Характеристики електроприводів системи вентиляції  



Вентиляція – це  регулювання повітрообміну в примі­щенні з метою створення нормованих параметрів мікроклі­мату (температури, вологості, газового складу повітря, запи­леності та швидкості руху повітря).

У виробничих приміщеннях сільськогосподарських під­приємств, як правило, нормовані значення температури та вологості, а в тваринницьких приміщеннях – ще і швид­кість руху повітря. Вентиляція приміщень здійснюється припливними і витяжними вентиляційними системами.

Вентиляційні установки бувають з природною тягою, ме­ханічним спонукачем тяги та комбіновані. Застосовуються припливні і витяжні механічні системи вентиляції. Припливні системи з механічним спонуканням тяги у деяких випа­дках мають підігрів повітря за рахунок водяних, парових та електричних калориферів або використовують припливно-витяжні установки серії ПВУ.

Вентилятором називають гідравлічну машину, призначену для перемішування чи переміщення під певним тиском повітря або його сумішей з дрібними частинками за допомогою робочого органу вентилятора у вигляді лопаток. Вентилятори поділяють на радіальні (відцентрові) та осьові.

Швидкість руху повітря v, м/с, у витяжних каналах вен­тиляційної системи з природною тягою визначається залеж­ністю

                                                              (2.19)

де Н – висота витяжних каналів, м; Твн – температура повітря в приміщенні, оС; Тзов – температура зовнішнього повітря, °С; 273 – коефіцієнт об'ємного розширення повітря.

Швидкість руху повітря припливної системи вентиляції з природною тягою залежить від швидкості напору вітру.

Як видно з формули (2.19), при рівності температур повітря в приміщенні і зовнішнього витяжна система з природною тягою не діє. Це може мати місце в теплий період року, коли вентиляція тваринницьких та птахівницьких приміщень найбільш необхідна. Тому ці приміщення, як правило, обладнують вентиляційними системами з механічним спонукачем тяги.

У виробничих приміщеннях, де утримується птиця, в повітрі містяться надлишковий вуглекислий газ, волога і тепло. Для їх видалення необхідно мати вентиляційну систему, яка подає в приміщення свіже повітря.

Обмін повітря по видаленню надлишкового вуглецю визначається рівнянням, м3/год:

                                                                          (2.20)

де: 1,2 – коефіцієнт, який враховує виділення вуглекислого газу мікроорганізмами, та ін.; А n – кількість вуглекислого газу, що виділяється одним птахом, м3/год; N n – кількість птахів у пташнику; kв, kа – концентрація вуглекислого газу допустима (0,002 – 0,0025) і у припливному повітрі (0,0003) у відносних одиницях об’єму.

В рівняннях, які рахують обмін повітря в залежності від надлишкової вологи, або тепла, враховують виділення вологи і тепла птахами, а також характеристики повітря в приміщенні і свіжого по даних показниках.

Обмін повітря дає змогу визначити кратність обміну:

                                                                                          (2.21)

де V – об’єм повітря у пташнику, м3.

Якщо кратність повітря не більше 3-х, то приймають вентиляційну систему з природною тягою, якщо більше 3-х, то з механічним спонукачем.

При виборі вентилятора, крім його подачі, необхідно знати повний напір Н, який є сумою статичного Hст  і динамічного напорів Hдин., Па. Статичний напір в свою чергу визначається втратами тиску на тертя D Нт і втратами тиску, що залежать від конфігурації повітропроводу D Нм.

Втрата тиску на тертя описується рівнянням:

                                                               (2.22)

де l - коефіцієнт втрат на тертя; l - довжина прямої ділянки повітропроводу, м; D г  - гідравлічний діаметр повітро­проводу, м; r - густина повітря, кг/м3; v - швидкість руху повітря, м/с.

Втрата тиску на місцеві опори залежить від безрозмірного коефіцієнту місцевих опорів x і швидкості повітря на певних ділянках повітропроводу v.

                                                                             (2.23)

Динамічний тиск визначають за виразом

                                                                                   (2.24)

Відомо, що електропривод включає перетворювальний пристрій, двигун, передавальний пристрій та апаратуру захисту і керування. Перетворювальним пристроєм для електропривода вентилятора може бути випрямляч змінної напруги в постійну, автотрансформатор, тиристорний регулятор напруги змінного струму, регулятор частоти. У припливних вентиляційних установках сільськогосподарського призначення, як правило, використовують електропривод змінного струму без перетворювального пристрою, тобто двигун вмикається безпосередньо в мережу. При необхідності плавного регулювання подачі припливного вентилятора необхідно передбачати перетворювальний пристрій, прийнявши регульо­ваний електропривод постійного або змінного струму. Електропривод витяжних систем вентиляції, як правило, має пе­ретворювальний пристрій, автотрансформатор або тиристорний регулятор напруги, які відповідно забезпечують ступінчасте і плавне регулювання подачі осьових вентиляторів.

Привід осьових вентиляторів витяжної системи здійснюється спеціальними електродвигунами 4АПА80, 4АПА90 та АИРП80, які стійкі проти вологи, хімічних речовин та впливу низьких температур. Ступінь захисту згаданих двигунів ІР55, конструктивне виконання за способом монтажу — 7М9241.

Якщо технологічний процес допускає ступінчасте регулю­вання подачі припливного вентилятора, то в цьому випадку електропривод проектується без перетворювального при­строю, а необхідну подачу забезпечують багатошвидкісним двигуном. Коли подачу припливної вентиляції не потрібно регулювати, приймають одношвидкісний нерегульований двигун.

Приклад 8.1 .

Розглянемо приклад визначення передатної функції регульованого короткозамкненого електродвигуна системи вентиляції, частота обертання якого змінюється за рахунок регулювання напруги живлення на його контактах. Входом ланки служить величина напруги живлення, виходом – кут повороту ротора. Робочу гілка механічної характеристики двигуна можна приблизно вважати лінійною. При збільшенні напруги живлення (рис. 8.6) момент двигуна збільшується ( при U2 > U1 характеристика двигуна розміщується вище, ніж при U1). При переході з однієї характеристики на іншу рівняння руху можна представити у вигляді:

                                                                      (2.25)

Враховуючи, що момент двигуна змінюється пропорційно квадрату напруги живлення, характеристика двигуна на робочій ділянці

                                  ,                            (2.26)

де w0 – синхронна кутова частота.

Звідси

                                        .                                   (2.27)

При зміні напруги живлення на DU момент двигуна зміниться на величину

                                         .                              (2.28)

Диференціюючи рівняння (8.27) по напрузі, отримаємо

                           ,                     (2.29)

де а – постійний коефіцієнт.

 

Рис.8.6. Залежність моменту електродвигуна від обертів для побудови перехідної функції

 

Момент опору вентилятора змінюється пропорційно квадрату його швидкості обертання

                                          ,                               (2.30)

де с – коефіцієнт пропорційності.

Він змінюється при зміні частоти обертання

                                    ,          (2.31)

де b – постійний коефіцієнт.

Підставляючи формули (8.29) і (8.31) в рівняння (8.25) отримаємо

                                   ,                (2.32)

де  - оператор Лапласа.

Звідси

                                                                                    (2.33)

Очевидно, що , відповідно

                                               .                              (2.34)

Передатна функція двигуна (відношення вихідної дії – кут повороту ротора до вхідної – зміна напруги живлення) отримаємо у вигляді:

                                    .                        (2.35)

Ланка з такою передатною функцією відноситься до реальної інтегруючої ланки.

 


Дата добавления: 2019-02-13; просмотров: 183; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!