Методичні поради до вивчення теми



Ознайомитися з предметом дисципліни, його місцем в навчальному процесі, значенням дис­ципліни у підготовці бакалаврів напряму "Готельно-ресторанна справа". З’ясувати, які види навчальних занять з дисципліни передбачені, організація самостійної ро­боти, форми контролю знань; які знання, навички, вміння формуються у студентів під час вивчення дисципліни. Критерії оцінювання знань.

При вивченні теми необхідно засвоїти визначення термінів „якість”, „властивість”, „показник”, „параметр”, „показник якості продукції”, „показник якості послуг”, „показник якості процесу”; чинники, які впливають на якість (виробничі, людські, економічні).

Слід розуміти, що процес управління якістю розглядається як невід’ємна складова системи управління організацією, яка охоплює всі підсистеми організації та яку представлено на всіх її ієрархічних рівнях.

Обов’язково слід звернути увагу на те, що діяльність, пов’язану з управлінням якістю, представлено на трьох рівнях - організації, підрозділів та персоналу.

Ознайомитися з механізмом управління якістю у XX столітті та етапами і вивчити основні характеристики кожного з них.

Вивчити правові аспекти забезпечення якості продукції та послуг. Ознайомитися зі станом державного захисту прав споживачів продукції та послуг в Україні.

 

План лабораторного заняття ( 2 години)

“ Якість як об’єкт управління ”

Мета заняття: ознайомлення з поняттям якості та його тлумаченням у різних значеннях, пірамідою якості та чинниками, що на неї впливають, об’єктами та суб’єктами управління якістю, розвитком системи управління якістю у ХХ сторіччі та їх особливостями, з нормативною документацією щодо правових аспектів забезпечення якості продукції та послуг.

 

Робота 1. Здійсніть аналіз терміна “якість” та представте результати роботи у вигляді таблиці за формою:

Формулювання визначення Посилання на літературне джерело Особиста думка щодо повноти та змісту наведеного визначення
1 2 3 4

Робота 2. Ознайомлення зі змістом діючої нормативної документації (ДСТУ, ГСТУ, технічні умови (ТУ), технологічні інструкції (ТІ)), на готову продукцію, напівфабрикати та послуги, вивчення принципів їх пошуку, правила роботи з цими документами.

 

Індивідуальні завдання

Та методичні рекомендації до їх виконання

 

1. Скласти 10 тестів за темою заняття

2. Скласти термінологічний словник за темою заняття.

3. Здійсніть порівняльну характеристику принципів управління якістю Е.Демінга та сучасних принципів управління якістю. Визначте спільні та відмінні риси.

1.4.  Питання для самостійного вивчення

1. Що таке “якість”?

2. Охарактеризуйте суб’єкти та об’єкти управління якістю.

3. Складові піраміди якості та їх характеристика.

4. Чинники, що впливають на формування якості (продукції, послуги).

5. Кого вважають “батьком наукового управління якістю”?

6. Охарактеризуйте етапи розвитку управління якістю у ХХ столітті.

7. Назвіть постулати Е.Демінга.

 

Література : 1, с. 157–164; 5, с. 169–177, 202–206; 10.

Тема 2. Розвиток систем управління якістю

Основні терміни: система бездефектного виготовлення продукції (БВП), бездефектної праці (СБП), система ЯНАРЗПВ (якість, надійність, ресурс з перших виробів (РПВ), наукової організації праці, виробництва та управління (НОПВУ), наукової організації робіт по забезпеченню моторесурсу (НОРМ), комплексна система управління якістю (КС УЯП), комплексна система управління якістю та ефективним використанням ресурсів ( КС УЯП і ЕВР), система управління виробничим об’єднанням і промисловим підприємством на базі стандартів (СУ ВО і ПП), систему управління якістю нуль дефектів (ZD), систему управління якістю контроль якості у масштабах усієї компанії (CWQC), концепція загального управління якістю ( TQM ), національні стандарти ДСТУ ISO 9001-2001, ДСТУ ISO 9001-2004, Український інститут якості, Українська асоціація якості, Українське товариство якості, Академія якості, система НАССР.

Методичні поради до вивчення теми

Розпочати самостійну роботу над темою треба з розгляду питань, пов’язаних із вивченням загальних тенденцій становлення управління якістю у колишньому Радянському союзі та у сучасних умовах. З’ясування цих питань студентам має важливе значення для засвоєння дисципліни у цілому, а також отримання комплексного уявлення про процеси, характерні для кожної системи. При вивченні цього питання необхідно співставити кожну з систем, намагаючись виділити переваги та недоліки кожної, та головне, визначити причини, через які вітчизняні розробки в галузі якості не отримали свого розвитку.

