовим корком і надсилають у лабораторію.

При підозрі на вірусну геморагічну септицемію патматеріал не консервують 50%-ним фосфатно-буферним розчином гліцерину, а відсилають у пакетах з льодом.

8.4.2. Інфекційний некроз гемопоетичної тканини (ШГТ). У .лабораторію направляють внутрішні органи риби маточного поголів'я, а в період нересту — оваріальну рідину разом з ікрою. Проби вмішують у стерильні флакони або пробірки з гумовими корками і доставляють у термосі чи поліетиленовому пакеті з льодом.

8.4.3. Інфекційний некроз підшлункової залози (ШПЗ). Від плідників і ремонтної риби беруть перитонеальну рідину, яку набирають із черевної порожнини шприцом з голкою. Для дослідження в період між нерестом від плідників беруть проби виділень, які перевозять у термосі з льодом у стерильних пробірках чи флаконах, закритих гумовими корками.

8.5. Матеріал для патогістологічного дослідження беруть від хворих заснулих риб. Дрібних риб (мальки і цьоголітки) після розтину черевної порожнини фіксують цілими, а від великих беруть органи або шматочки органів розміром 2x3 см, товщиною 0,5—1 см.

Шматочки з уражених органів і тканин вирізують, захоплюючи нормальні й уражені ділянки.

Незалежно від ступеня ураження відбирають проби різних органів (шкіру з м'язами, зябра, печінку, селезінку, серце, кишечник, плавальний міхур, головний мозок).

Кишечник перед фіксацією обережно розтинають або роблять на ньому декілька надрізів, щоб фіксуюча рідина проникла в його порожнину. Цілий головний мозок обережно виймають після розтину черепної коробки. Проби вміщують у широкогорлу склянку і фіксують (див. п. 2.14).

Для гістохімічних досліджень патологічний матеріал фіксують, як вказано в п. 2.14.2.

8.6. Кров для дослідження беруть із зябрової чи хвостової артерії або серця. На місці взяття крові луску злущують скальпелем, шкіру витирають від слизу і дезінфікують 70%-ним спиртом. Кров набирають у пастерівську піпетку, потім переносять на годинникове скло і швидко відбирають необхідну кількість для гематологічних досліджень.

Мазки крові для досліджень готують, як вказано в п. 2.11.

8.7. У кров для біохімічних досліджень додають лимонно-або щавлевокислий натрій (на 1 мл — 2 мг), 1—2%-ний

розчин гепарину (на 1 мл - 0,01—0,04 мл) і доставляють у лабораторію в герметично закритих склянках (пробірках) з етикетками.

Сироватку крові для біохімічних досліджень отримують, як описано в п. 2.13.2.

8.8. При підозрюванні на інвазійні хвороби у великої риби відбирають уражені паразитами органи і тканини (зябра кишечник, печінку та ін.) і надсилають для дослідження законсервованими в склянках. Дрібну рибу надсилають цілою. Проби консервують у 70%-ному етиловому спирті або 4%-ному розчині формаліну.

8.9. Виявлених при клінічному огляді і паразитолопчному розтині риби паразитів вміщують у пробірки або флакони з консервуючою рідиною.

Паразитичних найпростіших збудників наносять на накривне чи предметне скло і, не даючи мазкові підсохнути, опускають у рідину Шаудіна (50 мл насиченого розчину сулеми і 25 мл абсолютного спирту) на 20 хвилин. Маленькі шматочки уражених паразитами тканин і органів фіксують вказаною рідиною протягом 30—120 хвилин. Потім скло промивають декілька разів водою та 70%-ним спиртом і зберігають у ньому до дослідження. Вологі мазки, шматочки органів і тканин риб з паразитами можна фіксувати також у рідині Буена. Мазки фіксують протягом 1—20 хвилин, шматочки — 1—12 годин.

Перед консервуванням гельмінтів промивають у воді або фізіологічному розчині.

Моногенетичних сисунів (дактилогірус, гіродактилус та ш.) консервують 4%-ним розчином формаліну.

Трематод і дрібних цестод кладуть на предметне скло, накривають накривним або частиною предметного скла (для ніжного пересування), заливають 70%-ним спиртом і залишають на декілька годин.

Потім гельмінтів перекладають пінцетом у пробірку (флакон) із спиртом. Декілька недеформованих трематод (цестод) обережно переносять у пробірку з 70%-ним спиртом.

Нематод і личинкові стадії цестод консервують рідиною Барбагалло.

