Специфіка ренесансного мистецтва Нідерландів .



Відродження в Німеччині.

Мистецтво епохи Відродження у Франції, Англії, Іспанії .

Титани італійського Відродження. Леонардо да Вінчі.

Титани італійського Відродження. Мікеланджело Буанаротті.

Титани італійського Відродження. Рафаель Санті.

Після вивчення матеріалу ви повинні знати:

× історичні передумови становлення культури Відродження;

× особливості розвитку ренесансного мистецтва у різних європейських країнах;

× основних представників мистецтва Відродження Нідерландів;

× специфіку німецького Ренесансу;

× характерні риси французького Відродження;

× найвідоміших діячів культури Іспанії й Англії в ренесансну епоху;

× титанів зрілого італійського Відродження.

 

Після опрацювання теми ви повинні вміти:

Ø визначити особливості розвитку європейського мистецтва в епоху Відродження;

Ø дати характеристику ренесансного мистецтва в різних європейських країнах;

Ø характеризувати творчість представників Відродження в Нідерландах;

Ø розкрити особливості німецького Ренесансу;

Ø назвати діячів мистецтва французького, англійського й іспанського Відродження;

Ø розкрити особливості розквіту мистецтва в період зрілого італійського Відродження;

Ø проаналізувати в чому полягала геніальність Леонардо да Вінчі;

Ø охарактеризувати життєвий і творчий шлях Мікеланджело Буанаротті;

Ø показати основні етапи життя і творчості Рафаеля Санті.

Методичні вказівки:

Затяжна комплексна криза католицької церкви, розвиток ранньобуржуазного суспільства у середньовічних італійських містах-державах, боротьба місцевих комун проти феодальних сеньйоратів – обумовили формування культури епохи Відродження. На лекційному занятті ми розглянули історичні передумови появи цієї культури та гуманізм, як провідну ідеологію епохи. Проте, незважаючи на те, що культура Відродження формується в Італії, відбувається значні зміни у розвитку мистецтва інших європейських країн. При роботі над першим питанням зверніть увагу на особливості розвитку ренесансної культури в Нідерландах. Охарактризуйте творчість Ієроніма Босха, Пітера Брейгеля Старшого, Яна та Губерта Ван Ейків. 

Приступаючи до опрацювання другого питання  проаналізуйте особливості розвитку мистецтва Відродження в Німеччині. Воно передусім пов’язане з генієм Альбрехта Дюрера, який створив образ ренесансної людини, що суттєво відрізнявся від італійського ідеалу. Дайте характеристику його творів. Зверніть увагу також на внесок у культуру Німеччини Ганса Гольбейна Молодшого та Лукаса Кранаха Старшого.

Готуючись до відповіді на третє питання спробуйте визначити які галузі мистецтва стали провідними у культурах Франції, Іспанії й Англії доби Ренесансу. Найвідомішими представниками французького Відродження були – Франсуа Рабле, Жан Фуке; Іспанії – Мігеле де Сервантес, Лопе де Вега; Англії – Вільям Шекспір. Охарактеризуйте їх роль у розвитку культури.

Мистецтво зрілого італійського Відродження називають Високим Ренесансом. Досить трьох імен, щоб уявити значення Високого Ренесансу: Леонардо да Вінчі, Рафаель Санті, Мікеланджело Буанаротті. Їх життєві шляхи переплітались, вони часто були суперниками, ставились один до одного вороже. Мали дуже різні художні і людські індивідуальності. Та саме ця трійця уособлює найвищі досягнення італійського Відродження.

Працюючи над четвертим питанням спробуйте розкрити унікальність постаті Леонардо да Вінчі, який поєдував в собі ледь не всі можливі здібності і таланти. Особливу увагу зверніть на творчість Леонардо да Вінчі як живописця. Проаналізуйте який вплив мали знання з інших галузей на художню майстерність митця. Особливу увагу зверніть на розпис стіни трапезної монастиря Санта Марія делла Грація в Мілані «Таємна вечеря» та на найзнаменитішу картину у світі «Мону Лізу» («Джоконду»).

Мікеланджело Буанаротті був другим титаном італійського Відродження. При підготовці до відповіді на п’яте питання зверніть увагу, що Мікеланджело також був «універсальною» особистістю – архітекторм, поетом, живописцем і скульптором. Охарактеризуйте основні скульптурні творіння митця – «П’єтта», «Давид», «Мойсей». Розкажіть про роботу майстра над розписом стелі (плафона) Сікстинської капели та фресці «Старшний суд» на західному боці цієї ж капели у Ватикані.

Злиття традицій античності та духу християнства знайшли найяскравіший вияв у творчості Рафаеля Санті. При роботі над шостим питанням спробуйте порявняти творчість Рафаеля з іншими титанами італійського Відродження – Леонардо да Вінчі та Мікеланджело. Він не був схильний до психологічної заглибленості й осягнення внутрішнього світу людини, як цього прагнув Леонардо. Ще більше йому був чужий дух титанічного і водночас трагічного сприйняття життя, такого властивого Мікеланджело. Заслуга Рафаеля полягала в тому, щол у своєму мистецтві він органічно зв’язав в одне ціле два різних світи – світ християнський і світ класичний. Охарактеризуйте, як в його «Мадоннах» втілюється Богоматір і вічна краса материнства з її радощами і печалями. Особливу увагу зверніть на «Сікстинську Мадонну». Розкажіть також про дев’ятирічну роботу Рафаеля над розписом папських покоїв (станц) у Ватикані.  

Проблемно-пошукові питання:

1. Що означає термін „Ренесанс”? Хто і коли вперше ввів даний термін?


Дата добавления: 2019-02-13; просмотров: 224; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!