Група йоду. Окислювачі та група сірки



                                                    

                                                       План

1. Загальна характеристика групи йоду, механізм дії, застосування.

1.1.Препарати: йод, розчин йоду спиртовий 5%, 10%, розчин Люголя, йодинол, калію йодид, натрію йодид, йодоформ, мазь йодиста, йодонат.

2.Загальна характеристика кислювачів, механізм дії, застосування: розчин перекису водню концентрований, гідроперит, перманганат калію.

3.Група сірки. Загальна характеристика. Сірка очищена, сіра осаджена, натрію тіосульфат.

¨ Література

1.Гальчинська О. К. Фармакологія. – К.: Аграрна освіта, 2013. – 318-327 с.

2.Хмельницький Г.О., Строкань В.І. Ветеринарна фармакологія з рецептурою К.: Аграрна освіта 2001, - 190 - 199 с.

Група йоду

Препарати йоду, особливо його спиртові розчини, добре всмоктуються з поверхні шкіри і слизових оболонок. Циркулюючи в організмі, вони затримуються в запалених ділянках тіла, що мають кисле середовище. Тут вони розкладаються з виділенням вільного молекулярного йоду. У лужному середовищі молекулярний йод утворює йодиди. Ці окисно-відновні процеси істотно впливають на обмін речовин, на перебіг запальних процесів і на роботу органів. Крім того, велике значення має взаємодія йоду з воднем води, що супроводжується утворенням активного атомарного кисню, який має високі окислювальні властивості. Певна частина йоду в незмінному вигляді виділяється з організму нирками і залозами посилюючи їх діяльності.

Отже, механізм дії препаратів йоду багатогранний. Позитивний вплив на організм мають молекули йоду, які приймають участь в обміні речовин, покращують ріст, відгодівлю, яйценосність, апетит. Входячи до складу гормону щитовидної залози тироксину, молекули йоду регулюють роботу всього організму.

В основі антимікробної дії препаратів лежить окислення мікроорганізмів атомарним киснем, який утворюється при взаємодії їх з воднем води.

Крім того для препаратів йоду характерна антигельмінтна та протигрибкова дія.

 

 

 

 


Йод - Jodum  Отримують з морських водоростей та бурових нафтових вод. Входить до складу гормону тироксину. При нестачі йоду в організмі розвивається ензоотичний зоб у тварин, порушується функція травної і серцево-судинної систем. Знижується стійкість до інфекцій і продуктивність тварин.

Властивості: сіро-чорні з металевим блиском кристали або пластинки з своєрідним запахом. У воді розчиняється погано (1:5000). Розчиняється 1:10 у 95%-ому спирті, легко у водному розчині калію та натрію йодиду.

Форма випуску: кристалічні пластинки у нерозфасованому вигляді.

Дія: антимікробна, антигельмінтна, протигрибкова, місцева та резорбтивна. Антимікробна і антигельмінтна дії основані на порушенні обмінних процесів та пригніченні ферментних систем збудників. Згубна дія на гельмінтів і гриби виявляється при взаємодії

Зберігання: у щільно закупореній тарі у банках з оранжевого скла у прохолодному, захищеному від світла місці.

Дія: йодоформ повільно розкладається під впливом тканинного і атмосферного кисню, світла, тканинних соків, мікроорганізмів з виділеїшям чистого йоду, який діє антимікробно, протизапально, дезодоруюче, анестезуюче, прискорює очищення рани, грануляцію та процес загоювання.

При введенні всередину йодоформ розпадається з утворенням вільного йоду, який виявляє протимікробний та протибродильний ефекти.

Застосування: зовні для лікування інфікованих ран, виразок, нориць у вигляді присипки у чистому вигляді або в суміші з іншими антисептиками, у вигляді 5-15 % мазі при флегмонах, лімфаденіті, запаленні шкіри та тендовагінітах.

Дози: всередину при інфекційних шлунково-кишкових хворобах коням і великій рогатій худобі 2-5 г, дрібній рогатій худобі 0,2-0,5 г, свиням 0,1-0,3 г, собакам 0,05-0,2 г.

Розчин йоду спиртовий 5 %– Solutio Jodi spirituosa 5%

Розчин йоду спиртовий 10 %– Solutio Jodi spirituosa 10%

Складається з 5 (10) г йоду, 2 (4) г калію йодиду, порівну до 100,0 г води дистильованої і 95-градусного спирту етилового.

Властивості: прозора рідина червоно-бурого кольору з характерним запахом.

Форма випуску: у нерозфасованому вигляді, у флаконах по 10,15, 23 мл і в ампулах по 1 мл.

Дія: антисептична, подразнююча і протизапальна.

Показання: для обробки операційного поля і рук хірурга, як антимікробний, кровоспинний і прискорюючий заживлення засіб при свіжих ранах, травмах, порізах. При виразковому стоматиті і ушкодженнях слизової оболонки ротової порожнини застосовують йод з гліцерином (1:5).

Спосіб і дози застосування: зовні, інколи всередину для лікування ензоотичного зобу: телятам і вівцям по 5-10 крапель; ягнятам і поросятам по 3-7 крапель; собакам 2-5 крапель з водою.

