Розділ 5. Культура новітнього часу



Тема 10. Сучасна західна культура

Специфіка сучасної західної культури. Елітарність та масовість культури ХХ століття. Модернізм як новий світогляд ХХ ст. Основні напрями у сучасному мистецтві.

Студенти повинні знати:

- які зміни відбулися у мисленні та системі цінностей людей ХХ ст.;

- в чому полягає специфіка сучасної культури;

- особливості елітарної та масової культури;

- суть модернізму, як нового світогляду ХХ століття;

- основні напрями в сучасному мистецтві.

Студенти повинні вміти:

- розкрити вплив епохальних подій ХХ століття на розвиток європейської культури;

- пояснити різницю між елітарною та масовою культурами;

- дати визначення поняття «модернізм»;

- охарактеризувати основні напрями в мистецтві ХХ століття;

- назвати представників різних мистецьких течій та їх основні твори.

Семінарське заняття №9 . Українська культура ХХ століття. Україна в боротьбі за національну самостійність. Наука та освіта в Україні ХХ ст. Церковне життя і духовно-релігійний пошук українського суспільства. Укарїнська література та мистецтво ХХ століття.

Семінарське заняття №10 . Культура Прикарпаття. Культура Прикарпаття від періоду Київської Русі до кінця ХYІІІ століття. Умови розвитку культури на Прикарпатті в ХІХ – поч. ХХ ст. Стан шкільної освітои краю періоду австро-угорського панування. Музика і театральне мистецтво Прикарпаття ХІХ – поч. ХХ ст. Особливості становлення архітектури на Прикарпатті.

Критерії оцінювання

У процесі вивчення дисципліни “Культурологія” використовуються такі методи оцінювання навчальної роботи студента:

Ø поточне опитування;

Ø поточне тестування;

Ø підсумкове блочно тематичне тестування;

Ø оцінювання самостійної роботи;

Ø підсумкова контрольна робота;

Ø залік.

Основні критерії:

• правильність, повнота, тривалість та обсяг знань, їх точність;

• якість відповіді студента (обгрунтування, грамотність викладу);

• навички експлуатації теоретичних знань та вмінь.

Оцінювання відповідей здійснюється за чотирьохбальною шкалою.

Оцінка “5” (відмінно) ставиться за відповідь, що містить глибокі знання, їх безпомилковість, уміння наводити приклади; чітко і лаконічно викладати текст, дотримуватися норм літературної мови.

Оцінка не знижується, якщо у розгорнутій відповіді має місце неістотна неточність чи описка.

Оцінка “4” (добре) ставиться за відповідь такого ж рівня, але при наявності деякої неповноти знань обо однієї, двох неістотних помилок.

Оцінка “3” (задовільно) ставиться за відповідь, що виявляє основні положення теми, при наявності значної неповноти знань, однієї-двох значних помилок, порушення логіки викладу і норм літературної мови.

Оцінка “2” (незадовільно) ставиться за відповідь, що виявляє незнання більшої частини матеріалу теми або найістотніших її питань, а також у разі відсутності відповіді на запитання теми.


Лекція 1.       Культурологія як наукова і

Навчальна дисципліна

ПЛАН

1.1.Культурологія як наука.

Предмет та категорії культурології.

Принципи та функції культурології.

Місце культурології в системі гуманітарних та природничих наук.

 

1.1.„Культурологія” як наука. Термін "культурологія" запропонував у 1909 р. німецький філософ  і  фізик  В. Освальд. Вчений  не  лише  показав різницю між культурологією  і  соціологією, а й використав термін "культурологія" для опису специфічних явищ,якими є культура як феномен суто людської діяльності. В. Освальд фактично визначив місце культурології в системі інших наук.

У 1939 р. американський філософ Леслі Уайт (1900-1975 рр.), незалежно від В. Освальда,  повернувся  до  тлумачення терміну "культурологія", вводячи його в контекст антропологічних досліджень про культуру. Його праця "Наука про культуру" (1949 р.) сприяла  виділенню  культурології  в  окремий  напрям досліджень, поставила питання про необхідність визначити  предмет культурології як науки та започаткувала цілісний підхід до вивчення культурних явищ.

Проте західна наукова думка цей термін не прийняла і там не існує такої наукової дисципліни. Переважно феномен культури розглядався із соціально-етнографічних позицій. Тому  провідними науками про культуру в Європі й Америці стали соціальна та  культурна антропологія, соціологія, структурна антропологія, історична культурологія, семіотика, психологія, політична наука та ін.

 У Росії  ж термін "культурологія" закріпився.  Там  культурологія  як  наука  виділилася  в  окремий  напрям,   який   поєднав культурно-історичний,  філологічний, просвітницький та ідеологічний аспекти  культури,   філософію,  міфологію,   етнографію, психологію, художню практику.


Дата добавления: 2019-02-13; просмотров: 190; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!