Найширше застосування у практиці вітчизняних підприємств отримали Комплексні системи управління якістю (КСУЯП). Головною проблемою у застосуванні даних систем було те, що весь механізм управління якістю в їх рамках не був орієнтований на споживача й на виготовлення конкурентноспроможної продукції, якої вимагав ринок. В умовах централізованого розподілу продукції та відсутності конкуренції, система існувала у формальному вигляді, її розвиток був практично неможливим.

Необхідно зазначити, що значна кількість розробок, які були здійснені у період створення комплексних систем управління якістю, є актуальним на сьогодні і з успіхом використовуються за кордоном. До складу таких розробок належить одна з найкращих комплексних систем система ЯНАРЗПВ (якість, надійність, ресурс з перших виробів (РПВ), яка, на думку багатьох фахівців, випередила свій час. Саме в її рамках було реалізовано принципи відомих західних систем управління якістю ZD (нуль дефектів), та CWQC (контроль якості в масштабах усієї компанії). З’ясуванню сутності даної системи під час опрацювання теми варто приділити особливу увагу.

Самостійну роботу над вивченням закордонного досвіду управління якістю слід побудувати, орієнтуючись на вивчення специфічних особливостей у підходах до управління якістю та на їх зіставлення на прикладі країн світу: США, Японії, Західної Європи.

Ознайомитися з системою НАССР, передумовами виникнення, принципами, умовами застосування, перевагами, етапами впровадження на підприємствах готельно-ресторанного господарства.

Завершуючи опрацювання ключових питань теми, студентам треба ознайомитися з концепціями управління якістю, сформульованими визначними “гуру якості”. До їх складу належать найвідоміші фахівці з якості Е.Демінг, Дж.Джуран, Ф. Кросбі, К.Ісикаву, А. Фейгенбаум, Г. Тагуті. Внесок кожного з них у розвиток менеджменту якості є досить суттєвим. На цих засадах сформульовано сучасну концепцію управління якістю, що базується на філософії TQM. При вивченні цього питання необхідно ознайомитися зі складовими цієї системи, прийомами, методами, принципами та пов’язати з її використанням на підприємствах готельно-ресторанного господарства.

 

План лабораторного заняття ( 4 години)

“ Розвиток систем управління якістю ”

     Мета заняття: вивчити принципи управління якості у системах радянського періоду, незалежній Україні та країнах світу (на прикладі Європи, США та Японії); ознайомитися з системою управління безпечністю харчових продуктів, засвоїти її принципи, ознайомитися з ДСТУ ISO 9001-2001 щодо побудови та змісту системи управління якістю, вивчення етапів її розробки, порядком впровадження систем управління якістю.

Робота 1. Здійснити порівняльну характеристику систем управління якістю у колишньому Радянському Союзі. Результати оформити у вигляді таблиці за формою:

 

Назва системи Основна сутність системи Критерій управління Об’єкт управління Галузь застосування Переваги Недоліки
1 2 3 4 5 6 7

Робота 2. Визначте особливості та охарактеризуйте специфічні риси японського, американського та європейського підходів до управління якістю. Результати оформити у вигляді таблиці за формою:

 

Назва системи Основна сутність системи Критерій управління Об’єкт управління Галузь застосування Переваги Недоліки
1 2 3 4 5 6 7

Робота 3. Охарактеризувати етапи запровадження системи НАССР у закладі готельно-ресторанного господарства. Результати оформити у вигляді таблиці за формою:

 

Етап розробки системи НАССР Сутність
   

 

Робота 4. Порядок розробки системи якості за моделлю стандарту ДСТУ ISO 9001-2001.

За допомогою стандарту ДСТУ ISO 9001-2001 вивчити вимоги до побудови та змісту системи управління якістю, етапи її розробки. Результати роботи оформити за формою:

Назва етапу розробки Мета діяльності на етапі Виконавці Результати діяльності на етапі
         

Робота 5. Порядок впровадження системи якості

Дана робота виконується аналогічно попередній, користуючись стандартом ДСТУ ISO 9001-2001, вивчити етапи діяльності персоналу підприємства по впровадженню розроб­леної системи управління якістю на підприємстві. Результати роботи оформити за формою:

 

Назва етапу розробки Мета діяльності на етапі Виконавці Результати діяльності на етапі
         

Індивідуальні завдання


Дата добавления: 2019-02-13; просмотров: 106; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!