Розчин Люголя – Solutio Lugoli

Розчин йоду у водному розчині к алію йодиду (одна частина йоду, дві частини калію йодиду, 17 частин дистильованої води). Виготовляють перед застосуванням.

Застосовують при запаленні слизової оболонки ротової порожнини і глотки, при ендометритах (розводять у 2 – 3 рази кип’яченою водою), при актиномікозі. Інтратрахеально застосовують на 1500 частин дистильованої води 1 частину йоду 1,5 частини калію йодиду при диктіокаульозі овець, телят.

Йодоформ - Jodoformum

Властивості: дрібний порошок лимонно-жовтого кольору з неприємним запахом. У воді майже не розчиняється, розчиняється в ефірі, хлороформі.

Форма випуску: порошок, офіцинальна паста, що містить по 40 частин йодоформу і цинку оксиду, 20 частин гліцерину.

Дія: під впливом тканинного і атмосферного кисню, світла, тканинних соків, мікроорганізмів йодоформ дуже повільно розкладається з виділенням чистого йоду, який і діє протимікробно, протизапально і прискорює процес загоювання ран.

Показання: зовні для лікування інфікованих ран, виразок, нориць у формі присипки в чистому вигляді або в суміші з іншими антисептиками; у формі 5 – 15% мазі при флегмонах, лімфаденітах, запаленні шкіри і тендовагінітах.

Всередину - рідше при інфекційних шлунково – кишкових хворобах.

Присипка для ран з йодоформом 5%

Властивості: білий з жовтуватим відтінком порошок з специ­фічним запахом. В 1 г препарату міститься йодоформу 50 мг, стрепто­циду 50 мг, окису цинку 50 мг, наповнювача - до 1 г.

Форма випуску: пакети по 3, 5, 10, 20, 500 г; полімерні флакони по 30, 35, 40, 45, 50 та 100 г; мішки полімерні по 10 та 20 кг.

Дія: йодоформ є сильнодіючим антисептиком широкого спектру дії. Під впливом світла, тканинного та атмосферного кисню, тканин­них соків йодоформ повільно розкладається з виділенням чистого йоду. Йод виявляє протимікробну, дезодоруючу, протизапальну, розсмоктуючу дію, сприяє грануляції та очищенню ран. На поверхні рани утворюються альбумінаги йоду, що запобігає подразненню рецепторів, виявляється в'яжуча та анестезуюча дії. Стрептоцид діє бактерицидно. Цинку оксид підсушує рану.

Застосування: зовні при інфікованих і післяопераційних ранах, виразках, свищах, мокрих екземах, дерматитах, тендовагінітах, флегмонах, лімфаденітах та ранах, які важко загоюються.

  Практичне значення також мають:

  мазь йодиста, яку застосовують як антисептичний, подразнюючий відволікаючий і розсмоктувальний засіб при хворобах шкіри і слизових оболонок;

 йодинол  - рідина, що застосовується замість спиртового розчину йоду як антисептик для знезараження шкіри., операційного поля тощо;

  калію йодид - білий порошок або таблетки , що застосовують для підвищення продуктивності тварин та профілактики ензоотичного зобу.

 

                                                       ОКИСЛЮВАЧІ

 

 


Механізм дії: при взаємодії з тканинами окислювачі виділяють атомарний кисень, який добре окислює органічні речовини, у тому числі й мікробні клітини. У цьому виявляється припікаюча, дезодоруюча і антимікробна (бактерицидна) дія препаратів групи окислювачів.

 Розчин перекису водню концентрований (пергідроль) - – Solutio Hydrogenii peroxydi concentrata

Властивості: прозора безбарвна рідина без запаху, добре змішується з водою. Препарат містить 27,5-31 % перекису водню.

Застосування: для виготовлення розчинів різної концентрації, 10 % розчин з 3 % розчином оцтової або мурашиної кислоти - для дезінфекції вуликів при американському та європейському гнильці бджіл.

 Розчин перекису водню розведений (3 %) - – Solutio Hydrogenii peroxydi 3%

Властивості: прозора безбарвна рідина без запаху, добре змішується з водою, в'яжучого смаку. Препарат містить 3 % перекису водню.

Дія: при контакті з органічними речовинами розчини перекису водню розкладаються з виділенням кисню, який діє протимікробно та дезодоруюче. Нанесення на рану сприяє очищенню від забруднень і змертвілих тканин, прискорюється її заживлення, виявляється кровоспинна та дезодоруюча дія.

Застосування: 1-2 % розчин при запаленні слизових оболонок, в акушерській практиці, 3 % розчин для промивання виразок, гнійних ран та при запаленні зовнішнього вуха, 1-2% розчин при фібринозних кон'юнктивітах та фарингітах, 3 % розчин вводять підшкірно навкруги місця укусу змій та павуків, 3 % розчин перекису водню з 0,5% розчином молочної кислоти для дезінфекції пташників.

Таблетки гідропериту – Та buletta Hydroperiti

Властивості: таблетки білого кольору, добре розчиняються у воді. Комплексна сполука перекису водню з сечовиною. Препарат містить 33-35 % перекису водню.

Форма випуску: таблетки по 1,5 г в упакуванні по 6 штук.

Дія: антисептична, протизапальна та дезодоруюча.


Дата добавления: 2019-02-13; просмотров: 290; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!