Срібла нітрат – Argenti nitras



Синонім: ляпіс.

Властивості: безбарвні прозорі пластинки або циліндричні палички білого кольору. Легко розчиняються у воді. Препарат несумісний з хлоридами, йодидами, органічними речовинами.

Дія: у невеликих концентраціях – в’яжуча, протизапальна і бактеріостатична; у великих – припікаюча і бактерицидна.

Застосування: зовні як в’яжучий і протизапальний засіб при виразках, кон’юнктивітах, стоматитах у формі 0,5 – 1% розчину; для припинення кровотеч і при надмірних грануляціїх – 10% розчин або ляпісні палички.

Протаргол - Protargolum

Властивості: порошок коричневого кольору, легко розчиняється у воді, гігроскопічний.

Форма випуску: порошок.

Зберігання: у щільно закритих банках з оранжевого скла, у захищеному від світла місці.

Дія: в’яжуча і антисептична.

Застосування: зовні з лікувальною і профілактичною метою у формі 0,5 – 3% крапель для очей, 0,5 – 5% розчину для промивань і зрошення або у формі 10% мазі при гнійних кон’юнктивітах, запаленнях слизових оболонок, виразкових стоматитах, мокнучих екземах, дерматитах.

Препарати ртуті

Сіра ртутна мазь – Unguentum Hydrargyri cinereum

Властивості: однорідна маса сірого кольору, яка містить 30% металевої ртуті.

Дія: антисептична, протипаразитарна і протизапальна. Ртуть, проникаючи в товщу шкіри і підшкірні тканини, розсмоктується через 10 – 30 днів, подразнює нервові закінчення, зумовлює розширення судин, поліпшує кровообіг, сприяє розсмоктуванню запального ексудату.

Застосування: зовні для загострення хронічних запальних процесів, при хворобах шкіри, м’язів, тендовагінітах, при вошивості мазь наноситься на шкіру в тих місцях, де не може бути облизана тваринами.

Протиотрути для солей важких металів і миш'яку

Унітіол - Unithiolum

Властивості: кристалічний порошок білого кольору, добре розчиняється у воді. Містить до 29 % вільних сульфгідрильних груп.

Форма випуску: порошок у флаконах по 0,5 г, 5% розчин в ампулах по 5 мл і таблетки по 0,25 і 0,5 г.

Дія: маючи активні сульфгідрильні групи, взаємодіє з солями важких металів та миш'яком й інактивує їх. Тканинні ферменти, блоковані отрутами, під дією унітіолу звільняються від отрут і відновлюють свою активність.

Застосування: при гострих і хронічних отруєннях солями важких металів і миш'яком. При гострих отруєннях внутрішньовенно і підшкірно в дозі 0,01 на 1 кг маси тварини; при хронічних - внутрішньом'язово і орально в тих самих дозах. У перші дні отруєння препарат застосовують через кожні 5-6 годин, а потім 1-2 рази на добу у формі 5-10% розчину, виготовленого на ізотонічному розчині натрію хлориду.

 

? ЗАПИТАННЯ ДЛЯ САМОКОНТРОЛЮ

 

1.Чим пояснюється бактерицидність солей важких металів?

2.Які види дії мають препарати важких металів?

3.Розкрити класифікацію препаратів групи.

4.З чого складається рідина Бурова і з якою метою її застосовують?

5. Як застосовують міді сульфат?

   6.Назвіть препарати срібла.

7.Як застосовують унітіол?

 

 

Кислоти, луги і мила.

Група формальдегіду та група хлору

                                      План                                              

1.Кислоти. Загальна характеристика, види дії, механізм дії, класифікація.

1.2.Представники: хлористоводнева, молочна, оцтова, борна кислоти. Властивості, дія, застосування.

2.Луги. Загальна характеристика, механізм дії, види дії, класифікація.

2.1.Представники: натрію гідроксид, калію гідроксид, натрію карбонат, натрію гідрокарбонат, кальцію гідроксид, магнію гідроксид. Властивості, дія, застосування.

3.Мила. Мило зелене, спирт мильний.

4.Група формальдегіду. Загальна характеристика, застосування.

4.1.Препарати формальдегіду: розчин формальдегіду, гексаметилентетрамін, лізоформ, параформ.

5.Група хлору. Загальна характеристика, механізм дії, застосування.