Великих стьожкових гельмінтів після умертвіння в фізіологічному розчині вміщують у 70%-ний спирт.

При консервуванні скребків у 70%-ному спирті видавлюють хоботок з піхви слабким пересуванням передніх кінців накривними стеклами.

Паразитичних рачків консервують 3%-ним розчином формаліну і відразу ж переносять у 70%-ний спирт для зберігання.

П'явок фіксують 1—2%-ним розчином формаліну.

8.10. При виникненні підозри на отруєння риб відбирають проби води з водоймищ безпосередньо на місці загибелі риби, стічні води промислових підприємств та сільськогосподарських об'єктів, що знаходяться поблизу водозбірної площі цього водоймища.

8.10.1. Для гідрохімічного та хіміко-токсикологічного дослідження беруть проби води із водоймищ по 2—3 л кожна батометром із поверхневих (на глибині 30—50 см від дзеркала води) і глибинних шарів (не менше 10—15 см від дна), не допускаючи змулювання грунту, так щоб проба відповідала всій масі досліджуваної води. З ополонки проби беруть на глибині 10—15 см від нижньої поверхні льоду. При відборі проб необхідно виключити елементи випадковості (тимчасове скаламучення води, поверхневий шар води з випадковим забрудненням).

У проточній водоймі проби беруть на бистринах, перепадах, водоскидах і водоспусках. Із великих водойм проби беруть у кількох місцях, враховуючи гідробіологічні особливості кожної ділянки (зарослі, заболочені ділянки, плеса і т.д.), в однотипних щодо гідробіологічних умов водоймах — в одному—двох місцях, на віддалі 3—4 м від берега.

8.10.2. Поблизу сільськогосподарських об'єктів, промислових підприємств і місць викиду комунально-побутових стічних вод проби беруть на умовно чистій ділянці вище джерела забруднення; в місці надходження стічних вод і на різній відстані в кількох місцях ничже від місця скидання стоків.

На промисловому підприємстві відбирають середньодобові проби (2—3 л) води загального випуску.

8.10.3. Воду для аналізу відбирають у чисті склянки, вимиті без мила. Перед наповненням склянку промивають 2—3 рази досліджуваною водою. При транспортуванні взимку проби утеплюють. Якщо доставка в лабораторію в теплу пору року триває більше доби, взяті проби консервують. Для цього в пробу, призначену для визначення завислих речовин, нітратів, нітритів, фосфатів, до кожного літра води додають 2—4 мл хлороформу і добре збовтують. У порцію, призначену для визначення аміаку, окисленості, хлоридів, до 1 л додають 1 мл 25%-ної сірчаної кислоти. Третю частину проби для хімічного аналізу на токсичні компоненти стічних вод не консервують.

8.11. Для хіміко-токсикологічних досліджень у лабораторію надсилають живу або заснулу рибу, не менше 5 особин кожного виду. Водночас надсилають рибу того ж виду із благополучної водойми для контрольних досліджень. Якщо ж доставити живу або свіжозаснулу рибу неможливо, а також у теплу пору року рибу охолоджують, заморожують

або консервують спиртом-ректифікатом. Інші речовини для консервування використовувати не можна. Разом з пробами надсилають 50—100 мл консерванту.

8.12. Для дослідження беруть також пробу грунту з дна водойми дночерпаком Екмана або Кирпичникова. Проби відбирають вище передбачуваного джерела забруднення у місці надходження стічних вод і на різній відстані в кількох місцях нижче від місця скиду стоків — на течії та в застійних зонах (ямах, низинах). Грунт підсушують на повітрі, розтирають у ступці, просіюють через дрібне сито і запаковують у широкогорлі склянки чи поліетиленові мішечки по 500 г кожен.

8.13. Планктон беруть планктонною сіткою. Для цього 50—100 л води пропускають через сітку і збирають планктон.

8.14. Матеріал для дослідження на отруєння відбирають комісійне за участю лікаря ветмедицини — іхтіопатолога, спеціаліста органів рибоохорони водного господарства, санітарно-епідеміологічної станції та представника місцевої Ради народних депутатів.

Весь матеріал (проби води, грунту, планктону і рибу) запаковують у водонепроникну тару, опечатують, зазначаючи дату загибелі, а також якою речовиною підозрюють отруєння, і разом з актом комісії направляють у лабораторію нарочним.


Дата добавления: 2019-02-22; просмотров: 260; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!