Після опрацювання даної теми дайте відповіді на



запитання:

У сучасній культурології увійшло в традицію розподіляти культуру на “ духовну” і “ матеріальну” . Чи правомірне розрізнення цих понять?

У якому випадку можна говорити про духовну культуру як особливу галузь культурного простору? Що, на вашу думку, принципово відрізняє міфологію від релігії як духовних феноменів культури?

Чи правильне твердження, що будь-який артефакт, будь-який феномен культури є мистецтвом?

Стародавні греки до мистецтва відносили, крім архітектури і скульптури, також ремісництво, арифметику і взагалі будь-яку справу, в якій потрібно діяти за відповідними правилами. Які із перерахованих стародавніми греками видів діяльності відносяться до мистецтва у сучасному розумінні?

Видатний французький художник кінця ХІХ – початку ХХ ст. Анрі Матіс своїм мистецтвом бажав надати людині спокій, а картини порівнював із зручним кріслом. Яку функцію ілюструє це порівняння? Наскільки воно відбиває розуміння сутності мистецтва у сучасній масовій культурі?

Теми для доповідей та рефератів:

1. Культурні форми та їхні властивості.

2. Ментальне поле культури.

3. Мистецтво як унікальний механізм культурної еволюції.

4. Художня культура як частина духовної.

5. Художній образ в мистецтві, його особливості і значення.

6. Міфологія та релігія як феномени духовної культури.

7. Стилі у мистецтві.

8. Художні методи у мистецтві та їхні особливості.

9. Віртуальна реальність як новий вид мистецтва.


Лекція 2.     Загальні відомості про українську

Культуру

ПЛАН

2.1.Поняття "українська культура".

Фактори, що визначають  особливості української культури.

Основні періоди в розвитку української культури.

Джерела вивчення культури українського народу.

 

2.1.Поняття "українська культура". Світова культура  поділяється  на  культури країн, народів, націй, етнічних груп. Саме культура відбиває світогляд народу,  його  національну са­мосвідомість, своєрідність філософського  мислення, розуміння основних проблем загальнолюдського і власного буття як етнографічно конкретної частини людства.

Українська культура - продукт праці нашого народу в  галузі духовної творчості і матеріального виробництва, система наукових, художніх, релігійних набутків, в яких втілено його історичний та духовний досвід. Тому, власне, у культурі втілені етичні ідеали українського народу, його естетичні погляди і смаки,  виражені  притаманними  лише йому чуттєво-емо-ційними формами,  художніми образами і логічними по­няттями, закріпленими у національній мові, традиціях, нор­мах моралі і звичаях.

Історія культури  органічно пов'язана з історією народу як безперервною  зміною  численних поколінь, кожне з яких робить свій внесок у культурну спадщину. Кожне покоління — госпо­дар, носій і охоронець  цієї спадщини.  Універсальна здатність культури акумулювати  все, що  створене  людиною — позитивне  й негативне, прекрасне і потворне,  трагічне  і  комічне,— лише певний час виступає відображенням історії народу, кожний етап якої по-своєму відбитий у культурних пам'ятках. І якщо історія культури віддзеркалює історію народу, то історія народу є вираженням ще й історії культури.

Культура кож­ного народу увібрала усі злети його історичного шляху, й кожна сфера життєдіяльності народу - політика й економіка, мистецтво й наука, право й мораль, релігія й філософія — залишила більш або менш яскраві прояви в історії культури, до того ж не лише у найквітучіші періоди, а й у найтрагічніші часи.Культура народу — це не тільки зібрання шедеврів, вона зберігає і менш вагоме, і другорядне, і потворне. Політика зрадництва та угодництва, глупство ідеології, блюзнірство і кон'юнктурність митців, аморальність і розбе­щеність чиновників, ницість філософії — все знайшло своє відображення в історії культури, бо в ній постають не тільки героїчні сторінки народу, «золоті віки» вільного життя, а й негативні явища. Не менш глибокий слід тут поклали епохи занепаду, лихоліття, поневолення. У слові і камені, у барвах і звуках, у пластичних формах втілено найістотніше з поступу українського народу, те, про що думали, що переживали і відчували українці.


Дата добавления: 2019-02-13; просмотров: 383; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!