Типові технічні рішення при автоматизації технологічних процесів



 

Загальна задача керування ТП – це мінімізація (максимізація) деякого критерію (собівартість, витрати енергії і т. д.) при дотриманні обмежень на технологічні параметри, що накладаються регламентом.

Оскільки вирішити цю задачу для всього процесу в цілому важко (багато впливових факторів), весь ТП слід розбити на окремі ділянки, причому ділянка відповідає закінченій технологічній операції, яка має свою підзадачу (приготування корму, обробка молока і т. д.).

Для окремого ТП критерій оптимальності встановити простіше. Це може бути вимога стабілізації параметра або простого в обчисленні критерію. На підставі прийнятого критерію оптимальності для окремого ТП легко формулюється задача автоматизації. Окрім критерію оптимальності для рішення цієї задачі необхідний аналіз об'єкту автоматизації з точки зору виявлення всіх істотних вхідних і вихідних змінних, а також аналіз статичних і динамічних характеристик каналів передачі збурень і управляючих дій.

Технологічні процеси одного типу (наприклад, процеси нагрівання) можуть відрізнятися виконання апаратури, фізико-хімічними властивостями потоків сировини, що беруть участь в них, і т. д. Проте всі вони протікають по одних і тих же законах і підкоряються загальним закономірностям. Характер цих закономірностей насамперед визначається тим, який параметр бере участь у керуванні. Для одного класу процесів, які протікають в типовій технологічній системі, може бути розроблене типове рішення по автоматизації, що є прийнятним для широкого кругу систем. Наявність типового рішення значно спрощує завдання побудови АСУ.

До типових технологічних параметрів, що підлягають контролю і регулюванню, відносять витрати, рівень, тиск, температуру і ряд показників якості.

Регулювання витрат. Системи регулювання витрат характеризуються малою інерційністю і частою пульсацією параметра.

Звично керування витратами – це дроселювання потоку речовини за допомогою клапана або шибера; зміна тиску в трубопроводі за рахунок зміни частоти обертання приводу насоса або ступеня байпасування (відведення частини потоку через додаткові канали).

Рис. 1.6. Схеми регулювання витрат:

а – рідких і газоподібних середовищ; б – сипких матеріалів; в – співвідношення середовищ

 

Принципи реалізації регуляторів витрати рідких і газоподібних середовищ показані на рисунку 1.6, а, сипких матеріалів – на рисунку 1.6, б.

У практиці автоматизації ТП зустрічаються випадки, коли потрібна стабілізація співвідношення витрат двох або більше середовищ.

У схемі, показаній на рисунку 1.6 в, потік G1 – основний , а потік G2 = g G1 – додатковий , де g – коефіцієнт співвідношення витрат, який встановлюють в процесі статичного налагодження регулятора.

При зміні основного потоку G1 регулятор FF пропорційно змінює додатковий (залежний) потік G2.

Вибір закону регулювання залежить від необхідної якості стабілізації параметра.

Регулювання рівня. Системи регулювання рівня мають ті ж особливості, що і системи регулювання витрат. У загальному випадку зміна рівня описується диференціальним рівнянням

                          ,                             (1.3)

де S – площа горизонтального перетину ємкості; Н – рівень; (G вх, G вих – витрати середовища на вході і виході; G пр – кількість середовища, що збільшується або зменшується в ємкості (може дорівнювати 0) за одиницю часу t.

Рис. 1.7. Схеми систем регулювання рівня:

а – з дією на подачу; б і в – з дією на витрати середовища

 

Стабільність рівня свідчить про рівність кількості рідини, що подається і витрачається. Ця умова може бути забезпечене дією на подачу (рис. 1.7, а) або витрату (рис. 1.7, б) рідини. У варіанті, показаному на рисунку 1.7, в, регулятор використовує для стабілізації рівня результати вимірювань витрат рідини на вході і виході. Сигнал по рівню рідини служить для корекції, він виключає накопичення помилки внаслідок неминучих погрішностей, що виникають при зміні витрат рідин на вході і виході. Вибір закону регулювання також залежить від необхідної якості стабілізації параметра. При цьому можливе використання не тільки пропорційних, але також і позиційних регуляторів.

 

Регулювання тиску. Постійність тиску, як і постійність рівня, свідчить про матеріальний баланс об'єкту.

У загальному випадку зміна тиску описується рівнянням, аналогічним формулі (2.1)

                                    ,                     (1.4)

 

де V – об'єм апарату; р – тиск.

Аналогічність рівнянь (1.3) і (1.4) свідчить про те, що способи регулювання тиску аналогічні способам регулювання рівня.

Регулювання температури. Температура – показник термо­динамічного стану системи. Динамічні характеристики системи регулювання температури залежать від физико-хімічних параметрів процесу і конструкції апарату. Особливість такої системи – значна інерційність об'єкту і нерідко вимірювального перетворювача.

Принципи реалізації регуляторів температури аналогічні принципам реалізації регуляторів рівня (рис. 1.7) з урахуванням керування витратами енергії в об'єкті.

Вибір закону регулювання залежить від інерційності об'єкту: чим вона більша, тим закон регулювання складніший. Постійна часу вимірювального перетворювача може бути понижена за рахунок збільшення швидкості руху теплоносія, зменшення товщини стінок захисного чохла (гільзи) і т. д.

Рис. 1.8. Структурна схема системи регулювання якості продукту:

1 – об'єкт; 2 – аналізатор якості; 3 – екстраполяційний фільтр; 4 – обчислювальний пристрій; 5 – регулятор

 

Регулювання параметрів складу і якості продукту. При регулюванні складу або якості продукту можлива ситуація, коли параметр (наприклад, вологість зерна) вимірюють дискретно. У цій ситуації неминучі втрата інформації і зниження точності динамічного процесу регулювання. Рекомендована схема регулятора, що стабілізує деякий проміжний параметр Y ( t ), значення якого залежить від основного регульованого параметра – показника якості продукту Y ( ti ), показана на рисунку 1.8. Обчислювальний пристрій 4, використовуючи математичну модель зв'язку між параметрами Y(t) і Y( ti ), безперервно оцінює показник якості. Екстраполяційний фільтр 3 видає параметр оцінки якості продукту Y( ti ) у проміжках між двома вимірюваннями.

 


Дата добавления: 2019-02-13; просмотров: 272; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!