5.1. Препарати: хлорне вапно, хлорамін Б. Властивості, дія, застосування.

 

¨ Література

1. Гальчинська О. К. Фармакологія. – К.: Аграрна освіта, 2013. – 308-318 с.

2.Хмельницький Г.О., Строкань В.І. Ветеринарна фармакологія з рецептурою К.: Аграрна освіта 2001, - 169 – 189 с.

 

 


КИСЛОТИ - Acida

У водних розчинах кислоти дисоціюють з утворенням катіонів (позитивно заряджені іони водню) і аніонів (негативно заряджені кислотні залишки). Дія кислот залежить від кількості утворюваних катіонів. За ступенем дисоціації кислоти поділяють на три групи: сильні - з вираженою дисоціацією (азотна, сірчана, хлористоводнева), середні (фосфорна) і слабкі (борна), у яких ступінь дисоціації дуже низький.

Механізм дії кислот - зневоднюють клітини, змінюють лужне середовище і коагулюють (згортають) білки з утворенням альбумінатів.

Сильні кислоти залежно від концентрації розчинів можуть мати бактерицидну, припікаючу і подразнюючу дію, а слабкі - в'яжучу. Для дезінфекції кислоти застосовують рідко, оскільки вони пошкоджують об'єкти. Хлористоводнева кислота – Acidum hydrochloricum

Синонім: соляна кислота.

Властивості: безбарвна прозора рідина, змішується з водою. Для лікувальних цілей використовують розведену хлористоводневу кислоту, що містить 8,2 - 8,4 % хлористого водню.

Дія: бактерицидна. Місцево на тканини діє подразнююче або припікаюче. Введена всередину розведена соляна кислота поліпшує перетравність білків, посилює секрецію підшлункової залози, запобігає розвитку гнильних і бродильних процесів у шлунку.

Показання, спосіб і дози застосування: всередину у формі 0,1-0,4-процентного розчину при пониженій кислотності, отруєнні лугами, бродильних і гнильних процесах у шлунку, хронічних гіпо- і анацидних гастритах, атонії і гіпотонії передшлунків у жуйних, аліментарній і токсичній диспепсії в молодняку, а також для прискорення всмоктування. заліза при лікуванні анемії.

Соляну кислоту використовують і для виготовлення штучного шлункового соку, для знезараження питної води (0,28 мл кислоти на 1 л води).

Дози всередину (розведеної): коням -10,0-20,0 г; великій рогатій худобі-10,0-30,0; дрібній рогатій худобі -2,0-5,0; свиням- 1,0-2,0 собакам - 0,1-0,5 г.

Молочна кислота – Acidum lacticum

Властивості: сиропоподібна рідина жовтуватого кольору, добре змішується з водою.

Зберігання: у щільно закритому скляному посуді. Дія: антисептична, протибродильна, послаблює сфінктери шлунка при спазмі, місцево діє припікаюче, подразнююче і кератолітично.

Показання, способи і дози застосування: зовні - для припікання новоутворень (папілом), виразок. Входе до складу мазі ЯМ, яку використовують при лишях.

Всередину - при гострому розширенні шлунка в коней, тимпанії і атонії передшлунків у жуйних і метеоризмі кишок у формі 2-процентного розчину. Коням - 5,0-15,0 г, великій рогатій худобі- 8,0-15,0; вівцям і свиням-0,5-3,0; собакам -0,2-1,0г.

Оцтова кислота – Acidum aceticum

Властивості: безбарвна прозора рідина, добре змішується з водою.

Форма випуску, у розчинах з вмістом 96-100,30 і 6 %.

Дія: антисептична, протизапальна, подразнююча, протибродильна, інсектицидна.

Показання, способи і дози застосування: зовні як протипаразитарний засіб при вошивості – 0,2-1% розчин, як антисептичний і протизапальний засіб при травмах, запаленнях у формі компресів, примочок з 1-2-процентного розчину. Всередину як антисептичний і подразнюючий засіб при атонії і тимпанії передшлунків у жуйних, як протиотрута при отруєнні лугами і сечовиною не більше ніж 0,5-процентної концентрації. Коням і великій рогатій худобі 10,0-40,0 вівцям 5,0-10,0; свиням 2,0-5,0.


Дата добавления: 2019-02-13; просмотров: 287; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!